Pobocka raiffeisenbank

Equa bank se spojila s Raiffeisenbankou. Co to znamená pro klienty?

Dva významní bankovní hráči na českém trhu se spojili. Od 1. ledna 2022 se Equa bank sloučila s Raiffeisenbankou a přestala tak existovat jako samostatná společnost. Klienti Equa bank se ale o svá bankovní konta a další služby obávat nemusí. Raiffeisenbank je se vším všudy převzala pod svá křídla. Co to v praxi znamená? Přinášíme odpovědi na ty nejdůležitější otázky.

Porovnat půjčky

Spojení bank v jeden subjekt není na bankovním trhu nic výjimečného. Raiffeisenbank před rokem například přijala klienty ING, když se tato banka rozhodla ukončit divizi osobního bankovnictví. Nedávná akvizice Equa bank, která byla oficiálně dokončena na začátku letošního roku je podle vedení Raiffeisenbank pro obě banky (a tím i pro jejich klienty) cenná z pohledu dalšího růstu i vývoje nových produktů a technologií. 

Spojování Raiffeisenbank a Equa bank vnímám jako jedinečnou příležitost nabídnout klientům ty nejlepší finanční služby a produkty na trhu v jedné bance. Obě společnosti mají už dnes jedny z nejspokojenějších klientů v České republice a náš společný cíl je být pro klienty první volbou,“ uvedl Petr Řehák, generální ředitel Equa bank.

Raiffeisenbank již od prvního ohlášení záměru spojení obou bank zdůrazňuje, že neplánuje měnit stávající podmínky pro klienty Equa bank. „Nic se nemění. Všechny klienty průběžně informujeme o dalších krocích, abychom jim i nadále poskytovali maximální pohodlí, jednoduché a přehledné moderní služby a získali jejich spokojenost i důvěru,“ dodal generální ředitel Raiffeisenbank Igor Vilda.

S ohledem na tuto i předchozí akvizice Raiffeisenbank roste s cílem stát se jednou z největších bank na českém trhu. Aktuálně má společně s Raiffeisen stavební spořitelnou přes 1,3 milionů klientů a podle celkových aktiv je pátou největší bankou na českém trhu.

Equa bank měla v době slučování 488 tisíc zákazníků. Specializovala se na retailový sektor, na klasické bankovní služby a na spotřebitelské úvěry. Všichni její klienti měli dostat vyrozumění o transakci e-mailem, a to s informacemi o tom, jak bude celý proces převodu probíhat a co mají udělat, pokud si pod křídly nového majitele nepřejí zůstávat. Všechny změny a novinky by měla banka oznamovat také na webu a v internetovém bankovnictví. 

Pro klienty Equa bank je vše jako dřív

Důležitou informací je, že pro klienty Equa bank se nemění nic – kromě toho, že budou mít své peníze nebo bankovní produkty pod jinou značkou, tedy pod Raiffeisenbank. „Všechny naše produkty a služby jsou i nadále poskytovány standardně a beze změn,“ ujišťuje banka na svém webu a dodává: „Také všechny naše pobočky, bankéři a klientské centrum jsou plně k dispozici.“

Podle vyjádření banky se nemění ani standard služeb, na který byli klienti zvyklí. Naopak, zákazníci by měli těžit z rozšiřování služeb i sítě poboček, což usnadní například možnosti vkladů, výběry hotovosti nebo vyzvedávání platebních karet.

Podstatné je, že v platnosti zůstávají i veškeré smlouvy a závazky. Nemění se ani produkty, podmínky nebo ceny bankovních služeb. „Poskytování kvalitních bankovních produktů a služeb s vysokou přidanou hodnotou zůstává i nadále naší největší prioritou,“ slibuje banka.

I přes komunikační kampaň, která celou akvizici provází, vyvstávají u klientů Equa bank dotazy. Proto jsou pracovníci banky k dispozici na lince klientského centra (+420 222 010 111), případně je možné zajít s konkrétním požadavkem i na pobočku.

Co se po sloučení bank (ne)mění

 • Bankovní kód Equa bank zůstává stejný.

 • Nemění se ani bankovní číslo klientů nebo číslo účtu pro splácení půjčky či hypotéky.

 • Odchozí a příchozí platby fungují bez komplikací jako dříve.

 • Platební kartou nebo mobilním telefonem lze platit beze změny.

 • Internetové bankovnictví a aplikace zůstávají stejné.

 • Výběry z bankomatů v síti Equa bank jsou i nadále zdarma. V ČR i ve světě.

 • Nemění se ani sazebník poplatků nebo obchodní podmínky.

 • Schválené úvěry, půjčky nebo hypotéky rovněž platí.

 • Všechny žádosti o hypotéky, půjčky nebo úvěry jsou nadále vyřizovány.

 • U časově limitovaných nabídek je nutné dodržet termín. Akvizice na toto nemá vliv.

 • V platnosti také zůstávají všechny dříve uzavřené smlouvy.

 • Změna vlastníka nemá vliv na investiční produkty a prozatím se nemění investiční strategie.

 • Raiffeisenbank bude nadále vést evidenci podílových fondů dle stejných podmínek, jako tomu bylo u Equa bank.

 • Investiční cíle a majetkové účty lze nadále přidávat podle stávajících podmínek.

 • V případě nesouhlasu s převodem investice do Raiffeisenbank je možné přejít k jinému investorovi. K tomu je třeba vyplnit žádost na pobočce Equa bank.

Kam s dotazy?

V případě dotazů je možné se obrátit přímo na Equa bank. Klienti využívající osobní bankovnictví mohou psát na adresu: klientske.centrum@equabank.cz. Firemní zákazníci se mohou obrátit přímo na svého bankéře. Navštívit lze také pobočky banky nebo rovnou zavolat na klientské centrum (+420 222 010 111).

Co když u Raiffeisenbank nechcete být?

O akvizici Equa bank byli klienti informováni dopředu a mluvilo se o ní i v médiích, a to minimálně od června loňského roku. Lidé tak měli dostatek času promyslet si, zda k Raiffeisenbank se svými účty a závazky přejdou, anebo si vyberou jinou banku.

Pokud to neudělali a banku nezměnili, byl jejich účet převeden do Raiffeisenbank v lednu 2022. Podobné to bylo i s úvěry – bylo možné je doplatit anebo refinancovat prostřednictvím jiné banky. Ani nyní, po převedení k Raiffeisenbank ale není nic ztraceno. Klienti mohou banku změnit, a to podle aktuálních obchodních podmínek, které lze najít na webu banky.

Pozor na spojení vkladů a poplatky

Ačkoli klienti nemusí změnu banky vůbec postřehnout, na jednu věc by si přece jen měli dát pozor, a to na sloučení úspor. Pokud měl totiž klient Equa bank zároveň už předtím účet v Raiffeisenbank, peníze uložené na běžných i spořicích účtech se u obou bank sečetly. Pokud by pak vklad překračoval částku 2,5 milionů korun, na část vkladu nad tuto částku by se už nevztahovalo zákonné pojištění vkladů. Všechny vklady u bank jsou totiž pojištěny do limitu 100 tisíc euro.

Výplatu náhrad pohledávek zajišťuje Garanční systém finančního trhu, což je instituce založená a financovaná bankami, stavebními spořitelnami a družstevními záložnami, která spravuje Fond pojištění vkladů. „Poté co banka informuje o sloučení, mohou klienti v následujících třech měsících bez jakékoliv sankce své prostředky, které převyšují zákonný limit pojištění, vybrat nebo převést do jiné banky, a to bez ohledu na to, zda se jedná o běžné, spořicí či termínované vklady,“ uvádí garanční systém na svém webu.

Řešením je tedy převést část peněz do jiné banky. Protože Equa bank o tomto informovala své klienty koncem listopadu loňského roku, mají na převod čas do konce února 2022. A když tento termín nestihnou? Pak se vše prodraží. U Raiffeisenbank je totiž například poplatek za předčasný výběr z termínovaného vkladu 2 procenta z vybrané částky, minimálně ale tisíc korun. Při převodu například sta tisíc korun by si tak banka strhla dva tisíce korun.

Aktuální informace a změny najdete na webech obou bank.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Muž u počítače počítá účty
  Půjčky a úvěry
  19. září 2022|Jana Březinová
  Jak si půjčit a nedostat se do nesnází

  Ať si chcete půjčit deset tisíc na výměnu porouchané pračky nebo potřebujete stovky tisíc na rekonstrukci domu, měli byste být při výběru půjčky opatrní. Za lákavými reklamními slogany se někdy ukrývají neférové podmínky, které vás mohou dostat do nesnází. Podívejte se na kompletní návod, jak si půjčit bezpečně a za co nejvýhodnějších podmínek.

 • Připravte se na nečekané výdaje - Prázdná peněženka a rozsypané peníze na fakturách
  Osobní finance
  13. září 2022|Petr Woff
  Připravte se na nečekané výdaje. Poradíme vám, jak zlepšíte svůj rodinný rozpočet

  Moderní domácnost potřebuje elektřinu a teplo, ale obě tyto komodity nyní hrozivě zdražují. Nečekejte, až vám dodavatel opět zvýší cenu a připravte se na energetickou krizi už teď. Máme pro vás ověřené tipy, jak zvýšíte své příjmy a snížíte výdaje, aby rostla vaše finanční rezerva. Prozatím zapomeňte na vysokou politiku a makroekonomické analýzy, a zaměřte se pouze na svůj osobní či rodinný rozpočet.

 • Pár vyměřuje zeď při rekonstrukci bytu
  Půjčky a úvěry
  08. září 2022|Jana Březinová
  Jak naplánovat a ufinancovat rekonstrukci domácnosti

  Chystáte se modernizovat své bydlení od základu nebo plánujete jen menší úpravy? Pak vás nejspíš zajímá, jak se na rekonstrukci připravit krok za krokem, aby vše běželo jako po drátkách. Kde najít spolehlivé řemeslníky, na kolik vás rekonstrukce vyjde a kde na ni vzít? To všechno se dozvíte v článku.

 • Žena s nezaplacenými účty
  Půjčky a úvěry
  05. září 2022|Jana Březinová
  Milostivé léto pokračuje. Jak se zbavit exekucí?

  Druhé kolo tzv. milostivého léta začíná 1. září 2022. Jedná se o jedinečnou příležitost, jak se zbavit exekuce, kterou proti vám vede stát a další veřejnoprávní instituce. Stačí splatit jistinu a nízký poplatek exekutorovi, zbytek dluhu bude odpuštěn. Jak přesně milostivé léto funguje?

 • Schválení bankovní půjčky - Šťastný muž a žena si plácají rukou
  Půjčky a úvěry
  Schválení bankovní půjčky: Celým procesem vás provedeme krok za krokem

  Než vám banka půjčí, důkladně si vás prověří. Jak zvládnout celý proces schválení a vyřízení bankovní půjčky bez zbytečných průtahů a komplikací? Máme pro vás jednoduchý návod i několik praktických rad a tipů.

 • Podpis smlouvy
  Půjčky a úvěry
  Specifika bankovní půjčky: Přísnější podmínky, ale bohaté portfolio produktů, které vám sednou

  Naprostá většina žadatelů o půjčku míří v první řadě do banky, kde na ně čeká poměrně přísný schvalovací proces s předem nejasným výsledkem. Co bude banku zajímat a jaká specifika se k bankovním půjčkám pojí?

 • Nebankovní poskytovatelé - zamyšlený muž, který kouká do papírů
  Půjčky a úvěry
  30. července 2022|Jana Březinová
  Čeho si všímat, když si půjčujete u nebankovní společnosti?

  Nebankovní půjčky vnímá řada lidí negativně. Nemusí se však automaticky jednat o špatné řešení. Někdy může být nebankovní půjčka i levnější, než kdybyste šli do banky. Je však třeba vědět, na co se při žádosti o úvěr u nebankovní společnosti zaměřit a jaké nástrahy očekávat.

 • Na co se zaměřit, než budete žádat o půjčku - Muž koukající skrz lupu na počítač
  Půjčky a úvěry
  24. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Na co se zaměřit, než budete žádat o půjčku?

  V životě každého z nás může nastat nespočet situací, které vyžadují okamžité finanční řešení. Pokud jste se do některé z nich dostali vy sami, měli byste vědět, co všechno zvážit a na co se zaměřit ještě před tím, než banku či nebankovní instituci o půjčku doopravdy požádáte.

 • Žena s účty
  Osobní finance
  17. července 2022|Jana Březinová
  Metody a nástroje pro sestavení rodinného rozpočtu

  Náklady na život českým domácnostem se zvyšují, proto se vyplatí mít přehled o rodinných financích. K sestavení rozpočtu můžete využít různých metod a nástrojů, od jednoduchého zapisování do tabulky až po chytré mobilní aplikace.

 • Počítač peníze papíry
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  10. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Splátkový kalendář a vše, co jste o něm chtěli vědět

  Se splátkovým kalendářem, coby plánem všech vašich budoucích splátek, se setkáte ve chvíli, kdy si sjednáte spotřebitelskou půjčku, úvěr nebo hypotéku. Domluvit se na něm ale můžete i tehdy, pokud vybrané instituci dlužíte větší částku, kterou nejste schopni jednorázově uhradit. Jak si ho správně nastavit, aby vám co nejvíce vyhovoval a nepůsobil zbytečné komplikace?

 • Peníze v peněžence
  Půjčky a úvěry
  25. června 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Půjčka na dovolenou: Kdy má smysl o ní uvažovat a jak ji vybrat?

  Jedním ze způsobů, jak si splnit svou představu o ideální dovolené, je právě půjčka na dovolenou. Opravdu se ale vyplatí anebo je dobré si raději pár dnů u moře nebo na horách pro letošek odpustit?

 • Proč mi v bance nepůjčili - žárovka v ruce
  Půjčky a úvěry
  15. června 2022|Jana Březinová
  Proč mi v bance nepůjčili? Ověřte svůj záznam v registrech

  Při žádosti o půjčku si banky každého žadatele důkladně proklepnou a zjišťují jeho úvěrovou historii. Máte z minulosti škraloup nebo aktuálně splácíte jiný úvěr a chcete vědět, zda to bude mít vliv na vaši současnou žádost o půjčku? Přinášíme tipy, jak zjistit vaši platební historii.

 • kreditni-debetni
  Osobní finance
  21. května 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Kreditní vs. debetní karta: Znáte základní rozdíly a víte, která se vám vyplatí?

  Z průzkumu České bankovní asociace, která se v minulém roce zaměřila na naše platební zvyklosti, vyplývá, že celých 82 % Čechů upřednostňuje bezkontaktní platby. Platba kartou je nejen jednoduchá, ale taky nesmírně pohodlná. Pokud sami nedáte na tyhle plastové kartičky dopustit, určitě vás bude zajímat, jaké výhody s sebou nesou karty debetní a na co si dát pozor u „kreditek“.

 • banka
  Osobní finance
  13. května 2022|Jana Březinová
  Alternativní financování: Co o něm potřebujete vědět?

  Už během pandemie se zejména menším firmám a podnikatelům zkomplikoval přístup k úvěrům. A ani nyní není situace lepší – nejen kvůli vysoké inflaci, která půjčky zdražuje, ale také z důvodu větší obezřetnosti bank a zpřísnění podmínek pro získání úvěru. Firmy se tak musí poohlížet po alternativních zdrojích financování podniku. Jaké jsou možnosti?

 • penize-potrebujete
  Osobní finance
  09. května 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Na co myslet, než si sjednáte půjčku?

  České domácnosti měly podle statistik České národní banky na konci letošního března rozpůjčováno 2 085 miliard korun. Pokud vy sami možnost půjčky zvažujete, měli byste tohle rozhodnutí odpovídajícím způsobem promyslet. Půjčka je totiž dobrý sluha, ale špatný pán. Proto je potřeba si před jejím sjednáním odpovědět alespoň na několik základních otázek.

 • pujka-pro-icare
  Osobní finance
  24. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Půjčky a hypotéky pro „ičaře“ a živnostníky: Jaká jsou jejich specifika a mají šanci na ně vůbec dosáhnout?

  Pracovat na IČO a mít svoji živnost s sebou nepochybně nese obrovskou dávku svobody. Zároveň z tohohle rozhodnutí plyne řada povinností a v zásadě taky komplikací, které běžný zaměstnanec třeba vůbec nemusí řešit. Jednou z těchto oblastí jsou i půjčky a hypotéky pro „ičaře“ a živnostníky, které mají svoje specifika a získat je, není zrovna jednoduché.

 • struktura-vydaju
  Osobní finance
  13. března 2022|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například současné zdražování elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři, než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje českých domácností.

 • Sberbank ukončení
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  Sberbank v Česku končí! ČNB jí plánuje odebrat licenci. Co to znamená pro její klienty?

  Česká národní banka (dále jen ČNB) dne 28. 2. 2022 zahájila kroky k odebrání licence Sberbank CZ, která má vazby na Rusko. Hlavním důvodem je razantní zhoršení její likviditní situace v souvislosti s odlivem vkladů. V praxi to znamená, že Sberbank v Česku končí.

 • modré prasátko stříbrné mince
  Osobní finance
  Finanční gramotnost v praxi: 7 tipů, jak na ni

  Finanční gramotnost představuje soubor pravidel, znalostí, dovedností a hodnotových postojů, podle nichž hospodaříme a o penězích – jako takových – také přemýšlíme. Umění finanční gramotnosti nás může ochránit před dluhovou spirálou a zároveň nám umožní zabezpečit nejen sebe, ale také naše nejbližší. Jak ovládnout finanční gramotnost v praxi?

 • rodina s kasičkou
  HypotékyOsobní finance
  23. února 2022|Veronika Doskočilová
  ​​Život rodin se zdraží o tisíce - refinancujte výhodně

  Život mnoha rodin postupně zdražuje o tisíce korun. Výdaje za energie se v průměru zvýší o 943 Kč měsíčně, cena potravin může vzrůst až o 30 % a za pohonné hmoty aktuálně zaplatíte v průměru 46 Kč za litr. Ti, kterým letos končí pětiletá fixace hypoték, navíc musí řešit i zvýšení úrokových sazeb.

 • předávání peněz nad smlouvou
  Půjčky a úvěry
  22. února 2022|Petr Woff
  Vysoká inflace zlevňuje staré a zdražuje nové půjčky. Komu se vyplatí předčasná splátka?

  Průměrné životní náklady meziročně zdražují o více než 8 %. Vysoká inflace těší některé dlužníky, ale zneklidňuje střadatele a centrální bankéře. Proto stouply úrokové sazby a zdražily nové úvěry. Přinášíme několik modelových příkladů, aby bylo jasnější, komu se vyplatí předčasná splátka nebo investice do půjček. Pokaždé záleží na aktuálním vztahu mezi inflací a úrokovou mírou.

 • prodejce pojištění a mladý pár
  Osobní finance
  Jaký je rozdíl mezi investičním a kapitálovým životním pojištěním?

  Chcete zabezpečit svoji rodinu pro případ nenadálé události? Nedokážete se ale bezpečně zorientovat ve světě složitých pojistných termínů? Nevíte, jestli uzavřít investiční nebo kapitálové pojištění? Poradíme vám, jak se v této problematice zorientovat a zvolit to nejvýhodnější řešení.

 • Půjčky a úvěry
  15. února 2022|Petr Woff
  Úvěrové podmínky budou v roce 2022 přísnější

  Česká národní banka využije svoje nové pravomoci a od dubna zchladí přehřátý realitní trh. Zároveň sleduje, jak se vyvíjí spontánní nabídka a poptávka. Některé komerční banky nečekají na povinné regulace a samy zpřísňují svoje úvěrové podmínky. Zatímco domácnosti stále opatrněji zvažují, jestli požádají o hypotéku nebo spotřebitelskou půjčku.

 • kalkulačka, počítač, papíry, daňové přiznání
  Osobní finance
  Přehled tipů, jak legálně ušetřit na daních: Darujte, odečtěte si úroky nebo si zřiďte „penzijko“

  Pokud podnikáte, pak už pravděpodobně řešíte finální podobu daňového přiznání za rok 2021. Základní termín pro vyplnění a odevzdání tohoto dokumentu je 1. 4. 2022. Pokud se vám v podnikání dařilo a máte platit vysoké daně, máme pro vás několik tipů, jak na nich legálně ušetřit.

 • matka, dcera a otec stehovani
  HypotékyPůjčky a úvěry
  Úrokové sazby hypoték rostou, má smysl vzít si teď úvěr na vlastní bydlení?

  Zvažujete koupi nemovitosti na hypotéku nebo se zajímáte o situaci na hypotečním trhu? Pak vám jistě neuniklo, že úrokové sazby u hypoték v posledních měsících výrazně vzrostly. Co za růstem úrokových sazeb stojí a má teď vůbec cenu vzít si hypotéku na koupi nemovitosti? A jakou fixaci případně zvolit?

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).