Blog
Půjčky a úvěryOsobní finance
Pobocka raiffeisenbank

Equa bank se spojila s Raiffeisenbankou. Co to znamená pro klienty?

24. ledna 2022|Jana Poncarová|

Dva významní bankovní hráči na českém trhu se spojili. Od 1. ledna 2022 se Equa bank sloučila s Raiffeisenbankou a přestala tak existovat jako samostatná společnost. Klienti Equa bank se ale o svá bankovní konta a další služby obávat nemusí. Raiffeisenbank je se vším všudy převzala pod svá křídla. Co to v praxi znamená? Přinášíme odpovědi na ty nejdůležitější otázky.

Porovnat půjčky

Spojení bank v jeden subjekt není na bankovním trhu nic výjimečného. Raiffeisenbank před rokem například přijala klienty ING, když se tato banka rozhodla ukončit divizi osobního bankovnictví. Nedávná akvizice Equa bank, která byla oficiálně dokončena na začátku letošního roku je podle vedení Raiffeisenbank pro obě banky (a tím i pro jejich klienty) cenná z pohledu dalšího růstu i vývoje nových produktů a technologií. 

Spojování Raiffeisenbank a Equa bank vnímám jako jedinečnou příležitost nabídnout klientům ty nejlepší finanční služby a produkty na trhu v jedné bance. Obě společnosti mají už dnes jedny z nejspokojenějších klientů v České republice a náš společný cíl je být pro klienty první volbou,“ uvedl Petr Řehák, generální ředitel Equa bank.

Raiffeisenbank již od prvního ohlášení záměru spojení obou bank zdůrazňuje, že neplánuje měnit stávající podmínky pro klienty Equa bank. „Nic se nemění. Všechny klienty průběžně informujeme o dalších krocích, abychom jim i nadále poskytovali maximální pohodlí, jednoduché a přehledné moderní služby a získali jejich spokojenost i důvěru,“ dodal generální ředitel Raiffeisenbank Igor Vilda.

S ohledem na tuto i předchozí akvizice Raiffeisenbank roste s cílem stát se jednou z největších bank na českém trhu. Aktuálně má společně s Raiffeisen stavební spořitelnou přes 1,3 milionů klientů a podle celkových aktiv je pátou největší bankou na českém trhu.

Equa bank měla v době slučování 488 tisíc zákazníků. Specializovala se na retailový sektor, na klasické bankovní služby a na spotřebitelské úvěry. Všichni její klienti měli dostat vyrozumění o transakci e-mailem, a to s informacemi o tom, jak bude celý proces převodu probíhat a co mají udělat, pokud si pod křídly nového majitele nepřejí zůstávat. Všechny změny a novinky by měla banka oznamovat také na webu a v internetovém bankovnictví. 

Pro klienty Equa bank je vše jako dřív

Důležitou informací je, že pro klienty Equa bank se nemění nic – kromě toho, že budou mít své peníze nebo bankovní produkty pod jinou značkou, tedy pod Raiffeisenbank. „Všechny naše produkty a služby jsou i nadále poskytovány standardně a beze změn,“ ujišťuje banka na svém webu a dodává: „Také všechny naše pobočky, bankéři a klientské centrum jsou plně k dispozici.“

Podle vyjádření banky se nemění ani standard služeb, na který byli klienti zvyklí. Naopak, zákazníci by měli těžit z rozšiřování služeb i sítě poboček, což usnadní například možnosti vkladů, výběry hotovosti nebo vyzvedávání platebních karet.

Podstatné je, že v platnosti zůstávají i veškeré smlouvy a závazky. Nemění se ani produkty, podmínky nebo ceny bankovních služeb. „Poskytování kvalitních bankovních produktů a služeb s vysokou přidanou hodnotou zůstává i nadále naší největší prioritou,“ slibuje banka.

I přes komunikační kampaň, která celou akvizici provází, vyvstávají u klientů Equa bank dotazy. Proto jsou pracovníci banky k dispozici na lince klientského centra (+420 222 010 111), případně je možné zajít s konkrétním požadavkem i na pobočku.

Co se po sloučení bank (ne)mění

 • Bankovní kód Equa bank zůstává stejný.

 • Nemění se ani bankovní číslo klientů nebo číslo účtu pro splácení půjčky či hypotéky.

 • Odchozí a příchozí platby fungují bez komplikací jako dříve.

 • Platební kartou nebo mobilním telefonem lze platit beze změny.

 • Internetové bankovnictví a aplikace zůstávají stejné.

 • Výběry z bankomatů v síti Equa bank jsou i nadále zdarma. V ČR i ve světě.

 • Nemění se ani sazebník poplatků nebo obchodní podmínky.

 • Schválené úvěry, půjčky nebo hypotéky rovněž platí.

 • Všechny žádosti o hypotéky, půjčky nebo úvěry jsou nadále vyřizovány.

 • U časově limitovaných nabídek je nutné dodržet termín. Akvizice na toto nemá vliv.

 • V platnosti také zůstávají všechny dříve uzavřené smlouvy.

 • Změna vlastníka nemá vliv na investiční produkty a prozatím se nemění investiční strategie.

 • Raiffeisenbank bude nadále vést evidenci podílových fondů dle stejných podmínek, jako tomu bylo u Equa bank.

 • Investiční cíle a majetkové účty lze nadále přidávat podle stávajících podmínek.

 • V případě nesouhlasu s převodem investice do Raiffeisenbank je možné přejít k jinému investorovi. K tomu je třeba vyplnit žádost na pobočce Equa bank.

Kam s dotazy?

V případě dotazů je možné se obrátit přímo na Equa bank. Klienti využívající osobní bankovnictví mohou psát na adresu: klientske.centrum@equabank.cz. Firemní zákazníci se mohou obrátit přímo na svého bankéře. Navštívit lze také pobočky banky nebo rovnou zavolat na klientské centrum (+420 222 010 111).

Co když u Raiffeisenbank nechcete být?

O akvizici Equa bank byli klienti informováni dopředu a mluvilo se o ní i v médiích, a to minimálně od června loňského roku. Lidé tak měli dostatek času promyslet si, zda k Raiffeisenbank se svými účty a závazky přejdou, anebo si vyberou jinou banku.

Pokud to neudělali a banku nezměnili, byl jejich účet převeden do Raiffeisenbank v lednu 2022. Podobné to bylo i s úvěry – bylo možné je doplatit anebo refinancovat prostřednictvím jiné banky. Ani nyní, po převedení k Raiffeisenbank ale není nic ztraceno. Klienti mohou banku změnit, a to podle aktuálních obchodních podmínek, které lze najít na webu banky.

Pozor na spojení vkladů a poplatky

Ačkoli klienti nemusí změnu banky vůbec postřehnout, na jednu věc by si přece jen měli dát pozor, a to na sloučení úspor. Pokud měl totiž klient Equa bank zároveň už předtím účet v Raiffeisenbank, peníze uložené na běžných i spořicích účtech se u obou bank sečetly. Pokud by pak vklad překračoval částku 2,5 milionů korun, na část vkladu nad tuto částku by se už nevztahovalo zákonné pojištění vkladů. Všechny vklady u bank jsou totiž pojištěny do limitu 100 tisíc euro.

Výplatu náhrad pohledávek zajišťuje Garanční systém finančního trhu, což je instituce založená a financovaná bankami, stavebními spořitelnami a družstevními záložnami, která spravuje Fond pojištění vkladů. „Poté co banka informuje o sloučení, mohou klienti v následujících třech měsících bez jakékoliv sankce své prostředky, které převyšují zákonný limit pojištění, vybrat nebo převést do jiné banky, a to bez ohledu na to, zda se jedná o běžné, spořicí či termínované vklady,“ uvádí garanční systém na svém webu.

Řešením je tedy převést část peněz do jiné banky. Protože Equa bank o tomto informovala své klienty koncem listopadu loňského roku, mají na převod čas do konce února 2022. A když tento termín nestihnou? Pak se vše prodraží. U Raiffeisenbank je totiž například poplatek za předčasný výběr z termínovaného vkladu 2 procenta z vybrané částky, minimálně ale tisíc korun. Při převodu například sta tisíc korun by si tak banka strhla dva tisíce korun.

Aktuální informace a změny najdete na webech obou bank.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).