Blog
Hypotéky
Hypotéka pro mladé

Dosáhnou mladí lidé na hypotéku?

24. června 2020|Monika Šaríková|

Na konci loňského roku zveřejnila Hypoteční banka výsledky průzkumu provedeného společností NMS Market Research. Z výsledků průzkumu vyplynulo, že v roce 2020 bude mí o hypotéku zájem přes 300 000 mladých lidí ve věku od 20 do 36 let. Největší překážku k dosažení snu o vlastním bydlení tvoří příliš nízké úspory.

Průzkumu Hypoteční banky se zúčastnilo celkem 1400 osob ve věku 20 až 36 let, kteří plánují koupi vlastního bydlení v průběhu příštích deset let. Většina by si svůj sen ráda splnila již v tomto roce. Bohužel získat hypotéku je stále obtížnější a nejvíce ohroženou skupinou jsou právě mladé rodiny.

"Tři čtvrtiny mladých, tedy víc než 1,6 milionu lidí, plánují změnu bydlení během následujících deseti let. Na 40 % chce koupit vlastní nemovitost a 15 % by ji rádo postavilo. Celkem 57 % mladých Čechů chce financovat své bydlení právě hypotékou," uvedl Jiří Feix, generální ředitel Hypoteční banky.

Spočítat novou hypotéku

Česká národní banka plánuje zmírnit podmínky pro mladé

Česká národní banka si velmi dobře uvědomuje, že kvůli zpřísněným podmínkám z její strany je pro mladé lidi velký problém dosáhnout na hypotéku. Proto pro zájemce ve věku do 36 plánuje zmírnit podmínky. Změny by měly spočívat především v úpravě LTV, což je poměr mezi výší úvěru a hodnotou zastavené nemovitosti. Konkrétně se však ČNB nevyjádřila.

Češi nemají úspory, na hypotéku potřebují alespoň 20 % z ceny nemovitosti

Průzkum Hypoteční banky naznačuje, že ani upravené LTV by však mladým Čechům v cestě za vlastním bydlením stačit nemuselo. Dostatečně vysoký příjem mladí lidé mají, a tudíž se nebojí výše měsíčních splátek. Limitující jsou vlastní úspory. Mladým lidem chybí základ v podobě vlastních zdrojů.

Zhruba 50 % dotázaných má našetřeno 100 000 Kč a pouhá pětina se může pochlubit úspory nad 300 000 Kč. Na hypotéku však v ideálním případě potřebují alespoň 20 % z celkové částky, což například u hypotéky ve výši 3 000 000 Kč činí 500 000 Kč.

„To vůbec nedává předpoklady k tomu, aby si člověk mohl pořídit vlastní bydlení. To jsou nějaké základní úspory, aby člověk vůbec mohl fungovat. Takže opravdu reálná dostupnost bydlení je řekněme pro nějakých 10 % z té cílové skupiny, kteří deklarovali, že mají větší úspory nad 500 tisíc korun,“ vysvětluje pro Radiožurnál generální ředitel Hypoteční banky Jiří Feix.

Roste zájem o byty v širším okolí velkých měst

Za posledních pět let vzrostly ceny nemovitostí o více než 40 %. Nejdražší jsou nemovitosti ve velkých městech, jako je Praha a Brno. Kvůli vysokým cenám se proto mladí lidé stále častěji poohlíží po nemovitostech v širším okolí těchto měst, kde jsou nemovitosti cenově dostupnější

„Ceny nemovitostí opravdu vedou k tomu, že více lidí bydlí v širším okolí těch aglomerací. Buďto tedy na okraji měst, nebo potom za okraji měst, kde už se dají pořídit domy nebo třeba úplně levné byty. U Prahy je to okolí dost velké, dojezdová vzdálenost do 30-50 kilometrů. A Praha ovlivňuje ceny nemovitostí ve všech těch okolních okresech, jako je Kladno, Beroun, Benešov,“ dodává Jiří Feix.

Banky nabízí 90% hypotéky pro mladé

Mladým lidem vychází vstříc některé banky. Například Česká spořitelna a Raiffeisenbank stavební spořitelna nabízí mladým lidem ve věku do 36 let 90 % hypotéky.  „Hypotéka “Prvobydlení” je proto určená speciálně pro ty klienty, kteří zatím žádnou nemovitost nevlastní a chtějí financovat nákup prvního bytu,“ popsal hypotéku pro mladé Radek Vachulka, manažer bydlení České spořitelny.

Mladým lidem při získání hypotéky pomáhá také možnost rozložení splátek až na 40 let. Tuto možnost nabízí například mBank, která ji však podmiňuje splněním podmínek nezbytných pro hypotéku s dobou splatnosti 30 let. Kde nepomohou banky, mohou pomoci rodiče, případně státní půjčky určené pro mladé lidi, partnery a novomanžele.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).