Hypotéka pro mladé

Dosáhnou mladí lidé na hypotéku?

24. 6. 2020
|
Délka čtení: 4 min.

Na konci loňského roku zveřejnila Hypoteční banka výsledky průzkumu provedeného společností NMS Market Research. Z výsledků průzkumu vyplynulo, že v roce 2020 bude mí o hypotéku zájem přes 300 000 mladých lidí ve věku od 20 do 36 let. Největší překážku k dosažení snu o vlastním bydlení tvoří příliš nízké úspory.

Průzkumu Hypoteční banky se zúčastnilo celkem 1400 osob ve věku 20 až 36 let, kteří plánují koupi vlastního bydlení v průběhu příštích deset let. Většina by si svůj sen ráda splnila již v tomto roce. Bohužel získat hypotéku je stále obtížnější a nejvíce ohroženou skupinou jsou právě mladé rodiny.

"Tři čtvrtiny mladých, tedy víc než 1,6 milionu lidí, plánují změnu bydlení během následujících deseti let. Na 40 % chce koupit vlastní nemovitost a 15 % by ji rádo postavilo. Celkem 57 % mladých Čechů chce financovat své bydlení právě hypotékou," uvedl Jiří Feix, generální ředitel Hypoteční banky.

Česká národní banka plánuje zmírnit podmínky pro mladé

Česká národní banka si velmi dobře uvědomuje, že kvůli zpřísněným podmínkám z její strany je pro mladé lidi velký problém dosáhnout na hypotéku. Proto pro zájemce ve věku do 36 plánuje zmírnit podmínky. Změny by měly spočívat především v úpravě LTV, což je poměr mezi výší úvěru a hodnotou zastavené nemovitosti. Konkrétně se však ČNB nevyjádřila.

Češi nemají úspory, na hypotéku potřebují alespoň 20 % z ceny nemovitosti

Průzkum Hypoteční banky naznačuje, že ani upravené LTV by však mladým Čechům v cestě za vlastním bydlením stačit nemuselo. Dostatečně vysoký příjem mladí lidé mají, a tudíž se nebojí výše měsíčních splátek. Limitující jsou vlastní úspory. Mladým lidem chybí základ v podobě vlastních zdrojů.

Zhruba 50 % dotázaných má našetřeno 100 000 Kč a pouhá pětina se může pochlubit úspory nad 300 000 Kč. Na hypotéku však v ideálním případě potřebují alespoň 20 % z celkové částky, což například u hypotéky ve výši 3 000 000 Kč činí 500 000 Kč.

„To vůbec nedává předpoklady k tomu, aby si člověk mohl pořídit vlastní bydlení. To jsou nějaké základní úspory, aby člověk vůbec mohl fungovat. Takže opravdu reálná dostupnost bydlení je řekněme pro nějakých 10 % z té cílové skupiny, kteří deklarovali, že mají větší úspory nad 500 tisíc korun,“ vysvětluje pro Radiožurnál generální ředitel Hypoteční banky Jiří Feix.

Roste zájem o byty v širším okolí velkých měst

Za posledních pět let vzrostly ceny nemovitostí o více než 40 %. Nejdražší jsou nemovitosti ve velkých městech, jako je Praha a Brno. Kvůli vysokým cenám se proto mladí lidé stále častěji poohlíží po nemovitostech v širším okolí těchto měst, kde jsou nemovitosti cenově dostupnější

„Ceny nemovitostí opravdu vedou k tomu, že více lidí bydlí v širším okolí těch aglomerací. Buďto tedy na okraji měst, nebo potom za okraji měst, kde už se dají pořídit domy nebo třeba úplně levné byty. U Prahy je to okolí dost velké, dojezdová vzdálenost do 30-50 kilometrů. A Praha ovlivňuje ceny nemovitostí ve všech těch okolních okresech, jako je Kladno, Beroun, Benešov,“ dodává Jiří Feix.

Banky nabízí 90% hypotéky pro mladé

Mladým lidem vychází vstříc některé banky. Například Česká spořitelna a Raiffeisenbank stavební spořitelna nabízí mladým lidem ve věku do 36 let 90 % hypotéky.  „Hypotéka “Prvobydlení” je proto určená speciálně pro ty klienty, kteří zatím žádnou nemovitost nevlastní a chtějí financovat nákup prvního bytu,“ popsal hypotéku pro mladé Radek Vachulka, manažer bydlení České spořitelny.

Mladým lidem při získání hypotéky pomáhá také možnost rozložení splátek až na 40 let. Tuto možnost nabízí například mBank, která ji však podmiňuje splněním podmínek nezbytných pro hypotéku s dobou splatnosti 30 let. Kde nepomohou banky, mohou pomoci rodiče, případně státní půjčky určené pro mladé lidi, partnery a novomanžele.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Odhad ceny nemovitosti
  27. září 2023|Jana Březinová
  Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

  Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na kalkulačce přepočítává výdaje
  01. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Kdy začít s refinancováním: kdo se nestará, ten přeplácí

  Víte, že snížení splátek o 200 Kč měsíčně vám uspoří 12 000 Kč při pětileté fixaci? Nemusíte přitom čekat až na konec fixace: mohli byste hypotéku hodně přeplatit. Refinancování je výhodné, když se sníží úrokové sazby, získáte lepší práci nebo vzroste hodnota vaší nemovitosti. My vám poradíme, jak na to.

 • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
  21. června 2023|Monika Šaríková
  Žádost o hypotéku krok za krokem

  Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.

 • Dveře s rukou na klice a klíčem v klíčové dírce
  01. května 2023|Jana Březinová
  Jak prodat byt s hypotékou?

  Splácíte hypotéku na byt a potřebujete nemovitost prodat? Ať už je to z důvodu stěhování nebo kvůli rozvodu, není prodej bytu s hypotékou nic složitého. Podívejte se, jak na prodej bytu s hypotékou.

 • Plány stavby domů
  22. dubna 2023|Nikola Zatloukalová
  Kdy financovat investici do nemovitosti úvěrem

  Investice do nemovitostí patří k nejoblíbenějším formám investic vůbec. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak můžete investovat a zhodnotit své peníze. Platí to zejména ve velkých městech, kde je zájem o pronájem nemovitostí k bydlení nebo podnikání největší. Víte však, kdy se investice do nemovitostí finančním úvěrem vyplatí? A který způsob je pro vás nejvhodnější?

 • Pár seniorů kontroluje smlouvy
  06. dubna 2023|Magdaléna Kubečková
  Zpětná hypotéka: pomůže mi stát se rentiérem?

  Na stáří jste se zabezpečili vlastním domem nebo bytem. Teď, když zdražují energie a inflace rapidně roste, přemýšlíte, jak získat k důchodu další peněžní zdroje, aniž byste museli milované bydlení opustit. Jednou z možností je tzv. zpětná hypotéka. Jak přesně funguje, na co si dát pozor, a jaké máte alternativy?

 • Jste dostatečně bonitní? - peníze na hromádkách
  05. dubna 2023|Jana Březinová
  Jste dostatečně bonitní? Zjistěte, jak si bonitu zvýšit

  Žádáte o hypotéku nebo spotřebitelský úvěr? Pak už jste nejspíš na pojem bonita narazili. Co přesně se pod pojmem bonita skrývá a proč záleží i na tom, jakou vykonáváte profesi nebo kolik máte dětí? Zjistěte, jestli jste dostatečně bonitní a jak si bonitu navýšit.

 • 17. března 2023|Jana Březinová
  ČNB: Úvěrové podmínky hypoték se uvolňují, přesto poptávka po úvěrech klesá

  Česká národní banka pravidelně sleduje, jak se vyvíjí nabídka a poptávka po úvěrech a zjišťuje, jaké úvěrové podmínky stanovují komerční banky. Z analýzy centrální banky vyplývá, že domácnosti jsou opatrnější, a i přes uvolnění podmínek úvěrů na bydlení si o nové hypotéky nežádají. Na vině jsou především rostoucí životní náklady.

 • Novostavba
  09. března 2023|Petr Pohůdka
  Ceny nemovitostí: Jaká je aktuální situace na trhu?

  Nepříznivá pro obyčejné občany, zajímavá pro spekulanty a bohatší obyvatele. Tak by se v kostce dala charakterizovat aktuální situace na trhu s nemovitostmi v ČR. Čím se současný stav vyznačuje a jak byste se měli chovat v pozici kupujícího nebo majitele nemovitosti?