Blog
Pojištění vozu
Auto u parlamentu v Londýně

Dopravní předpisy v zahraničí: Kde se jezdí vlevo? Možná budete překvapeni!

21. listopadu 2019|Vendula Flassig Vrablová|

Plánujete cestu do zahraničí nebo vás jednoduše zajímá, jaké dopravní předpisy platí v okolních státech? Připravili jsme pro vás obsáhlý článek, ve kterém se dozvíte, ve kterých státech v rámci Evropy i mimo ni se jezdí vlevo. A jaká specifika pro jízdu vlevo v některých zemích platí. Pohodlně se proto usaďte, naše virtuální krasojízda právě začíná!

Evropské státy, kde se jezdí vlevo

Na jízdu v levém jízdním pruhu si budete muset zvykat, pokud zamíříte do Velké Británie, Irska, na Kypr nebo Maltu. Právě zmíněná Velká Británie, potažmo její hlavní město, je historicky vystavěno tak, aby se v něm jezdilo vlevo. Změna na pravostranný provoz by byla extrémně nákladná. Pokud plánujete cestování do Anglie a míříte sem vlastním automobilem, nezapomeňte si upravit světla pomocí speciálních samolepek. Auta vyráběná pro český trh jsou totiž konstruována tak, že více svítí na pravou stranu.

Srovnat ceny povinného ručení

Jízda vlevo v Africe, Austrálii a Jižní Americe

Pokud plánujete cestu do Afriky, pak si budete muset na levostranný provoz zvykat v následujících státech, kam spadá Jihoafrická republika, Botswana, Namibie, Zambie, Zimbabwe a Mauricius. Míříte na australský kontinent? Pak byste měli vědět, že tady se jezdí vlevo ve státech Austrálie a Nový Zéland. V případě cestování do Jižní Ameriky nezapomeňte, že vlevo se jezdí ve státech Guyana, Surinami, Bahamy, Barbados a také na Bermudských ostrovech.

Jízda vlevo je pro Asii typická

Málokdo tuší, že například do Japonska přinesli jízdu vlevo v roce 1603 Samurajové. Zajímavé jsou také informace o Indonésii. Ta byla původní kolonií Holandska, jezdilo se tady proto vlevo. A i přesto, že Holandsko dobyl Napoleon a změnil jízdu vlevo na opačnou stranu, Indonésie dál zůstala věrná jízdě vlevo. Z asijských států se vlevo jezdí v Malajsii, zmíněné Indonésii, Indii, Nepálu, Pákistánu, Singapuru, Thajsku, Japonsku, Bangladéši, Bhútánu, Bruneji, na Seychelách, Srí Lance nebo třeba v Hong Kongu.

Na co byste neměli zapomínat?

Pokud se vydáváte do některého z výše uvedených států, kde je přikázaná jízda vlevo, dávejte si pozor na prohození páček u blinkru a stěrače. Půjčujete si auto v autopůjčovně? Preferujte to s automatickým řazením. Při chůzi přes přechod buďte zvláště opatrní a dívejte se na druhou stranu.

A závěrem doplníme jednu perličku: Málokdo totiž tuší, že i v českých zemích se kdysi jezdilo vlevo. Změna nastala s příchodem Němců při okupaci a došlo k ní v březnu 1939. Na celém světě ale stále zůstává zhruba 30 % zemí, kde je jízda vlevo běžná.

Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).