Mladá žena s tabletem

Digitální stopa: Lze vůbec smazat své online účty?

6. 10. 2021
|
Délka čtení: 10 min.

Snad o každé osobě dohledáte během několika sekund informace na internetu. Údaje o vás sbírají v podstatě všechny společnosti, které v online prostředí působí. Je v dnešní době možné digitální stopu odstranit? Dají se vůbec online účty smazat?

Co je to digitální stopa?

Virtuální prostředí zdaleka není anonymní. Tohle tvrzení vás nejspíš nijak nepřekvapí. Nicméně rozsah vaší digitální stopy si možná zcela neuvědomujete. Termínem digitální stopa se označuje soubor různorodých záznamů, které po sobě zanecháváte v online prostředí.

Kdy digitální stopu vytváříte? Prakticky neustále. Digitální stopa vzniká v důsledku  veškerého chování na internetu. Při surfování, vyhledávání na Googlu, lajkování a komentování na sociálních sítích, nakupování, mailové korespondenci a dalších běžných aktivitách. Však si vzpomeňte sami, kde všude jste na internetu zadali své jméno či kontakt.

Nejvíce toho o vás ví internetoví giganti

Důvodů, proč webové stránky, sociální sítě a aplikace sbírají vaše data, existuje více. Jedním z těch hlavních je personifikace obsahu. Čím více toho o vás daný subjekt ví, tím lépe vám přizpůsobí obsah či reklamu na míru. Tak samozřejmě zvyšuje své zisky. Vaše osobní údaje rovněž mohou sloužit k prostému ověření totožnosti – typicky u finančních institucí nebo obsahu, který je přístupný pouze pro vybrané věkové skupiny.

Pochopitelně největší množství informací o vás sbírají ti nejsilnější hráči jako Facebook či Google. Dokud Google tuší jen to, že si bez receptu nezvládnete uvařit rajskou omáčku nebo neznáte hlavní město Ekvádoru, nejspíš se s tím dokážete smířit. Ale když vám řekneme, že může uchovávat historii vaší polohy, na základě které přesně ví, kdy, kde a jak dlouho jste někde byli, už se vám to určitě líbit nebude. Tyto informace se totiž již dají zneužít, pokud se dostanou do rukou nesprávných osob.

Vše nevymažete, ale…

Jestliže vás nyní zachvátila panika a chcete svoji digitální stopu kompletně smazat, rovnou vás zklameme. Veškeré údaje, které jste o sobě přes internet vypustili do světa, se vám odstranit nepodaří. Nicméně stále můžete jejich  množství výrazně regulovat. Zaměřme se právě na zmiňovaný Google. Jaké kroky lze podniknout?

 • Promazávejte historii vyhledávání: Postup vymazání údajů se liší v rámci jednotlivých prohlížečů, ale není nijak složitý. Zpravidla jej najdete v nastavení prohlížeče, eventuálně rovnou pod záložkou Historie. V populárním Google Chrome si pomůžete klávesovou zkratkou Ctrl + H, v programu Internet Explorer Alt + X. Promažte buď kompletní historii prohlížení, případně podle potřeby jen konkrétní časový úsek či vybrané webové stránky.

 • Používejte anonymní okno nebo konkurenční prohlížeče: Jestliže hledáte něco choulostivého, můžete rovnou využít tzv. anonymní okno. Po jeho otevření se prohlížené stránky nikam nezaznamenávají. Pomohou i alternativní vyhledávače, které vaše osobní informace nesbírají, ani nesdílí. Za zmínku stojí například Startpage či DuckDuckGo.

 • Zkontrolujte svoji aktivitu: Nejlepší představu o sbíraných datech získáte v sekci  Moje aktivita na Googlu. Zde uvidíte svůj každý krok v prohlížeči včetně míst, kde vás Google identifikoval jako klienta. Pokud nechcete, aby se informace o vašem výskytu ukládaly, vypněte historii polohy. Zobrazenou aktivitu můžete filtrovat na základě data či služeb a dle vlastního uvážení vymazat. Tento postup čas od času opakujte, avizované nastavení automatického mazání zatím k dispozici není.

 • Požádejte o odstranění výsledků vyhledávání: Po zadání vašeho jména do vyhledávače se objeví výsledky, na které nejste zrovna pyšní? Podle verdiktu Soudního dvora EU máte právo na odstranění irelevantních, zastaralých nebo jiným způsobem nevhodných informací. O vymazání konkrétních výsledků požádáte prostřednictvím online formuláře. Ne všechny žádosti Google schvaluje, vždy záleží na individuálním případu.

 • Zvažte smazání účtu: Krajním řešením je smazání účtu. Uvědomte si ale, že přijdete o svá data (e-maily, soubory, sdílené fotky, údaje v kalendáři atd.) a přístup do jiných služeb Google.

Projděte i další založené účty

Obdobně můžete smazat další online účty. Pokud si na všechny nevzpomínáte, využijte službu Deseat.me. Ta vám založené účty vyhledá. Má to však háček – program najde pouze stránky, na kterých jste se registrovali přes Gmail. Navíc mu musíte povolit přístup do vaší schránky.

Smazání účtu vždy problémy nevyřeší. Zrušení Facebooku neznamená odstranění fotek, které tam s vámi nahráli vaši přátelé. Složitě budete bojovat i s příspěvky v diskuzích, které jste v minulosti pod svým jménem zveřejnili. Některé účty vymazat ani nejde. Poté vám pomůže snad jen změna údajů na nějaké neexistující. Proto lze doporučit především zvýšenou obezřetnost při pohybu v online prostředí a také trochu smíření s tím, že z virtuálního světa se dnes zkrátka zcela nevymažete.

Přečtěte si také: Jak vybrat internet do mobilu a domácnosti?

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?