Blog
Tarify
Mladá žena s tabletem

Digitální stopa: Lze vůbec smazat své online účty?

06. října 2021|Petr Pohůdka|

Snad o každé osobě dohledáte během několika sekund informace na internetu. Údaje o vás sbírají v podstatě všechny společnosti, které v online prostředí působí. Je v dnešní době možné digitální stopu odstranit? Dají se vůbec online účty smazat?

Co je to digitální stopa?

Virtuální prostředí zdaleka není anonymní. Tohle tvrzení vás nejspíš nijak nepřekvapí. Nicméně rozsah vaší digitální stopy si možná zcela neuvědomujete. Termínem digitální stopa se označuje soubor různorodých záznamů, které po sobě zanecháváte v online prostředí.

Kdy digitální stopu vytváříte? Prakticky neustále. Digitální stopa vzniká v důsledku  veškerého chování na internetu. Při surfování, vyhledávání na Googlu, lajkování a komentování na sociálních sítích, nakupování, mailové korespondenci a dalších běžných aktivitách. Však si vzpomeňte sami, kde všude jste na internetu zadali své jméno či kontakt.

Nejvíce toho o vás ví internetoví giganti

Důvodů, proč webové stránky, sociální sítě a aplikace sbírají vaše data, existuje více. Jedním z těch hlavních je personifikace obsahu. Čím více toho o vás daný subjekt ví, tím lépe vám přizpůsobí obsah či reklamu na míru. Tak samozřejmě zvyšuje své zisky. Vaše osobní údaje rovněž mohou sloužit k prostému ověření totožnosti – typicky u finančních institucí nebo obsahu, který je přístupný pouze pro vybrané věkové skupiny.

Pochopitelně největší množství informací o vás sbírají ti nejsilnější hráči jako Facebook či Google. Dokud Google tuší jen to, že si bez receptu nezvládnete uvařit rajskou omáčku nebo neznáte hlavní město Ekvádoru, nejspíš se s tím dokážete smířit. Ale když vám řekneme, že může uchovávat historii vaší polohy, na základě které přesně ví, kdy, kde a jak dlouho jste někde byli, už se vám to určitě líbit nebude. Tyto informace se totiž již dají zneužít, pokud se dostanou do rukou nesprávných osob.

Vše nevymažete, ale…

Jestliže vás nyní zachvátila panika a chcete svoji digitální stopu kompletně smazat, rovnou vás zklameme. Veškeré údaje, které jste o sobě přes internet vypustili do světa, se vám odstranit nepodaří. Nicméně stále můžete jejich  množství výrazně regulovat. Zaměřme se právě na zmiňovaný Google. Jaké kroky lze podniknout?

  • Promazávejte historii vyhledávání: Postup vymazání údajů se liší v rámci jednotlivých prohlížečů, ale není nijak složitý. Zpravidla jej najdete v nastavení prohlížeče, eventuálně rovnou pod záložkou Historie. V populárním Google Chrome si pomůžete klávesovou zkratkou Ctrl + H, v programu Internet Explorer Alt + X. Promažte buď kompletní historii prohlížení, případně podle potřeby jen konkrétní časový úsek či vybrané webové stránky.

  • Používejte anonymní okno nebo konkurenční prohlížeče: Jestliže hledáte něco choulostivého, můžete rovnou využít tzv. anonymní okno. Po jeho otevření se prohlížené stránky nikam nezaznamenávají. Pomohou i alternativní vyhledávače, které vaše osobní informace nesbírají, ani nesdílí. Za zmínku stojí například Startpage či DuckDuckGo.

  • Zkontrolujte svoji aktivitu: Nejlepší představu o sbíraných datech získáte v sekci  Moje aktivita na Googlu. Zde uvidíte svůj každý krok v prohlížeči včetně míst, kde vás Google identifikoval jako klienta. Pokud nechcete, aby se informace o vašem výskytu ukládaly, vypněte historii polohy. Zobrazenou aktivitu můžete filtrovat na základě data či služeb a dle vlastního uvážení vymazat. Tento postup čas od času opakujte, avizované nastavení automatického mazání zatím k dispozici není.

  • Požádejte o odstranění výsledků vyhledávání: Po zadání vašeho jména do vyhledávače se objeví výsledky, na které nejste zrovna pyšní? Podle verdiktu Soudního dvora EU máte právo na odstranění irelevantních, zastaralých nebo jiným způsobem nevhodných informací. O vymazání konkrétních výsledků požádáte prostřednictvím online formuláře. Ne všechny žádosti Google schvaluje, vždy záleží na individuálním případu.

  • Zvažte smazání účtu: Krajním řešením je smazání účtu. Uvědomte si ale, že přijdete o svá data (e-maily, soubory, sdílené fotky, údaje v kalendáři atd.) a přístup do jiných služeb Google.

Projděte i další založené účty

Obdobně můžete smazat další online účty. Pokud si na všechny nevzpomínáte, využijte službu Deseat.me. Ta vám založené účty vyhledá. Má to však háček – program najde pouze stránky, na kterých jste se registrovali přes Gmail. Navíc mu musíte povolit přístup do vaší schránky.

Smazání účtu vždy problémy nevyřeší. Zrušení Facebooku neznamená odstranění fotek, které tam s vámi nahráli vaši přátelé. Složitě budete bojovat i s příspěvky v diskuzích, které jste v minulosti pod svým jménem zveřejnili. Některé účty vymazat ani nejde. Poté vám pomůže snad jen změna údajů na nějaké neexistující. Proto lze doporučit především zvýšenou obezřetnost při pohybu v online prostředí a také trochu smíření s tím, že z virtuálního světa se dnes zkrátka zcela nevymažete.

Přečtěte si také: Jak vybrat internet do mobilu a domácnosti?

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).