Na letišti nohy kuft

Destinace, do kterých můžete vycestovat jen s občanským průkazem

Ani propadlý pas vám nemusí bránit v poznávání světa. Máme pro vás seznam destinací, do nichž můžete cestovat pouze na občanský průkaz. Možná vás překvapí, že se nejedná jen o státy nacházející se na evropském kontinentu, ale také o několik zajímavých exotických destinací.

Kde vám bude stačit jenom občanka

Orientovat se můžete podle tohoto jednoduchého přehledu:

27 zemí Evropské unie

4 země Evropského hospodářského prostoru

Island, Švýcarsko, Norsko, Lichtenštejnsko

26 zemí schengenského prostoru

Evropské mikrostáty

Monako, San Marino, Vatikán, Lichtenštejnsko, Andorra

Další státy (vstup na OP možný díky mezinárodních dohodám s EU)

Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Gruzie, Makedonie, Moldávie a Srbsko

Co je dobré vědět:

  • Váš občanský průkaz musí být platný minimálně po dobu trvání pobytu v dané zemi. Výjimkou je Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá hora, Kosovo a Moldavsko. Pro cestu do těchto států musí být OP platný ještě 3 měsíce po ukončení cesty.

  • Do všech výše uvedených destinací můžete na OP cestovat autem, letecky, autobusem i po moři.

  • Až na výjimky nezáleží na tom, jestli má váš OP strojově čitelné údaje nebo čip. Těmito výjimkami jsou Kosovo (OP musí mít strojově čitelné údaje a čip) a Moldavsko (OP musí mít strojově čitelné údaje, pro cestu do Podněstří je potřeba mít pas).

  • Oficiálně je možné do zahraničí cestovat i s provizorním občanským průkazem (občanka s ustřiženým rohem doplněná o zelený formulář). MZV ČR to ovšem příliš nedoporučuje – v některých státech může být ustřižený roh brán jako znehodnocení průkazu.

  • Při leteckých a tranzitních cestách si dávejte pozor na mezipřistání a přejezdy zeměmi, ve kterých pas mít musíte.

  • Co se týče Velké Británie, podle informací Britského velvyslanectví v Praze mohou občané České republiky pro běžné cesty do Spojeného království stále vycestovat pouze na občanský průkaz.

S občanským průkazem k moři i za exotikou

S občanským průkazem můžete letecky vycestovat i do exotických zámořských destinací. Jedná se o některé oblasti, které spadají pod Francii:

  • Francouzská Guyana,

  • Guadeloupe,

  • Martinik,

  • Mayotte,

  • Réunion.

Je ovšem potřeba sem vycestovat přímým letem ze států EU nebo schengenského prostoru. Pokud byste měli například v plánu mezipřistání ve Spojených státech, pas budete potřebovat.

Guadeloupe a Martinik

Těmto dvěma „střípkům Francie v Karibiku“ se říká také motýlí ostrov a ostrov květin a rumu. Na obou dvou vás čeká bohatá flóra a fauna čítající kolibříky, volavky a pelikány. Dále krásné pláže i čilý podmořský život. Martinik je pak proslulý svým rumem, který se považuje za jeden z nejlepších na světě. Jestli tedy máte rádi exotiku, ale chcete si zároveň dopřát nádech Evropy, jedná se pro vás o skvělou volbu.

Krom výše uvedených míst existují i další exotické destinace, u nichž vám pro vstup oficiálně stačí pouze občanský průkaz (například Francouzská Polynésie nebo Nová Kaledonie), ale vzhledem k jejich vzdálené poloze je vždy nutné mezipřistání, a tím pádem i nutnost předložení pasu.

Martinique loďka

Krásné přímořské oblasti ovšem najdete i v Evropě. Občanský průkaz vám pro vstup bude stačit například zde:

Malta

Středomořský ostrov s velmi bohatou historií, nádhernými plážemi a průzračnou vodou jako stvořenou pro potápění. Prozkoumat zde můžete útesy, jeskyně i vraky – to vše s viditelností až 20 metrů. Nemusíte se bát ani o počasí. Denní průměr slunečního svitu se na Maltě totiž pohybuje kolem 12 hodin. V místní kuchyni se pak mísí vliv hned několika kultur, které zde zanechaly svou stopu.

Portugalsko

Důvodů, proč navštívit tuto zemi na pobřeží Atlantiku, je hned několik: nádherné pláže, které jsou skvělé i pro surfaře, bohatá kultura i historie, skvělá kuchyně plná čerstvých ryb i mořských plodů a v neposlední řadě portské víno.

Kam s občankou na prodloužený eurovíkend

Jestli si chcete s občanským průkazem vyrazit jen na prodloužený víkend, vyberte si některou z nádherných evropských metropolí, které vám poskytnou dny plné zážitků. Vaší pozornosti by tak určitě nemělo uniknout „město lásky“ Paříž, „věčné město“ Řím, případně i méně rušná, ale neméně krásná místa, jako třeba polský Krakov nebo maďarská Budapešť.

Ceny a lhůty u vydání občanského průkazu

Dobrou zprávou je, že od 2. července 2018 jsou všechny občanské průkazy opatřené elektronickým čipem. V případě, že chcete vycestovat narychlo, můžete žádat i o expresní vydání průkazu, bude to ale samozřejmě za příplatek.

Ceny a lhůty pro vydání OP:

  • Standardní vydání OP: do 30 dnů, zdarma; děti do 15 let za 50 Kč.

  • Vydání OP do 24 hodin: 1 000 Kč; děti do 15 let za 500 Kč.

  • Vydání OP do 5 pracovních dnů: 500 Kč; děti do 15 let za 300 Kč.

Nezapomínejte také na to, že vlastní cestovní doklad – alespoň tedy občanský průkaz – musejí mít i děti.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • výlet na motorce v horách
    06. dubna 2024|Jana Březinová
    Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

    Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

  • žena u moře - zájezd last minute
    04. dubna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se koupit first minute zájezd?

    Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

  • povinné ručení mimo čr
    12. února 2024|Petr Pohůdka
    Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

    Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

  • Lyžařky na svahu
    30. ledna 2024|Jana Březinová
    Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

    Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

  • Padající lyžař
    08. prosince 2023|Petr Pohůdka
    Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

    Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

  • Zahraniční studenti v univerzitní aule
    09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

    Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

  • muz-dostava-ockovani-do-ramene
    04. listopadu 2023|Jana Březinová
    Očkování při cestách do zahraničí

    Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

  • letovisko-egypt
    31. října 2023|Nikola Zatloukalová
    Nejoblíbenější destinace Čechů

    V žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů tradičně vítězí země, do nichž jezdí vlastním autem – tedy Chorvatsko, Rakousko nebo Slovensko. Které další destinace jsou oblíbené?

  • El Hierro - Kanárské ostrovy
    24. října 2023|Nikola Zatloukalová
    Do tepla v zimě: 8 tipů, kam letos vyrazit

    Máte rádi teplo v zimě? Pak na nic nečekejte a vydejte se na exotickou zimní dovolenou. Podívejte se na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar. Jaké jsou tam teploty? A jak je to s podmínkami pro vstup do země?

  • Ospalý muž s kufrem na letišti - jet lag
    18. října 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak zvládnout jet lag a nepřijít o půlku dovolené

    Dlouhý let na dovolenou s sebou často přináší jet lag. Ten vás může potkat především při cestování přes více časových pásem. Mezi jeho hlavní projevy patří ospalost. S jeho zvládnutím vám může pomoci nejen melatonin, ale také dostatečný pitný režim.