Cestovní pojištění – srovnání cen

Cestování na občanský průkaz

Ani propadlý pas vám nemusí bránit v poznávání světa. Máme pro vás seznam destinací, do nichž můžete cestovat pouze na občanský průkaz. Možná vás překvapí, že se nejedná jen o státy nacházející se na evropském kontinentu, ale také o několik zajímavých exotických destinací.

porovnání cestovního pojištění

Kde vám bude stačit jenom občanka 

Orientovat se můžete podle tohoto jednoduchého přehledu:

27 zemí Evropské unie 

Přehled členských států 

4 země Evropského hospodářského prostoru 

Island, Švýcarsko, Norsko, Lichtenštejnsko 

26 zemí schengenského prostoru 

Přehled států 

Evropské mikrostáty 

Monako, San Marino, Vatikán, Lichtenštejnsko, Andorra 

Další státy (vstup na OP možný díky mezinárodním dohodám s EU) 

Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Gruzie, Makedonie, Moldávie a Srbsko

Co je dobré vědět:

 • Váš občanský průkaz musí být platný minimálně po dobu trvání pobytu v dané zemi. Výjimkou je Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá hora, Kosovo a Moldavsko. Pro cestu do těchto států musí být OP platný ještě 3 měsíce po ukončení cesty. 
 • Do všech výše uvedených destinací můžete na OP cestovat autem, letecky, autobusem i po moři
 • Až na výjimky nezáleží na tom, jestli má váš OP strojově čitelné údaje nebo čip. Těmito výjimkami jsou Kosovo (OP musí mít strojově čitelné údaje a čip) a Moldavsko (OP musí mít strojově čitelné údaje, pro cestu do Podněstří je potřeba mít pas).
 • Oficiálně je možné do zahraničí cestovat i s provizorním občanským průkazem (občanka s ustřiženým rohem doplněná o zelený formulář). MZV ČR to ovšem příliš nedoporučuje – v některých státech může být ustřižený roh brán jako znehodnocení průkazu. 
 • Při leteckých a tranzitních cestách si dávejte pozor na mezipřistání a přejezdy zeměmi, ve kterých pas mít musíte. 
 • Co se týče Velké Británie, podle informací Britského velvyslanectví v Praze mohou občané České republiky pro běžné cesty do Spojeného království stále vycestovat pouze na občanský průkaz.
 

S občanským průkazem k moři i za exotikou 

S občanským průkazem můžete letecky vycestovat i do exotických zámořských destinací. Jedná se o některé oblasti, které spadají pod Francii:

 • Francouzská Guyana, 
 • Guadeloupe, 
 • Martinik, 
 • Mayotte, 
 • Réunion. 
 

Je ovšem potřeba sem vycestovat přímým letem ze států EU nebo schengenského prostoru. Pokud byste měli například v plánu mezipřistání ve Spojených státech, pas budete potřebovat.

Guadeloupe a Martinik 

Těmto dvěma „střípkům Francie v Karibiku“ se říká také motýlí ostrov a ostrov květin a rumu. Na obou dvou vás čeká bohatá flóra a fauna čítající kolibříky, volavky a pelikány. Dále krásné pláže i čilý podmořský život. Martinik je pak proslulý svým rumem, který se považuje za jeden z nejlepších na světě. Jestli tedy máte rádi exotiku, ale chcete si zároveň dopřát nádech Evropy, jedná se pro vás o skvělou volbu.

Krom výše uvedených míst existují i další exotické destinace, u nichž vám pro vstup oficiálně stačí pouze občanský průkaz (například Francouzská Polynésie nebo Nová Kaledonie), ale vzhledem k jejich vzdálené poloze je vždy nutné mezipřistání, a tím pádem i nutnost předložení pasu

Martinik - pláž

Krásné přímořské oblasti ovšem najdete i v Evropě. Občanský průkaz vám pro vstup bude stačit například zde:

Malta 

Středomořský ostrov s velmi bohatou historií, nádhernými plážemi a průzračnou vodou jako stvořenou pro potápění. Prozkoumat zde můžete útesy, jeskyně i vraky – to vše s viditelností až 20 metrů. Nemusíte se bát ani o počasí. Denní průměr slunečního svitu se na Maltě totiž pohybuje kolem 12 hodin. V místní kuchyni se pak mísí vliv hned několika kultur, které zde zanechaly svou stopu.

Portugalsko 

Důvodů, proč navštívit tuto zemi na pobřeží Atlantiku, je hned několik: nádherné pláže, které jsou skvělé i pro surfaře, bohatá kultura i historie, skvělá kuchyně plná čerstvých ryb i mořských plodů a v neposlední řadě portské víno.

Kam s občankou na prodloužený eurovíkend 

Jestli si chcete s občanským průkazem vyrazit jen na prodloužený víkend, vyberte si některou z nádherných evropských metropolí, které vám poskytnou dny plné zážitků. Vaší pozornosti by tak určitě nemělo uniknout „město lásky“ Paříž, „věčné město“ Řím, případně i méně rušná, ale neméně krásná místa, jako třeba polský Krakov nebo maďarská Budapešť.

Ceny a lhůty u vydání občanského průkazu 

Dobrou zprávou je, že od 2. července 2018 jsou všechny občanské průkazy opatřené elektronickým čipem. V případě, že chcete vycestovat narychlo, můžete žádat i o expresní vydání průkazu, bude to ale samozřejmě za příplatek. 

Ceny a lhůty pro vydání OP: 

 • Standardní vydání OP: do 30 dnů, zdarma; děti do 15 let za 50 Kč. 
 • Vydání OP do 24 hodin: 1 000 Kč; děti do 15 let za 500 Kč. 
 • Vydání OP do 5 pracovních dnů: 500 Kč; děti do 15 let za 300 Kč. 
 

Nezapomínejte také na to, že vlastní cestovní doklad – alespoň tedy občanský průkaz – musejí mít i děti.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 3