Cestovní pojištění – srovnání cen

Výpočet RPSN

Dostali jste se do nepříjemné situace a zvažujete půjčku? Nebo si toužíte splnit svůj velký sen o vlastním bydlení? Ať už řešíte první nebo druhou zmíněnou situaci, pravděpodobně se nevyhnete RPSN – magické zkratce, která vám může napovědět, jak moc je půjčka nebo hypotéka výhodná či nikoli. Co je RPSN u hypotéky a spotřebitelského úvěru, co všechno se v téhle zkratce „schová“ a proč je při výběru úvěrového produktu tak důležitá? Čtěte dál a dozvíte se to!

Čtyři písmena a spousta údajů

RPSN je zkratkou slov „roční procentní sazba nákladů“. Už z názvu je tak jasně patrné, že půjde o celkové náklady spotřebitelského úvěru nebo hypotéky, vyjádřené v procentech. Základní úlohou RPSN je tak informovat spotřebitele o tom, za jak draho si podle vybrané smlouvy „kupuje peníze“ a jak velkou část úvěru spolu se všemi dalšími poplatky musí spotřebitel uhradit během jednoho roku (p.a. = per annum).

porovnání půjček

Úrok je důležitý, RPSN důležitější

Pokud vybíráte běžnou spotřebitelskou půjčku nebo hypotéku, pravděpodobně se neubráníte porovnávání úroků. Úrok je sice dobrým ukazatelem, RPSN má ale mnohem lepší vypovídací hodnotu. Kromě úroku proto při výběru půjčky zohledněte právě roční procentní sazbu nákladů, v níž se může schovávat celá řada nejrůznějších poplatků, které se do výsledného úroku nepromítají. Na první pohled výhodná půjčka tak ve finále nemusí být tak zajímavá, jak se původně zdálo.

  • Náš tip: S porovnáním půjček vám pomohou nezávislé online srovnávače a kalkulačky. 

Za co si může poskytovatel půjčky účtovat poplatek?

Co všechno se do RPSN „schová“? Může jít například o poplatek za uzavření smlouvy, tedy za poskytnutí úvěru. Dále může být zpoplatněno také vedení účtu, na který je úvěr vyplácen. Běžně je u řady bank nutné pravidelně hradit poplatek za správu nového úvěru. Nijak neobvyklé nejsou ani poplatky za každou jednotlivou transakci, tedy za pohyb peněz na účtu. K tomu všemu je třeba připočítat i pojištění schopnosti splácet, které se pro řadu spotřebitelů stalo v dnešní hektické a nepředvídatelné době samozřejmostí.

  • Mohlo by vás zajímat: Některé poplatky se do RPSN nepromítají. U hypoték jde například o kolek, který se platí zvlášť na katastrálním úřadu. Také odměna odbornému odhadci ceny nemovitosti často nebývá do RPSN zahrnuta.

U řady půjček nemusí být RPSN uvedeno

Zákon o spotřebitelském úvěru jasně stanovuje půjčky, u kterých je uvádění RPSN povinné. Na druhou stranu existují i úvěrové produkty, kde je uvedení hodnoty PRSN čistě na zvážení jejich poskytovatele. Sem patří například spotřebitelský úvěr na koupi, výstavbu, opravu nebo údržbu nemovitosti, úvěr založený na nájemní smlouvě, která po uplynutí určité doby nezaručuje převod vlastnického práva, půjčka poskytnutá bez úroku nebo jakékoli úplaty, spotřebitelský úvěr poskytnutý na průběžné poskytování služeb, spotřebitelský úvěr nižší než 5 000 Kč a vyšší než 800 000 Kč nebo spotřebitelský úvěr, jehož splatnost nepřesahuje 3 měsíce, nebo je splatný nejvýše ve 4 splátkách ve lhůtě nepřesahující 12 měsíců.

Výpočet RPSN je poměrně složitý

Pokud máte v hledáčku půjčku, u které nemusí být RPSN ze zákona uvedeno, můžete si ho sami vypočítat. Bohužel je potřeba podotknout, že vzorec pro výpočet je poměrně složitý a zahrnuje v sobě jak částku k čerpání, tak výši splátky, poplatků nebo interval vyjádřený v letech a zlomcích roku mezi datem prvního čerpání a datem každé splátky nebo platby poplatků. Proto je vyplatí využít spíše online kalkulaček pro výpočet RPSN, které za vás tuhle hodnotu snadno vypočítají jedním kliknutím.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2