Zanzibar

Co vidět a zažít na Zanzibaru

Zanzibar je jedním z nejkrásnějších ostrovů na Zemi. Není proto divu, že jeho tyrkysové moře a bělostné pláže lákají cestovatele z celého světa. Ti si zde mohou užívat nejen nádhernou přírodu, ale i historické památky, výtečnou kuchyni spojující chutě Afriky a orientu i přátelskou atmosféru místních obyvatel. Co přesně na Zanzibaru vidět a proč se sem vydat? To se dočtete v našem článku!

O Zanzibaru často mluvíme jako o jednom ostrovu, ale víte, že se ve skutečnosti jedná o souostroví skládající se z více než 50 ostrůvků? Největší z nich jsou Unguje (právě známý Zanzibar) a Pemba. Ať ale svou dovolenou na Zanzibaru budete trávit tam, či tam, všude se můžete těšit na pravý nedotčený přírodní ráj. A to jak na souši, tak pod vodou.

Pláže jako stvořené k relaxaci

Místní pláže mají „dvojí tvář“, a to díky pravidelnému přílivu a odlivu. Při odlivu totiž voda ustupuje daleko do oceánu a v některých místech se dokonce setkáte i se separovanými „bazénky“, díky kterým můžete podmořský život pozorovat i suchou nohou.

Na východním pobřeží Zanzibaru se nejčastěji setkáte s bílými plážemi lemovanými palmovými háji a mělkými lagunami. Tyto oblasti ocení především milovníci šnorchlování. Jestli patříte spíše mezi plavce, zaměřte se zde na oblast Paje, kde voda zůstává i po přílivu. Večer se zde setkáte s bohatým nočním životem se spoustou barů a restaurací. Sever ostrova je na tom s množstvím vody pro plavání o dost lépe a jedná se naopak o klidnější oblast.

Navštivte například:

  • Matemwe BeachNádherná, palmami lemovaná pláž okolo rybářské vesnice Matemwe. Koupat se na ní dá jen za přílivu, při odlivu se ale zase můžete projít přes lagunu k bariérovému útesu až kilometr od břehu.

  • Nungwi a Kendwa BeachNejpopulárnější pláže na Zanzibaru. I na nich při odlivu voda ustupuje do velké vzdálenosti, ale ne tolik jako u jiných pláží. Kendwa je ideální pro romantické procházky i plážové sporty.

  • Jambiani BeachJedna z bezkonkurenčně nejkrásnějších pláží. Je lemovaná útesem až do vzdálenosti několika kilometrů, a právě tady můžete za odlivu vidět spoustu mořských živočichů.

Šnorchlování a potápění plné barev a života

Zdejší podmořský svět je totiž jako stvořený ke šnorchlování a potápění. Šnorchlaři a nováčci v potápění ocení mělké a chráněné korálové zahrady (například v lokalitách Njao Gap a Fundu Gap), zkušenější potápěči zase hlubší a odkryté útesy za bariérou (Swiss Reef, Shimba Hills a Wall nebo The Edge). Nejlepší podmínky pro potápění na vás čekají od listopadu do ledna, kdy bývá viditelnost i 40 metrů, a když budete mít štěstí, uvidíte i velké pelagické ryby, želvy nebo žraloka bělocípého.

Vyzkoušet můžete také plavání s delfíny indočínskými a skákavými, které potkáte ve vodách okolo Kizimkazi (bývalého hlavního města). Krom delfínů tu najdete i nejstarší stojící mešitu ve východní Africe jménem Shirazi Dimbani, a za vidění stojí i Kizimkazi Mkunguni s baobaby, přičemž některé z nich tu prý mají růst už 600 let a během 2. světové války se používaly jako vysílače.

Bohatá ostrovní fauna a flóra

Za návštěvu určitě stojí národní park Jozani, kde uvidíte největší pozůstatek původního lesa, který se kdysi rozkládal na většině ostrova. V parku žije celá řada endemických zvířat, jako například antilopa suni, kočkodan diadémový nebo guaréza červená.

Hezkým výletním cílem je i ostrůvek Prison Island (známý i jako Changuu), na kterém, jak by název vypovídal, nejsou vězni, ale želvy sloní. Prý se jich tu nachází až 100 a nejstarší mají mít kolem 180 let. Krom toho si tu můžete i zašnorchlovat nebo se podívat na zbytky budov z 19. století. A proč se tenhle ostrov jmenuje „vězeňský“? Britové na něm postavili budovu, která měla být vězením, ale nakonec fungovala jako místo pro karanténu nakažených při epidemii žluté horečky.

A kdyby vám nestačily přírodní krásy Zanzibaru, dá se navštívit i blízká Tanzanie. Let na pevninu trvá asi jednu hodinu a můžete si tady dopřát safari se lvy, nosorožci, slony i buvoly, případně i výlet na Kilimandžáro. Na ten si ale budete muset vyšetřit víc času.


Večer v Zanzibar

Kouzelná místa pro milovníky historie

Až budete mít dost pláží a písku, vydejte se poznat Zanzibar City. V něm by vám nemělo uniknout pověstné Stone Town postavené z korálového kamene. Většina domů v křivolakých uličkách pochází z 19. století, kdy bylo město jedním z nejdůležitějších obchodních center oblasti Indického oceánu. K vidění tu je mimo jiné i dům, ve kterém bydlel Farrokh Bulsara, jehož celý svět zná spíš pod jménem Freddie Mercury. Mezi místní nejznámější památky pak patří:

  • Dům divů – Ten dal postavit v roce 1883 tehdejší sultán Bargháš a jednalo se o největší dům ve východní Africe. Na svou dobu byl vybaven vymoženostmi jako tekoucí voda, elektřina nebo výtah. Dnes se v něm nachází Muzeum dějin a kultury Zanzibaru.

  • Hamamni – Perské lázně, které byly postaveny ze zisků obchodu s otroky. Prosté, ale stylové lázně nejsou v provozu už od roku 1920, ale je možná jejich prohlídka s historickým výkladem.

  • Darajani Market – Nejčilejší ruch tu je v dopoledních hodinách, kdy tady koupíte maso, ryby, kuřata, ovoce i zeleninu, stejně jako elektroniku, kola nebo boty a látky. A samozřejmě také spoustu suvenýrů!

Zajímavostí Stone Town je množství dřevěných řezeb na domovních dveřích. Decentně se od sebe liší designovými prvky a odrážejí i sociální postavení, etnický původ a náboženské vyznání jejich majitelů. Právě i tyto dveře přispěly k zařazení města na seznam UNESCO.

Chutě a vůně Zanzibaru

Zanzibaru se říká „ostrov koření“. Důvod je nasnadě – pěstuje se na něm totiž hřebíček, skořice, muškátový oříšek a vanilka. Určitě si nenechejte ujít „spice tour“ spojenou s návštěvou některé z farem, na nichž uvidíte, jak se tahle koření pěstují a zpracovávají.

Pokud při svých cestách rádi zkoušíte i místní kuchyni, ta zanzibarská vás doslova nadchne. Ve skladbě zdejších jídel se odráží hlavně africký a orientální vliv, ale značnou stopu v ní zanechala i britská, indická a portugalská kultura. Díky tomu vás čeká opravdu pestrý a multikulturní gastro zážitek. Oblíbenou místní pochoutkou je například nyama choma (kozí maso na grilu), uzená chobotnice nebo chobotnice v kokosovém mléce a jako moučník banány, ananasy nebo manga zapečené v troubě.

Jaké vás na Zanzibaru čeká počasí?

Slunce tady svítí téměř celý rok. Je ovšem potřeba počítat se dvěma obdobími dešťů (březen až květen, listopad až prosinec). Ideální dobou pro dovolenou na Zanzibaru jsou tedy letní měsíce (červen, červenec a srpen), případně i podzim a zima, kdy vás tu mohou potkat občasné lehké spršky a je potřeba počítat s vyššími teplotami. Návštěva na jaře se pak nedoporučuje z důvodu častých monzunů.

Zanzibar je vzdálený jen 750 kilometrů vzdušnou čarou od rovníku, díky čemuž se tady den a noc střídají vždy po 12 hodinách (plus mínus pár minut), a to po celý rok, takže si můžete své dny hezky naplánovat.

A moře? To má na Zanzibaru ve svých nejchladnějších měsících „jen“ 25 stupňů. Zato v březnu a v prosinci je se svými 30 stupni doslova jako kafe.

Pokud se chcete podívat, jak to na Zanzibaru vypadá právě teď, můžete zkusit některou z online webkamer:

Než odletíte na Zanzibar

  • Sjednejte si odpovídající cestovní pojištění, díky němuž si budete moci užít dovolenou opravdu bez obav.

  • Zkontrolujte si platnost svého pasu (pro cestu na Zanzibar musí být váš cestovní doklad platný ještě minimálně 6 měsíců po odletu).

  • Budete potřebovat jednovstupové turistické vízum, které získáte na všech hraničních přechodech. Raději si ho ale zajistěte předem na zastupitelském úřadě. Vízum si můžete zařídit i po příletu na letišti za poplatek ve výši 50 dolarů (částku mějte připravenou přesně).

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
    31. května 2023|Jana Březinová
    Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

    Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

  • Palubní kamera na čelním skle v autě
    29. května 2023|Jana Březinová
    Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

    Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

  • Žena hledá v batohu pas
    27. května 2023|Jana Březinová
    Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

    Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Zásuvky s eury
    21. května 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
    19. května 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

    Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

  • Nastavení kotle
    17. května 2023|Monika Šaríková
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

  • cestování-vozem
    15. května 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.