Blog
Energie
Elektřina žárovka

Co potřebujete ke změně dodavatele elektřiny? - 2. díl

19. května 2020|Sára Nováková|

V minulém článku jsme si nastínili, jak začít vybírat dodavatele elektřiny a připravit se na převod dodávek od jednoho dodavatele ke druhému. Nyní se podíváme, jak postupovat, když jste si vybrali, ke komu chcete přejít.

Vybráno máte, teď podepsat smlouvu

Pokud jste rozhodnuti a máte nového dodavatele vybraného, je potřeba s ním sepsat smlouvu o dodávkách elektřiny. Není vůbec potřeba v tomto ohledu spěchat.

Chci výhodnější energie

Slušný dodavatel vám předloží smlouvu, aktuálně platný ceník a obchodní podmínky. A nechá vám čas, abyste si doma tyto dokumenty prostudovali, případně je připomínkovali nebo se doptali, čemu jste nerozuměli.

Někteří dodavatelé vám nabídnou i možnost, že jim můžete udělit plnou moc a oni provedou některé úkony spojené s převodem elektřiny za vás. To může celý proces jednat urychlit, a také vám ho značně ulehčit.

Jak proběhne samotný převod

Pokud tuto plnou moc podepíšete, v tomto bodě se o nic starat nemusíte. Pokud ale máte rádi věci pod kontrolou sami, budete podávat výpověď smlouvy starému dodavateli a sledovat samotný převod. Ten trvá zpravidla měsíc. Vzhledem k různým výpovědním dobám u starých dodavatelů elektřiny se ale změna může protáhnout i na půl roku.

Jakákoli chyba v této fázi celý proces prodlouží. Pokud například podáte výpověď smlouvy špatně sepsanou, uvedete chybu ve jméně apod.

Pozor, na koho je smlouva napsaná

V souvislosti s tím zmiňme důležitou věc. O změnu dodavatele musí žádat vždy ta osoba, na kterou je smlouva napsaná. To je logické. Bohužel tím ale může dojít k průtahům, když je smlouva napsaná například na již zemřelého manžela. V takovém případě musíte nejdříve svého stávajícího dodavatele požádat o přepis odběrného místa na vaše jméno. K tomu budete potřebovat i doklady jako úmrtní list. A teprve poté, co bude odběrné místo přepsáno na vás, můžete změnit dodavatele.

Porovnat ceny elektřiny

Počátek nové dodávky

Pokud všechno proběhlo bez problémů, po uplynutí výpovědní doby dojde k ukončení smlouvy o dodávkách elektřiny u starého dodavatele a začínáte odebírat elektřinu od toho nového. O této změně vám musí přijít vyrozumění. V něm musí být obsažena informace o tom, že začínáte čerpat elektřinu od nového dodavatele a od jakého data. Doporučuje se také k datu změny dodavatele nahlásit stav měřidla.

Kromě toho ještě dostanete závěrečné vyúčtování spotřeby u starého dodavatele, kterému tak zaplatíte, co jste u něj spotřebovali.

Pak už jen zbývá zkontrolovat si novou fakturu, že vše odpovídá tomu, jak jste se domluvili. A také přenastavit příkazy trvalé platby na účet nového dodavatele elektřiny.

Pozor na černý odběr

Samotný přechod od jednoho dodavatele k druhému je potřeba dobře naplánovat. Pokud totiž u jednoho dodavatele ukončíte odběr, ale nezahájíte odběr u druhého dodavatele elektřiny, nastává problém. Stáváte se totiž černým odběratelem elektřiny, jelikož nemáte s nikým smlouvu. V takové chvíli se vystavujete pokutě.

Možná nakonec u stávajícího dodavatele zůstanete

Řadu lidí ke změně dodavatele elektřiny motivuje cena. Zkrátka jim jiný dodavatel nabídne tytéž služby levněji. Často se ale stává, že když se ke změně rozhodnete, vytasí se váš stávající dodavatel s tzv. retenční nabídkou. To znamená, že si vás chce udržet a nabídne vám lepší podmínky, než máte u něj nyní.

Pokud je tato retenční nabídka lepší, než ta, kterou vám nabízí nový dodavatel, možná u toho stávajícího zůstanete. Při porovnávání ale nekoukejte jen na cenu. Všímejte si i výší smluvních pokut, poplatky a typ smlouvy. Obecně je lepší mít smlouvu na dobu neurčitou, a pokud už ji uzavíráte na dobu určitou, tak maximálně na období 1 roku.

Chci výhodnější energie
Sára Nováková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).