Bankovní rada ČNB na svém únorovém jednání (4. 2. 2022) zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 0,75 procentního bodu na 4,50 %. To znamená, že zvýšení sazeb jistě povede ke zdražení úvěrů a zvýšení sazeb hypoték, a tedy zhoršení přístupu k financování pro podniky i fyzické osoby. Pro fyzické osoby především v oblasti financování, a tím i dostupnosti vlastního bydlení. Během roku 2022 by se základní repo sazba mohla vyšplhat až k pěti procentům.
Repo sazba je jedna ze tří základních úrokových sazeb, které vyhlašuje Česká národní banka. Je to jeden ze základních měnově politických nástrojů, které centrální banka má. Využívá se při repo operacích, kterými ČNB stahuje z trhu nadbytečné peníze. Jejich přebytek v ekonomice může vést k růstu inflace (je většinou definována jako nárůst všeobecné cenové hladiny zboží a služeb časovém období nebo jako snížení kupní síly peněz). Protože repo operace standardně trvají dva týdny, je i základní repo sazba ČNB stanovena jako dvou týdenní (2T repo sazba).
Česká národní banka začala s rychlým navýšením sazeb, protože růst inflace se během relativně krátké doby zrychlil nad očekávání a prognózy ČNB. Ještě v létě 2021 kalkulovala s tím, že na konci roku bude meziroční inflace dosahovat zhruba 3 %. Realita však předčila všechna očekávání a meziroční inflace se v prosinci 2021 vyšplhala až na 6,6 %.
Nutno podotknout, že v zahraničí zatím nejznámější centrální banky k takto razantním krokům nesahají a nechávají úrokové sazby na nule nebo téměř na nule. První změnu měnové politiky zatím avizoval Fed (americký Federální rezervní systém) – v březnu lze očekávat mírné zvýšení sazeb, pravděpodobně o 0,25 %.
leden 2022 | únor 2022 | březen 2022 | 1. čtvrtletí 2023 | 2. čtvrtletí 2023 |
---|---|---|---|---|
9,49,4 | 9,7 | 9,8 | 3,0 | 2,3 |
Zdroj: ČNB
Další zvýšení úrokových sazeb centrální banky znamená, že bude nutně pokračovat trend zdražování hypoték, nastartovaný již v polovině loňského roku. Hypotéky budou nadále zdražovat ruku v ruce s růstem základní úrokové sazby ČNB, která se během prvního letošního čtvrtletí může dostat až na úroveň pěti procent, což by byla její nejvyšší hodnota od začátku roku 2002, tedy za posledních dvacet let. To povede k ochlazení zájmu o hypotéky oproti loňskému rekordnímu roku, protože mnoho domácností si po zdražení úvěru nebude moci dovolit tak vysoké závazky.
Také je jasné, že lidé si při refinancování hypotéky letos za splátku úvěru připlatí. Ovšem po uplynutí další fixace, například za pět let, může být všechno jinak a splátka hypotéky se pak zase sníží.
Průměrná sazba hypoték v ČR stoupla už v prosinci 2021 na 2,99 procenta, a to z listopadové úrovně 2,7 procenta. Nárůst o 0,29procentního bodu představuje nejvýraznější meziměsíční vzestup v celé historii sledování od roku 2003, vyplývá z dat Fincentrum Hypoindex.
U hypotečních úvěrů jsou dlouhodobě nejpoužívanější pětileté a tříleté fixace. I když v době nízkých sazeb lidé využívali i sedmileté, osmileté a víceleté fixace. Sazby byly totiž tak výhodné, že se delší fixace vyplatily.
A jak se projeví zvýšení sazeb hypoték u člověka, který čerpal úvěr v roce 2018, s výší úvěru 3,5 milionu korun, se splatností 30 let, při úrokové sazbě tři procenta a pětiletém fixu? Doposud měl splátku ve výši 14 800 korun měsíčně. Pokud by tento člověk refinancoval svou hypotéku v roce 2022, dostane nabídku od banky pravděpodobně kolem 5 procent. To znamená výrazné zdražení úvěru a zvýšení splátky této hypotéky na 18 500 korun.
Zvýšení sazby hypotéky tedy v tomto případě stojí dlužníka 3 700 Kč za měsíc. To je 44 400 Kč za rok, víc než průměrná měsíční mzda.
I noví žadatelé jsou ve stejné situaci, jen do vysokých splátek spadnou rovnýma nohama. Ale nemusí vzpomínat na staré časy levných úvěrů.