Zvýšení repo sazby - Detail bankovky 500

Co bude znamenat pro úvěry zvýšení repo sazby ČNB?

23. 2. 2022
|
Délka čtení: 6 min.

Bankovní rada ČNB na svém únorovém jednání (4. 2. 2022) zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 0,75 procentního bodu na 4,50 %. To znamená, že zvýšení sazeb jistě povede ke zdražení úvěrů a zvýšení sazeb hypoték, a tedy zhoršení přístupu k financování pro podniky i fyzické osoby. Pro fyzické osoby především v oblasti financování, a tím i dostupnosti vlastního bydlení. Během roku 2022 by se základní repo sazba mohla vyšplhat až k pěti procentům.

Co je to repo sazba?

Repo sazba je jedna ze tří základních úrokových sazeb, které vyhlašuje Česká národní banka. Je to jeden ze základních měnově politických nástrojů, které centrální banka má. Využívá se při repo operacích, kterými ČNB stahuje z trhu nadbytečné peníze. Jejich přebytek v ekonomice může vést k růstu inflace (je většinou definována jako nárůst všeobecné cenové hladiny zboží a služeb časovém období nebo jako snížení kupní síly peněz). Protože repo operace standardně trvají dva týdny, je i základní repo sazba ČNB stanovena jako dvou týdenní (2T repo sazba).

Proč ČNB tak rychle zvyšuje sazby?

Česká národní banka začala s rychlým navýšením sazeb, protože růst inflace se během relativně krátké doby zrychlil nad očekávání a prognózy ČNB. Ještě v létě 2021 kalkulovala s tím, že na konci roku bude meziroční inflace dosahovat zhruba 3 %. Realita však předčila všechna očekávání a meziroční inflace se v prosinci 2021 vyšplhala až na 6,6 %.

Nutno podotknout, že v zahraničí zatím nejznámější centrální banky k takto razantním krokům nesahají a nechávají úrokové sazby na nule nebo téměř na nule. První změnu měnové politiky zatím avizoval Fed (americký Federální rezervní systém) – v březnu lze očekávat mírné zvýšení sazeb, pravděpodobně o 0,25 %.

Celková inflace v 1. čtvrtletí 2022 a na horizontu měnové politiky (%)

leden 2022únor 2022březen 20221. čtvrtletí 20232. čtvrtletí 2023

9,49,4

9,7

9,8

3,0

2,3

Zdroj: ČNB

Jaký bude dopad zvýšení repo sazby na hypotéky?

Další zvýšení úrokových sazeb centrální banky znamená, že bude nutně pokračovat trend zdražování hypoték, nastartovaný již v polovině loňského roku. Hypotéky budou nadále zdražovat ruku v ruce s růstem základní úrokové sazby ČNB, která se během prvního letošního čtvrtletí může dostat až na úroveň pěti procent, což by byla její nejvyšší hodnota od začátku roku 2002, tedy za posledních dvacet let. To povede k ochlazení zájmu o hypotéky oproti loňskému rekordnímu roku, protože mnoho domácností si po zdražení úvěru nebude moci dovolit tak vysoké závazky.

Také je jasné, že lidé si při refinancování hypotéky letos za splátku úvěru připlatí. Ovšem po uplynutí další fixace, například za pět let, může být všechno jinak a splátka hypotéky se pak zase sníží.

Průměrná sazba hypoték v ČR stoupla už v prosinci 2021 na 2,99 procenta, a to z listopadové úrovně 2,7 procenta. Nárůst o 0,29procentního bodu představuje nejvýraznější meziměsíční vzestup v celé historii sledování od roku 2003, vyplývá z dat Fincentrum Hypoindex.

Refinancování

Přemýšlíte o refinancování hypotéky?

Pomůžeme vám vyjednat nižší sazbu.

O kolik se může zvýšit zdražením úvěru měsíční splátka?

U hypotečních úvěrů jsou dlouhodobě nejpoužívanější pětileté a tříleté fixace. I když v době nízkých sazeb lidé využívali i sedmileté, osmileté a víceleté fixace. Sazby byly totiž tak výhodné, že se delší fixace vyplatily.

A jak se projeví zvýšení sazeb hypoték u člověka, který čerpal úvěr v roce 2018, s výší úvěru 3,5 milionu korun, se splatností 30 let, při úrokové sazbě tři procenta a pětiletém fixu? Doposud měl splátku ve výši 14 800 korun měsíčně. Pokud by tento člověk refinancoval svou hypotéku v roce 2022, dostane nabídku od banky pravděpodobně kolem 5 procent. To znamená výrazné zdražení úvěru a zvýšení splátky této hypotéky na 18 500 korun.

Zvýšení sazby hypotéky tedy v tomto případě stojí dlužníka 3 700 Kč za měsíc. To je 44 400 Kč za rok, víc než průměrná měsíční mzda.

I noví žadatelé jsou ve stejné situaci, jen do vysokých splátek spadnou rovnýma nohama. Ale nemusí vzpomínat na staré časy levných úvěrů.

Renata BadalíkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
  31. května 2023|Jana Březinová
  Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

  Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Žena hledá v batohu pas
  27. května 2023|Jana Březinová
  Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

  Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Zásuvky s eury
  21. května 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.