Dřevěná cesta do rokle - exotická dovolená

Chystáte se do exotiky? Jak se pojistit proti tropickým chorobám

Cestování do exotických zemí je v dnešní době samozřejmostí. Z tropických krajů si však kromě nezapomenutelných zážitků, můžeme odvézt i nepříjemnou tropickou chorobu. Jak se bránit?

Tropické choroby nejsou žádná legrace

Tropické choroby jsou všechny nemoci, které se vyskytují především v tropických oblastech. Některé jsou způsobeny špatnou hygienou, jiné jsou přenášeny hmyzem, viry či bakteriemi. Často se jedná o velmi závažné nemoci, které mohou mít i tragické následky. Mezi nejrozšířenější z nich patří malárie, cholera, žlutá zimnice, horečka dengue, lymfatická filariáza, hepatitidy A a B, břišní tyfus, africká trypanosomiáza, chagasova choroba a další.

Malárie

Mezi nejčastější a nejnebezpečnější tropická onemocnění patří malárie, která se přenáší bodnutím samičky komára rodu Anopheles. V České republice sice některé druhy komára Anopheles žijí, přenos malárie u nich však nehrozí. Můžete jej ale potkat v teplých a vlhkých oblastech celého světa, nejčastěji v zemích subsaharské Afriky. Jakmile se infekce dostane do lidského těla, proniká až do červených krvinek, kde se parazité dále množí. Malárie je nepříjemná a nebezpečná nemoc, jež se vyskytuje především v subsaharské Africe. Setkat se s ní však můžete i v některých částech Asie, Tichomoří a Střední i Jižní Americe. V současné době proti ní bohužel neexistuje žádné spolehlivé očkování. Prevencí jsou tzv. antimalarika, která se doporučují používat 4 - 6 týdnů před odletem do zahraničí. Jejich užití je však na zvážení, neboť mají celou řadu vedlejších účinků a jejich účinek není 100%. Důležitá je především prevence a ochrana před samotnými komáry v podobě moskytiér, sítí do oken, vhodného oblečení a repelentů.

Žlutá zimnice

Mezi další časté a velmi nebezpečné tropické onemocnění patří žlutá zimnice, která se stejně jako malárie řadí mezi tropické nemoci přenášené komáry. Dobrou zprávou je, že na žlutou zimnici existuje již 60 let účinná vakcína, která se podává alespoň 10 dní před odletem do zahraničí. Riziko nakažení žlutou zimnicí nejvíce hrozí v tropické Africe a Jižní Americe.

Spavá nemoc

Africká trypanosomiáza, běžně známá jako spavá nemoc, je parazitická infekční onemocnění přenášené mouchami tse-tse. Infekce napadá centrální nervovou soustavu a způsobuje závažné neurologické poruchy. Na spavou nemoc bohužel neexistuje žádné očkování. Nemoc se vyskytuje především ve zemích subsaharské Afriky.

Chagasova choroba

Americká trypanosomiáza, se vyskytuje v Latinské Americe, kde způsobuje tzv. chagasovu chorobu. Parazita, který nemoc způsobuje přenášejí ploštice žijící ve stěnách a střechách domů postavených z bláta a slámy, které jsou pro latinkoamerický venkov a městské slumy typické.

Horečka dengue

Horečka dengue, jinak známá také jako horečka lámajících kostí, je jednou z nejčastějších tropických onemocnění, kterým se lze nakazit při cestách do Jižní Asie, Karibiku, Střední Ameriky nebo Austrálie. Stejně jako většinu tropických chorob i horečku dengue přenáší specifický druh komára. Bohužel ani proti této exotické nemoci prozatím vakcína neexistuje, důležitá je tedy důsledná prevence.

Turistka s batohem pozoruje v savaně zebry

Vsaďte na důslednou prevenci

Pokud se při svém putování chcete vyhnout zbytečným komplikacím, neměli byste podcenit prevenci a ochranu proti komárům, kteří přenášejí velké množství tropických nemocí. Zde je pár tipů, jak se jim bránit:

 • Pokud to lze, vyhněte se cestování do tropických oblastí v období dešťů, kdy je aktivita hmyzu největší.

 • Stejně tak berte na vědomí, že velká většina malých parazitů je aktivní během noci. Tedy od soumraku do svítání. Právě v této době vám hrozí nejvyšší riziko bodnutí a případné infekce.

 • Do tropických oblastí si s sebou přibalte repelenty s co největší účinností. Nejvhodnější jsou repelenty obsahující vysoce koncentrovanou chemikálií DEET (N,N-diethyl-m-toluamid). Lze je zakoupit v ordinacích středisek cestovního lékařství a lékárnách, případně v dané oblasti. Sáhnout můžete třeba po značkách Lifesystems Expedition 100+ či BEN´S 100.

 • Dávejte přednost hotelům vybaveným klimatizací, nebo alespoň s okny a dveřmi chráněnými nepoškozenými sítěmi a pletivem proti komárům.

 • Na spaní používejte moskytiéru.

 • Do přírody noste oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi, které vás kromě komárů ochrání i před sluníčkem.

Očkování je základ

Existuje celá řada očkování, která se doporučují při cestě do zahraničí. Některá jsou do určitých destinací povinná, většina je však pouze doporučená. Očkování do zahraničí se realizuje tzv. politikou R–R–R (routine - povinná, requested - požadovaná, recommended - doporučená). Požadované a doporučené očkování tedy odvíjí především od cílové destinace. Ať už cestujete po Evropě nebo letíte do exotiky, vždy se doporučuje očkování proti žloutenkám A a B. Do některých zemích je povinné i očkování proti žluté zimnici a meningokokové meningitidě. Více informací o očkování vám poskytnou v každém očkovacím středisku.

Bez kvalitního cestovního pojištění ani ránu

Ať už cestujete za odpočinkem, či za prací, neměli byste vyrážet bez kvalitního cestovního pojištění. Zvláště pak pokud se cestujete do některé z exotických oblastí. Před výše zmíněnými bakteriálními či virovými onemocněními vás cestovní pojištění sice neochrání, minimalizuje však náklady na lékařská ošetření a na léky. Bez kvalitního pojištění by se vám vaše vysněná dovolená mohla výrazně prodražit. Na trhu dnes seženete celou řadu cestovních pojištění za příznivou cenu, vyberte si tedy takové, které odpovídá povaze vaší cesty.

Autor - Veronika Čermáková
Veronika ČermákováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • výlet na motorce v horách
  06. dubna 2024|Jana Březinová
  Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

  Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

 • žena u moře - zájezd last minute
  04. dubna 2024|Jana Březinová
  Vyplatí se koupit first minute zájezd?

  Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

 • povinné ručení mimo čr
  12. února 2024|Petr Pohůdka
  Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

  Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

 • Lyžařky na svahu
  30. ledna 2024|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

  Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

 • Padající lyžař
  08. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

  Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

 • Zahraniční studenti v univerzitní aule
  09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

  Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

 • muz-dostava-ockovani-do-ramene
  04. listopadu 2023|Jana Březinová
  Očkování při cestách do zahraničí

  Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

 • letovisko-egypt
  31. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Nejoblíbenější destinace Čechů

  V žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů tradičně vítězí země, do nichž jezdí vlastním autem – tedy Chorvatsko, Rakousko nebo Slovensko. Které další destinace jsou oblíbené?

 • El Hierro - Kanárské ostrovy
  24. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Do tepla v zimě: 8 tipů, kam letos vyrazit

  Máte rádi teplo v zimě? Pak na nic nečekejte a vydejte se na exotickou zimní dovolenou. Podívejte se na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar. Jaké jsou tam teploty? A jak je to s podmínkami pro vstup do země?

 • Ospalý muž s kufrem na letišti - jet lag
  18. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak zvládnout jet lag a nepřijít o půlku dovolené

  Dlouhý let na dovolenou s sebou často přináší jet lag. Ten vás může potkat především při cestování přes více časových pásem. Mezi jeho hlavní projevy patří ospalost. S jeho zvládnutím vám může pomoci nejen melatonin, ale také dostatečný pitný režim.