Blog
Cestování
Dřevěná cesta do rokle - exotická dovolená

Chystáte se do exotiky? Jak se pojistit proti tropickým chorobám

20. června 2021|Veronika Čermáková|

Cestování do exotických zemí je v dnešní době samozřejmostí. Z tropických krajů si však kromě nezapomenutelných zážitků, můžeme odvézt i nepříjemnou tropickou chorobu. Jak se bránit?

Porovnat pojištění

Tropické choroby nejsou žádná legrace

Tropické choroby jsou všechny nemoci, které se vyskytují především v tropických oblastech. Některé jsou způsobeny špatnou hygienou, jiné jsou přenášeny hmyzem, viry či bakteriemi. Často se jedná o velmi závažné nemoci, které mohou mít i tragické následky. Mezi nejrozšířenější z nich patří malárie, cholera, žlutá zimnice, horečka dengue, lymfatická filariáza, hepatitidy A a B, břišní tyfus, africká trypanosomiáza, chagasova choroba a další.

Malárie

Mezi nejčastější a nejnebezpečnější tropická onemocnění patří malárie, která se přenáší bodnutím samičky komára rodu Anopheles. V České republice sice některé druhy komára Anopheles žijí, přenos malárie u nich však nehrozí. Můžete jej ale potkat v teplých a vlhkých oblastech celého světa, nejčastěji v zemích subsaharské Afriky. Jakmile se infekce dostane do lidského těla, proniká až do červených krvinek, kde se parazité dále množí. Malárie je nepříjemná a nebezpečná nemoc, jež se vyskytuje především v subsaharské Africe. Setkat se s ní však můžete i v některých částech Asie, Tichomoří a Střední i Jižní Americe. V současné době proti ní bohužel neexistuje žádné spolehlivé očkování. Prevencí jsou tzv. antimalarika, která se doporučují používat 4 - 6 týdnů před odletem do zahraničí. Jejich užití je však na zvážení, neboť mají celou řadu vedlejších účinků a jejich účinek není 100%. Důležitá je především prevence a ochrana před samotnými komáry v podobě moskytiér, sítí do oken, vhodného oblečení a repelentů.

Žlutá zimnice

Mezi další časté a velmi nebezpečné tropické onemocnění patří žlutá zimnice, která se stejně jako malárie řadí mezi tropické nemoci přenášené komáry. Dobrou zprávou je, že na žlutou zimnici existuje již 60 let účinná vakcína, která se podává alespoň 10 dní před odletem do zahraničí. Riziko nakažení žlutou zimnicí nejvíce hrozí v tropické Africe a Jižní Americe.

Spavá nemoc

Africká trypanosomiáza, běžně známá jako spavá nemoc, je parazitická infekční onemocnění přenášené mouchami tse-tse. Infekce napadá centrální nervovou soustavu a způsobuje závažné neurologické poruchy. Na spavou nemoc bohužel neexistuje žádné očkování. Nemoc se vyskytuje především ve zemích subsaharské Afriky.

Chagasova choroba

Americká trypanosomiáza, se vyskytuje v Latinské Americe, kde způsobuje tzv. chagasovu chorobu. Parazita, který nemoc způsobuje přenášejí ploštice žijící ve stěnách a střechách domů postavených z bláta a slámy, které jsou pro latinkoamerický venkov a městské slumy typické.

Horečka dengue

Horečka dengue, jinak známá také jako horečka lámajících kostí, je jednou z nejčastějších tropických onemocnění, kterým se lze nakazit při cestách do Jižní Asie, Karibiku, Střední Ameriky nebo Austrálie. Stejně jako většinu tropických chorob i horečku dengue přenáší specifický druh komára. Bohužel ani proti této exotické nemoci prozatím vakcína neexistuje, důležitá je tedy důsledná prevence.

Turistka s batohem pozoruje v savaně zebry

Vsaďte na důslednou prevenci

Pokud se při svém putování chcete vyhnout zbytečným komplikacím, neměli byste podcenit prevenci a ochranu proti komárům, kteří přenášejí velké množství tropických nemocí. Zde je pár tipů, jak se jim bránit:

  • Pokud to lze, vyhněte se cestování do tropických oblastí v období dešťů, kdy je aktivita hmyzu největší.

  • Stejně tak berte na vědomí, že velká většina malých parazitů je aktivní během noci. Tedy od soumraku do svítání. Právě v této době vám hrozí nejvyšší riziko bodnutí a případné infekce.

  • Do tropických oblastí si s sebou přibalte repelenty s co největší účinností. Nejvhodnější jsou repelenty obsahující vysoce koncentrovanou chemikálií DEET (N,N-diethyl-m-toluamid). Lze je zakoupit v ordinacích středisek cestovního lékařství a lékárnách, případně v dané oblasti. Sáhnout můžete třeba po značkách Lifesystems Expedition 100+ či BEN´S 100.

  • Dávejte přednost hotelům vybaveným klimatizací, nebo alespoň s okny a dveřmi chráněnými nepoškozenými sítěmi a pletivem proti komárům.

  • Na spaní používejte moskytiéru.

  • Do přírody noste oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi, které vás kromě komárů ochrání i před sluníčkem.

Očkování je základ

Existuje celá řada očkování, která se doporučují při cestě do zahraničí. Některá jsou do určitých destinací povinná, většina je však pouze doporučená. Očkování do zahraničí se realizuje tzv. politikou R–R–R (routine - povinná, requested - požadovaná, recommended - doporučená). Požadované a doporučené očkování tedy odvíjí především od cílové destinace. Ať už cestujete po Evropě nebo letíte do exotiky, vždy se doporučuje očkování proti žloutenkám A a B. Do některých zemích je povinné i očkování proti žluté zimnici a meningokokové meningitidě. Více informací o očkování vám poskytnou v každém očkovacím středisku.

Bez kvalitního cestovního pojištění ani ránu

Ať už cestujete za odpočinkem, či za prací, neměli byste vyrážet bez kvalitního cestovního pojištění. Zvláště pak pokud se cestujete do některé z exotických oblastí. Před výše zmíněnými bakteriálními či virovými onemocněními vás cestovní pojištění sice neochrání, minimalizuje však náklady na lékařská ošetření a na léky. Bez kvalitního pojištění by se vám vaše vysněná dovolená mohla výrazně prodražit. Na trhu dnes seženete celou řadu cestovních pojištění za příznivou cenu, vyberte si tedy takové, které odpovídá povaze vaší cesty.

Veronika Čermáková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).