Dřevěná cesta do rokle - exotická dovolená

Chystáte se do exotiky? Jak se pojistit proti tropickým chorobám

Cestování do exotických zemí je v dnešní době samozřejmostí. Z tropických krajů si však kromě nezapomenutelných zážitků, můžeme odvézt i nepříjemnou tropickou chorobu. Jak se bránit?

Tropické choroby nejsou žádná legrace

Tropické choroby jsou všechny nemoci, které se vyskytují především v tropických oblastech. Některé jsou způsobeny špatnou hygienou, jiné jsou přenášeny hmyzem, viry či bakteriemi. Často se jedná o velmi závažné nemoci, které mohou mít i tragické následky. Mezi nejrozšířenější z nich patří malárie, cholera, žlutá zimnice, horečka dengue, lymfatická filariáza, hepatitidy A a B, břišní tyfus, africká trypanosomiáza, chagasova choroba a další.

Malárie

Mezi nejčastější a nejnebezpečnější tropická onemocnění patří malárie, která se přenáší bodnutím samičky komára rodu Anopheles. V České republice sice některé druhy komára Anopheles žijí, přenos malárie u nich však nehrozí. Můžete jej ale potkat v teplých a vlhkých oblastech celého světa, nejčastěji v zemích subsaharské Afriky. Jakmile se infekce dostane do lidského těla, proniká až do červených krvinek, kde se parazité dále množí. Malárie je nepříjemná a nebezpečná nemoc, jež se vyskytuje především v subsaharské Africe. Setkat se s ní však můžete i v některých částech Asie, Tichomoří a Střední i Jižní Americe. V současné době proti ní bohužel neexistuje žádné spolehlivé očkování. Prevencí jsou tzv. antimalarika, která se doporučují používat 4 - 6 týdnů před odletem do zahraničí. Jejich užití je však na zvážení, neboť mají celou řadu vedlejších účinků a jejich účinek není 100%. Důležitá je především prevence a ochrana před samotnými komáry v podobě moskytiér, sítí do oken, vhodného oblečení a repelentů.

Žlutá zimnice

Mezi další časté a velmi nebezpečné tropické onemocnění patří žlutá zimnice, která se stejně jako malárie řadí mezi tropické nemoci přenášené komáry. Dobrou zprávou je, že na žlutou zimnici existuje již 60 let účinná vakcína, která se podává alespoň 10 dní před odletem do zahraničí. Riziko nakažení žlutou zimnicí nejvíce hrozí v tropické Africe a Jižní Americe.

Spavá nemoc

Africká trypanosomiáza, běžně známá jako spavá nemoc, je parazitická infekční onemocnění přenášené mouchami tse-tse. Infekce napadá centrální nervovou soustavu a způsobuje závažné neurologické poruchy. Na spavou nemoc bohužel neexistuje žádné očkování. Nemoc se vyskytuje především ve zemích subsaharské Afriky.

Chagasova choroba

Americká trypanosomiáza, se vyskytuje v Latinské Americe, kde způsobuje tzv. chagasovu chorobu. Parazita, který nemoc způsobuje přenášejí ploštice žijící ve stěnách a střechách domů postavených z bláta a slámy, které jsou pro latinkoamerický venkov a městské slumy typické.

Horečka dengue

Horečka dengue, jinak známá také jako horečka lámajících kostí, je jednou z nejčastějších tropických onemocnění, kterým se lze nakazit při cestách do Jižní Asie, Karibiku, Střední Ameriky nebo Austrálie. Stejně jako většinu tropických chorob i horečku dengue přenáší specifický druh komára. Bohužel ani proti této exotické nemoci prozatím vakcína neexistuje, důležitá je tedy důsledná prevence.

Turistka s batohem pozoruje v savaně zebry

Vsaďte na důslednou prevenci

Pokud se při svém putování chcete vyhnout zbytečným komplikacím, neměli byste podcenit prevenci a ochranu proti komárům, kteří přenášejí velké množství tropických nemocí. Zde je pár tipů, jak se jim bránit:

 • Pokud to lze, vyhněte se cestování do tropických oblastí v období dešťů, kdy je aktivita hmyzu největší.

 • Stejně tak berte na vědomí, že velká většina malých parazitů je aktivní během noci. Tedy od soumraku do svítání. Právě v této době vám hrozí nejvyšší riziko bodnutí a případné infekce.

 • Do tropických oblastí si s sebou přibalte repelenty s co největší účinností. Nejvhodnější jsou repelenty obsahující vysoce koncentrovanou chemikálií DEET (N,N-diethyl-m-toluamid). Lze je zakoupit v ordinacích středisek cestovního lékařství a lékárnách, případně v dané oblasti. Sáhnout můžete třeba po značkách Lifesystems Expedition 100+ či BEN´S 100.

 • Dávejte přednost hotelům vybaveným klimatizací, nebo alespoň s okny a dveřmi chráněnými nepoškozenými sítěmi a pletivem proti komárům.

 • Na spaní používejte moskytiéru.

 • Do přírody noste oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi, které vás kromě komárů ochrání i před sluníčkem.

Očkování je základ

Existuje celá řada očkování, která se doporučují při cestě do zahraničí. Některá jsou do určitých destinací povinná, většina je však pouze doporučená. Očkování do zahraničí se realizuje tzv. politikou R–R–R (routine - povinná, requested - požadovaná, recommended - doporučená). Požadované a doporučené očkování tedy odvíjí především od cílové destinace. Ať už cestujete po Evropě nebo letíte do exotiky, vždy se doporučuje očkování proti žloutenkám A a B. Do některých zemích je povinné i očkování proti žluté zimnici a meningokokové meningitidě. Více informací o očkování vám poskytnou v každém očkovacím středisku.

Bez kvalitního cestovního pojištění ani ránu

Ať už cestujete za odpočinkem, či za prací, neměli byste vyrážet bez kvalitního cestovního pojištění. Zvláště pak pokud se cestujete do některé z exotických oblastí. Před výše zmíněnými bakteriálními či virovými onemocněními vás cestovní pojištění sice neochrání, minimalizuje však náklady na lékařská ošetření a na léky. Bez kvalitního pojištění by se vám vaše vysněná dovolená mohla výrazně prodražit. Na trhu dnes seženete celou řadu cestovních pojištění za příznivou cenu, vyberte si tedy takové, které odpovídá povaze vaší cesty.

Autor - Veronika Čermáková
Veronika ČermákováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.