Bydlení kuchyně

Chcete bydlet ve vlastním? V Praze můžete mít problém

24. 9. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Pořízení vlastního bydlení v Praze se může prodražit. Jeden metr čtvereční v novostavbě vyjde v průměru na 115 tisíc korun. Ale ani když disponujete dostatečnými peněžními prostředky, nemáte vyhráno –⁠ bytů v hlavním městě je nedostatek. Vlastní bydlení je tak pro většinu Pražanů nedostižný sen.

Ceny nemovitostí v hlavním městě neustále rostou

Poslední roky jdou ceny nemovitostí v Praze raketově vzhůru. Za cenu, kterou před pěti lety stál byt v centru hlavního města, dnes nepořídíte ani byt v panelovém bytě na okraji metropole. V porovnání s cenami roku 2014 se navýšily ceny nemovitostí v průměru o 65 %, u novostaveb dokonce o 90 %. V oblíbených čtvrtích jsou rozdíly ještě hmatatelnější.

Jak vypadají ceny na pražském trhu nyní? O vývoji nám napoví Deloitte Develop Index, který sleduje ceny na trhu s novými byty. V červenci 2020 se cenová hladina ustálila na 115 600 Kč za metr čtvereční –⁠ mírná stagnace byla způsobena větším množstvím nových bytů, které přišly na trh. Jinak ale po celý rok 2020 ceny nemovitostí nadále rostou. Nejdražší novostavby zůstávají v centru na Praze 1 (201 200 Kč/m2), nejlevnější nemovitosti pořídíte v Praze 9 (103 200 Kč/m2). V jedné z nejoblíbenějších čtvrtí na Praze 2 stojí jeden metr čtvereční v průměru 143 600 Kč.

Vlastní bydlení je pro Pražany příliš drahé

Na nový byt v Praze si člověk musí připravit několik milionů korun, a tak na vlastní bydlení v hlavním městě málokdo dosáhne. Pro lidi s průměrným příjmem je nákup nemovitosti sci-⁠fi, i když si vezmou půjčku na bydlení. Nedostatečná výstavba, rostoucí počet lidí stěhujících se do Prahy, poptávka po investičních bytech nebo provoz Airbnb –⁠ to jsou faktory, které vyšponovaly ceny bytů v Praze do horentních sum.

Po propuknutí koronavirové krize se očekávalo, že se trh s nemovitostmi ozdraví, ale zatím vše zůstává při starém. Do nabídky se dostalo jen více bytů k pronájmu v samotném centru města –⁠ majitelé pronajímající byty přes Airbnb se snaží pokrýt výpadek turistů. Pokud bychom ale brali v úvahu koupi vlastního bydlení, je situace stále neutěšená.

Do karet hraje zájemcům alespoň situace na hypotečním trhu. Aby centrální banka podpořila ekonomiku, snížila úrokové sazby, což se projevilo i na hypotečních úvěrech. Získat hypotéku je teď nejen levnější, ale také snazší. Některé regulace ČNB odstranila, a tak mohou zájemci o hypotéku získat půjčku na bydlení mj. v hodnotě až 90 % zastavené nemovitosti. V minulosti byl poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti stanoven na 80 procent.

Nemovitostí je málo a výstavba zaostává

Dalším důvodem, proč bydlení v Praze zůstává pro mnoho lidí nedostupné, je nízká nabídka. Přestože jste ochotni investovat několik milionů do nákupu nového bytu, najít nějakou nemovitost k prodeji je nadlidský úkol. Na vině je nedostatečná výstavba způsobená zdlouhavým stavebním řízením a nedostatkem pozemků. Celý proces získání stavebního povolení se může protáhnout až na několik let.

Česká republika je v žebříčku délky a složitosti povolovacího procesu sestavovaném Světovou bankou až na 156. místě ze 190 zemí. Developeři někdy čekají na stavební povolení až 10 let. Naděje na zlepšení svítá v připravovaném stavebním zákonu, který má zavést systém jednoho úřadu, jednoho razítka a jedné stavby. To by mělo celé řízení urychlit na maximálně jeden rok.

Bude vlastní bydlení v Praze do budoucna dostupnější?

Vypadá to, že situace s bydlením v Praze se jen tak nezlepší. Podle Sdružení pro architekturu a rozvoj může v roce 2030 chybět v hlavním městě až 50 tisíc bytů. Ročně by bylo potřeba postavit alespoň šest tisíc bytů, ale stavební povolení dostane v průměru jen polovina.

Kvůli nedostatku bytů se nejspíš nesníží ani ceny, přestože zpomalující ekonomika by měla vytvářet tlak na pokles cen. Ještě před koronavirovou krizí se předpokládalo, že by se ceny nemovitostí v Praze mohly v příštích 10–⁠15 let dokonce zdvojnásobit.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Technik kontroluje kotel
  10. června 2024|Petr Woff
  Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

  Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

 • Povinná výměna kotlů
  14. března 2024|Petr Woff
  Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

  Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

 • 22. února 2024|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

  V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

 • Kuchyně
  29. prosince 2023|Jana Březinová
  7 zásad, jak bezpečně pronajmout byt

  Správně stanovit cenu, proklepnout si nájemníka a sepsat kvalitní smlouvu. To je jen pár zásad pro bezpečný pronájem bytu, které byste si měli pohlídat. Nechcete mít přece problémy s opožděným placením nájemného nebo poškozeným vybavením. Zjistěte, jak najít spolehlivého nájemníka i jak sestavit nájemní smlouvu, aby vás dostatečně chránila.

 • Fotovoltaika na bytovém domě
  12. prosince 2023|Jana Březinová
  Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

  Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

 • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
  19. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

  Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

 • Balkónové solární panely
  15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

  Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

 • Odhad ceny nemovitosti
  27. září 2023|Jana Březinová
  Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

  Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?