Blog
Cestování
Policejní sirény

Cestovní pojištění proti terorismu: Jaká jsou jeho specifika? - 2. díl

01. dubna 2020|Sára Nováková|

V minulém článku jsme si ukázali, že postoj ke krytí a pojistnému plnění v případě pojistné události související s teroristickým činem, není u pojišťoven jednotný. Některé mají takové situace ve výlukách, jiné plní. Nyní si přiblížíme další specifika této situace.

Porovnat pojištění

Doporučení ministerstva pojišťovny respektují

V minulém článku jsme si přiblížili, jak Ministerstvo zahraničních věcí na svém webu vydává doporučení na cesty. Jsou ale i země, do kterých Ministerstvo zahraničních věcí nedoporučuje vycestovat. V takovém případě si u této země v záložce přečtete například toto:

“Na základě rozhodnutí Bezpečnostní rady státu doporučuje MZV ČR občanům ČR necestovat do regionů Lombardie, Benátska, Emilia Romagna a Piemont.”

Toto doporučení vydalo Ministerstvo zahraničních věcí k cestě do Itálie, a to v souvislosti s koronavirem. Pokud byste takové nařízení nerespektovali a do jedné z těchto oblastí byste se vypravili, je pravděpodobné, že cestujete prakticky nepojištěni.

Toto doporučení totiž pojišťovny respektují a v řadě pojistných podmínek, ne-li ve všech, naleznete toto ustanovení:

“Pojistitel neplní ze škodních událostí, které vznikly, pokud pojištěný nastoupí cestu poté, co Ministerstvo zahraničních věcí ČR nebo státní orgány jiných států či významné mezinárodní instituce vyhlásily, že nedoporučují cestovat do daného státu či oblasti.”

A v tomto případě je zcela bezvýznamné, jestli jde o koronavirus, teroristický čin či není doporučeno do dané země či regionu cestovat z úplně jiných důvodů. Pojišťovny zkrátka plnit nebudou.

Některé to mají přímo na webu

Některé pojišťovny se dokonce snaží svým klientům hledání ulehčit a sami na svém webu aktivně jmenují země, do nichž vám cestovní pojištění nesjednají. Respektive vám v těchto zemích nebude platit. Na svých stránkách to uvádí například Slavia pojišťovna:

“Pojištění se nevztahuje na území států: Afghánistán, Čad, Irák, Írán, Libye, Pákistán, Somálsko, Súdán, Sýrie a dále v zemích, u kterých v době sjednání Ministerstvo zahraničních věcí nedoporučilo cestování, nebo doporučilo vyhnout se cestám do země. V případě, že nebyla doporučena pouze konkrétní oblast země, pojistitel neposkytne pojistné plnění jen v případě, že cesta klienta směřovala do této oblasti.”

Což přesně reflektuje postoj pojišťoven. Abyste byli pojištěni, musíte zcela vynechat země a oblasti, které Ministerstvo zahraničních věcí nedoporučilo.

Někdy dochází i ke kuriozitám

Tyto situace jsou poměrně ošemetné a někdy dochází i ke kuriózním případům. Cestovatel například vyrazí do oblasti, jež Ministerstvo zahraničních věcí nedoporučilo kvůli riziku teroristického útoku. Bohužel si ale zlomí nohu, když uklouzne na hotelovém pokoji.

S teroristickým útokem to absolutně nesouvisí. Je ale v oblasti, kterou ministerstvo nedoporučilo, a tak jsou veškeré pojistné události na jeho riziko. Pojišťovny mají právo neplnit.

Stalo se vám to v EU? Zkuste to uhrát na EHIC

I pokud se dostanete do situace, kdy máte zranění v důsledku teroristického činu, a pojišťovna vás hodila přes palubu, neznamená to ještě, že byste vše museli hradit z vlastní kapsy.

Pokud se událost stala na území Evropské unie, můžete některé náklady uhrát na EHIC, tedy na onu malou modrou kartičku pojištěnce. Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC – European Health Insurance Card), vám ale pomůže pouze v rámci Evropské unie a pouze v omezené míře.

Díky tomuto průkazu totiž máte v rámci EU nárok na stejnou péči, jakou by v dané zemi dostal její obyvatel. Na rozdíl od nás ale není v ostatních zemích veškerá zdravotní péče bezúhradová.

Například na horách v Rakousku se můžete setkat s tím, že zásah horské služby či přepravu vrtulníkem si budete muset zaplatit.

I tak ale můžete díky průkazu výrazně snížit zátěž vaší peněženky. Co mají bezplatné občané dané země, máte bezplatné i vy. Co si musí oni zaplatit, vy musíte také.

A nebo na životní pojištění

A ještě jedno specifikum se týká teroristických útoků a postojům k nim z hlediska pojišťoven. Úraz či invaliditu v důsledku teroristického činu vám může krýt i životní pojištění. Respektive v případě úrazu či invalidity následkem tohoto činu vám některé pojišťovny budou plnit i z životního pojištění. V takové situaci dostanete plnění v rámci životních a úrazových rizik, které jste si sjednali.

Opět je ale situace podobná, jako u cestovního pojištění. Záleží, kde jste pojištěni. A vždy platí, že se nesmíte aktivně účastnit akcí, v rámci které k teroristickému činu došlo.

A opět platí, že nesmíte cestovat do těch oblastí, které Ministerstvo zahraničních věcí nedoporučilo k vycestování.

Sára Nováková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).