Blog
Cestování
Dav policistů

Cestovní pojištění proti terorismu: Jaká jsou jeho specifika? - 1. díl

01. dubna 2020|Sára Nováková|

Teroristický útok vás může potkat prakticky kdekoli ve světě. Jak se na to ale vztahuje vaše cestovní pojištění? Co když budete v důsledku teroristického útoku nějak zraněni? Hodně záleží na tom, u jaké pojišťovny si cestovní pojištění sjednáte.

Porovnat pojištění

Některé pojišťovny neplní

Na českém trhu poskytuje cestovní pojištění řada pojišťoven. V otázce terorismu ale nejsou za jedno. Některé pojišťovny mají takové riziko ve výlukách. Tam se pak můžete dočíst například toto:

“Pojistitel neplní ze škodních událostí, které vznikly:

e) v důsledku teroristických aktů a jiných násilných jednání motivovaných politicky, sociálně, ideologicky nebo nábožensky.”

Takto má výluku v pojistných podmínkách formulována Komerční pojišťovna. Není ale sama, řada dalších pojišťoven vás proti takovému riziku nepojistí.

Což znamená jediné. Pokud vycestujete do nějaké zdánlivě klidné země, následně tam proběhne teroristický útok a v důsledku něj jste zraněni, veškeré náklady si hradíte sami. Situace pak proběhne tak, že vás na dovolené odvezou do nějaké místní nemocnice, tam vás ošetří jak bude třeba, následně na základě vašeho cestovního pojištění toto ošetření vyúčtují vaší pojišťovně, a ta předloží účet vám a odvolá se na pojistné podmínky.

Jiné však ano

Máme ale v České republice i pojišťovny, které proti takovému riziku své klienty kryjí. Například ERV Evropská pojišťovna má ve svých pojistných podmínkách uvedeno přímo toto:

Uhradíte mi škody způsobené terorismem?

“Ano, pojištění léčebných výloh, asistenční služby, pojištění úrazu či osobních věcí se vztahují i na události vzniklé z důvodu terorismu.”

Čímž se pro vás situace značně zjednodušuje. I kdybyste se stali obětí teroristického činu a museli jste v místní nemocnici podstoupit operaci, ošetření či nějaký zákrok, pojišťovna jej zaplatí.

Vždy čtěte pojistné podmínky a ptejte se

Většinou to ale pojišťovny nemají v pojistných podmínkách uvedeno takto explicitně. Standardně se dočtete spíše něco ve smyslu, že škodní události způsobené v důsledku teroristického činu jsou ve výlukách v případě, že jste se na nich sami aktivně podíleli, nebo pokud už bylo v době před vaším odcestováním známo, že v dané zemi teroristické činy probíhají nebo tam hrozí.

Abyste si byli jisti, že vaše vybraná pojišťovna toto riziko kryje, je potřeba si pojistné podmínky přečíst. Pokud z nich nejste moudří, s pojišťovnou komunikujte a zeptejte se, jak má riziko terorismu upravené a co to znamená pro vás.

Hodně záleží na tom, jak situaci vyhodnotí tamní vláda

Samotná otázka terorismu může být sporná. Jak se vlastně pozná, že šlo o teroristický čin? A kdo to tvrdí?

Obecně se terorismus definuje jako propočítané použití násilí nebo hrozby násilím. Bývá zaměřené proti nezúčastněným osobám s cílem vyvolat strach, kterým jsou dosahovány politické, náboženské nebo ideologické cíle.

Teroristický čin se ale nazývá tímto souslovím až ve chvíli, kdy jej tak označí vláda země, na jejímž území proběhl. Teprve pokud vláda dané země označí danou aktivitu za teroristický čin, staví se k ní pojišťovny podle pojistných podmínek.

Do té doby jste mohli být zraněni v důsledku náhodného činu nějakého mentálně slabšího jedince, což pojišťovny ve výlukách nemají.

I na tom, jak ji vyhodnotí naše ministerstvo

V rámci krytí v případě teroristického útoku vás může překvapit ještě jedna věc. Je totiž důležité, jak se k situaci v dané zemi staví naše Ministerstvo zahraničních věcí. To na svém webu denně aktualizuje informace o všech státech světa a aktuální situaci v nich.

Na webové stránce Ministerstva zahraničních věcí naleznete v záložce „Cestujeme“ aktuální doporučení a varování před cestou do zahraničí. Nemusí tam být pochopitelně uvedeny všechny státy světa. Pokud tam zemi, kterou se chystáte navštívit, nenajdete, pak v ní žádné riziko nehrozí a můžete s klidným svědomím vyrazit.

I v případě, že v daném seznamu vámi vybranou zemi najdete, neznamená to, že tam nemáte vycestovat. Například při cestě do Angoly vás ministerstvo varuje před nákazou cholerou. To ale hrozí pouze ve vybraných provinciích, kde byla tato nákaza zaznamenána Světovou zdravotnickou organizací. A proti choleře také existuje velmi účinné očkování, kterým se můžete chránit. Samozřejmostí je pak vyvarování se konzumaci kontaminované vody a potravin, pít jen balenou vodu, kterou budete používat i na čištění zubů a pravidelně si mýt a desinfikovat ruce. Neznamená to ale, že byste zemi navštívit nemohli.

V následujícím článku se podíváme na to, jak se pojišťovny staví k doporučení Ministerstva zahraničních věcí, co z toho plyne pro vás, a jaká další specifika jsou s cestovním pojištěním spojena, co se teroristických útoků týče.

Sára Nováková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).