Pár na pláži při západu slunce

Cestovní pojištění ke kartě – Na co si dát pozor?

Cestovní pojištění by mělo být součástí každé vaší cesty za hranice České republiky. Sjednat si jej můžete buď přes jednu z komerčních pojišťoven a nebo jako doplňkovou službu k platební kartě.

Cena není všechno

Jedna z výhod cestovního pojištění k platební kartě je jeho cena. Oproti standardnímu cestovnímu pojištění od komerčních pojišťoven se v tomto případě můžete dostat na zlomek ceny. Zatímco cena u pojišťovny bude například 450 Kč za týden ve Francii , u banky zaplatíte částku v řádech desetikorun.

Souvisí to s konceptem a s tím, co je v pojištění obsaženo. Pojišťovny počítají cenu podle počtu dnů a konkrétní destinace. A zahrnují řadu doplňkových pojištění. V případě cestovního pojištění k platební kartě je pojistné účtováno měsíčně nebo ročně a zahrnuje většinou jen léčebné výlohy.

Už z toho plyne, že cestovní pojištění k platební kartě není vhodné pro každou příležitost. Na co si tedy dát pozor?

Co je v pojištění obsaženo

Zjistěte si, co vám vlastně cestovní pojištění ke kartě kryje. Ve všech případech bude krýt léčebné výlohy, tedy situace, kdy se zraníte nebo onemocníte. Ve většině případů vám pokryje i akutní zubní ošetření. Tady si však dejte pozor. Musí jít o skutečně akutní problém, nikoli dlouhodobě přehlíženou nemoc, kterou byste chtěli na cizí náklady vyřešit během dovolené. I pro tyto případy je ošetření zubů limitováno částkou, která se většinou pohybuje okolo 10 000 Kč. U některých bank pak bývá zahrnuta i repatriace.

Pokud by cestovní pojištění k platební kartě obsahovalo ještě i další pojištění, jedná se o světlou výjimku.

Co chybí, aneb kam se pojištění nehodí

Znalý cestovatel už pozná, které pojištění mu u platební karty bude chybět. Jde například o pojištění zavazadel, pojištění odpovědnosti, pojištění právní pomoci, pojištění nevyužité dovolené a další.

V případě pojištění zavazadel se pak musíte rozhodnout, jestli budete riskovat a případná ztráta či poškození zavazadla vám nebude vadit, nebo si sjednáte klasické cestovní pojištění, které toto riziko kryje.

U pojištění odpovědnosti se budete rozhodovat podobně, ale rizika jsou tu větší. Pokud se vám ztratí kufr a nikdo vám nevyplatí žádnou náhradu, je to velmi nepříjemné, ale není to finančně likvidační. V případě, že ale například v zimě vyrazíte na hory, srazíte na sjezdovce jiného lyžaře a způsobíte mu újmu, bude ji vymáhat po vás. V zahraničí jsou tyto situace poměrně běžné a částky nezřídka dosahují i několika milionů. Bez pojištění odpovědnosti na zdraví a majetku se pak dovolená snadno změní v noční můru a doživotní splácení.

Pozor na pojistné limity

Zajímejte se i o to, jak velké jsou limity u pojištění léčebných výloh. Standardně se pohybují od 1 000 000 Kč do 4 000 000 Kč. Vyšší pojistné limity byste získali u prémiových platebních karet. Tam ale často pojištění bývá už součástí karty.

Výše pojistného limitu vás do určité míry omezuje v tom, kam s takovým pojištěním vyrazit. Obecně se doporučuje pojistný limit okolo 3 000 000 Kč, pokud cestujete do okolních zemí. Pokud vaše cesta vede dál po Evropě, doporučuje se pojistný limit 6 000 000 Kč. Čím dále od domova jste, tím by měl být limit vyšší. Speciální kategorií je pak USA, kde jsou náklady na ošetření velmi vysoké a pro cesty tam se doporučuje limit ve výši 100 000 000 Kč, případně neomezený.

Pojištění k platební kartě je tak vhodné v případě, že cestujete v rámci Evropy, nikoli mimo ni.

Kolik členů rodiny smíte vzít s sebou?

S pojistnými limity souvisí ještě jeden faktor, který je třeba zvážit. Někdy totiž cestovní pojištění k platební kartě kryje také léčebné výlohy členů rodiny, kteří jedou s vámi. To se může zdát jako velmi výhodné, ale může to být velmi rizikové.

Pokud plánujete využít i tuto možnost, informujte se, jakým způsobem je nastaven limit u pojištění léčebných výloh. Zda když banka uvádí, že limit je například 3 500 000 Kč, tak platí na každou osobu zvlášť nebo pro všechny osoby dohromady.

Na českém trhu se vyskytují obě varianty. V případě, že limit platí pro každou osobu zvlášť, je to pro vás výhodné. Pokud neplatí, pak vám pojištění nemusí stačit ani na krátkou dovolenou k moři po Evropě.

Není člen jako člen

Abyste s sebou mohli vzít člena rodiny a vztahovalo se pojištění i na něj, musíte si většinou připlatit dražší variantu. I tak se ale dostanete na částku v řádech desetikorun měsíčně. Informujte se ale, koho počítají banky jako člena rodiny.

Někde je takto brána jedna dospělá osoba a maximálně 3 děti. Jinde se pojištění vztahuje i na sourozence a prarodiče. Rozdíl může být i v tom, zda s vámi děti žijí ve společné domácnosti a zda jsou mladší 18 let. Některé banky uznávají pojištění i jim jen v takových případech. Jinde je možné v rámci karty pojistit i zletilé dítě, které žije samostatně

Pojištění je časově omezeno

Standardní cestovní pojištění si sjednáváte na konkrétní časové období. U pojištění k platební kartě to tak není, zaplatíte si buď měsíční nebo roční paušál.

Neznamená to však, že byste mohli na rok odjet do zahraničí a spoléhat se na zmíněné pojištění. U všech platebních karet je délka jedné cesty do zahraničí časově omezena. Nejčastěji na 90 po sobě jdoucích dnů. U prémiových karet to může být i 120 dnů a naopak u některých bank je to jen 45 dnů. Vždy je třeba se informovat, jak to bude ve vašem případě.

Nad tento limit vám pak pojištění neplatí. Pokud byste chtěli být pojištění nadále, museli byste si udělat pauzu a vrátit se alespoň na jeden den do České republiky. Nebo si sjednat standardní cestovní pojištění na zbytek cesty.

Kam ano a kam ne?

Pro jistotu si shrňme, kam je výhodné vyrazit s pojištěním k platební kartě a kde by bylo moudřejší zvolit jinou variantu.

Pokud cestujete v rámci Evropy na klasickou dovolenou k moři, kde plánujete provozovat pouze rekreační sporty a jde spíše o pobytovou dovolenou, případně jedete jen na eurovíkend, je takové pojištění výhodné nejen cenově, ale pokryje i vaše případné náklady na ošetření.

Při cestách mimo Evropu nebo pokud víte, že budete provozovat rizikovější sporty, typicky surfing, windsurfing, vysokohorskou turistiku atd., je potřeba se na takovou dovolenou pojistit více, než jak umožňuje pojištění k platební kartě.

Rada na závěr

Na závěr připomeňme pouze základní informace, které občas utečou i zkušenému cestovateli. Pokud si sjednáte cestovní pojištění k platební kartě, musíte tuto kartu mít na dovolené s sebou. Není nutné, abyste s ní platili, ale bude potřeba se kartou prokázat, kdyby se vám něco stalo a chtěli jste na základě sjednaného pojištění ošetřit.

Nezapomeňte také na to, že pojištění může být nastaveno na bázi pravidelného placení. Každý měsíc vám pak banka strhne peníze za to, že u ní pojištění máte. Pokud tedy víte, že jedete na dovolenou a pak se půl roku nikam nechystáte, vyplatí se pojištění zrušit a před další cestou sjednat znovu.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Tipy na výlety do hor pro milovníky hor - Nohy muže pochodující po horách
  14. června 2024|Jana Březinová
  Tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi i zkušené turisty

  Toužíte poznat české hory, ale nevíte, které trasy zvolit pro děti? Nebo si naopak chcete dát do těla na náročnějším výstupu? Dali jsme dohromady tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi po ČR a zkušené turisty vezmeme i na Slovensko.

 • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
  13. června 2024|Jana Březinová
  Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

  Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

 • Žena s batohem a letenkami
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Jak ulovit nejlevnější letenky

  Akční letenky, díky kterým můžete výhodně procestovat celý svět, nejsou žádnou novinkou. Někdy vám sice hledání výhodných letenek zabere trochu více času a možná budete muset slevit ze svých nároků, odměnou vám však budou ušetřené peníze, které potom můžete investovat do zážitků. Přinášíme vám několik tipů, jak ulovit tu nejlevnější letenku.

 • výlet na motorce v horách
  06. dubna 2024|Jana Březinová
  Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

  Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

 • žena u moře - zájezd last minute
  04. dubna 2024|Jana Březinová
  Vyplatí se koupit first minute zájezd?

  Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

 • povinné ručení mimo čr
  12. února 2024|Petr Pohůdka
  Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

  Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

 • Lyžařky na svahu
  30. ledna 2024|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

  Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

 • Padající lyžař
  08. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

  Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

 • Zahraniční studenti v univerzitní aule
  09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

  Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

 • muz-dostava-ockovani-do-ramene
  04. listopadu 2023|Jana Březinová
  Očkování při cestách do zahraničí

  Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.