Blog
Dům a domácnostHypotéky
mala-ceska-ves

Bydlení v Praze vs. na vesnici: Co se vyplatí?

21. srpna 2020|Jana Březinová|

Vybrat si to pravé místo pro život není jen tak. Řada z nás si pokládá otázku, zda je lepší bydlení v Praze, nebo bydlení na vesnici. Oboje má své výhody a nevýhody, se kterými člověk musí počítat. Podívejme se na to, která z těchto variant se vyplatí.

Porovnat půjčky

Výhody bydlení v Praze

Hlavní výhoda života v českém hlavním městě spočívá v občanské vybavenosti. Praha vám nabízí nespočet nákupních možností, kulturní i sportovní vyžití a především perfektní zázemí v oblasti zdravotnictví či školství. Pokud se něco nenachází v blízkosti vašeho bydliště, není problém se tam dopravit pomocí husté sítě městské hromadné dopravy.

Další nespornou výhodou jsou pracovní příležitosti. V Praze sídlí mnoho významných firem, navíc jsou zde tradičně jedny z nejvyšších výplat v ČR. Naopak míra nezaměstnanosti patří k těm nejnižším v zemi. Výborné podmínky máte v Praze rovněž jako student. V metropoli funguje řada vzdělávacích institucí a kromě toho zde snadno seženete praxi v oboru. Řadu možností máte i při výběru samotného bydlení v Praze – vybíráte z široké nabídky starších obytných domů, novostaveb nebo rodinných domů.

Nevýhody bydlení v Praze

Nevýhodou je vysoká cena nemovitostí a nájmů. Vysoký zájem o bydlení v Praze tlačí ceny nahoru. Zejména v posledních letech došlo k prudkému nárůstu cen a pokud chcete mít hezký byt či dům v širším centru, pak budete muset sáhnout hluboko do kapsy. Kromě toho počítejte se zácpami, velkým množstvím lidí a ne zrovna nejčistším vzduchem v České republice. Tato kombinace je poměrně tradiční daní za život ve velkém městě.

Výhody bydlení na vesnici

Přesný opak nabízí bydlení na vesnici. Na kolonu vozidel a davy lidí na ulicích zde nejspíš nenarazíte, naopak čistý vzduch je všude kolem. Žádný hektický život velkého města, jen dokonalý klid. Do přírody to budete mít pár kroků, navíc je pravděpodobné, že vaše nemovitost na vesnici bude disponovat svojí vlastní zahradou. Kromě toho za ni zaplatíte výrazně nižší cenu než v Praze. Právě ekonomický aspekt patří k těm hlavním důvodům, proč se lidé rozhodují pro bydlení na vesnici.

praha-mhd

Nevýhody bydlení na vesnici

Ne v každé vesnici se nachází škola či školka, podobně množství pracovních příležitostí v okolí nemusí být dostatečné. Nabídka ze světa sportu nebo kultury bude spíše omezená a tak za ní stejně nakonec budete vyrážet do Prahy nebo jiného velkého města. Neočekávejte obchody otevřené pozdě do večera, nákupy budete muset plánovat. Bez auta se na vesnici zkrátka neobejdete – u rodin s dětmi by se téměř dalo říct, že se neobejdete bez dvou vozidel. Veřejné dopravní možnosti na vesnici totiž nebudou vždy perfektně navazovat na školu a kroužky vašich dětí. Je tak dobré si dopředu promyslet kam a jak často budete z vesnice vyrážet, abyste nakonec nezjistili, že to, co ušetříte na bydlení, utratíte za druhé auto a benzín.

Co se vyplatí?

Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Vždy bude záležet na vašem individuálním případu – z finančního hlediska pak zejména na výši mzdy, nájmu a výdajů na dopravu. Hlavně tyto tři faktory rozhodnou o tom, zda se vám vyplatí bydlení v Praze, nebo bydlení na vesnici. Obecně jsou vyšší výdaje v Praze – podle průzkumů utratí lidé v Praze měsíčně zhruba o 30–50 % více než lidé v menších městech a na vesnicích. Velký rozdíl představují právě náklady na bydlení. Hrubé odhady hovoří o tom, že v Praze nechá obyvatel za bydlení zhruba 40 % příjmů, zatímco na vesnici v přilehlém Středočeském kraji se tato hodnota může dostat i na 20 %.

Finanční úspora nemusí vykompenzovat vše

Jako ideální se tedy jeví bydlení ve vesnici v bezprostřední blízkosti Prahy, což do určité míry kombinuje výhody obou variant. Nicméně zase počítejte s tím, že náklady na bydlení v podobné vesnici nebudou o tolik nižší v porovnání se vzdálenějšími obcemi. Stále by ale měly být menší než přímo v Praze.

Při výběru ideálního místa pro život myslete na to, že i čas jsou peníze. Čistě z finančního hlediska se vám nejspíš vyplatí bydlení na vesnici, obzvlášť za předpokladu, že za prací dojíždíte do Prahy. Nicméně pokud vás to stojí každý den více než dvě hodiny dojíždění autem, je otázka, zda je to stále ještě výhodné – čistě z pohledu ušetřených peněz to tak být může, ale tento čas byste za jiných okolností mohli využít mnohem lépe, například společně se svojí rodinou. V tu chvíli nemusí být ekonomický faktor tím nejdůležitějším.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).