mala-ceska-ves

Bydlení v Praze vs. na vesnici: Co se vyplatí?

21. 8. 2020
|
Délka čtení: 7 min.

Vybrat si to pravé místo pro život není jen tak. Řada z nás si pokládá otázku, zda je lepší bydlení v Praze, nebo bydlení na vesnici. Oboje má své výhody a nevýhody, se kterými člověk musí počítat. Podívejme se na to, která z těchto variant se vyplatí.

Výhody bydlení v Praze

Hlavní výhoda života v českém hlavním městě spočívá v občanské vybavenosti. Praha vám nabízí nespočet nákupních možností, kulturní i sportovní vyžití a především perfektní zázemí v oblasti zdravotnictví či školství. Pokud se něco nenachází v blízkosti vašeho bydliště, není problém se tam dopravit pomocí husté sítě městské hromadné dopravy.

Další nespornou výhodou jsou pracovní příležitosti. V Praze sídlí mnoho významných firem, navíc jsou zde tradičně jedny z nejvyšších výplat v ČR. Naopak míra nezaměstnanosti patří k těm nejnižším v zemi. Výborné podmínky máte v Praze rovněž jako student. V metropoli funguje řada vzdělávacích institucí a kromě toho zde snadno seženete praxi v oboru. Řadu možností máte i při výběru samotného bydlení v Praze – vybíráte z široké nabídky starších obytných domů, novostaveb nebo rodinných domů.

Nevýhody bydlení v Praze

Nevýhodou je vysoká cena nemovitostí a nájmů. Vysoký zájem o bydlení v Praze tlačí ceny nahoru. Zejména v posledních letech došlo k prudkému nárůstu cen a pokud chcete mít hezký byt či dům v širším centru, pak budete muset sáhnout hluboko do kapsy. Kromě toho počítejte se zácpami, velkým množstvím lidí a ne zrovna nejčistším vzduchem v České republice. Tato kombinace je poměrně tradiční daní za život ve velkém městě.

Výhody bydlení na vesnici

Přesný opak nabízí bydlení na vesnici. Na kolonu vozidel a davy lidí na ulicích zde nejspíš nenarazíte, naopak čistý vzduch je všude kolem. Žádný hektický život velkého města, jen dokonalý klid. Do přírody to budete mít pár kroků, navíc je pravděpodobné, že vaše nemovitost na vesnici bude disponovat svojí vlastní zahradou. Kromě toho za ni zaplatíte výrazně nižší cenu než v Praze. Právě ekonomický aspekt patří k těm hlavním důvodům, proč se lidé rozhodují pro bydlení na vesnici.

praha-mhd

Nevýhody bydlení na vesnici

Ne v každé vesnici se nachází škola či školka, podobně množství pracovních příležitostí v okolí nemusí být dostatečné. Nabídka ze světa sportu nebo kultury bude spíše omezená a tak za ní stejně nakonec budete vyrážet do Prahy nebo jiného velkého města. Neočekávejte obchody otevřené pozdě do večera, nákupy budete muset plánovat. Bez auta se na vesnici zkrátka neobejdete – u rodin s dětmi by se téměř dalo říct, že se neobejdete bez dvou vozidel. Veřejné dopravní možnosti na vesnici totiž nebudou vždy perfektně navazovat na školu a kroužky vašich dětí. Je tak dobré si dopředu promyslet kam a jak často budete z vesnice vyrážet, abyste nakonec nezjistili, že to, co ušetříte na bydlení, utratíte za druhé auto a benzín.

Co se vyplatí?

Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Vždy bude záležet na vašem individuálním případu – z finančního hlediska pak zejména na výši mzdy, nájmu a výdajů na dopravu. Hlavně tyto tři faktory rozhodnou o tom, zda se vám vyplatí bydlení v Praze, nebo bydlení na vesnici. Obecně jsou vyšší výdaje v Praze – podle průzkumů utratí lidé v Praze měsíčně zhruba o 30–50 % více než lidé v menších městech a na vesnicích. Velký rozdíl představují právě náklady na bydlení. Hrubé odhady hovoří o tom, že v Praze nechá obyvatel za bydlení zhruba 40 % příjmů, zatímco na vesnici v přilehlém Středočeském kraji se tato hodnota může dostat i na 20 %.

Finanční úspora nemusí vykompenzovat vše

Jako ideální se tedy jeví bydlení ve vesnici v bezprostřední blízkosti Prahy, což do určité míry kombinuje výhody obou variant. Nicméně zase počítejte s tím, že náklady na bydlení v podobné vesnici nebudou o tolik nižší v porovnání se vzdálenějšími obcemi. Stále by ale měly být menší než přímo v Praze.

Při výběru ideálního místa pro život myslete na to, že i čas jsou peníze. Čistě z finančního hlediska se vám nejspíš vyplatí bydlení na vesnici, obzvlášť za předpokladu, že za prací dojíždíte do Prahy. Nicméně pokud vás to stojí každý den více než dvě hodiny dojíždění autem, je otázka, zda je to stále ještě výhodné – čistě z pohledu ušetřených peněz to tak být může, ale tento čas byste za jiných okolností mohli využít mnohem lépe, například společně se svojí rodinou. V tu chvíli nemusí být ekonomický faktor tím nejdůležitějším.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?