Cestovní pojištění – srovnání cen

Kontrola dokladů před odjezdem na dovolenou

Pravidla cestování do zahraničí se postupně uvolňují a mnozí Češi už plánují, do které země se letos vydají na dovolenou. Zejména při plánování dovolené do vzdálenějších a exotičtějších lokalit se hodí praktické tipy, kde sehnat důležité informace, a na co si dát pozor v dané zemi.

Pandemie koronaviru, která v uplynulých měsících překazila cestovní plány tisícům Čechů, je konečně na ústupu. Hranice se opět otevírají a cestuchtiví Češi se rozhlíží, kam by ještě v letošním roce mohli vycestovat za novými zážitky. S ohledem na současnou situaci je dobré neunáhlit se při nákupu super levných letenek a nejprve se ujistit, že je ve vybrané zemi vše v naprostém pořádku.

porovnání cestovního pojištění

Co zařídit před dovolenou do zahraničí? 

  • Zkontrolujte si cestovní pas

  • Ověřte si, jaké další doklady potřebujete

  • Získejte informace o podmínkách cestování v dané zemi

  • Zařiďte si povinná a doporučená očkování

  • Sjednejte si cestovní pojištění

  • Zaregistrujte se do aplikace DROZD

mapa rizikových zemí - cestování coronavirus

Zkontrolujte si platnost cestovního pasu 

V rámci cestování po Evropské unii a schengenském prostoru si občané ČR vystačí pouze s občanským průkazem. Pokud se však rozhodnete cestovat mimo země EU a země schengenu, je nutné mít sebou platný cestovní pas a jiné nezbytné dokumenty. Pokud si tyto náležitosti nepohlídáte s předstihem, vyjde vás řešení potřebných dokladů na poslední chvíli draho. 

Základním cestovním dokladem občana ČR je cestovní pas. Pokud je váš současný cestovní pas prošlý, doba konce jeho platnosti se blíží či cestovní pas vůbec nemáte, budete v ideálním případě potřebovat 30 dní na jeho vyřízení. Cestovní pas lze vyřídit i ve zkrácené lhůtě 5 dní za 3 000 Kč nebo 24 hodin za 6 000 Kč oproti 600 Kč při dodržení standardní lhůty 30 dní. 

Podrobností o vydávání českého cestovního pasu najdete na stránkách ministerstva vnitra.

Zjistěte si, jaké další doklady jsou třeba

Ideálně s předstihem několika týdnů si zjistěte, jaké další doklady jsou do vybrané země či více zemí potřeba. Do některých zemí je nutné mít například vízum vystavené příslušným úřadem. Vízum vydávají na zahraničním konzulátě nebo velvyslanectví dané země. 

Ne všechny konzuláty se však nachází v České republice nebo lze vízum jednoduše vyřešit telefonicky či online, někdy je nutné vycestovat například do Německa či Rakouska. Veškeré potřebné informace najdete na stránkách ministerstva zahraničních věcí.

Dalším důležitým dokladem je mezinárodní řidičský průkaz, pokud v cizím státě plánujete řídit motorové vozidlo. Mezinárodní řidičský průkaz je však pouze doplňkový doklad, který je bez českého řidičského průkazu neplatný. Pozor, abyste si český řidičák nenechali doma s tím, že přece máte mezinárodní doklad.

Bezpečná dovolená

Ověřte si podmínky cestování, bezpečnostní rizika a jiné zvláštnosti

Cestujete-li do země mimo EU a schengenský prostor, vyplatí se získat co nejvíce informací o podmínkách cestování do konkrétní země. Jedná se zejména o aktuální bezpečnostní informace a rizika, zdravotní hrozby a s tím související povinná či doporučená očkování, ale i tamní zvláštnosti, kulturní a náboženské zvyky a tradice apod.

  • Základní orientační informace jsou k dispozici na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR v kapitole Cestujeme v části Státy světa – informace na cesty, záložka „cestování“.

  • Oficiální a nejaktuálnější informace poskytuje zastupitelský úřad státu, do něhož hodláte cestovat. Seznam zastupitelských úřadů cizích zemí naleznete na stránce Ministerstva zahraničních věcí ČR v podkapitole Státy světa - informace na cesty, záložka „kontaktní cizí úřad“.

Myslete na své zdraví a bezpečnost

Další nezbytností je sjednání cestovního pojištění, které se vztahuje na úhradu léčebných výloh nemoci či úrazu, k němuž došlo při pobytu v zahraničí. Je doporučeno sjednat si rozšířené cestovní pojištění, které vedle léčebných výloh zahrnuje například také pojištění úrazu, pojištění zavazadel a zejména pak pojištění odpovědnosti. 

Zapomínat byste neměli ani na očkování zejména do vybraných zemí v Asii, Africe a Jižní Americe. Některé země dokonce vyžadují povinná očkování, do většiny zemí se však jedná pouze o doporučení. Informace týkající se očkování do zahraničí najdete například na stránkách Centra cestovní medicíny.

Zejména tehdy, cestujete-li sami, s podrobným itinerářem cesty seznamte nějakou blízkkou osobu žijící v ČR, které budete v dohodnutých termínech podávat zprávy. Doporučená je také registrace v systému DROZD (Dobrovolná registrace občanů při cestách do zahraničí) a to zejména tehdy, pokud cestujete do rizikových zemí. DROZD jako mobilní aplikaci si lze stáhnout do telefonu s operačním systémem Android i iOS.

Získané informace slouží české konzulární službě k poskytování operativní pomoci při událostech mimořádného charakteru (např. přírodní katastrofy, sociální nepokoje nebo ozbrojené konflikty).

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2