cestování

Na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou

30. 5. 2022
|
Délka: 14 min.

Aby se dovolená nebo návrat z ní nestal noční můrou, měli byste její přípravě věnovat alespoň trochu času. Nenechávejte všechno na poslední chvíli. Jinak hrozí, že těsně před odjezdem zjistíte, že nemáte platné doklady nebo vás po návratu bude čekat vykradený byt.

Vše na poslední chvíli

Nejste zrovna plánovací typ? U dovolené v hlavní sezóně se vám to může vymstít. Když necháte všechno na poslední chvíli, možná zjistíte, že si dovolenou podle svých představ nezařídíte. Ubytování bývají zarezervovaná měsíce dopředu, stejně tak auta v půjčovnách a další služby.

Pokud máte v hlavě jasnou vizi, jak si svoji dovolenou představujete, porozhlédněte se po zájezdu alespoň tři měsíce předem. Totéž platí i v případě, že si ubytování, dopravu a další služby rezervujete sami.

Spočítat ceny

Pohlídejte si platnost dokladů

Ani na jednodenní výlet za hranice byste neměli vyrážet bez platného dokladu totožnosti. V zemích EU postačí občanský průkaz, ale pozor – nutný je i pro dítě, a to již od narození.

Do zemí mimo EU smíte vycestovat jen s platným cestovním pasem, který musí být obvykle platný ještě 3–6 měsíců po návratu do vlasti. Vystavení nového dokladu trvá až 30 dní a za rychlé vyřízení si pořádně připlatíte. Expresní pas vydaný do 5 pracovních dnů stojí 3.000 Kč, pas na počkání do 24 hodin stojí 6.000 Kč.

Bez cestovního pojištění ani ránu

Řada lidí žije v domnění, že se jim na dovolené nemůže nic stát. Přece ani doma v Česku nikdy neleželi v nemocnici a nemoci se jim vyhýbají už několik let. Bohužel nešťastná náhoda může potkat každého, proto byste naši vlast neměli opouštět bez kvalitního cestovního pojištění.

Vyplatí se i při cestách po EU – díky Evropskému průkazu pojištěnce sice máte nárok na základní ošetření, ale vysoká spoluúčast v některých zemích umí nepříjemně zaskočit. Stejně tak se modrá kartička nevztahuje na repatriaci zpět do ČR, v některých zemích ani na zásah horské služby. Takový let vrtulníkem, když si zvrtnete kotník v Alpách, přijde na stovky tisíc korun.

Cestovní pojištění volte podle destinace i plánovaných aktivit. Jestliže se chystáte trávit dovolenou aktivně, důkladně si přečtěte pojistné podmínky – možná budete na některé sporty potřebovat připojištění rizikových sportů. Nezapomeňte ani na pojištění odpovědnosti.

doklady

Malá finanční rezerva vám může způsobit potíže

Na dovolené vás mohou překvapit nečekané výdaje. Ty se týkají například zdravotních výloh. Pokud zavítáte k lékaři s nezávažným onemocněním nebo menším úrazem a ošetří vás ambulantně, většinou musíte uhradit ošetření na místě. Teprve po návratu do ČR vám pojišťovna poskytne plnění, když předložíte účtenky. Obvykle se jedná o částky v řádech desítek až stovek eur. Na závažnější případy, například hospitalizaci v nemocnici, vám pojišťovna poskytne garanci.

Nedostatek financí vás může překvapit také kvůli spoléhání na platební kartu. Ve všech zemích nejsou bezhotovostní platby tak rozšířené jako u nás a při výběru peněz z bankomatu na vás mohou číhat vysoké poplatky. Proto se vyplatí mít alespoň část peněz v hotovosti a rozměnit si je ve směnárně, případně si peníze směnit už v ČR.

Nechlubte se tím, že jedete na dovolenou

Samozřejmě kolegyni v práci můžete svěřit, že si plánujete dovolenou, koneckonců za vás nejspíš bude v té době zaskakovat. Jinak ale tuto informaci nezveřejňujte na sociálních sítích, ani o tom nevyprávějte každému na počkání. Nikdy nevíte, kdo vás na internetu sleduje a tuto informaci zneužije.

Nezapomeňte léky a důležité dokumenty

Bez některých věcí se na dovolené zkrátka neobejdete. Nezapomeňte si sbalit léky na předpis a důležité dokumenty, jako jsou osobní doklady, letenky nebo jízdenky, potvrzení o rezervaci ubytování, kartičku cestovního pojištění, platební karty, peníze a další. Pokud letíte letadlem, cennosti a léky si zabalte do příručního zavazadla, ať je máte při sobě, kdyby se kufr ztratil.

Pro lepší přehled si můžete z internetu stáhnout seznam, co si s sebou zabalit. Postupně odškrtávejte, ať máte jistotu, že je vše na svém místě.

Co se týče letenek a dalších potvrzení, v dnešní době si je sice můžete nechat jen v elektronické podobě, ale hodí se mít v záloze i tištěnou podobu. Když se vám vybije telefon, nebudete mít v ruce vůbec nic.

5 zásad, jak zabezpečit domov před odjezdem

 • Vypněte spotřebiče. Zkontrolujte zejména vypnutou žehličku nebo sporák – to jsou spotřebiče, které často používáme těsně před odjezdem. Vypojte ze zásuvky zařízení, jež není potřeba během dovolené napájet.

 • Zavřete hlavní uzávěr vody a plynu. Během dovolené může dojít k prasknutí potrubí nebo úniku plynu. Když nejste doma, nemůžete předcházet vzniku větších škod, a proto je lepší tato rizika eliminovat.

 • Dveře zabezpečte kvalitními zámky. Ty běžné zloději překonají během pár vteřin. Vsaďte na bezpečnostní zámky.

 • Zavřete všechna okna, a to i ve sklepě nebo v garáži. Nejen, že se jedná o lákavý vstup do domu pro zloděje. Riziko představují také přírodní živly. Vichřice nebo prudký liják umí napáchat velké škody.

 • Nedávejte najevo, že jste pryč. Nenechávejte zatažené žaluzie či závěsy. Požádejte souseda, ať vám vybírá schránku. Když byt nebo dům vypadá na první pohled prázdně, působí jako pozvánka pro zloděje.

  Pojištění majetku

Zdravotní rizika na dovolené a jak jim předcházet

Na dovolené se vám nevyhnou ani zdravotní rizika. Ta největší číhají při cestě do exotických destinací, ale ani v českých lesích není zcela bezpečno.

Očkování

Před odjezdem si ověřte, jaká povinná a doporučená očkování platí pro danou destinaci. Pomohou vám například v centru cestovní medicíny. Pobyt v Evropě zahrnuje podobná zdravotní rizika jako v ČR, ale může přijít vhod například očkování proti klíšťové encefalitidě.

Při cestě do Asie, Afriky nebo Jižní Ameriky byste měli s plánováním očkování začít několik týdnů před odletem. Kvůli dodržení rozestupů mezi dávkami totiž může očkování trvat. V teplých a vlhkých oblastech myslete také na kvalitní ochranu proti komárům a informujte se o rizicích onemocnění malárií nebo horečkou dengue.

Problémy se zažíváním

K nejčastějším zdravotním problémům na dovolené patří zažívací potíže. Jak jim předcházet? V exotických destinacích pijte jen balenou vodu, nedávejte si nápoje s ledem a konzumujte jen oloupané ovoce nebo zeleninu. Dávejte si pozor, kde jíte a zda jsou potraviny dostatečně tepelně upravené. Jako prevence proti zažívacím problémům můžete několik dní před odjezdem užívat probiotika.

Úrazy

Na dovolené často lidé provádějí nové fyzické aktivity, na něž tělo není zvyklé, proto se riziko úrazu zvyšuje. K nejčastějším zraněním patří zhmožděniny, podvrtnutí, zlomeniny, natažení šlach a svalů, tržné a řezné rány. U dětí lékaři hojně ošetřují také úrazy hlavy.

Nepřeceňujte své síly a pořiďte si důležité ochranné prvky, například helmu na kolo.

Autor - Jana Březinová
Jana Březinová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Lyžařky na svahu
  Cestování
  25. ledna 2023|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2023 aneb kam vyrazit na lyže?

  Po letech pandemie si letos můžete užít zimní dovolenou na horách opět bez omezení. Vyrazíte za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? A na co si dát pozor? Máme pro vás užitečné tipy.

 • Bezpečně na horách - Rodina na lyžích v Alpách
  Cestování
  17. prosince 2022|Jana Březinová
  Bezpečně na horách: Jak se vyhnout úrazům a proč si vždy sjednat pojištění

  Zima se pro miliony Čechů neodmyslitelně pojí s dovolenou na horách. Bohužel to také znamená tisíce úrazů – lyžování a snowboarding patří k nejrizikovějším sportům. Jak se na horách chovat bezpečně? Jaké úrazy hrozí nejčastěji? Proč si sjednat pojištění a na kolik by vás vyšlo ošetření v zahraničí bez něj? Vše jsme pro vás shrnuli v článku.

 • Turecko je nejoblíbenější destinací Čechů, co zde vidět - Sophia v Istambulu
  Cestování
  29. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Turecko je nejoblíbenější destinací Čechů pro rok 2022: Kdy má smysl se sem vydat a co vidět?

  Ze statistik cestovních kanceláří a agentur jasně vyplývá, že si Češi letos po covidové pauze chtěli opět dopřát zasloužený odpočinek u moře. Letos si dokonce koupili o polovinu více zájezdů než loni. Největší zájem byl už tradičně o Řecko, kterému šlapalo na paty Turecko. Jak se sem dostat, co vidět a navštívit?

 • Očkování při cestě do zahraničí - Sestra očkuje pacientku do ramene
  Cestování
  12. listopadu 2022|Jana Březinová
  Očkování při cestách do zahraničí

  Každoročně vyráží na dovolenou do zahraničí miliony Čechů. V posledních letech ale cestování komplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19. Do jakých zemí aktuálně potřebujete očkování a kde stačí test? Nezapomínejte však ani na další povinná a doporučená očkování, a to především při cestách do exotiky.

 • Muž s letenkami, pasem a mobilním telefonem na letišti
  Cestování
  01. října 2022|Veronika Čermáková
  Flexibilní letenky: Co to je a na co si při koupi dát pozor?

  Ještě donedávna byly koupené letenky prakticky nezrušitelné. Pokud jste se snažili zrušit či změnit termín letenky, stála vás změna víc než samotná letenka. Doba pandemie koronaviru však všechno změnila a dlouhou dobu letecké společnosti nabízely možnost zakoupení flexibilních letenek, které lze libovolně měnit. Letecká doprava ale konečně začala znovu ožívat a většina aerolinek se vrací k původním pravidlům. Jaké společnosti stále ještě nabízejí flexibilní letenky?

 • Tipy na výlety do hor pro milovníky hor - Nohy muže pochodující po horách
  Cestování
  26. září 2022|Monika Šaríková
  Tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi i zkušené turisty

  Toužíte poznat české a nejbližší sousední hory, ale nevíte, kde je bezpečno také pro rodiny s dětmi nebo začínající turisty s žádnými či jen malými zkušenostmi? Dali jsme do kupy tipy na výlety do hor pro všechny - rodiny s dětmi, normální turisty, ale i profíky, kterým už dochází nápady.

 • Vinice na jižní Moravě
  Cestování
  01. září 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Vinařská sezóna 2022: Co navštívit a jak se chránit před riziky

  Tuzemské vinice nabízejí neuvěřitelně rozmanité odrůdy, z nichž mistři vinaři, vyzbrojení letitými zkušenostmi, vyrábějí lahodná vína, která vynikají bohatým spektrem aromatických látek i plnou chutí. Není se proto čemu divit, že stále více tuzemských i zahraničních turistů touží zažít na vlastní kůži tradiční vinobraní a ochutnat vína, která se mohou pyšnit celou řadou zajímavých cen. Kam za vínem zamířit a co ochutnat?

 • Pláž na Bali
  Cestování
  17. srpna 2022|Monika Šaríková
  Období dešťů v Thajsku a na Bali aneb kdy si pro dovolenou raději vyberte jinou destinaci

  Thajsko a Bali patří mezi nejvyhledávanější exotické destinace, kam Češi jezdí strávit vysněnou dovolenou. Před koupí letenek si však nezapomeňte zjistit, zda je návštěva vhodná. Například v období dešťů byste si kouzlo těchto lokalit příliš neužili.

 • potřebujete-vízum
  Cestování
  22. července 2022|Jana Březinová
  Do jakých zemí potřebujete vízum?

  Pokud cestujete pouze v rámci Evropské unie, žádné vízum nepotřebujete. Vystačíte si pouze s občanským průkazem. Za hranicemi EU už ale toto platit nemusí. Česká republika má sice bezvízový styk se 185 státy, ale do řady států je turistické vízum zapotřebí. Někdy se kvůli získání víza musíte vypravit dokonce na zastupitelský úřad v zahraničí.

 • víkend na vodě
  ŽivotCestování
  03. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Víkend na vodě: Na co se připravit a jak se chránit před riziky?

  Češi jsou národem chatařů, chalupářů, houbařů a také vodáků. Typická letní kratochvíle učarovala nejednomu z nás. Pokud sami plánujete na vodu vyrazit, přečtěte si, jak se na tenhle adrenalinový výlet připravit a ochránit sebe i majetek před případnými riziky, která by mohla proměnit pečlivě naplánovaný výlet v noční můru.

 • Tabule - letiště - zrušený let
  Cestování
  29. června 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Zrušili vám let – na koho se obrátit?

  Pandemie covidu nepřestává zasazovat rány cestování. Aerolinky a cestovní kanceláře sice mají prodané rekordní množství letenek a zájezdů, odlety letadel ale komplikuje nedostatek lidí na letištích i stávkující personál. Co dělat, pokud uvíznete na letišti v důsledku zpožděného letu? A na koho se obrátit, pokud váš let rovnou zruší?

 • chorvatsko-autem
  Cestování
  28. června 2022|Jana Březinová
  Cesta autem do Chorvatska 2022

  I v letošním roce patří Chorvatsko k nejoblíbenějším dovolenkovým destinacím. Autem se do země vypraví stovky tisíc českých turistů. Zjistěte, jaké trasy jsou nejrychlejší, na kolik vás vyjdou pohonné hmoty i jak se vyhnout kolonám.

 • chorvatsko
  Cestování
  24. června 2022|Veronika Doskočilová
  Jak ušetřit při návštěvě Chorvatska?

  Turistické městské karty jsou v Chorvatsku poměrně rozšířené. Nabízí je řada turisticky oblíbených měst. Podmínky jednotlivých karet se ale liší. Některé získáte bezplatně, jiné stojí peníze. Některé karty platí jen pár dní, jiné i rok. A v rámci některých z nich máte různé aktivity zcela zdarma, zatímco jiné turistické karty vám nabízí pouze slevy z různých vstupů a služeb.

 • Mapa a pas
  Cestování
  07. června 2022|Veronika Čermáková
  Jak si vyřídit cestovní pas – krok za krokem

  Pokud vás čeká vyřízení nového cestovního pasu, nemělo by vás překvapit, že si budete muset pořídit biometrický pas. Původní pasy jsou totiž platné do doby jejich uvedené platnosti a nově se už vydávají jen biometrické cestovní pasy. Co znamená biometrický pas a co budete potřebovat k jeho vyřízení se dozvíte v našem článku.

 • nizkonakladovy-let
  Cestování
  08. května 2022|Veronika Čermáková
  Vše o nízkonákladových letenkách

  Nízkonákladové letenky jsou oblíbeným způsobem levného cestování. Není divu. Nízkonákladové letecké společnosti nabízejí letenky výrazně levnější, než u klasických leteckých společností, a tak se i za málo peněz můžete dopravit do vysněné destinace. Co jsou to nízkonákladové společnosti a v čem se liší od těch klasických si povíme v následujícím článku.

 • Žena s batohem a letenkami
  Cestování
  11. dubna 2022|Veronika Čermáková
  Jak ulovit nejlevnější letenky

  Akční letenky, díky kterým můžete výhodně procestovat celý svět, nejsou žádnou novinkou. Někdy vám sice hledání výhodných letenek zabere trochu více času a možná budete muset slevit ze svých nároků, odměnou vám však budou ušetřené peníze, které potom můžete investovat do zážitků. Přinášíme vám pár tipů, jak ulovit tu nejlevnější letenku.

 • Rodina na dovolené
  Cestování
  15. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Cestování se staršími dětmi

  Máte v hlavě představu krásné dovolené, kde se děti nebudou nudit a dospělí si odpočinou? Aby šlo vše hladce, měli byste se na cestování s dětmi důkladně připravit. Jinak vás může postihnout celá řada nepříjemností, od zdravotních potíží až po chybějící doklady. Na co nezapomenout při cestování se staršími dětmi?

 • Těhotná žena na letišti
  Cestování
  02. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Cestování v těhotenství

  Kvůli těhotenství se určitě nemusíte vzdát dovolené a cestování, na druhou stranu je dobré mít na paměti pár základních pravidel, abyste byla vy i nenarozené miminko v bezpečí. Pro cestování v těhotenství je ideální druhý trimestr.

 • Dubaj
  Cestování
  09. února 2022|Veronika Čermáková
  Co zažít v Dubaji?

  Procestovali jste již opravdu mnoho a jen málokteré místo vás dokáže ještě překvapit? Pak vyrazte do Dubaje, do města, které na sebe několikrát do roka upozorňuje unikátními stavbami a atrakcemi. Na své si zde přijde opravdu každý, a tak není divu, že si Dubaj získá srdce snad každého návštěvníka. Co byste při její návštěvě rozhodně neměli vynechat?

 • Koronavirus
  Cestování
  Koronavirus: cestovní pojištění

  Pandemie nového typu koronaviru poznamenala běžný život u nás i ve světě. Nevyhnula se bohužel ani cestování, které po měsících přísných uzávěr zažívá pomalou obnovu. Pokud plánujete zahraniční cestu, je nezbytně nutné vyřídit si kvalitní cestovní pojištění. Koronavirus vás totiž může uvrhnout do karantény, izolace nebo vám cestování ještě více znepříjemnit.

 • Dovolená v Egyptě - pyramidy a velbloudi
  Cestování
  16. prosince 2021|Veronika Čermáková
  Vánoční dovolená v Egyptě

  Láká vás prožití letošních vánočních svátků tak trošku jinak? Co takhle vyhnout se vánočnímu stresu a oslavit Vánoce pod palmami v Egyptě? Egypt je díky příjemným teplotám i ceně ideální destinací pro trávení vánoční dovolené.

 • Test na covid
  Cestování
  22. září 2021|Monika Šaríková
  Testy na covid-19: Jsou stále zdarma nebo si Češi už musí připlatit?

  V první polovině června vláda prohlásila, že od 1. září 2021 skončí bezplatné testování na covid-19 pro všechny osoby nad 18 let. Cestování za hranice se tak mělo prodražit až o několik set korun. Jaká je situace nyní na začátku října?

 • Žena v klobouku se opaluje
  Cestování
  17. září 2021|Veronika Čermáková
  Podzimní dovolená v době Covidu

  Ani letos mírné komplikace a nepříjemnosti spojené s cestováním vášnivé cestovatele neodrazují od vycestování do zahraničí. A to i navzdory tomu, že součástí většiny cest zatím zůstává negativní test na COVID-19. Stále se však najdou země, kam lze vyrazit i bez nutnosti předkládání testu či potvrzení o očkování. Pojďte se s námi podívat na přehled oblíbených destinací kam i na podzim stojí za to vyrazit.

 • Pár na kolech
  Cestování
  28. srpna 2021|Jana Poncarová
  Dovolená na kole: Co kryje pojištění pro cyklisty?

  Letošní letní dovolenou tráví poměrně velká část Čechů v tuzemsku. A tak je plno na cyklostezkách, v lesích, u rybníků i na vodě. Kde je více lidí, tam číhá i více nebezpečí – krádeží, zranění a dalších nepříjemností. K tomu se přidává alkohol. Pokud se chystáte na výlet za burčákem nebo si v půlce trasy rádi dopřejete vychlazenou dvanáctku, neměli byste šetřit na dobrém pojištění pro cyklisty.

 • Via ferraty - usmívající se žena v červené helmě
  Cestování
  27. srpna 2021|Veronika Čermáková
  Kam na via ferraty v ČR a za hranicemi

  Patříte mezi příznivce skalního lezení a hledáte místo, kde si tento nezapomenutelný horský zážitek jak se patří užít? Via ferraty neboli zajištěné cesty už dávno nejsou doménou pouze zahraničních destinací. Naopak i u nás je z čeho vybírat. Kam stojí za to vyrazit?

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.