cestování

Na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou

30. 5. 2022
|
Délka čtení: 14 min.

Aby se dovolená nebo návrat z ní nestal noční můrou, měli byste její přípravě věnovat alespoň trochu času. Nenechávejte všechno na poslední chvíli. Jinak hrozí, že těsně před odjezdem zjistíte, že nemáte platné doklady nebo vás po návratu bude čekat vykradený byt.

Vše na poslední chvíli

Nejste zrovna plánovací typ? U dovolené v hlavní sezóně se vám to může vymstít. Když necháte všechno na poslední chvíli, možná zjistíte, že si dovolenou podle svých představ nezařídíte. Ubytování bývají zarezervovaná měsíce dopředu, stejně tak auta v půjčovnách a další služby.

Pokud máte v hlavě jasnou vizi, jak si svoji dovolenou představujete, porozhlédněte se po zájezdu alespoň tři měsíce předem. Totéž platí i v případě, že si ubytování, dopravu a další služby rezervujete sami.

Pohlídejte si platnost dokladů

Ani na jednodenní výlet za hranice byste neměli vyrážet bez platného dokladu totožnosti. V zemích EU postačí občanský průkaz, ale pozor – nutný je i pro dítě, a to již od narození.

Do zemí mimo EU smíte vycestovat jen s platným cestovním pasem, který musí být obvykle platný ještě 3–6 měsíců po návratu do vlasti. Vystavení nového dokladu trvá až 30 dní a za rychlé vyřízení si pořádně připlatíte. Expresní pas vydaný do 5 pracovních dnů stojí 3.000 Kč, pas na počkání do 24 hodin stojí 6.000 Kč.

Bez cestovního pojištění ani ránu

Řada lidí žije v domnění, že se jim na dovolené nemůže nic stát. Přece ani doma v Česku nikdy neleželi v nemocnici a nemoci se jim vyhýbají už několik let. Bohužel nešťastná náhoda může potkat každého, proto byste naši vlast neměli opouštět bez kvalitního cestovního pojištění.

Vyplatí se i při cestách po EU – díky Evropskému průkazu pojištěnce sice máte nárok na základní ošetření, ale vysoká spoluúčast v některých zemích umí nepříjemně zaskočit. Stejně tak se modrá kartička nevztahuje na repatriaci zpět do ČR, v některých zemích ani na zásah horské služby. Takový let vrtulníkem, když si zvrtnete kotník v Alpách, přijde na stovky tisíc korun.

Cestovní pojištění volte podle destinace i plánovaných aktivit. Jestliže se chystáte trávit dovolenou aktivně, důkladně si přečtěte pojistné podmínky – možná budete na některé sporty potřebovat připojištění rizikových sportů. Nezapomeňte ani na pojištění odpovědnosti.

doklady

Malá finanční rezerva vám může způsobit potíže

Na dovolené vás mohou překvapit nečekané výdaje. Ty se týkají například zdravotních výloh. Pokud zavítáte k lékaři s nezávažným onemocněním nebo menším úrazem a ošetří vás ambulantně, většinou musíte uhradit ošetření na místě. Teprve po návratu do ČR vám pojišťovna poskytne plnění, když předložíte účtenky. Obvykle se jedná o částky v řádech desítek až stovek eur. Na závažnější případy, například hospitalizaci v nemocnici, vám pojišťovna poskytne garanci.

Nedostatek financí vás může překvapit také kvůli spoléhání na platební kartu. Ve všech zemích nejsou bezhotovostní platby tak rozšířené jako u nás a při výběru peněz z bankomatu na vás mohou číhat vysoké poplatky. Proto se vyplatí mít alespoň část peněz v hotovosti a rozměnit si je ve směnárně, případně si peníze směnit už v ČR.

Nechlubte se tím, že jedete na dovolenou

Samozřejmě kolegyni v práci můžete svěřit, že si plánujete dovolenou, koneckonců za vás nejspíš bude v té době zaskakovat. Jinak ale tuto informaci nezveřejňujte na sociálních sítích, ani o tom nevyprávějte každému na počkání. Nikdy nevíte, kdo vás na internetu sleduje a tuto informaci zneužije.

Nezapomeňte léky a důležité dokumenty

Bez některých věcí se na dovolené zkrátka neobejdete. Nezapomeňte si sbalit léky na předpis a důležité dokumenty, jako jsou osobní doklady, letenky nebo jízdenky, potvrzení o rezervaci ubytování, kartičku cestovního pojištění, platební karty, peníze a další. Pokud letíte letadlem, cennosti a léky si zabalte do příručního zavazadla, ať je máte při sobě, kdyby se kufr ztratil.

Pro lepší přehled si můžete z internetu stáhnout seznam, co si s sebou zabalit. Postupně odškrtávejte, ať máte jistotu, že je vše na svém místě.

Co se týče letenek a dalších potvrzení, v dnešní době si je sice můžete nechat jen v elektronické podobě, ale hodí se mít v záloze i tištěnou podobu. Když se vám vybije telefon, nebudete mít v ruce vůbec nic.

5 zásad, jak zabezpečit domov před odjezdem

 • Vypněte spotřebiče. Zkontrolujte zejména vypnutou žehličku nebo sporák – to jsou spotřebiče, které často používáme těsně před odjezdem. Vypojte ze zásuvky zařízení, jež není potřeba během dovolené napájet.

 • Zavřete hlavní uzávěr vody a plynu. Během dovolené může dojít k prasknutí potrubí nebo úniku plynu. Když nejste doma, nemůžete předcházet vzniku větších škod, a proto je lepší tato rizika eliminovat.

 • Dveře zabezpečte kvalitními zámky. Ty běžné zloději překonají během pár vteřin. Vsaďte na bezpečnostní zámky.

 • Zavřete všechna okna, a to i ve sklepě nebo v garáži. Nejen, že se jedná o lákavý vstup do domu pro zloděje. Riziko představují také přírodní živly. Vichřice nebo prudký liják umí napáchat velké škody.

 • Nedávejte najevo, že jste pryč. Nenechávejte zatažené žaluzie či závěsy. Požádejte souseda, ať vám vybírá schránku. Když byt nebo dům vypadá na první pohled prázdně, působí jako pozvánka pro zloděje.

Zdravotní rizika na dovolené a jak jim předcházet

Na dovolené se vám nevyhnou ani zdravotní rizika. Ta největší číhají při cestě do exotických destinací, ale ani v českých lesích není zcela bezpečno.

Očkování

Před odjezdem si ověřte, jaká povinná a doporučená očkování platí pro danou destinaci. Pomohou vám například v centru cestovní medicíny. Pobyt v Evropě zahrnuje podobná zdravotní rizika jako v ČR, ale může přijít vhod například očkování proti klíšťové encefalitidě.

Při cestě do Asie, Afriky nebo Jižní Ameriky byste měli s plánováním očkování začít několik týdnů před odletem. Kvůli dodržení rozestupů mezi dávkami totiž může očkování trvat. V teplých a vlhkých oblastech myslete také na kvalitní ochranu proti komárům a informujte se o rizicích onemocnění malárií nebo horečkou dengue.

Problémy se zažíváním

K nejčastějším zdravotním problémům na dovolené patří zažívací potíže. Jak jim předcházet? V exotických destinacích pijte jen balenou vodu, nedávejte si nápoje s ledem a konzumujte jen oloupané ovoce nebo zeleninu. Dávejte si pozor, kde jíte a zda jsou potraviny dostatečně tepelně upravené. Jako prevence proti zažívacím problémům můžete několik dní před odjezdem užívat probiotika.

Úrazy

Na dovolené často lidé provádějí nové fyzické aktivity, na něž tělo není zvyklé, proto se riziko úrazu zvyšuje. K nejčastějším zraněním patří zhmožděniny, podvrtnutí, zlomeniny, natažení šlach a svalů, tržné a řezné rány. U dětí lékaři hojně ošetřují také úrazy hlavy.

Nepřeceňujte své síly a pořiďte si důležité ochranné prvky, například helmu na kolo.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.