cestování

Na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou

30. 5. 2022
|
Délka: 14 min.

Aby se dovolená nebo návrat z ní nestal noční můrou, měli byste její přípravě věnovat alespoň trochu času. Nenechávejte všechno na poslední chvíli. Jinak hrozí, že těsně před odjezdem zjistíte, že nemáte platné doklady nebo vás po návratu bude čekat vykradený byt.

Vše na poslední chvíli

Nejste zrovna plánovací typ? U dovolené v hlavní sezóně se vám to může vymstít. Když necháte všechno na poslední chvíli, možná zjistíte, že si dovolenou podle svých představ nezařídíte. Ubytování bývají zarezervovaná měsíce dopředu, stejně tak auta v půjčovnách a další služby.

Pokud máte v hlavě jasnou vizi, jak si svoji dovolenou představujete, porozhlédněte se po zájezdu alespoň tři měsíce předem. Totéž platí i v případě, že si ubytování, dopravu a další služby rezervujete sami.

Spočítat ceny

Pohlídejte si platnost dokladů

Ani na jednodenní výlet za hranice byste neměli vyrážet bez platného dokladu totožnosti. V zemích EU postačí občanský průkaz, ale pozor – nutný je i pro dítě, a to již od narození.

Do zemí mimo EU smíte vycestovat jen s platným cestovním pasem, který musí být obvykle platný ještě 3–6 měsíců po návratu do vlasti. Vystavení nového dokladu trvá až 30 dní a za rychlé vyřízení si pořádně připlatíte. Expresní pas vydaný do 5 pracovních dnů stojí 3.000 Kč, pas na počkání do 24 hodin stojí 6.000 Kč.

Bez cestovního pojištění ani ránu

Řada lidí žije v domnění, že se jim na dovolené nemůže nic stát. Přece ani doma v Česku nikdy neleželi v nemocnici a nemoci se jim vyhýbají už několik let. Bohužel nešťastná náhoda může potkat každého, proto byste naši vlast neměli opouštět bez kvalitního cestovního pojištění.

Vyplatí se i při cestách po EU – díky Evropskému průkazu pojištěnce sice máte nárok na základní ošetření, ale vysoká spoluúčast v některých zemích umí nepříjemně zaskočit. Stejně tak se modrá kartička nevztahuje na repatriaci zpět do ČR, v některých zemích ani na zásah horské služby. Takový let vrtulníkem, když si zvrtnete kotník v Alpách, přijde na stovky tisíc korun.

Cestovní pojištění volte podle destinace i plánovaných aktivit. Jestliže se chystáte trávit dovolenou aktivně, důkladně si přečtěte pojistné podmínky – možná budete na některé sporty potřebovat připojištění rizikových sportů. Nezapomeňte ani na pojištění odpovědnosti.

doklady

Malá finanční rezerva vám může způsobit potíže

Na dovolené vás mohou překvapit nečekané výdaje. Ty se týkají například zdravotních výloh. Pokud zavítáte k lékaři s nezávažným onemocněním nebo menším úrazem a ošetří vás ambulantně, většinou musíte uhradit ošetření na místě. Teprve po návratu do ČR vám pojišťovna poskytne plnění, když předložíte účtenky. Obvykle se jedná o částky v řádech desítek až stovek eur. Na závažnější případy, například hospitalizaci v nemocnici, vám pojišťovna poskytne garanci.

Nedostatek financí vás může překvapit také kvůli spoléhání na platební kartu. Ve všech zemích nejsou bezhotovostní platby tak rozšířené jako u nás a při výběru peněz z bankomatu na vás mohou číhat vysoké poplatky. Proto se vyplatí mít alespoň část peněz v hotovosti a rozměnit si je ve směnárně, případně si peníze směnit už v ČR.

Nechlubte se tím, že jedete na dovolenou

Samozřejmě kolegyni v práci můžete svěřit, že si plánujete dovolenou, koneckonců za vás nejspíš bude v té době zaskakovat. Jinak ale tuto informaci nezveřejňujte na sociálních sítích, ani o tom nevyprávějte každému na počkání. Nikdy nevíte, kdo vás na internetu sleduje a tuto informaci zneužije.

Nezapomeňte léky a důležité dokumenty

Bez některých věcí se na dovolené zkrátka neobejdete. Nezapomeňte si sbalit léky na předpis a důležité dokumenty, jako jsou osobní doklady, letenky nebo jízdenky, potvrzení o rezervaci ubytování, kartičku cestovního pojištění, platební karty, peníze a další. Pokud letíte letadlem, cennosti a léky si zabalte do příručního zavazadla, ať je máte při sobě, kdyby se kufr ztratil.

Pro lepší přehled si můžete z internetu stáhnout seznam, co si s sebou zabalit. Postupně odškrtávejte, ať máte jistotu, že je vše na svém místě.

Co se týče letenek a dalších potvrzení, v dnešní době si je sice můžete nechat jen v elektronické podobě, ale hodí se mít v záloze i tištěnou podobu. Když se vám vybije telefon, nebudete mít v ruce vůbec nic.

5 zásad, jak zabezpečit domov před odjezdem

 • Vypněte spotřebiče. Zkontrolujte zejména vypnutou žehličku nebo sporák – to jsou spotřebiče, které často používáme těsně před odjezdem. Vypojte ze zásuvky zařízení, jež není potřeba během dovolené napájet.

 • Zavřete hlavní uzávěr vody a plynu. Během dovolené může dojít k prasknutí potrubí nebo úniku plynu. Když nejste doma, nemůžete předcházet vzniku větších škod, a proto je lepší tato rizika eliminovat.

 • Dveře zabezpečte kvalitními zámky. Ty běžné zloději překonají během pár vteřin. Vsaďte na bezpečnostní zámky.

 • Zavřete všechna okna, a to i ve sklepě nebo v garáži. Nejen, že se jedná o lákavý vstup do domu pro zloděje. Riziko představují také přírodní živly. Vichřice nebo prudký liják umí napáchat velké škody.

 • Nedávejte najevo, že jste pryč. Nenechávejte zatažené žaluzie či závěsy. Požádejte souseda, ať vám vybírá schránku. Když byt nebo dům vypadá na první pohled prázdně, působí jako pozvánka pro zloděje.

  Pojištění majetku

Zdravotní rizika na dovolené a jak jim předcházet

Na dovolené se vám nevyhnou ani zdravotní rizika. Ta největší číhají při cestě do exotických destinací, ale ani v českých lesích není zcela bezpečno.

Očkování

Před odjezdem si ověřte, jaká povinná a doporučená očkování platí pro danou destinaci. Pomohou vám například v centru cestovní medicíny. Pobyt v Evropě zahrnuje podobná zdravotní rizika jako v ČR, ale může přijít vhod například očkování proti klíšťové encefalitidě.

Při cestě do Asie, Afriky nebo Jižní Ameriky byste měli s plánováním očkování začít několik týdnů před odletem. Kvůli dodržení rozestupů mezi dávkami totiž může očkování trvat. V teplých a vlhkých oblastech myslete také na kvalitní ochranu proti komárům a informujte se o rizicích onemocnění malárií nebo horečkou dengue.

Problémy se zažíváním

K nejčastějším zdravotním problémům na dovolené patří zažívací potíže. Jak jim předcházet? V exotických destinacích pijte jen balenou vodu, nedávejte si nápoje s ledem a konzumujte jen oloupané ovoce nebo zeleninu. Dávejte si pozor, kde jíte a zda jsou potraviny dostatečně tepelně upravené. Jako prevence proti zažívacím problémům můžete několik dní před odjezdem užívat probiotika.

Úrazy

Na dovolené často lidé provádějí nové fyzické aktivity, na něž tělo není zvyklé, proto se riziko úrazu zvyšuje. K nejčastějším zraněním patří zhmožděniny, podvrtnutí, zlomeniny, natažení šlach a svalů, tržné a řezné rány. U dětí lékaři hojně ošetřují také úrazy hlavy.

Nepřeceňujte své síly a pořiďte si důležité ochranné prvky, například helmu na kolo.

Autor - Jana Březinová
Jana Březinová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • chorvatsko
  Cestování
  24. června 2022|Veronika Doskočilová
  Jak ušetřit při návštěvě Chorvatska?

  Turistické městské karty jsou v Chorvatsku poměrně rozšířené. Nabízí je řada turisticky oblíbených měst. Podmínky jednotlivých karet se ale liší. Některé získáte bezplatně, jiné stojí peníze. Některé karty platí jen pár dní, jiné i rok. A v rámci některých z nich máte různé aktivity zcela zdarma, zatímco jiné turistické karty vám nabízí pouze slevy z různých vstupů a služeb.

 • cestování
  Cestování
  30. května 2022|Jana Březinová
  Na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou

  Aby se dovolená nebo návrat z ní nestal noční můrou, měli byste její přípravě věnovat alespoň trochu času. Nenechávejte všechno na poslední chvíli. Jinak hrozí, že těsně před odjezdem zjistíte, že nemáte platné doklady nebo vás po návratu bude čekat vykradený byt.Aby se dovolená nebo návrat z ní nestal noční můrou, měli byste její přípravě věnovat alespoň trochu času. Nenechávejte všechno na poslední chvíli. Jinak hrozí, že těsně před odjezdem zjistíte, že nemáte platné doklady nebo vás po návratu bude čekat vykradený byt.

 • Žena s batohem a letenkami
  Cestování
  11. dubna 2022|Veronika Čermáková
  Jak ulovit nejlevnější letenky

  Akční letenky, díky kterým můžete výhodně procestovat celý svět, nejsou žádnou novinkou. Někdy vám sice hledání výhodných letenek zabere trochu více času a možná budete muset slevit ze svých nároků, odměnou vám však budou ušetřené peníze, které potom můžete investovat do zážitků. Přinášíme vám pár tipů, jak ulovit tu nejlevnější letenku.

 • Rodina na dovolené
  Cestování
  15. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Cestování se staršími dětmi

  Máte v hlavě představu krásné dovolené, kde se děti nebudou nudit a dospělí si odpočinou? Aby šlo vše hladce, měli byste se na cestování s dětmi důkladně připravit. Jinak vás může postihnout celá řada nepříjemností, od zdravotních potíží až po chybějící doklady. Na co nezapomenout při cestování se staršími dětmi?

 • Těhotná žena na letišti
  Cestování
  02. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Cestování v těhotenství

  Kvůli těhotenství se určitě nemusíte vzdát dovolené a cestování, na druhou stranu je dobré mít na paměti pár základních pravidel, abyste byla vy i nenarozené miminko v bezpečí. Pro cestování v těhotenství je ideální druhý trimestr.

 • Dubaj
  Cestování
  09. února 2022|Veronika Čermáková
  Co zažít v Dubaji?

  Procestovali jste již opravdu mnoho a jen málokteré místo vás dokáže ještě překvapit? Pak vyrazte do Dubaje, do města, které na sebe několikrát do roka upozorňuje unikátními stavbami a atrakcemi. Na své si zde přijde opravdu každý, a tak není divu, že si Dubaj získá srdce snad každého návštěvníka. Co byste při její návštěvě rozhodně neměli vynechat?

 • Koronavirus
  Cestování
  Koronavirus: cestovní pojištění

  Pandemie nového typu koronaviru poznamenala běžný život u nás i ve světě. Nevyhnula se bohužel ani cestování, které po měsících přísných uzávěr zažívá pomalou obnovu. Pokud plánujete zahraniční cestu, je nezbytně nutné vyřídit si kvalitní cestovní pojištění. Koronavirus vás totiž může uvrhnout do karantény, izolace nebo vám cestování ještě více znepříjemnit.

 • Lyžařky na svahu
  Cestování
  20. prosince 2021|Monika Šaríková
  Zimní dovolená v roce 2021 aneb kam vyrazit přes svátky na lyže?

  Loni byla lyžařská střediska i veškeré hotely a penziony zavřeny kvůli pandemii téměř celou zimu. Letos jsou pobyty na horách a lyžování povoleny, ovšem ne všude a jen za splnění přísných podmínek.

 • Dovolená v Egyptě - pyramidy a velbloudi
  Cestování
  16. prosince 2021|Veronika Čermáková
  Vánoční dovolená v Egyptě

  Láká vás prožití letošních vánočních svátků tak trošku jinak? Co takhle vyhnout se vánočnímu stresu a oslavit Vánoce pod palmami v Egyptě? Egypt je díky příjemným teplotám i ceně ideální destinací pro trávení vánoční dovolené.

 • Test na covid
  Cestování
  22. září 2021|Monika Šaríková
  Testy na covid-19: Jsou stále zdarma nebo si Češi už musí připlatit?

  V první polovině června vláda prohlásila, že od 1. září 2021 skončí bezplatné testování na covid-19 pro všechny osoby nad 18 let. Cestování za hranice se tak mělo prodražit až o několik set korun. Jaká je situace nyní na začátku října?

 • Žena v klobouku se opaluje
  Cestování
  17. září 2021|Veronika Čermáková
  Podzimní dovolená v době Covidu

  Ani letos mírné komplikace a nepříjemnosti spojené s cestováním vášnivé cestovatele neodrazují od vycestování do zahraničí. A to i navzdory tomu, že součástí většiny cest zatím zůstává negativní test na COVID-19. Stále se však najdou země, kam lze vyrazit i bez nutnosti předkládání testu či potvrzení o očkování. Pojďte se s námi podívat na přehled oblíbených destinací kam i na podzim stojí za to vyrazit.

 • Pár na kolech
  Cestování
  28. srpna 2021|Jana Poncarová
  Dovolená na kole: Co kryje pojištění pro cyklisty?

  Letošní letní dovolenou tráví poměrně velká část Čechů v tuzemsku. A tak je plno na cyklostezkách, v lesích, u rybníků i na vodě. Kde je více lidí, tam číhá i více nebezpečí – krádeží, zranění a dalších nepříjemností. K tomu se přidává alkohol. Pokud se chystáte na výlet za burčákem nebo si v půlce trasy rádi dopřejete vychlazenou dvanáctku, neměli byste šetřit na dobrém pojištění pro cyklisty.

 • Via ferraty - usmívající se žena v červené helmě
  Cestování
  27. srpna 2021|Veronika Čermáková
  Kam na via ferraty v ČR a za hranicemi

  Patříte mezi příznivce skalního lezení a hledáte místo, kde si tento nezapomenutelný horský zážitek jak se patří užít? Via ferraty neboli zajištěné cesty už dávno nejsou doménou pouze zahraničních destinací. Naopak i u nás je z čeho vybírat. Kam stojí za to vyrazit?

 • Mladý pár v bazénu
  Cestování
  25. srpna 2021|Veronika Čermáková
  Jak využít konec letní sezóny na maximum?

  Blíží se konec léta a s ním souvisí i konec turistické sezóny. Pokud ji chcete využít na maximum a vyrazit někam za sluncem, zde je pár tipů na místa, která stojí za to navštívit.

 • Tabule - letiště - zrušený let
  Cestování
  23. srpna 2021|Monika Šaríková
  Zrušili vám let – na koho se obrátit?

  Cestování letadlem nemusí vždy probíhat podle vašich představ. Příkladem je zrušený let. Pokud byl váš let zrušen ze strany letecké společnosti, máte v určitých případech, kromě práva na vrácení ceny letenky, nárok i na finanční odškodnění ve výši až 600 €? Jak a kdy je možné ho získat?

 • Muž na vlakovém nástupišti
  Cestování
  10. července 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Cestujeme po ČR levně: Je lepší auto nebo vlak?

  Chystáte se o letních prázdninách poznávat krásy České republiky? I když je naše země relativně malá, pokud plánujete vícedenní výlet, může se vám cestování prodražit. Tím spíš, když vyrážíte s celou rodinou. Jaký dopravní prostředek je nejlepší zvolit, auto nebo vlak?

 • Stan na kopci
  Cestování
  05. července 2021|Monika Šaríková
  Užijte si bezstarostné léto pod stanem: Tipy, jak si poradit se zloději i bouřkou

  Stanování v kempech, bivakování, spaní a táboření na divoko patří k oblíbeným letním činnostem spousty Čechů. Vedle nezbytné kempingové výbavy a dobrodružné nátury se hodí znát nepsaná pravidla bezpečného stanování i to, jak chránit věci před zloději i nepřízní počasí.

 • Žena sedí na zemi
  Cestování
  25. června 2021|Monika Šaríková
  Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

  Tisíce Čechů již mají vlastní zkušenost se ztrátou nebo krádeží osobních dokladů v zahraničí. Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanských průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co vše je potřeba udělat v případě krádeže či ztráty osobních dokladů za hranicemi České republiky.

 • Znuděný muž a žena se dívají na dovolené do počítače
  Cestování
  24. června 2021|Petra Silná
  Jak řešit problémy při cestování přes cestovní kancelář

  Dovolená s využitím služeb cestovní kanceláře u nás patří mezi velmi oblíbenou formu cestování. Zkušení pracovníci najdou vše dle vašich preferencí a finančních možností. Vy se už nemusíte téměř o nic starat. Přes veškerou snahu ale může dojít k nenadálým komplikacím, které mohou dovolenou narušit. Jak nejlépe řešit vady zájezdu?

 • Přístavní městečko v Chorvatsku
  Cestování
  22. června 2021|Veronika Čermáková
  Jak ušetřit tisíce korun na dovolené v Chorvatsku

  Přestože pandemie koronaviru výrazně zamíchala s dostupností některých dovolenkových destinací i s ekonomickou situací domácností, je pro většinu Čechů Chorvatsko stále symbolem oblíbené letní dovolené. Ať je vaše finanční situace jakákoliv, neplaťte víc než je nezbytně nutné. Existuje spousta možností, jak během dovolené v Chorvatsku ušetřit nemalé peníze. Ty pak můžete raději utratit za jídlo či jiné radovánky.

 • Dřevěná cesta do rokle - exotická dovolená
  Cestování
  20. června 2021|Veronika Čermáková
  Chystáte se do exotiky? Jak se pojistit proti tropickým chorobám

  Cestování do exotických zemí je v dnešní době samozřejmostí. Z tropických krajů si však kromě nezapomenutelných zážitků, můžeme odvézt i nepříjemnou tropickou chorobu. Jak se bránit?

 • Pár staví stan
  Cestování
  18. června 2021|Monika Šaríková
  7 tipů na nejlepší kempy v České republice

  Rozhodli jste se letošní rodinnou dovolenou strávit v České republice? A co takhle vyzkoušet některý z tuzemských kempů? Pobyt v nich si užijí i „dobrodružnější“ povahy díky nocování ve stanech, stejně jako ti z vás, kteří mají rádi větší pohodlí. To totiž bezpečně poskytnou krásné chatky i apartmány. Podívejte se na náš výběr a nechejte se inspirovat!

 • Kaštel Gomilica
  Cestování
  16. června 2021|Monika Šaríková
  Chorvatsko – země Vinnetoua i Hry o trůny aneb Objevte krásu filmových míst!

  Troufáme si tvrdit, že snad každý člověk alespoň jednou za život viděl některý z filmů s Vinnetouem. Ty jsou už několik let stálicemi televizních obrazovek hlavně o letních prázdninách. A stejně tak tu máme fenomén GOT alias Hra o trůny. Co s nimi má společného Chorvatsko? Právě tahle krásná země jim propůjčila filmové a seriálové kulisy. A musíme říct, že místa, kde se natáčelo, patří opravdu mezi přírodní i historické skvosty! Pojďte se na ně podívat a inspirujte se pro svou dovolenou v Chorvatsku.

 • Kolotoč
  Cestování
  08. června 2021|Monika Šaríková
  Nejznámější zábavní parky v Evropě, které byste měli navštívit

  Plánujete, kam vyrazit s celou rodinou, aby si pořádnou dávku zábavy užili děti i rodiče? Tak to by vám neměly ujít ty nejznámější zábavní parky v Evropě! Našli jsme pro vás výběr těch nejlepších, včetně těch, které se nacházejí hned u našich sousedů v Rakousku, Německu nebo v Polsku.

 • Rodina se prochází na pláži
  Cestování
  04. června 2021|Petr Woff
  Srovnání cestovního pojištění a podmínky pro zahraniční dovolenou v roce 2021

  Státy pouštějí na svoje území pouze vlastní občany a cizince, kteří pravděpodobně nemají covid. Nicméně existují rychlé testy a očkovací vakcíny, takže pokud splníte podmínky cílové země, letos můžete vyrazit na zahraniční dovolenou. Tady naleznete užitečné odkazy a také srovnání cestovního pojištění pro rok 2021.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).