Dlouhý let na dovolenou s sebou často přináší jet lag. Ten vás může potkat především při cestování přes více časových pásem. Mezi jeho hlavní projevy patří ospalost. S jeho zvládnutím vám může pomoci nejen melatonin, ale také dostatečný pitný režim.
Jet lag je tzv. pásmová nemoc. Setkáte se s ním při delší cestě na dovolenou, kdy proletíte několika časovými pásmy během krátké chvíle. Zatímco vaše tělo zůstává naučené na čas, který je u vás doma (třeba půlnoc), v místě vaší dovolené mohou být teprve 4 hodiny odpoledne. A vaše tělo neví, jak se časovému posunu přizpůsobit.
Lidské tělo má v sobě jakési hodiny počítající s periodou 24 hodin. Tyto hodiny pomáhají zajistit vaši produktivitu během dne, ale také vám pomáhají usnout během večera. Přelet mezi časovými pásmy se pro vaše biorytmy stává doslova zemětřesením. Zatímco tam, kde jste, se ještě nesetmělo, vy už byste chtěli spát.
Se změnou času se nejlépe vyrovnáte při denním letu na západ než při letech na východ. Pokud letíte na východ, doporučujeme jít spát v době, kdy máte pocitově ještě den. Když letíte na západ, den si trochu prodloužíte.
Přestože se u vás mohou objevit i mírné psychické obtíže, jet lag potrápí hlavně vaše tělo.
U jet lagu si všímejte těchto příznaků:
vyčerpanost,
žaludeční obtíže,
bolesti hlavy,
dehydratace,
dezorientace,
nespavost,
psychické potíže (stres, podrážděnost, přecitlivělost, snížená koncentrace).
Čím více časových pásem překonáte, tím na sobě příznaky pocítíte silněji. Jet lag se projevuje po překonání 3 až 6 časových pásem. Nejsilnější příznaky jsou většinou při překonání 6 a více pásem.
Jestliže chcete předejít problémům se spánkem, zkuste svůj spánkový režim přizpůsobit destinaci, kam se chystáte. Pokud poletíte na východ, jděte pár dní před odletem spát o něco dřív než obvykle. Pokud poletíte na západ, choďte spát později.
Delší lety si plánujte na den, cestování v noci vás unaví ještě víc.
Před odletem pijte zázvorový čaj, probere vás, funguje proti bolestem hlavy, ale i nevolnostem. Pár dní před odletem nezapomínejte na dostatečný pitný režim.
Pokud pro sebe chcete udělat něco navíc, můžete na jet lag použít melatonin. Užívejte jej, pokud trpíte nespavostí. Tabletky vám pomohou vrátit se do normálního denního rytmu.
Před tím, než vyrazíte do zahraničí, si sjednejte cestovní pojištění. To ochrání vás i váš rodinný rozpočet v případě, kdy vás na cestách překvapí nemoc či úraz.
Největší chybou, kterou můžete po příletu do nové země udělat, je jít spát podle toho, jak jste zvyklí, bez ohledu na čas v dané zemi. Naopak se snažte zůstat vzhůru do té doby, než bude noc tam, kam jste přiletěli.
S nastavením denního rytmu vám pomůže také slunce. To vás příjemně probere a nabije energií. Proto po příletu nezatahujte závěsy, bude vás to svádět k tomu, abyste si šli i přes den zdřímnout.
Pomoct vám může také stravování. Začněte jíst podle času v dané zemi, pomůžete tak svému tělu, aby si na změnu času lépe zvyklo.
Říká se, že prášky na spaní vám pomohou jet lag překonat, protože usnete, kdykoliv budete chtít. Opak je pravdou. Zbytečně vám naruší vaše spánkové návyky a rozhodí vám je úplně.
Modré světlo má na lidský organismus jeden nepříznivý vliv – potlačuje tvorbu melatoninu, který je důležitý pro spánek. I proto sledování obrazovek během letu nepřehánějte. Jinak nebudete moct usnout na hotelu, i když bude nejvyšší čas.
Na internetu lze sehnat doplňky stravy, které slibují, že vás jako mávnutím kouzelného proutku zbaví všech potíží spojených s jet lagem. Doplňky stravy, které by vás zbavily všech obtíží, neexistují.
Spánek v letadle rozhodně není stejně osvěžující jako spánek v posteli. V letadle je skoro nemožné dosáhnout kvalitního spánku. I proto, pokud to není nutné, svůj let neprospěte a počkejte si až do hotelu. Zejména ve chvílích, kdy let není dlouhý. Na letu trvajícím 12 hodin a více si odpočiňte, ale tak, abyste se zvládli adaptovat na čas v zemi, do které přiletíte.