Ospalý muž s kufrem na letišti - jet lag

Jak zvládnout jet lag a nepřijít o půlku dovolené

Dlouhý let na dovolenou s sebou často přináší jet lag. Ten vás může potkat především při cestování přes více časových pásem. Mezi jeho hlavní projevy patří ospalost. S jeho zvládnutím vám může pomoci nejen melatonin, ale také dostatečný pitný režim.

Co je to jet lag? 

Jet lag je tzv. pásmová nemoc. Setkáte se s ním při delší cestě na dovolenou, kdy proletíte několika časovými pásmy během krátké chvíle. Zatímco vaše tělo zůstává naučené na čas, který je u vás doma (třeba půlnoc), v místě vaší dovolené mohou být teprve 4 hodiny odpoledne. A vaše tělo neví, jak se časovému posunu přizpůsobit. 

Lidské tělo má v sobě jakési hodiny počítající s periodou 24 hodin. Tyto hodiny pomáhají zajistit vaši produktivitu během dne, ale také vám pomáhají usnout během večera. Přelet mezi časovými pásmy se pro vaše biorytmy stává doslova zemětřesením. Zatímco tam, kde jste, se ještě nesetmělo, vy už byste chtěli spát.

Zajímavost

Se změnou času se nejlépe vyrovnáte při denním letu na západ než při letech na východ. Pokud letíte na východ, doporučujeme jít spát v době, kdy máte pocitově ještě den. Když letíte na západ, den si trochu prodloužíte.

Jak poznáte, že máte jet lag?

Přestože se u vás mohou objevit i mírné psychické obtíže, jet lag potrápí hlavně vaše tělo.

U jet lagu si všímejte těchto příznaků:

 • vyčerpanost,

 • žaludeční obtíže,

 • bolesti hlavy,

 • dehydratace,

 • dezorientace,

 • nespavost,

 • psychické potíže (stres, podrážděnost, přecitlivělost, snížená koncentrace).

Měli byste vědět

Čím více časových pásem překonáte, tím na sobě příznaky pocítíte silněji. Jet lag se projevuje po překonání 3 až 6 časových pásem. Nejsilnější příznaky jsou většinou při překonání 6 a více pásem.

Jak předejít jet lagu?

Co můžete udělat před odletem?

Jestliže chcete předejít problémům se spánkem, zkuste svůj spánkový režim přizpůsobit destinaci, kam se chystáte. Pokud poletíte na východ, jděte pár dní před odletem spát o něco dřív než obvykle. Pokud poletíte na západ, choďte spát později. 

Delší lety si plánujte na den, cestování v noci vás unaví ještě víc.

Před odletem pijte zázvorový čaj, probere vás, funguje proti bolestem hlavy, ale i nevolnostem. Pár dní před odletem nezapomínejte na dostatečný pitný režim.

Pokud pro sebe chcete udělat něco navíc, můžete na jet lag použít melatonin. Užívejte jej, pokud trpíte nespavostí. Tabletky vám pomohou vrátit se do normálního denního rytmu.

Nezapomeňte

Před tím, než vyrazíte do zahraničí, si sjednejte cestovní pojištění. To ochrání vás i váš rodinný rozpočet v případě, kdy vás na cestách překvapí nemoc či úraz.

Co můžete dělat po příletu?

Největší chybou, kterou můžete po příletu do nové země udělat, je jít spát podle toho, jak jste zvyklí, bez ohledu na čas v dané zemi. Naopak se snažte zůstat vzhůru do té doby, než bude noc tam, kam jste přiletěli.

S nastavením denního rytmu vám pomůže také slunce. To vás příjemně probere a nabije energií. Proto po příletu nezatahujte závěsy, bude vás to svádět k tomu, abyste si šli i přes den zdřímnout. 

Pomoct vám může také stravování. Začněte jíst podle času v dané zemi, pomůžete tak svému tělu, aby si na změnu času lépe zvyklo.

Mýty a fakta spojené s jet lagem

Prášky na spaní

Říká se, že prášky na spaní vám pomohou jet lag překonat, protože usnete, kdykoliv budete chtít. Opak je pravdou. Zbytečně vám naruší vaše spánkové návyky a rozhodí vám je úplně.

Sledování filmů po celý let

Modré světlo má na lidský organismus jeden nepříznivý vliv – potlačuje tvorbu melatoninu, který je důležitý pro spánek. I proto sledování obrazovek během letu nepřehánějte. Jinak nebudete moct usnout na hotelu, i když bude nejvyšší čas.

Nákup drahých doplňků stravy

Na internetu lze sehnat doplňky stravy, které slibují, že vás jako mávnutím kouzelného proutku zbaví všech potíží spojených s jet lagem. Doplňky stravy, které by vás zbavily všech obtíží, neexistují.

Spánek v letadle

Spánek v letadle rozhodně není stejně osvěžující jako spánek v posteli. V letadle je skoro nemožné dosáhnout kvalitního spánku. I proto, pokud to není nutné, svůj let neprospěte a počkejte si až do hotelu. Zejména ve chvílích, kdy let není dlouhý. Na letu trvajícím 12 hodin a více si odpočiňte, ale tak, abyste se zvládli adaptovat na čas v zemi, do které přiletíte.

Nikola Zatloukalová - autor, copywriter
Nikola ZatloukalováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • výlet na motorce v horách
  06. dubna 2024|Jana Březinová
  Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

  Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

 • žena u moře - zájezd last minute
  04. dubna 2024|Jana Březinová
  Vyplatí se koupit first minute zájezd?

  Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

 • Lyžařky na svahu
  30. ledna 2024|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

  Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

 • Padající lyžař
  08. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

  Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

 • Zahraniční studenti v univerzitní aule
  09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

  Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

 • muz-dostava-ockovani-do-ramene
  04. listopadu 2023|Jana Březinová
  Očkování při cestách do zahraničí

  Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

 • letovisko-egypt
  31. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Nejoblíbenější destinace Čechů

  V žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů tradičně vítězí země, do nichž jezdí vlastním autem – tedy Chorvatsko, Rakousko nebo Slovensko. Které další destinace jsou oblíbené?

 • El Hierro - Kanárské ostrovy
  24. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Do tepla v zimě: 8 tipů, kam letos vyrazit

  Máte rádi teplo v zimě? Pak na nic nečekejte a vydejte se na exotickou zimní dovolenou. Podívejte se na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar. Jaké jsou tam teploty? A jak je to s podmínkami pro vstup do země?

 • Vánoce v Egyptě - velbloud v santovské čepici
  17. října 2023|Richard Zona
  Vánoční kouzlo ve slunečném Egyptě: Užijte si vánoční pohodu pod palmami

  Vánoční oslavy v Egyptě mají své vlastní tradice, které je poněkud odlišují od těch českých. V první řadě, pro místní obyvatele mají Vánoce hluboký náboženský význam, neboť Egypt je historicky spojen s biblickými událostmi.