Vánoce v Egyptě - velbloud v santovské čepici

Vánoční kouzlo ve slunečném Egyptě: Užijte si vánoční pohodu pod palmami

Vánoční oslavy v Egyptě mají své vlastní tradice, které je poněkud odlišují od těch českých. V první řadě, pro místní obyvatele mají Vánoce hluboký náboženský význam, neboť Egypt je historicky spojen s biblickými událostmi.

Jak to v Egyptě o Vánocích vypadá?

Jednou z tradičních zvyklostí během egyptských Vánoc je pouť k egyptským kostelům, kde věřící společně slaví narození Ježíše Krista. Vánoční bohoslužby jsou plné hudby, modliteb a zpěvu. Návštěvníci přicházejí do kostelů s dárky, které později rozdávají dětem.

Egyptské Vánoce jsou ovšem nezapomenutelné nejen pro svůj náboženský význam, ale také pro atmosféru tepla, pohostinnosti a radosti. Je to doba, kdy si můžete užít tradiční zvyky a zároveň objevit bohatou kulturu Egypta. Přestože místní obyvatelé slaví Vánoce až 7. ledna, myslí i na turisty. Ulice, parky a hotely jsou v tradičním období Vánoc plné vánoční výzdoby a světýlek.

Jaké je zde v tomto období počasí?

Během Vánoc je Egypt skutečným rájem pro ty, kteří touží po teplých a slunečných svátcích. Teploty se zde v prosinci a lednu pohybují v průměru od 18 °C ​​do 24 °C na pobřeží Středozemního moře a od 20 °C do 27 °C na pobřeží Rudého moře.

V tomto období je typická jasná obloha a minimální srážková aktivita. Počasí je tedy ideální k prozkoumání egyptských památek, relaxaci na pláži nebo k potápění v korálových útesech Rudého moře.

Povinnosti při vstupu do země

Pro české občany, kteří plánují cestovat do Egypta na dovolenou, platí určité vízové ​​povinnosti a pravidla. Přehled toho, co byste měli vědět, je následující:

 • Turistická víza – většina českých občanů, kteří cestují do Egypta na dovolenou, může získat turistické vízum při příletu na egyptská letiště (Káhira, Hurghada, Marsa Alam). Toto vízum umožňuje pobyt v Egyptě maximálně na 30 dní. Cestovatelé musí mít platný cestovní pas, který je platný ještě alespoň šest měsíců od data vstupu do Egypta.

 • Vízové ​​poplatky – při příjezdu na egyptské letiště budete muset zaplatit poplatek za turistické vízum ve výši 25 USD. Tento poplatek může být zaplacen v egyptských librách nebo v jiných akceptovaných měnách. Je zde možnost víza i na 60 dní za cenu 60 USD. Tento poplatek se platí na letišti a lze jej zaplatit pouze v hotovosti.

 • Před příletem – před svou cestou si nezapomeňte zkontrolovat aktuální vízové ​​požadavky. Pravidla a povinnosti se mohou měnit, a proto je důležité mít nejnovější informace.

 • Možnost elektronického víza – je nejjednodušší způsob, jak získat vízum. Bez čekání v dlouhých frontách. Vyřídit si jej můžete prostřednictvím e-visa portálu, a to nejpozději 7 dní před odletem. Poplatek je stejný jako na letišti v Egyptě. Budete potřebovat: platební kartu, e-mail, kopii pasu a adresu pobytu v Egyptě.

Tip

Pokud plánujete cestovat do oblastí Sharm El Sheikh, Dahab, Nuweiba a Taba, které jsou v Sinai Peninsula, a přijíždíte do Egypta přes letiště v těchto oblastech, nemusíte platit za turistické vízum, pokud váš pobyt nepřesáhne 15 dní.

Tato výjimka ale neplatí pro návštěvu jiných egyptských oblastí. Takže pokud se rozhodnete opustit Sinaj a jít si prohlédnout například pyramidy, budete si muset zajistit vízum.

Velvyslanectví Egyptské arabské republiky v Praze

Víza do Egypta si přirozeně můžete zajistit i na Velvyslanectví Egyptské arabské republiky v Praze – Pelléova 14, 160 00 Praha 6 – Bubeneč, telefon: 224 311 506. Získání egyptského víza na velvyslanectví stojí 1 300 Kč a nedostanete ho na počkání. Jeho vyřízení touto cestou trvá přibližně 3–4 pracovní dny.

Cestujte bezpečně

Chcete cestovat bez obav? Nezapomeňte na svou bezpečnost. Před vycestováním je důležité zajistit si cestovní pojištění a ujistit se, že jste připraveni na jakékoli nečekané události. Například ke krytí léčebných výloh, zmeškaného letu nebo ztracených zavazadel.

Stačí jedno kliknutí, abyste zjistili, kolik by vás to stálo. Navštivte naši kalkulačku cestovního pojištění a vyberte si správnou ochranu pro svou cestu. Cestujte s jistotou!

Vánoční gastronomie v Egyptě

Kulturním zážitkem o Vánocích v Egyptě je i tradiční vánoční večeře, známá jako „Fata“. Tato večeře se podává po půlnoční mši a její hlavní součástí je speciální druh polévky. Oblíbenými egyptskými dezerty na Vánoce jsou různé druhy cukrovinek a koláčků (baklava, basbousa…). Večer se uzavírá výměnou dárků a společným oslavováním.

Nevynechejte příležitost ochutnat tradiční jídla, jako je „kushari“ (směs rýže, makaronů, cizrny a omáčky z rajčat) nebo „falafel“ (mleté ​​cizrnové kuličky) na místních trzích a v restauracích. Tyto trhy, vyzdobené vánoční atmosférou, nabízí i různé druhy ručně vyráběných dárků, jako jsou šperky, keramika, textilní výrobky a dřevořezby. Zajistit dárky pro své blízké je zde hračka.

Závěr

Vánoční svátky v Egyptě nabízejí nezapomenutelný zážitek při příjemných teplotách a výhodných cenách. Osloví vás kombinace náboženských oslav s biblickými kořeny a vánoční atmosféry plné pohostinnosti. Počasí v prosinci a lednu je ideální pro objevování památek i plážové radovánky. Před cestou si nezapomeňte ověřit vízové ​​požadavky a zajistěte si cestovní pojištění pro bezpečný vánoční výlet.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • výlet na motorce v horách
  06. dubna 2024|Jana Březinová
  Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

  Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

 • žena u moře - zájezd last minute
  04. dubna 2024|Jana Březinová
  Vyplatí se koupit first minute zájezd?

  Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

 • Lyžařky na svahu
  30. ledna 2024|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

  Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

 • Padající lyžař
  08. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

  Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

 • Zahraniční studenti v univerzitní aule
  09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

  Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

 • muz-dostava-ockovani-do-ramene
  04. listopadu 2023|Jana Březinová
  Očkování při cestách do zahraničí

  Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

 • letovisko-egypt
  31. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Nejoblíbenější destinace Čechů

  V žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů tradičně vítězí země, do nichž jezdí vlastním autem – tedy Chorvatsko, Rakousko nebo Slovensko. Které další destinace jsou oblíbené?

 • El Hierro - Kanárské ostrovy
  24. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Do tepla v zimě: 8 tipů, kam letos vyrazit

  Máte rádi teplo v zimě? Pak na nic nečekejte a vydejte se na exotickou zimní dovolenou. Podívejte se na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar. Jaké jsou tam teploty? A jak je to s podmínkami pro vstup do země?

 • Ospalý muž s kufrem na letišti - jet lag
  18. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak zvládnout jet lag a nepřijít o půlku dovolené

  Dlouhý let na dovolenou s sebou často přináší jet lag. Ten vás může potkat především při cestování přes více časových pásem. Mezi jeho hlavní projevy patří ospalost. S jeho zvládnutím vám může pomoci nejen melatonin, ale také dostatečný pitný režim.