Cestovní pojištění – srovnání cen

Vánoční dovolená v Egyptě - velbloudi s pyramidami

Láká vás prožití letošních vánočních svátků tak trošku jinak? Co takhle vyhnout se vánočnímu stresu a oslavit Vánoce pod palmami v Egyptě? Egypt je díky příjemným teplotám i ceně ideální destinací pro trávení vánoční dovolené.

porovnání cestovního pojištění

Zamávejte tradicím a oslavte letošní Vánoce tak trochu jinak

Proč právě Egypt? Lákavé je zejména teplé počasí. Ještě nedávno byly svátky strávené v exotice pro většinu lidí stěží představitelné, dnes však vánoční zájezdy k moři dávno nejsou jen výsadou bohatších. Díky příznivým cenám zájezdů i během období vánočních svátků se stal Egypt nejpopulárnější exotickou destinací, kam Češi jezdí trávit vánoční svátky a konec roku. Rudé moře se navíc pyšní fantastickou faunou a flórou a je ideální pro windsurfing, potápění či šnorchlování.

Vánoce v Egyptě

Egypt je převážně muslimskou zemí, nemusíte se však bát, že by se zde Vánoce neslavily. V celé zemi žije asi 15 % křesťanů, kteří od roku 2002 díky prezidentu Hosni Muburakovi společné slaví Vánoce křesťanů a muslimů. Ne však 24. prosince, tak jak to máme my, ale až 7. ledna. Stejně jako v mnoha zemích na světě i zde je brán ohled na západní turisty, takže nemusíte mít strach, že byste přišli o vánoční atmosféru v obvyklém termínu. Vánoce se i zde staly komerčním festivalem, a tak v egyptských ulicích, parcích či hotelech spatříte podobnou vánoční výzdobu (světýlka, většinou umělé vánoční stromečky) jako u nás.

Počasí v Egyptě v období Vánoc

Díky příjemným teplotám si užijete koupání v moři i cestování za poznáním starověkých civilizací. Velkou výhodou je, že je zde moře po létě vyhřáté a i v prosinci si udržuje příjemnou teplotu 23 °C, takže nemusíte mít strach, že byste se nevykoupali. V nočních hodinách se projevuje charakter pouštního klimatu, proto některá rána mohou být relativně chladná. Zabalte si s sebou i něco teplejšího.

Vízová povinnost pro vstup do Egypta

Pro vstup do Egypta platí pro občany České republiky vízová povinnost. Pokud se chystáte na dovolenou v rámci organizovaného zájezdu, bude s velkou pravděpodobností vaše vízum vyřízené hromadně až na místě. Cestujete-li individuálně, můžete si o vízum zažádat:

Po příletu na letišti v Egyptě

A to na všech mezinárodních egyptských letištích za poplatek:

  • 25 USD v hotovosti případě pobytu do 30 dní. 
  • 60 USD v hotovosti případě více vstupních víz s dobou platnosti 60 dní. 
 

Opravdu mějte u sebe hotovost. Tento poplatek není možné platit kartou.

Online prostřednictvím e-visa portálu

Nejjednodušší možností je vyřízení víza do Egypta prostřednictvím e-visa portálu, o které lze zažádat nejpozději 7 dní před odletem. Vyřízení trvá zhruba čtvrt hodiny a zaplatíte stejný poplatek jako byste zaplatili na letišti. K vyřízení víz online budete potřebovat:

  • platební kartu,
  • e-mail,
  • kopii pasu,
  • adresu pobytu v Egyptě.
 

Vánoční dovolená v Egyptě- vízum

Na Velvyslanectví Egyptské arabské republiky v Praze

Vízum do Egypta si můžete vyřídit i na Velvyslanectví Egyptské arabské republiky v Praze (Pelléova 14, 160 00 Praha 6 – Bubeneč, tel. 224 311 506). Vyřízení víz do Egypta na ambasádě stojí 1 050 Kč, což je o něco víc, než byste platili až při příletu do země nebo online a může trvat až dva týdny. 

Nezapomeňte: Ve všech případech musí být platnost vašeho cestovního pasu ještě alespoň 6 měsíců po datu plánovaného návratu. Pokud tedy vaše dovolená končí 31. prosince 2021, musí váš pas platit nejméně 31. června následujícího roku.

Egyptské destinace, kde vízum není potřeba

Výjimku z víz tvoří sinajské resorty Šarm aš-Šajch, Nuwejba, Dahab či Taba, ve kterých při pobytu do 14 dní nebude vízum potřebovat. Ale pozor, pokud se během pobytu rozhodnete jet na výlet mimo Sinaj, třeba do Káhiry, budete si muset vízum zajistit. 

Podmínky vstupu do Egypta v době COVIDu

Při cestách do Egypta je zapotřebí vyplnit formulář prohlášení cestovatele a předložit potvrzení o ukončeném očkování (Pfizer, AstraZeneca, Moderna, Sinopharm, Sinovac, Sputnik a Johnson & Johnson), od jehož poslední dávky uplynulo 14 dní, nebo negativní PCR test na COVID-19. Výjimku mají děti do 6 let, které jsou z povinnosti předložení testu vyloučeny. Přijatá opatření podléhají častým změnám. Vzhledem k neustálým změnám týkajících se vstupu a pobytu v Egyptě doporučujeme, abyste si před cestou ověřili, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

Cestovní pojištění v době COVIDu

Každý, kdo cestuje do Egypta, musí mít při vstupu uzavřené zdravotní cestovní pojištění, které kryje i léčebné výlohy při nakažení nemocí COVID-19 v dané zemi. V případě pozitivního výsledku PCR testu je daná osoba umístěna do hotelového karanténního pokoje, případně do nemocnice, kde léčba může vyjít až na 15 000 Kč na den.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 5