Vánoce v Egyptě - velbloud v santovské čepici

Vánoční kouzlo ve slunečném Egyptě: Užijte si vánoční pohodu pod palmami

Vánoční oslavy v Egyptě mají své vlastní tradice, které je poněkud odlišují od těch českých. V první řadě, pro místní obyvatele mají Vánoce hluboký náboženský význam, neboť Egypt je historicky spojen s biblickými událostmi.

Jak to v Egyptě o Vánocích vypadá?

Jednou z tradičních zvyklostí během egyptských Vánoc je pouť k egyptským kostelům, kde věřící společně slaví narození Ježíše Krista. Vánoční bohoslužby jsou plné hudby, modliteb a zpěvu. Návštěvníci přicházejí do kostelů s dárky, které později rozdávají dětem.

Egyptské Vánoce jsou ovšem nezapomenutelné nejen pro svůj náboženský význam, ale také pro atmosféru tepla, pohostinnosti a radosti. Je to doba, kdy si můžete užít tradiční zvyky a zároveň objevit bohatou kulturu Egypta. Přestože místní obyvatelé slaví Vánoce až 7. ledna, myslí i na turisty. Ulice, parky a hotely jsou v tradičním období Vánoc plné vánoční výzdoby a světýlek.

Jaké je zde v tomto období počasí?

Během Vánoc je Egypt skutečným rájem pro ty, kteří touží po teplých a slunečných svátcích. Teploty se zde v prosinci a lednu pohybují v průměru od 18 °C ​​do 24 °C na pobřeží Středozemního moře a od 20 °C do 27 °C na pobřeží Rudého moře.

V tomto období je typická jasná obloha a minimální srážková aktivita. Počasí je tedy ideální k prozkoumání egyptských památek, relaxaci na pláži nebo k potápění v korálových útesech Rudého moře.

Povinnosti při vstupu do země

Pro české občany, kteří plánují cestovat do Egypta na dovolenou, platí určité vízové ​​povinnosti a pravidla. Přehled toho, co byste měli vědět, je následující:

 • Turistická víza – většina českých občanů, kteří cestují do Egypta na dovolenou, může získat turistické vízum při příletu na egyptská letiště (Káhira, Hurghada, Marsa Alam). Toto vízum umožňuje pobyt v Egyptě maximálně na 30 dní. Cestovatelé musí mít platný cestovní pas, který je platný ještě alespoň šest měsíců od data vstupu do Egypta.

 • Vízové ​​poplatky – při příjezdu na egyptské letiště budete muset zaplatit poplatek za turistické vízum ve výši 25 USD. Tento poplatek může být zaplacen v egyptských librách nebo v jiných akceptovaných měnách. Je zde možnost víza i na 60 dní za cenu 60 USD. Tento poplatek se platí na letišti a lze jej zaplatit pouze v hotovosti.

 • Před příletem – před svou cestou si nezapomeňte zkontrolovat aktuální vízové ​​požadavky. Pravidla a povinnosti se mohou měnit, a proto je důležité mít nejnovější informace.

 • Možnost elektronického víza – je nejjednodušší způsob, jak získat vízum. Bez čekání v dlouhých frontách. Vyřídit si jej můžete prostřednictvím e-visa portálu, a to nejpozději 7 dní před odletem. Poplatek je stejný jako na letišti v Egyptě. Budete potřebovat: platební kartu, e-mail, kopii pasu a adresu pobytu v Egyptě.

Tip

Pokud plánujete cestovat do oblastí Sharm El Sheikh, Dahab, Nuweiba a Taba, které jsou v Sinai Peninsula, a přijíždíte do Egypta přes letiště v těchto oblastech, nemusíte platit za turistické vízum, pokud váš pobyt nepřesáhne 15 dní.

Tato výjimka ale neplatí pro návštěvu jiných egyptských oblastí. Takže pokud se rozhodnete opustit Sinaj a jít si prohlédnout například pyramidy, budete si muset zajistit vízum.

Velvyslanectví Egyptské arabské republiky v Praze

Víza do Egypta si přirozeně můžete zajistit i na Velvyslanectví Egyptské arabské republiky v Praze – Pelléova 14, 160 00 Praha 6 – Bubeneč, telefon: 224 311 506. Získání egyptského víza na velvyslanectví stojí 1 300 Kč a nedostanete ho na počkání. Jeho vyřízení touto cestou trvá přibližně 3–4 pracovní dny.

Cestujte bezpečně

Chcete cestovat bez obav? Nezapomeňte na svou bezpečnost. Před vycestováním je důležité zajistit si cestovní pojištění a ujistit se, že jste připraveni na jakékoli nečekané události. Například ke krytí léčebných výloh, zmeškaného letu nebo ztracených zavazadel.

Stačí jedno kliknutí, abyste zjistili, kolik by vás to stálo. Navštivte naši kalkulačku cestovního pojištění a vyberte si správnou ochranu pro svou cestu. Cestujte s jistotou!

Vánoční gastronomie v Egyptě

Kulturním zážitkem o Vánocích v Egyptě je i tradiční vánoční večeře, známá jako „Fata“. Tato večeře se podává po půlnoční mši a její hlavní součástí je speciální druh polévky. Oblíbenými egyptskými dezerty na Vánoce jsou různé druhy cukrovinek a koláčků (baklava, basbousa…). Večer se uzavírá výměnou dárků a společným oslavováním.

Nevynechejte příležitost ochutnat tradiční jídla, jako je „kushari“ (směs rýže, makaronů, cizrny a omáčky z rajčat) nebo „falafel“ (mleté ​​cizrnové kuličky) na místních trzích a v restauracích. Tyto trhy, vyzdobené vánoční atmosférou, nabízí i různé druhy ručně vyráběných dárků, jako jsou šperky, keramika, textilní výrobky a dřevořezby. Zajistit dárky pro své blízké je zde hračka.

Závěr

Vánoční svátky v Egyptě nabízejí nezapomenutelný zážitek při příjemných teplotách a výhodných cenách. Osloví vás kombinace náboženských oslav s biblickými kořeny a vánoční atmosféry plné pohostinnosti. Počasí v prosinci a lednu je ideální pro objevování památek i plážové radovánky. Před cestou si nezapomeňte ověřit vízové ​​požadavky a zajistěte si cestovní pojištění pro bezpečný vánoční výlet.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Zahraniční studenti v univerzitní aule
  09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

  Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

 • muz-dostava-ockovani-do-ramene
  04. listopadu 2023|Jana Březinová
  Očkování při cestách do zahraničí

  Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

 • letovisko-egypt
  31. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Nejoblíbenější destinace Čechů

  V žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů tradičně vítězí země, do nichž jezdí vlastním autem – tedy Chorvatsko, Rakousko nebo Slovensko. Které další destinace jsou oblíbené?

 • El Hierro - Kanárské ostrovy
  24. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Do tepla v zimě: 8 tipů, kam letos vyrazit

  Máte rádi teplo v zimě? Pak na nic nečekejte a vydejte se na exotickou zimní dovolenou. Podívejte se na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar. Jaké jsou tam teploty? A jak je to s podmínkami pro vstup do země?

 • Ospalý muž s kufrem na letišti - jet lag
  18. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak zvládnout jet lag a nepřijít o půlku dovolené

  Dlouhý let na dovolenou s sebou často přináší jet lag. Ten vás může potkat především při cestování přes více časových pásem. Mezi jeho hlavní projevy patří ospalost. S jeho zvládnutím vám může pomoci nejen melatonin, ale také dostatečný pitný režim.

 • Vánoce v Egyptě - velbloud v santovské čepici
  17. října 2023|Richard Zona
  Vánoční kouzlo ve slunečném Egyptě: Užijte si vánoční pohodu pod palmami

  Vánoční oslavy v Egyptě mají své vlastní tradice, které je poněkud odlišují od těch českých. V první řadě, pro místní obyvatele mají Vánoce hluboký náboženský význam, neboť Egypt je historicky spojen s biblickými událostmi.

 • Nabourané auto
  14. října 2023|Jana Březinová
  Dopravní nehoda v zahraničí: Jak postupovat?

  V roce 2022 Češi v zahraničí způsobili 7028 nehod, nejvíce v Německu a na Slovensku. To představuje téměř 4 % všech nehod. Šance, že budete nehodu při cestách po Evropě řešit, tak rozhodně není zanedbatelná. Nastudujte si předem správný postup. Až vás na místě ochromí stres nebo jazyková bariéra, budete přesně vědět, co dělat.

 • Pár sedí nad mapou a ukazuje na Mexiko
  11. října 2023|Petr Pohůdka
  7 rizikových destinací podle MZV

  Na východ Ukrajiny, do dlouhodobě nestabilního Afghánistánu nebo Sýrie byste se teď nejspíš nevydali. S bezpečnostními hrozbami ale musíte počítat i při cestování do dalších zemí. Jak aktuálně vypadají rizikové destinace podle ministerstva zahraničních věcí? Některé země byste v podobném výčtu možná nečekali.

 • Výlet na motorce
  29. září 2023|Jana Březinová
  Výlety na motorce po ČR: Kde provětrat novou mašinu

  Pořídili jste si novou motorku? Máme pro vás tipy na výlety na motorce, které si v rámci Česka nesmíte nechat ujít. Objevte trasy plné zatáček, zajímavé pamětihodnosti i vynikající restaurace.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?