Blog
Cestování
Yosemite národní park

Americké národní parky: Které jsou nejhezčí?

26. března 2020|Monika Šaríková|

Spojené státy americké jsou více než jen moderní města s velkolepými mrakodrapy. Na území USA se rozprostírá téměř 60 národních parků s nespoutanou a úchvatnou přírodou, kde člověk stále neznamená nic. Které národní parky Severní Ameriky jsou nejkrásnější?

Každý národní park je něčím jedinečný. Na vlastní oči můžete spatřit dechberoucí vrcholy vysokých hor, procházet se po rozlehlých ledovcích, pozorovat nejstarší a nejmohutnější stromy na světě či obdivovat mohutné vodní gejzíry, které zde tryskají již stovky a tisíce let. My jsme vybrali 5 národních parků v Severní Americe, které vám krátce představíme.

Yellowstone National Park

Na území tří amerických států Wyoming, Montana a Idaho se rozkládá obrovský národní park, na kterém se nalézají všechny přírodní krásy, které si jen dokážete představit. Jsou tu ohromné hory, hluboké kaňony, divoké řeky, klidná jezera, dlouhé vodopády, termální prameny, bahenní sopky a také mohutné gejzíry tryskající přímo ze země.

Yellowstone je hodně znám právě díky termální aktivitě, která zde vzniká díky supervulkánu Yellowstonská kaldera ukrytému pod zemí. Nejznámější je gejzír Old Faithful, který hodinu co hodinu tryská vodu až do výšky 50 metrů. Žijí zde divoká a někdy i velmi nebezpečná zvířata jako medvědi, vlci, jeleni, kojoti, orli, bizoni a další.

Denali National Park

Relativně špatně dostupný je naprosto úžasný národní park na Aljašce, do kterého je zakázán vjezd vlastními automobily. Vůz je nutné zaparkovat hned u vstupu do parku a dál pokračovat po vlastních nohách nebo se nechat rozvést prostřednictvím přistavených autobusů.

Jedním z nejkrásnějších je míst pro kempování jezero Wonder lake, odkud budete mít překrásný výhled na nejvyšší horu USA horu Mount McKinley s výškou 6 190 m.n.m., jejíž indiánský název zní právě Denali. Nejkrásnější bývá Denali na podzim, kdy celý park doslova září žlutými, oranžovými a červenými odstíny.

Denali národní park

Bryce Canyon National Park

Stát Utah ve středozápadním USA se pyšní méně známý národní park Bryce Canyon, který připomíná kultovní americké westerny. Už jenom samotná cesta do parku vede skrze ohromné rudé balvany a kolem náhorních plošin a kaňonů. V parku se nachází pískovcové skály rudé barvy, které tvoří rozmanité skalní útvary a věže připomínající lidské postavy.

Silný zážitek nabízí projížďky na koních, kdy se budete cítit jako kovbojové, kteří se zde kdysi proháněli. Zajímavé jsou však i pěší stezky. Z okrajů útesů lze pozorovat neskutečné západy slunce, jak olizují pískovcové útvary. V parku je možné kempovat a to ve dvou kempech, které zde fungují celoročně.

Yosemite National Park

Mezi nejznámější národní parky severní Ameriky zcela určitě patří Yosemity, které jsou považovány za jakousi mekku horolezců. Je zde nádherná příroda tvořena horami, údolími, řekami, kaňony a především mohutnými a vysokými skalami, které sem jezdí zdolávat horolezci z celého světa. Za hlavní symbol jsou považovány dvě stěny Half Dome a El Capitan.

Ale i ti, kteří se nepovažují za horolezce, si zde přijdou na své díky mnoha turistickým trasám. Některé směřují k vodopádům (např. Nevada Falls, Ribbon Falls, Vernal Falls a další), kde se lze koupat v modrých lagunách. Nalézá se zde také nejvyšší vodopád USA, jehož délka je neuvěřitelných 739 metrů.

Everglades National Park

Na východním pobřeží USA na Floridě a kousek od města Miami se nachází tak trochu jiný národní park. Je totiž tak trochu “mokrý”. Klima je zde hodně vlhké a podstatnou část území tvoří mokřady, ve kterém se daří nejrůznějším méně či více nebezpečným plazům. Žijí zde ještěrky, hady a samozřejmě také nebezpeční aligátoři. Spatřit je můžete na vlastní oči na některé ze zdejších aligátořích farem, ale i ve volné přírodě.

Sequoia National Park

Neodolali jsme a jako bonus přidáváme ještě jeden velmi specifický národní park v Kalifornii. Sequoia National Park je druhý nejstarší a rostou zde obří sekvoje, které patří nejen k největším, ale také nejstarším stromům na celé planetě. Jejich stáří je odhadováno až na 2 500 let.


Rada na závěr: Než ztratíte hlavu při objevování všech těch přírodních krás USA, nezapomeňte si sjednat kvalitní cestovní pojištění do Severní Ameriky.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).