Zmatený a rozpačitý muž s notebookem na klíně telefonuje

5 jednoduchých kroků, jak vypovědět smlouvu u stávajícího operátora

25. 10. 2021
|
Délka čtení: 5 min.

Přestali jste být spokojení u svého poskytovatele mobilních služeb a odhodláváte se ke změně? Žádné obavy, odejít od operátora nebylo nikdy snazší. Podívejte se, jak vypovědět smlouvu u stávajícího operátora v pěti jednoduchých krocích.

Krok č.1: Vyberte si nový tarif

Možná právě nabídka jiného operátora vás motivuje ke změně a výpovědi u starého poskytovatele. Ale není tomu tak vždy. Nejdříve si tedy vyberte nový tarif nebo se ujistěte, že ten zamýšlený je skutečně nejvýhodnější. Možností totiž existuje celá řada. Nechce se vám procházet ceníky všech operátorů? Nechte si nabídky zdarma porovnat u Srovnejto.cz.

Hledáte nový mobilní tarif?

Zavolejte na telefonní číslo 226 211 122 nebo napište e-mail na telco@srovnejto.cz. Naši specialisté vás seznámí i s neveřejnými nabídkami, na které byste jinak nedosáhli. Ochotně vám představí všechny varianty včetně výhodných balíčků, které sdružují více služeb dohromady a přinášejí největší úspory.


Máte v úmyslu pouze zrušit smlouvu, ale novou se podepsat nechystáte, protože se například natrvalo stěhujete do zahraničí? Pak budete muset ve většině případů sepsat písemnou výpověď smlouvy a nechat ji doručit do sídla společnosti či značkové prodejny poskytovatele. U některých operátorů ale zrušíte smlouvu i telefonicky na zákaznické lince.

Krok č. 2: Zjistěte svůj OKU kód

Ve chvíli, kdy máte vybraný tarif, zjistěte svůj OKU kód, neboli ověřovací kód účastníka. Ten slouží k přenosu telefonního čísla k novému operátorovi. Byl vám automaticky přidělen vaším stávajícím poskytovatelem při podpisu smlouvy. Jedná se o čtrnáctimístné číslo, které začíná osmičkou. Jestliže jste s operátorem uzavřeli smlouvu po 1. dubnu 2020, měl by být OKU kód uveden přímo ve smlouvě. Případně jej dohledáte po přihlášení v příslušných internetových aplikacích operátorů.

Nedaří se vám OKU kód najít? Využijte praktické videonávody od Tarifomatu nebo kontaktujte zákaznickou infolinku operátora. Poskytovatel vám OKU kód sdělí telefonicky či e-mailem.

Změna operátora - sim karta

Krok č. 3: Předejte OKU kód našemu specialistovi nebo novému operátorovi

Pokud se obáváte složité komunikace s operátory, stačí předat OKU kód našim specialistům. Změnu operátora za vás zdarma vyřídí. Jen si připravte průkaz totožnosti kvůli kontrole osobních údajů. Za několik pracovních dnů bude vše hotovo a vy můžete využívat služeb nového operátora. S tím stávajícím nemusíte vůbec komunikovat, trh funguje na principu tzv. one-stop-shopu. Přechod za vás vyřešíme my nebo cílový operátor.

Doby, kdy výpověď smlouvy s operátory provázely vysoké sankce, jsou naštěstí dávno pryč. Práva spotřebitelů výrazně posílila novela zákona o elektronických komunikacích, která vstoupila v platnost 1. dubna 2020. I pokud máte uzavřenou smlouvu na dobu určitou, nemohou sankce překročit 5 % ze zbývajícího závazku. Jestli jste kontrakt podepsali před více než třemi měsíci, nevztahují se na vás dokonce žádné smluvní pokuty.

Náš tip

V jakých případech musíte při změně operátora platit?

Jediné platební povinnosti, které vám vznikají, se pojí se zařízeními získanými za zvýhodněných podmínek – typicky jde o mobilní telefon či router. V těchto případech je nutné operátorovi uhradit cenu produktu, eventuálně poskytnutou slevu.

Krok č. 4: Vyčkejte, než dostanete novou SIM kartu

Proces změny operátora netrvá dlouho. Během několika pracovních dnů obdržíte novou SIM kartu. Standardně vám ji v předem ohlášeném čase přiveze kurýr až k vám domů. Při předání mějte po ruce průkaz totožnosti, ať kurýr může zkontrolovat, že se jedná opravdu o vás. Po dobu, kdy čekáte na SIM kartu, stále čerpáte služby původního operátora.

Krok č. 5: Vložte SIM kartu do telefonu a užívejte si nový tarif

Nový operátor vám zprávou zašle informaci o tom, kdy přesně bude vaše SIM karta aktivována. Poté ji jednoduše vložte do mobilu a se stejným číslem, ale za lepších podmínek pokračujte v užívání telefonu. S přenesením čísla je také definitivně ukončena vaše původní smlouva. Pokud jste využívali předplacené služby, můžete do 30 dnů od ukončení smlouvy požádat starého operátora o vrácení zbylého kreditu.

Srovnání mobilních tarifů zdarma

V naší kalkulačce si snadno porovnáte nabídky největších operátorů - O2, T-Mobile a Vodafone - a vyberete si tu nejvýhodnější.

Rádi vám pomůžeme se na trhu mobilních tarifů zorientovat a případnou změnu operátora vyřešíme za vás.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Mobilní signál
  21. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Který operátor má lepší pokrytí?

  Budování 5G sítě je v plném proudu. Nejmodernější telekomunikační standard mobilních sítí si užijete na stále větším množství míst. Nejlepší pokrytí 5G na konci roku 2023 vykazuje Vodafone. Jde ale skutečně jen o pokrytí signálem nebo do hry vstupují další faktory?

 • Žena fotí telefonem vánoční stromek
  21. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Vánoční nabídky operátorů: Jakou nadílku pro vás připravili hlavní operátoři?

  Slevy na mobily, zvýhodněné tarify nebo bezdrátová sluchátka. Stejně jako pod stromečkem očekáváte alespoň jedny ponožky, i u operátorů už tušíte, jaké vánoční dárky si připraví pro své zákazníky. Co si velká trojka přichystala v letošním roce?

 • Jakého vybrat operátora - mobilní ruce s telefony
  22. října 2023|Petr Pohůdka
  T-Mobile, O2 nebo Vodafone? Který operátor je nejlepší?

  Českému trhu s operátory již řadu let dominují tři společnosti – T-Mobile, O2 a Vodafone. Osvědčení operátoři, kteří nabízí velmi srovnatelné služby. Koho z velké trojky si vybrat? Z našeho srovnání vychází nejlevněji T-Mobile, ale cenové rozdíly jsou minimální. Navíc zdaleka nejde jen o cenu.

 • Matka s dcerou leží na posteli a koukají do telefonu
  23. února 2023|Petr Pohůdka
  Vybíráte telefon pro děti? Poradíme vám!

  Žijeme ve světě plném moderní techniky, kterou vnímají a používají i naše děti. Není proto divu, že brzy zatouží po vlastních zařízeních, typicky mobilním telefonu. S jeho pořízením se ale pojí spousta otázek. Jak a podle čeho mobil pro dítě vybrat? Jaké jsou výhody a nevýhody pořízení telefonu dětem? Kdy je vhodný čas na nákup prvního zařízení? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace.

 • Žena s mobilním telefonem a účty v rukou
  05. února 2023|Petr Pohůdka
  Zdražování mobilních operátorů: Jak se můžete bránit vyšším cenám?

  Jedním z hlavních témat posledních měsíců je jednoznačně zdražování. Tento nepříjemný fenomén se bohužel nevyhýbá ani mobilním službám. Na konci února zdraží Vodafone – poslední z velkých poskytovatelů, který se navýšení cen doposud vyhýbal. Kolik si za mobilní služby připlatíte a jak proti zdražování operátorů můžete bojovat?

 • Mladá žena na nafukovací matraci s mobilním telefonem v ruce
  07. ledna 2023|Petr Pohůdka
  Předplacené karty vs. paušální tarify: Kdy dává „předplacenka“ smysl?

  Nechcete za mobilní služby platit měsíční paušál? Stále zde existuje alternativa v podobě předplacených karet. Pro koho se takové řešení hodí, jaké přináší výhody a který z hlavních operátorů nabízí nejlepší předplacenou kartu?

 • Žena se sluchátky telefonuje
  12. prosince 2022|Petr Pohůdka
  Jaké jsou telefonní předvolby do zahraničí?

  Svět je propojen více než kdy dříve a určitě i vám se občas stane, že potřebujete zavolat na zahraniční číslo. Aby se vám hovor podařilo uskutečnit, musíte znát telefonní předvolbu dané země. Jak telefonní předvolby fungují a na co byste si při volání do zahraničí měli dát pozor?

 • Mobilní telefon v ruce - žena něco hledá v mobilu
  03. prosince 2022|Petr Pohůdka
  Úložiště v mobilu: Interní paměť, microSD karta nebo cloud?

  Technologie se rychle vyvíjí a co platilo dnes, může být zítra úplně jinak. Jednou z oblastí, která v posledních letech zažila výrazné změny, je úložiště v mobilu. Na dříve velmi rozšířené paměťové karty narazíte spíše zřídka, uživatelům často stačí interní paměť, případně jsou zde online úložiště. Kam a jak můžete v dnešní době ukládat data z mobilu?

 • Wi-Fi vz. neomezená data a hotspot - Sedící lidé s telefony v rukou
  22. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Wi-Fi vs. neomezená data a hotspot: Je čas zrušit pevný internet?

  Předplácíte si u operátora tarif s neomezenými daty? Pak už vás možná napadlo, že byste si v domácnosti vystačili jen s nimi. Ostatní zařízení připojíte přes mobilní hotspot a pevný internet zcela zrušíte – kdo by v dnešní době nechtěl trochu ušetřit? Dává ale takové řešení vůbec smysl?

 • Mobilní tarify v ČR a EU - Ruka držící mobilní telefon
  10. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Mobilní tarify v ČR a Evropě: Proč Češi platí nejvíce?

  Cena mobilních tarifů v ČR je nejvyšší v rámci celé Evropské unie. Neslavné prvenství Česku přisoudila obsáhlá analýza Evropské komise. Proč jsou nejdražší tarify právě u nás, kolik si oproti zákazníkům v ostatních zemích připlatíme a kdy se konečně začne blýskat na lepší časy?