Půjčka desky

4 nejčastější důvody, proč vám banka zamítla hypotéku

3. 6. 2020
|
Délka čtení: 4 min.

Asi neexistuje nikdo, kdo by neměl sen o vlastním bydlení. Malý domeček se zahrádkou nebo alespoň útulný byt je ale často nad naše finanční možnosti. Proto se v drtivé většině případů uchylujeme k žádosti o hypotéku. Získat ale dostatek finančních prostředků pro výstavbu nebo rekonstrukci domu či bytu není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Spousta žádostí tak končí jejich zamítnutím. K tomu může dojít kvůli jednomu z následujících čtyř důvodů.

Důvod č. 1: Nedostatečná bonita žadatele

Dosáhnu na hypotéku?“ To je otázka, kterou si žadatelé nejčastěji pokládají. Proto asi nikoho nepřekvapí, že nejčastějším důvodem zamítnutí je nedostatečná bonita žadatele. Každá banka i nebankovní společnost má totiž povinnosti ji důkladně prověřit. Pokud by tak neučinila, může být podepsaná smlouva prohlášená za neplatnou. Bonita žadatele ve své podstatě představuje schopnost klienta dostát svým finančním závazků.

ČNB navíc vydalo doporučení, na základě kterého musí banky vyhodnocovat poměr výše zadlužení k ročním příjmům (DTI) a poměr sumy splátkových závazků k příjmům (DSTI). Do bonity spadá samozřejmě i úvěryschopnost klienta, kterou banky vyhodnocují na základě příjmů a výdajů žadatele a způsobu plnění dosavadních dluhů. Výpočet bonity pro hypotéky zajistí hypoteční makléř. Existují ale i online kalkulačky, které můžete využít ještě před tím, než do banky zamíříte.

Důvod č. 2: Nevhodná zástava

Je obecně známo, že banky poskytují hypoteční úvěry na základě zástavy. Zástavou ale nemůže být každá nemovitost. Některým žadatelům se tak může rozplynout sen o vlastním bydlení hned během první návštěvy banky. Makléř totiž vyhodnotí, že vybraná nemovitost není k zástavě vhodná a tudíž ji nelze použít. Zastavenou nemovitostí obecně může být:

  • byt v osobním vlastnictví

  • rodinný dům

  • chata nebo jiný rekreační objekt

  • komerční objekt

  • pozemek

Výjimkou mohou být nemovitosti, k nimž nevede příjezdová cesta, nebo jsou zde nevyjasněné vlastnické vztahy či je na nemovitosti nějaký druh věcného břemene. V takovém případě bude nutné nabídnout bance jinou nemovitost. Může se také stát, že požadovaný úvěr převyšuje odhadní cenu nemovitosti. Pak je na příslušném žadateli, zdali zastaví ještě jinou nemovitost, nebo si vypůjčí méně, než potřebuje, a zbytek doplatí z vlastních zdrojů.

Důvod č. 3: Věk žadatele

Podmínky hypotéky zahrnují také věk žadatele. Obecně si ji může sjednat osoba, která dovrší 18 nebo 21 let. Problémem ale často bývá horní věková hranice žadatele. Obecně lze v Česku splácet hypotéku pouze do 70 let. Proto musí žadatel ve věku přes padesát let počítat s tím, že si nemůže zvolit například dvacetiletou splatnost. Kratší doba splatnosti ale navyšuje měsíční splátku. A vysoká měsíční splátka pak zvyšuje nároky na bonitu žadatele. Řešením takovéto situace může být mladší spolužadatel, u kterého nebude vysoký věk překážkou.

Důvod č. 4: Negativní záznam v registrech

V Česku existuje několik druhů registrů, které shromažďují informace o klientech bank i nebankovních institucí. A banky k nim mají samozřejmě přístup. Pokud tedy jdete žádat o hypotéku, bankovního makléře pravdivě informujte o všech předchozích úvěrech a případných problémech se splácením. Pokud byste tak neučinili, skutečnosti zatajili nebo dokonce lhali, může dojít k zamítnutí žádosti o hypotéku kvůli snížení klientovy bonity pod akceptovatelnou mez.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
    31. května 2023|Jana Březinová
    Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

    Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

  • Palubní kamera na čelním skle v autě
    29. května 2023|Jana Březinová
    Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

    Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

  • Žena hledá v batohu pas
    27. května 2023|Jana Březinová
    Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

    Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Zásuvky s eury
    21. května 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
    19. května 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

    Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

  • Nastavení kotle
    17. května 2023|Monika Šaríková
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

  • cestování-vozem
    15. května 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.