Vývoj ceny plynu

  • Rychlé srovnání 41 dodavatelů

  • Změnou dodavatele můžete ušetřit až 40%

  • Přechod k novému dodavateli ZDARMA zařídíme

  • Vše vyřešíte z pohodlí Vašeho domova

Plyn - plynový sporák

Předpokládaný vývoj ceny zemního plynu: Kolik zaplatíte za kubík nebo kWh?

Každoročně spalujeme další kubíky zemního plynu, který patří mezi dočasná fosilní paliva. Jeho česká maloobchodní cena v letech 2017, 2018, 2019 a 2020 stagnovala kolem 1,48 Kč/kWh. Důvodem byly nové těžební technologie a konkurenční tlaky mezi těžařskými velmocemi. Aktuální vývoj ceny zemního plynu na velkoobchodní burze však ukazuje, že levné časy končí.

Fosilní paliva vznikala od pravěku, přeměnou prehistorických organismů, pod zemským povrchem. Od průmyslové revoluce, tedy od 18. století slouží naplno lidstvu, jako energetické zdroje. Ropnými produkty, uhlím a zemním plynem poháníme většinu dopravních prostředků, elektráren, strojů a vytápěcích systémů. Fosilní paliva by teoreticky měla zdražovat, protože jejich zásoby ubývají a náhradu hledáme obtížně. Prakticky však záleží na samotných lidech, jaký bude vývoj ceny zemního plynu nebo benzínu.

Úvodní slovo mají těžařské velmoci

Hlavní energetickou komoditou zůstává ropa, jejíž exportéři spolu soupeří, kdo prodá větší objem. Rivalita panuje především mezi Saúdskou Arábií, Ruskem a Spojenými státy americkými (USA). Barel (asi 159 litrů) surové nafty stál dříve přes 100 amerických dolarů ($). Ale potom Američané zapojili novou technologii, takzvané frakování: Do těžebních vrtů vstřikují vodu a písek, aby otevřeli skrytá plynová a ropná ložiska. Jakmile stoupla produkce, začaly tvrdé konkurenční boje.

Ropa od roku 2015 opakovaně zlevnila pod 50 $/barel. Nicméně těžařské velmoci postupně nacházejí kompromis, a navíc nový americký prezident Joe Biden nepodporuje fosilní průmysl. Ropa proto opět míří ke svým starým vyšším cenám.

Historický vývoj ceny zemního plynu

Ropa ovlivňuje další energetické komodity, byť chvíli potrvá, než pocítíme důsledky současných změn. Těžaři prodávají zemní plyn na velkoobchodní burze, kde nakupují koncoví dodavatelé aby surovinu nabídli spotřebitelům. Odhlédněme tedy od Saúdské Arábie, Ruska a Ameriky, a pojďme na starý kontinent.

Kilowatthodina (kWh) zemního plynu, kterou jste spotřebovali v roce 2015, stála na Evropské energetické burze (EEX) bezmála 68 českých haléřů. Následně zlevnila skoro na polovinu: až pod 37 h/kWh. Nyní však opět zdražuje, což pravděpodobně zanedlouho pocítí české domácnosti, pokud budou pasivní.

vyvoj-cen-plynu1

Zdroj: Pražská energetická burza (PXE), která spadá pod evropskou EEX. Srovnáváme průměrné ceny dlouhodobých kontraktů, nasmlouvaných vždycky na následující kalendářní rok. Ceny konvertujeme z eur na koruny, na základě oficiálních kurzů České národní banky (ČNB). Další předpokládaný vývoj ceny zemního plynu predikujeme podle kontraktů, které byly zatím nasmlouvány v roce 2021 v roce 2021 na rok 2022 (vychází 0,4831 Kč/kWh neboli

Kolik stojí kubík, kWh nebo MWh

Na burze a také v maloobchodních cenících, podle kterých dostávají svoje účty české domácnosti, jsou používány energetické jednotky: kilowatthodiny a tisícinásobné megawatthodiny (MWh). Plynaři následně měří, jaké chemické složení (spalné teplo) má váš zemní plyn a kolik kubíků (krychlových metrů, m3) jste odebrali. V České republice obvykle vychází tato rovnice: 1 m3 = 10,67 kWh = 0,01067 MWh. Takže tuzemské domácnosti utrácejí kolem 15,79 Kč/m3 = 1,48 Kč/kWh = 1 480 Kč/MWh. Pokud rodinný dům spotřeboval na vaření, ohřev užitkové vody a vytápění 10 MWh/rok, zaplatil 14 800 Kč.

Cena plynu 2017, 2018, 2019, 2020

Spotřebitelé platí několikanásobně více, než jejich dodavatelé na velkoobchodní burze. Rozdíl vzniká kvůli obchodní marži, distribučním poplatkům (za správu plynového potrubí), daním (především z přidané hodnoty, čili DPH) a povinně přispíváte ještě státní akciové společnosti OTE. Zrekapitulujme, kolik stály základní fakturační položky a jaká byla průměrná konečná cena v posledních letech, vždycky v Kč/kWh.

Na Slovensku je laciněji, na západě dráže

Čím dále jsme od zdroje, respektive od ruských nalezišť, tím vyšší jsou náklady. Tomu odpovídá celoevropský vývoj ceny zemního plynu. Slováci dostávají fosilní palivo levněji, než Češi, kteří ovšem ušetří oproti většině Evropské unie. Jako jednotku tentokrát použijme dominantní kontinentální měnu (euro) a megawatthodiny.

Budoucí předpokládaný vývoj ceny plynu

Jak jsme viděli, dostupnost fosilních paliv závisí na vzdálenosti od naleziště, na globální spotřebě, ale také na technologickém pokroku a politice. V tuzemsku hraje důležitou roli ještě Energetický regulační úřad (ERÚ), který předepisuje distribuční poplatky. A Česká národní banka usměrňuje kurz naší národní měny, přičemž čím silnější máme platidlo, tím levněji přijde import – a naopak. Proto může v oslabujících korunách vycházet zdražení, přestože třeba v eurech komodita zlevňuje.

Vzhledem k aktuálnímu burzovnímu trendu předpokládáme, že v nejbližších měsících bude průměrná maloobchodní (spotřebitelská) cena zemního plynu stoupat. Vám však může zlevnit, pokud výhodně změníte ceník nebo dodavatele.

energie plyn elektřina

Hledáte nového dodavatele?

Chcete ušetřit za energie, ale obáváte se administrativy spojené se změnou dodavatele? Pošlete nám vaše poslední vyúčtování a my se vám co nejdříve ozveme s nabídkou na míru.

Srovnaný magazín

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|Petr Woff
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

  • 22. února 2024|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|Jana Březinová
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

  • Zapalování plynového sporáku
    02. prosince 2023|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

    V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|Petr Woff
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

  • pojistky elektřiny
    23. listopadu 2023|Petr Woff
    Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

    Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

  • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
    19. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

    Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

  • Zásuvky s eury
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Balkónové solární panely
    15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

    Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.