Cestovní pojištění – srovnání cen

Pojištění majetku

Pojištění majetku-domu je velmi důležitá věc, chcete-li mít jistotu, že vás žádná nenadála událost nepříjemně nepřekvapí. Tedy ona vás samozřejmě překvapí, ale nezruinuje. Lidé, kterým dům zničil požár či povodeň, nebo byli vykradeni, by mohli vyprávět. Než-li žít v trvalé nejistotě, kdy se něco pokazí, je lepší sjednat si kvalitní pojištění domu.

Nyní je třeba ujasnit si pár důležitých pojmů týkající se pojištění domu. Pojištění domu jako jeden produkt neexistuje. Existují dva odlišné druhy pojištění - pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti. Obě pojištění jsou důležitá, ale každé se vztahuje na něco jiného.

Proč je pojištění domu rozděleno na dva různé produkty?

Jednoduše proto, že zdaleka ne vždy vlastník svou nemovitost zároveň užívá a obývá. Někdy to ani není možné. Máme tu například menší či větší bytové domy plné samostatných bytových jednotek. Vlastník bytového domu by měl mít uzavřené pojištění nemovitosti a vlastníci (případně nájemci) jednotlivých bytů si pak většinou řeší pojištění své domácnosti. To platí rovněž pro rodinné domy.

Pojištění nemovitosti versus pojištění domácnosti

Hodně zjednodušeně lze hlavní rozdíl popsat tak, že pojištění nemovitosti se vztahuje na stavbu a její součásti a pojištění domácnosti na vnitřní vybavení. Vlastník a uživatel domu zároveň by měl mít vždy sjednané oba typy pojištění. Jste-li pouze vlastníkem a dům pronajímáte, je podstatně pojištění nemovitosti. Pro nájemce je zase stěžejní pojištění domácnosti.

Při pojištění domu se vždy ujistěte, že rozsah pojištění odpovídá vašim požadavkům a potřebám. Ne vždy bývá součástí pojištění například škody způsobené kouřem, povodní či záplavou. To platí pro levnější varianty pojištění domu. Pojištění povodně bývá problém v tzv. povodňových oblastech. Připlatit si můžete i za nadstandardní služby jako například zajištění náhradního ubytování pro celou rodinu v případě, kdy se dům či byt stane neobyvatelný.

Pojištění nemovitosti

Pojištění nemovitosti se vztahuje na stavbu. Stavbou se nemyslí pouze holé zdi, ale i její pevné součásti. Stavba zahrnuje tedy také střechu, okapy, omítky, stropy, stěny, schody, podlahy, okna, dveře, oplocení, chodník, apod. Pojištění nemovitosti zahrnuje také vedlejší stavby, které k ní náleží. Jedná se například o garáž, kůlnu, zahradní domek či bazén.

Pojištění nemovitosti kryje škody vzniklé v důsledku živelné události (požár, výbuch, povodeň, záplava, vichřice atd.), vloupání, krádeže či vandalismu. Lze si také pojistit riziko škody na elektrospotřebičích vzniklých v důsledku přepětí v síti, rozbití oken či posprejování fasády.

Pojištění domácnosti

Pojištění domácnosti se týká pouze vybavení domu či bytu. Za vybavení domácnosti se standardně považuje nábytek, elektrospotřebiče a elektronika (lednička, pračka, myčka, mikrovlnka, video a audio, počítače apod.) a osobní věci členů domácnosti (oblečení a obuv, sportovní potřeby a vybavení, obrazy, šperky, klenoty a další). Součástí pojištění domácnosti mohou být také stavební součástí jako schody, podlaha, obklady, kuchyňská linka, vestavěné skříně a vybavení v prostorách mimo byt, které k němu však náleží (tj, garáž, sklep, půda).

Pojištění domácnosti se vztahuje na škody vzniklé v důsledku živelné události (požár, výbuch, povodeň, vichřice atd.), vloupání, krádeže či vandalismu. Lze si také pojistit riziko škody na elektrospotřebičích vzniklých v důsledku přepětí v síti. Do pojištění domácnosti lze zařadit také vybavení, které se pohybuje mimo byt (např. jízdní kolo) a pojištění odpovědnosti za škody způsobené jiným osobám pro všechny členy domácnosti včetně domácích mazlíčků.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2