/f/124222/1000x729/c819a5c6c4/poplatky.jpg)
Změny u koncesionářských poplatků: Nově nejspíš musíte platit i vy
Nevztahovaly se na vás koncesionářské poplatky? Od 1. května 2025 je téměř jistě musíte platit i vy. Televizní a rozhlasový poplatek se nyní vztahuje i na osoby, které nemají televizi či rádio – stačí, když vlastníte mobilní telefon. Poplatky navíc podražily o 25 Kč za měsíc. Na neplatiče čeká pokuta až 15 000 Kč. Jak zaplatit poplatek za rozhlas a televizi?
Koncesionářské poplatky: Co se mění od května 2025
Od 1. května 2025 platí dlouho připravovaná mediální novela, která přináší značné změny ve fungování veřejnoprávních médií a jejich financování. Jak vypadají hlavní novinky? Koncesionářské poplatky se nově vztahují téměř na každého. Platit musí i domácnosti, které nevlastní klasický televizní či rozhlasový přijímač. Stačí, když máte jiné zařízení umožňující příjem vysílání (slovy zákona „zařízení technicky způsobilé k individuálně volitelné reprodukci rozhlasového či televizního vysílání“) – tedy například mobilní telefon, tablet nebo počítač. Okruh poplatníků se tak rozšířil o zhruba 600 tisíc nových domácností.
Poplatky se navíc zvýšily, domácnosti nyní platí 150 Kč měsíčně za televizi a 55 Kč za rozhlas. Celkem si tak oproti původním cenám připlatíte 25 Kč za měsíc. Změny jsou podle ministerstva kultury, které má poplatky za rozhlas a televizi na starosti, reakcí na technologický vývoj i proměny společnosti.
„Jde o vyváženou reformu, která zajišťuje stabilní a předvídatelné financování České televize a Českého rozhlasu, posiluje jejich institucionální nezávislost a zároveň nastavuje jasnější a transparentnější pravidla pro jejich fungování.“
Koncesionářské poplatky | Do 30. dubna 2025 | Od 1. května 2025 |
---|---|---|
Televizní poplatek | 135 Kč | 150 Kč |
Rozhlasový poplatek | 45 Kč | 55 Kč |
Změny pocítí i firmy nebo OSVČ
Uvedená pravidla a poplatky se vztahují na celou domácnost – bez ohledu na počet jejích členů nebo zařízení schopných přijímat vysílání. V praxi se koncesionářské poplatky týkají prakticky každé domácnosti, která odebírá elektřinu. Při kontrolách se proto evidence poplatníků porovnává s databázemi odběratelů elektřiny. Novela zákona o rozhlasových a televizních poplatcích dokonce uvádí, že se odběratel elektřiny připojený k distribuční soustavě automaticky považuje za poplatníka koncesionářských poplatků – pokud České televizi nebo Českému rozhlasu po jejich písemné výzvě neoznámí opak čestným prohlášením.
Kontrolujete odběr elektřiny i vy?
Kdy jste si naposledy srovnali nabídky elektřiny od různých dodavatelů? Možná platíte víc, než je nutné. Hlavní nabídky na trhu si během pár minut srovnáte v naší online kalkulačce.
Zásadní změny přináší novela také pro firmy a OSVČ. U nich se poplatek odvíjí od počtu zaměstnanců. Koncesionářské poplatky musí hradit firmy a OSVČ, které mají 25 zaměstnanců a více. Výše poplatků pro podnikatelské subjekty vypadá od 1. července 2025 následovně.
Počet zaměstnanců (v pracovním poměru) | Výše televizního a rozhlasového poplatku (násobek základních poplatků) |
---|---|
0–24 | neplatí poplatek, mají však přihlašovací povinnost |
25–49 | 5násobek |
50–99 | 10násobek |
100–199 | 20násobek |
200–249 | 30násobek |
250–499 | 70násobek |
více než 500 | 100násobek |
POZOR!
Firmy a OSVČ s méně než 25 zaměstnanci sice koncesionářské poplatky platit nemusí, ale podle § 8 odst. 3 písm. b), c) zákona musí splnit přihlašovací povinnost. V praxi to znamená, že se do 30. června 2025 musí registrovat u České televize a Českého rozhlasu a nahlásit počet zaměstnanců – přestože nic platit nebudou. Například běžná OSVČ by se tak měla registrovat a nahlásit 0 zaměstnanců. V opačném případě riskuje pokutu. Tento výklad práva potvrdilo serveru Podnikatel.cz ministerstvo kultury i dotazovaní právníci.
V ČR působí zhruba 1,3 milionu podnikatelů (OSVČ a firem dohromady) s méně než 25 zaměstnanci. Ti všichni by teď teoreticky měli zahltit ČT a Český rozhlas svými registracemi o nulovém poplatku. Obě instituce však ve svých prohlášeních naznačují, že podobné množství registrací nejsou schopné tak rychle zpracovat a prostřednictvím médií nepřímo vybízí tyto subjekty, aby nepodnikaly žádné kroky. Firmy a OSVČ s méně než 25 zaměstnanci tak stojí před volbou, zda se řídit zákonem a pokyny ministerstva nebo (bez jakékoliv záruky) spoléhat na prohlášení subjektů, kterých se zákon týká. Vítejte v České republice!
Na koho se koncesionářské poplatky nevztahují
Některé domácnosti a firmy televizní a rozhlasový poplatek hradit nemusí. Jedná se například o:
- neslyšící,
- nevidomé,
- domácnosti s příjmy nižšími než 2,15násobek životního minima,
- cizince, kterým nebylo na území ČR uděleno povolení k trvalému nebo dlouhodobému pobytu.
Žádost o osvobození od poplatků podáváte přímo ČT nebo Českému rozhlasu. Pokyny k žádostem a potřebné formuláře jsou k dispozici na webových stránkách obou institucí.
Česká televize: Osvobození od televizního poplatku
Český rozhlas: Osvobození od rozhlasového poplatku
V případě právnických osob jsou od platby osvobozené školy, spolky, provozovatelé rozhlasového a televizního vysílání nebo firmy, které zaměstnávají více než 50 % osob se zdravotním postižením.
Jak zaplatit televizní a rozhlasový poplatek
Televizní a rozhlasový poplatek můžete platit rovnou České televizi a Českému rozhlasu nebo prostřednictvím České pošty (služba SIPO – jen pro domácnosti). Pokud koncesionářské poplatky hradíte přes SIPO, Česká pošta vám poplatky od května automaticky navýšila. V případě trvalého příkazu či inkasa v bance si částky musíte upravit sami. Způsoby přímé úhrady si určují sama veřejnoprávní média.
ČT poplatky zaplatíte:
trvalým příkazem ze své banky,
platební kartou a metodami s ní spojenými (Apple Pay a Google Pay),
expresním bankovním převodem.
Další podrobnosti o platbě televizních poplatků naleznete na webu České televize.
Rozhlasový poplatek lze zaplatit:
přímou platbou na účet,
online platbou (platební karta, Apple Pay, Google Pay),
QR kódem v prostředí platební brány Pays.
Další podrobnosti o platbě rozhlasových poplatků naleznete na webu Českého rozhlasu.
Frekvenci plateb si u obou médií můžete nastavit měsíčně, čtvrtletně, pololetně nebo ročně. Pokud koncesionářské poplatky hradíte přes SIPO, bude frekvence plateb vždy měsíční.
Vykompenzujte zdražení jinde
Koncesionářské poplatky zdražily, je tedy na čase ušetřit jinde – třeba na internetu, internetové televizi nebo mobilních tarifech. V našich kalkulačkách si srovnáte ceny hlavních poskytovatelů za pár kliknutí.
Přihlášení nových poplatníků
Noví poplatníci (například osoby, které nemají televizi, ale používají notebook či mobilní telefon) se musí k úhradě poplatků přihlásit. K přímé úhradě se nejsnáze přihlásíte online na webových stránkách veřejnoprávních médií, kde si založíte účet poplatníka.
Česká televize: Přihlášení k platbě TV poplatku
Český rozhlas: Přihlášení k platbě rozhlasového poplatku
K platbě přes SIPO se zaregistrujete na kterékoliv pobočce České pošty.
Věděli jste?
Pokud koncesionářské poplatky neuhradíte, riskujete kromě zpětné úhrady poplatků i pokutu 5 000 Kč v případě rozhlasového poplatku a 10 000 Kč u televizního poplatku.
Specifické případy: Časté nejasnosti z pohledu poplatníků
Úhrada koncesionářských poplatků přináší řadu specifických situací. V následujících bodech se pokusíme vysvětlit časté nejasnosti.
Více přijímačů: Výši poplatku nijak neovlivňuje počet zařízení umožňujících příjem vysílání. Domácnost s 5 televizemi a 5 mobily platí stejný poplatek jako domácnost s 1 zařízením.
Více nemovitostí: Pokud vlastníte více nemovitostí, poplatek za domácnost platíte pouze jednou. Za chalupu či druhou nemovitost nic platit nemusíte.
Služební zařízení: Poplatky se na vás vztahují i v případě, že v domácnosti máte jen služební počítač či telefon. Podle zákona totiž platíte za vlastnění, držení či užívání zařízení po dobu nejméně 1 měsíce.
Stěhování: Při stěhování máte povinnost oznámit změnu adresy nebo evidenci odhlásit. Poplatky se vztahují k vlastníkovi přijímače – ne k adrese, na které je veden.
Pronájem: V nájemním bydlení spadá odpovědnost za hrazení televizních a rozhlasových poplatků na nájemníka. Pronajímatel není oprávněn od něj koncesionářské poplatky vybírat.
Studentské bydlení: V kontextu koncesionářských poplatků tvoří domácnost fyzické osoby, které spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby. Studenti na koleji nebo ve společném bytě tuto definici nenaplňují, protože jejich soužití není trvalé (ale časově omezené právě studiem). Navíc lze předpokládat, že i nadále tvoří domácnost se svými rodiči, kteří již poplatky hradí. Proto studenti v těchto případech platit nemusí.
Společné bydlení: Pokud spolu v jednom bytě žije více vydělávajících osob, které hospodaří odděleně (např. spolubydlení), pak netvoří domácnost. Poplatky by poté měl platit každý zvlášť. Tato povinnost odpadá, jestliže jednotlivé osoby tvoří společnou domácnost s jinými osobami, a za tuto domácnost je již poplatek hrazen (např. pracovníci, kteří sdílí byt v místě, kam dojíždí za prací z jiných domácností).
Co si z článku odnést
Koncesionářské poplatky jsou od 1. května 2025 vyšší. Televizní poplatek činí 150 Kč, rozhlasový poplatek se zvýšil na 55 Kč.
Povinnost platit televizní a rozhlasový poplatek se nově vztahuje na všechny domácnosti, které vlastní zařízení umožňující příjem vysílání. Tím není jen televizor či rádio, ale také mobilní telefon, tablet nebo počítač.
Pokud koncesionářské poplatky nezaplatíte, riskujete kromě úhrady dlužných poplatků ještě pokutu 5 000 Kč u rozhlasového poplatku a 10 000 Kč u televizního poplatku.
Jestli televizní a rozhlasový poplatek hradíte přes SIPO, Česká pošta vám poplatky navýšila automaticky. U trvalého příkazu či inkasa v bance musíte částky upravit sami.
Noví poplatníci se musí nejprve registrovat k platbě. Nejsnáze tak učiníte na webu ČT a Českého rozhlasu. Platbu přes SIPO vyřešíte na kterékoliv pobočce České pošty
Časté dotazy
Musím platit televizní poplatek, když mám internetovou televizi?
Musím platit televizní poplatek, když mám satelit?
Jak zjistí ČT, že mám televizi?
Jak zaplatit poplatek za rozhlas?
Neplatím koncesionářské poplatky. Co mi hrozí?
/f/124222/140x140/ec096a8ce4/petr-pohudka.png)