Pojištění vozu
novomanzele v aute

Změna jména po svatbě: Nezapomeňte aktualizovat povinné ručení i další pojistné produkty

07. července 2021|Vendula Flassig Vrablová|

Svatba je v drtivé většině případů radostnou a dlouho očekávanou událostí, kterou zvláště nevěsty plánují do posledního detailu. Samotným obřadem a veselkou ale celý proces ani zdaleka nekončí. Ba právě naopak. Po svatbě je nutno vyřídit celou řadu administrativních úkonů, které neodmyslitelně souvisí s novým příjmením nevěsty nebo ženicha. Jak řešit třeba takové povinné ručení?

Povinné ručení v kostce

Jak už název tohoto pojistného produktu napovídá, pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (lidově označované jako povinné ručení) je ze zákona skutečně povinné a vyrážet bez něj na silnice se opravdu nevyplatí. Povinnost sjednat si tuto pojistku upravuje Zákon č. 168/1999 Sb. o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla.

Kdo neplatí povinné ručení, riskuje nejen pokutu při silniční kontrole. Kromě toho může čekat i dopis od České kanceláře pojistitelů, která po něm bude chtít příspěvek do garančního fondu. Do zmíněného fondu přispívají nejen samotné pojišťovny, ale od roku 2018 i nepojištění řidiči. Zmíněný dopis obdrží všichni řidiči, kteří na sebe mají podle registru vozidel psané auto, a přitom podle informací z pojišťoven na tento vůz není sjednané povinné ručení.

Samotná výše příspěvku se odvíjí od počtu dnů, kdy auto mělo být pojištěno a nebylo. U osobního automobilu se částka pohybuje od 30 do 93 korun. A pozor – platí se i za malou motorku či přívěsný vozík (4 a 7 korun za den). Z placení povinného ručení majitele vozidla neomlouvá ani skutečnost, že auto sice vlastní, ale nejezdí.

Porovnat povinné ručení

Poplatku je možno zprostit se pouze po splnění následujících podmínek:

  1. Odevzdáte značky do depozitu,

  2. vozidlo odstraníte z pozemní komunikace.

 

Pokud auto vlastníte a dosud jste si povinné ručení nesjednali, urychleně to napravte. Cena ročního pojistného je mnohem nižší, než zmíněný příspěvek do garančního fondu. A protože existuje řada atraktivních produktů tuzemských pojišťoven, můžete si vybrat přesně takovou pojistku, která odpovídá vašim představám a požadavkům.

Abyste si z nabízených produktů vybrali ten nejlepší a nejvýhodnější, je dobré využít nezávislých srovnávačů a kalkulaček, které za vás pojistky vzájemně porovnají a seřadí dle ceny nebo dalších parametrů. V drtivé většině případů je navíc možno sjednat povinné ručení online bez toho, abyste opustili pohodlí vašeho domova. 

Změna jména a pojišťovna

Jak už jsme zmínili v úvodu tohoto článku, změnu příjmení po svatbě je nutno ohlásit. A to v první řadě na jakémkoliv obecním úřadu s rozšířenou působností nebo na úřadu městské části v Praze, a to do 15 pracovních dnů od chvíle, kdy jste obdrželi oddací list. 

Tady vám zdarma vystaví novou občanku, se kterou můžete začít řešit další změny a aktualizace osobních údajů. V první řadě o změně do 30 dnů informujte pojišťovnu, u které si platíte veřejné zdravotní pojištění. 

Některé pojišťovny jsou napojeny na evidenci obyvatel. Proto by informaci o vašem novém příjmení měly získat automaticky. I v tomto případě je ale vhodné potvrdit změnu alespoň po telefonu nebo e-mailu, protože tím pravděpodobně urychlíte proces výroby nového průkazu zdravotního pojištění.

Jinde bude pro změnu potřeba zastavit se na pobočku vybrané pojišťovny (jejich aktuální výčet níže) nebo alespoň naskenovat volně formulované oznámení o novém příjmení s vlastnoručním podpisem a uvedeným rodným číslem. 

Novou kartičku umí pojišťovna poslat poštou. Umí také vystavit papírové potvrzení s novým příjmením jako prozatímní doklad. Pokud původní doklad neodevzdáte na pobočce, je možné ho, po obdržení nového, znehodnotit doma.

Zdravotní pojišťovny a jejich kódy:

  • Česká průmyslová zdravotní pojišťovna – kód 205

  • Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví – kód 207

  • RBP, zdravotní pojišťovna – kód 213

  • Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky –  kód201

  • Všeobecná zdravotní pojišťovna – kód    111

  • Zaměstnanecká pojišťovna Škoda – kód 209

  • Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky – kód 211

 

Řidiči mají další povinnosti

Pokud jste vlastníkem motorového vozidla, musíte vyměnit rovněž malý i velký technický průkaz. O změnu je třeba žádat do 10 pracovních dní na registru vozidel. Stát vás to bude 50 Kč. Změnu byste měli hlásit rovněž pojišťovně, u které máte uzavřeno povinné ručení, případně havarijní pojištění.

Náš tip: Máte sjednáno pojištění u některé z našich partnerských pojišťoven? Připravili jsme pro vás rozcestník s důležitými informacemi i kontakty

V tomto případě opět stačí navštívit vybranou pobočku pojišťovny a přinést s sebou nový občanský průkaz, případně oddací list. Změny se není potřeba obávat. Je zdarma a jedná se pouze o aktualizaci stávající smlouvy. Neznamená to proto uzavírání nové pojistky nebo dodatků ani poplatky navíc. Obvykle dokážete tuhle změnu vyřídit na pobočce na počkání. 

Měli byste vědět: Společně s pojišťovnou je potřeba změnu příjmení oznámit taky v bance, u níž máte veden bankovní účet. Výhodou je, že v tomto případě neexistuje žádná speciální lhůta. Nicméně i zde platí – čím dříve, tím lépe!

A co majitelé nemovitostí?

Pokud máte uzavřené majetkové pojištění, opět je dobré kontaktovat vybranou pojišťovnu. I tady můžete samozřejmě osobně navštívit pobočku, případně pojišťovnu kontaktovat telefonicky, poštou nebo e-mailem. V každém případě je ale potřeba připravit si číslo pojistné smlouvy nebo vaše rodné číslo. Změna osobních údajů je při osobní návštěvě provedena obratem. Pokud se rozhodnete využít oznámení poštou, termín může být pochopitelně delší. I v tomto případě je ale změna zdarma.

Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).