Mechanik stojí nad motorem auta

Zkontrolujte auto před dovolenou! Hrozí porucha i nehoda

Není nic horšího, než když vám auto vypoví službu tisíce kilometrů od domova. Nejspíš se připravíte o několik dnů drahocenné dovolené, navíc pořádně provětráte peněženku za drahé opravy. Jak na kontrolu auta před dovolenou, aby byl na vašeho plechového miláčka spoleh?

Údržba auta před dovolenou je důležitá nejen kvůli zbytečným starostem a nákladům na opravy v zahraničí. Nezbytná je také z hlediska bezpečnosti. Naložené auto vyvíjí větší zátěž na brzdový systém, a tak podcenění servisu znamená vyšší riziko dopravní nehody. Pravidelná údržba auta se vám rozhodně vrátí i v delší životnosti vozu a nižší spotřebě paliva.

Havarijní pojištění online

Nehoda nebo závada v zahraničí? Spolehněte se na asistenční služby

Existuje způsob, jak se vysokým nákladům na opravu v zahraničí vyhnout. V rámci havarijního pojištění se nabízí asistenční služby, které kromě servisních prací zahrnují také zapůjčení náhradního vozidla, ubytování pro celou posádku nebo odtah nepojízdného vozu do ČR. Konkrétní služby se u jednotlivých pojišťoven liší, proto si srovnejte různé nabídky online.

10 tipů na údržbu auta před dovolenou

 1. Zkontrolujte hladinu motorového oleje. Pokud se blíží termín jeho výměny, raději ji proveďte ještě před dovolenou.

 2. Doplňte chladicí kapalinu. V horku dostává chlazení motoru zabrat.

 3. Auto přezujte na letní pneumatiky, pokud jste tak ještě neučinili. Zimní pneumatiky mají v horku horší přilnavost. Minimální hloubka vzorku činí 1,6 mm.

 4. Dofoukněte pneumatiky na tlak, který výrobce doporučuje pro plně naložený vůz. Správně nahuštěné pneumatiky zlepšují ovladatelnost vozu a snižují spotřebu paliva.

 5. V servisu nechte zkontrolovat brzdy – kotouče, destičky a dostatek brzdové kapaliny. Na brzdy musí být spoleh jak v horských průsmycích, tak při vysokých rychlostech na dálnici.

 6. Zkontrolujte napětí autobaterie pomocí voltmetru. Nabitá autobaterie by měla mít napětí 12,6 V.

 7. Nechte vyčistit klimatizaci a doplnit chladicí médium. Jinak hrozí, že klimatizace nebude dostatečně chladit. Zanesené filtry navíc šíří do interiéru škodlivé organismy.

 8. Zkontrolujte funkčnost světel a blinkrů, případně vyměňte prasklé žárovky. Také můžete upravit nastavení předních světlometů, abyste neoslňovali protijedoucí řidiče.

 9. Vyměňte zpuchřelé gumičky do stěračů a doplňte kapalinu do ostřikovačů. Tak si zajistíte jasný výhled i za prudkého lijáku.

 10. Vyčistěte interiér i exteriér vozidla. Umyjte hlavně okna, světlomety a zpětná zrcátka.

Věděli jste?

1,5litrová láhev vody se při nárazu v 90 km/h chová, jako by vážila 40 kilogramů? Předměty volně položené v autě mohou způsobit úrazy nebo dokonce smrtelná zranění. Proto při cestě na dovolenou zajistěte zavazadla proti pohybu. Nejbezpečnější je uložit veškerý náklad do zavazadlového prostoru, případně střešního boxu.

Co ještě před dovolenou autem nezapomenout

 • Natankujte plnou nádrž. Ceny pohonných hmot v zahraničí jsou obvykle vyšší než v ČR.

 • Kontrola auta před jízdou musí zahrnovat prohlídku povinné výbavy do auta. Zjistěte si, co musíte do výbavy doplnit pro zemi, kam cestujete.

 • Nezapomeňte si sbalit řidičský průkaz. Při cestách mimo Evropu budete potřebovat ještě mezinárodní řidičský průkaz.

 • Vezměte s sebou zelenou kartu v papírové podobě, ne ve všech zemích se policisté spokojí s elektronickou podobou. Můžete ji vytisknout jen černobíle.

 • Ověřte si územní platnost havarijního pojištění. Některé produkty platí pouze pro cesty po ČR.

Vyzkoušejte cestovní pojištění včetně pojištění vozu

Nemáte havarijní pojištění, ale rádi byste měli záložní plán, když vám auto na dovolené vypoví službu? Spojte cestovní pojištění s autoasistencí v rámci pojištění Dovolená autem.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.