Mechanik stojí nad motorem auta

Zkontrolujte auto před dovolenou! Hrozí porucha i nehoda

Není nic horšího, než když vám auto vypoví službu tisíce kilometrů od domova. Nejspíš se připravíte o několik dnů drahocenné dovolené, navíc pořádně provětráte peněženku za drahé opravy. Jak na kontrolu auta před dovolenou, aby byl na vašeho plechového miláčka spoleh?

Údržba auta před dovolenou je důležitá nejen kvůli zbytečným starostem a nákladům na opravy v zahraničí. Nezbytná je také z hlediska bezpečnosti. Naložené auto vyvíjí větší zátěž na brzdový systém, a tak podcenění servisu znamená vyšší riziko dopravní nehody. Pravidelná údržba auta se vám rozhodně vrátí i v delší životnosti vozu a nižší spotřebě paliva.

Havarijní pojištění online

Nehoda nebo závada v zahraničí? Spolehněte se na asistenční služby

Existuje způsob, jak se vysokým nákladům na opravu v zahraničí vyhnout. V rámci havarijního pojištění se nabízí asistenční služby, které kromě servisních prací zahrnují také zapůjčení náhradního vozidla, ubytování pro celou posádku nebo odtah nepojízdného vozu do ČR. Konkrétní služby se u jednotlivých pojišťoven liší, proto si srovnejte různé nabídky online.

10 tipů na údržbu auta před dovolenou

 1. Zkontrolujte hladinu motorového oleje. Pokud se blíží termín jeho výměny, raději ji proveďte ještě před dovolenou.

 2. Doplňte chladicí kapalinu. V horku dostává chlazení motoru zabrat.

 3. Auto přezujte na letní pneumatiky, pokud jste tak ještě neučinili. Zimní pneumatiky mají v horku horší přilnavost. Minimální hloubka vzorku činí 1,6 mm.

 4. Dofoukněte pneumatiky na tlak, který výrobce doporučuje pro plně naložený vůz. Správně nahuštěné pneumatiky zlepšují ovladatelnost vozu a snižují spotřebu paliva.

 5. V servisu nechte zkontrolovat brzdy – kotouče, destičky a dostatek brzdové kapaliny. Na brzdy musí být spoleh jak v horských průsmycích, tak při vysokých rychlostech na dálnici.

 6. Zkontrolujte napětí autobaterie pomocí voltmetru. Nabitá autobaterie by měla mít napětí 12,6 V.

 7. Nechte vyčistit klimatizaci a doplnit chladicí médium. Jinak hrozí, že klimatizace nebude dostatečně chladit. Zanesené filtry navíc šíří do interiéru škodlivé organismy.

 8. Zkontrolujte funkčnost světel a blinkrů, případně vyměňte prasklé žárovky. Také můžete upravit nastavení předních světlometů, abyste neoslňovali protijedoucí řidiče.

 9. Vyměňte zpuchřelé gumičky do stěračů a doplňte kapalinu do ostřikovačů. Tak si zajistíte jasný výhled i za prudkého lijáku.

 10. Vyčistěte interiér i exteriér vozidla. Umyjte hlavně okna, světlomety a zpětná zrcátka.

Věděli jste?

1,5litrová láhev vody se při nárazu v 90 km/h chová, jako by vážila 40 kilogramů? Předměty volně položené v autě mohou způsobit úrazy nebo dokonce smrtelná zranění. Proto při cestě na dovolenou zajistěte zavazadla proti pohybu. Nejbezpečnější je uložit veškerý náklad do zavazadlového prostoru, případně střešního boxu.

Co ještě před dovolenou autem nezapomenout

 • Natankujte plnou nádrž. Ceny pohonných hmot v zahraničí jsou obvykle vyšší než v ČR.

 • Kontrola auta před jízdou musí zahrnovat prohlídku povinné výbavy do auta. Zjistěte si, co musíte do výbavy doplnit pro zemi, kam cestujete.

 • Nezapomeňte si sbalit řidičský průkaz. Při cestách mimo Evropu budete potřebovat ještě mezinárodní řidičský průkaz.

 • Vezměte s sebou zelenou kartu v papírové podobě, ne ve všech zemích se policisté spokojí s elektronickou podobou. Můžete ji vytisknout jen černobíle.

 • Ověřte si územní platnost havarijního pojištění. Některé produkty platí pouze pro cesty po ČR.

Vyzkoušejte cestovní pojištění včetně pojištění vozu

Nemáte havarijní pojištění, ale rádi byste měli záložní plán, když vám auto na dovolené vypoví službu? Spojte cestovní pojištění s autoasistencí v rámci pojištění Dovolená autem.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • žena u moře - zájezd last minute
  04. dubna 2024|Jana Březinová
  Vyplatí se koupit first minute zájezd?

  Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  10. března 2024|Jana Březinová
  5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  27. února 2024|Jana Březinová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
  13. února 2024|Jana Březinová
  Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

  V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?