Mechanik stojí nad motorem auta

Zkontrolujte auto před dovolenou! Hrozí porucha i nehoda

Není nic horšího, než když vám auto vypoví službu tisíce kilometrů od domova. Nejspíš se připravíte o několik dnů drahocenné dovolené, navíc pořádně provětráte peněženku za drahé opravy. Jak na kontrolu auta před dovolenou, aby byl na vašeho plechového miláčka spoleh?

Údržba auta před dovolenou je důležitá nejen kvůli zbytečným starostem a nákladům na opravy v zahraničí. Nezbytná je také z hlediska bezpečnosti. Naložené auto vyvíjí větší zátěž na brzdový systém, a tak podcenění servisu znamená vyšší riziko dopravní nehody. Pravidelná údržba auta se vám rozhodně vrátí i v delší životnosti vozu a nižší spotřebě paliva.

Havarijní pojištění online

Nehoda nebo závada v zahraničí? Spolehněte se na asistenční služby

Existuje způsob, jak se vysokým nákladům na opravu v zahraničí vyhnout. V rámci havarijního pojištění se nabízí asistenční služby, které kromě servisních prací zahrnují také zapůjčení náhradního vozidla, ubytování pro celou posádku nebo odtah nepojízdného vozu do ČR. Konkrétní služby se u jednotlivých pojišťoven liší, proto si srovnejte různé nabídky online.

10 tipů na údržbu auta před dovolenou

 1. Zkontrolujte hladinu motorového oleje. Pokud se blíží termín jeho výměny, raději ji proveďte ještě před dovolenou.

 2. Doplňte chladicí kapalinu. V horku dostává chlazení motoru zabrat.

 3. Auto přezujte na letní pneumatiky, pokud jste tak ještě neučinili. Zimní pneumatiky mají v horku horší přilnavost. Minimální hloubka vzorku činí 1,6 mm.

 4. Dofoukněte pneumatiky na tlak, který výrobce doporučuje pro plně naložený vůz. Správně nahuštěné pneumatiky zlepšují ovladatelnost vozu a snižují spotřebu paliva.

 5. V servisu nechte zkontrolovat brzdy – kotouče, destičky a dostatek brzdové kapaliny. Na brzdy musí být spoleh jak v horských průsmycích, tak při vysokých rychlostech na dálnici.

 6. Zkontrolujte napětí autobaterie pomocí voltmetru. Nabitá autobaterie by měla mít napětí 12,6 V.

 7. Nechte vyčistit klimatizaci a doplnit chladicí médium. Jinak hrozí, že klimatizace nebude dostatečně chladit. Zanesené filtry navíc šíří do interiéru škodlivé organismy.

 8. Zkontrolujte funkčnost světel a blinkrů, případně vyměňte prasklé žárovky. Také můžete upravit nastavení předních světlometů, abyste neoslňovali protijedoucí řidiče.

 9. Vyměňte zpuchřelé gumičky do stěračů a doplňte kapalinu do ostřikovačů. Tak si zajistíte jasný výhled i za prudkého lijáku.

 10. Vyčistěte interiér i exteriér vozidla. Umyjte hlavně okna, světlomety a zpětná zrcátka.

Věděli jste?

1,5litrová láhev vody se při nárazu v 90 km/h chová, jako by vážila 40 kilogramů? Předměty volně položené v autě mohou způsobit úrazy nebo dokonce smrtelná zranění. Proto při cestě na dovolenou zajistěte zavazadla proti pohybu. Nejbezpečnější je uložit veškerý náklad do zavazadlového prostoru, případně střešního boxu.

Co ještě před dovolenou autem nezapomenout

 • Natankujte plnou nádrž. Ceny pohonných hmot v zahraničí jsou obvykle vyšší než v ČR.

 • Kontrola auta před jízdou musí zahrnovat prohlídku povinné výbavy do auta. Zjistěte si, co musíte do výbavy doplnit pro zemi, kam cestujete.

 • Nezapomeňte si sbalit řidičský průkaz. Při cestách mimo Evropu budete potřebovat ještě mezinárodní řidičský průkaz.

 • Vezměte s sebou zelenou kartu v papírové podobě, ne ve všech zemích se policisté spokojí s elektronickou podobou. Můžete ji vytisknout jen černobíle.

 • Ověřte si územní platnost havarijního pojištění. Některé produkty platí pouze pro cesty po ČR.

Vyzkoušejte cestovní pojištění včetně pojištění vozu

Nemáte havarijní pojištění, ale rádi byste měli záložní plán, když vám auto na dovolené vypoví službu? Spojte cestovní pojištění s autoasistencí v rámci pojištění Dovolená autem.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Tipy na výlety do hor pro milovníky hor - Nohy muže pochodující po horách
  14. června 2024|Jana Březinová
  Tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi i zkušené turisty

  Toužíte poznat české hory, ale nevíte, které trasy zvolit pro děti? Nebo si naopak chcete dát do těla na náročnějším výstupu? Dali jsme dohromady tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi po ČR a zkušené turisty vezmeme i na Slovensko.

 • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
  13. června 2024|Jana Březinová
  Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

  Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

 • technická kontrola vozu
  26. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Vše, co potřebujete vědět o STK

  Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

 • motorka vedle auta
  26. dubna 2024|Jana Březinová
  Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

  Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • výlet na motorce v horách
  06. dubna 2024|Jana Březinová
  Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

  Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

 • žena u moře - zájezd last minute
  04. dubna 2024|Jana Březinová
  Vyplatí se koupit first minute zájezd?

  Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?