Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce

Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2023

I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží – budeme připlácet nejen za pohonné hmoty, ale i autoservisní práce a součástky. Ceny budou kopírovat inflaci a ta zůstává nadále vysoká, i když oproti loňskému roku nebude nárůst cenové hladiny tak citelný. Čeká nás i zdražení pojištění aut. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

Vývoj cen povinného ručení

Ceny povinného ručení a ostatně také havarijního pojištění už nějaký ten rok stoupají, ale naštěstí zatím ne v tempu inflace. Průměrné ceny povinného ručení dlouhodobě sleduje Česká kancelář pojistitelů (ČKP), údaje za rok 2022 zatím nezveřejnila. Průměrné pojistné v roce 2021 činilo 3 437 Kč.

Zdražení povinného a havarijního pojištění v roce 2023 - Tabulka průměrné ceny pojistného

Aktuálnější údaje poskytuje POVindex, který sestavuje Broker Consulting. Metodika se od ČKP liší, POV index sleduje vývoj průměrné ceny povinného ručení pouze pro vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW, což je typické vozidlo v české domácnosti. V lednu 2023 se průměrná výše pojistky zastavila na 6 735 Kč. Oproti loňskému lednu to znamená zdražení povinného ručení o 272 Kč. Meziměsíčně pak došlo k nárůstu o pouhých 10 Kč.

Nicméně analytik neživotního pojištění společnosti Broker Consulting Jiří Váchal uvádí, že by v následujících měsících mohlo dojít k nárůstu cen pojistného okolo šesti procent.

Hlavním důvodem zdražování u daného typu pojištění je hospodářské ochlazení, k němuž od druhé poloviny minulého roku postupně dochází. Přetrvávající nejistoty na trzích, ale i ve firmách navíc podporují růst cen energií, materiálů ale i zdrojů obecně.

Jiří VáchalBroker Consulting

Proč povinné ručení zdražuje?

Důvodem jsou nejen problémy v ekonomice způsobené více než dvouletou epidemií nemoci Covid-19, ale také současný konflikt na Ukrajině a s ním související zdražování energií, materiálů i lidské práce, které jde ruku v ruce s nedostatkem náhradních dílů a dlouhými čekacími lhůtami, které mohou být v současné době i dvojnásobné.


Zdražování náhradních dílů okomentoval na konci roku 2022 pro Novinky.cz i specialista pojišťovny Kooperativy Marian Skript: „Je potřeba říct, že jen ceny dílů a prací v autoservisech šly od ledna nahoru o dvacet třicet procent. A to ne vlivem pozvolného nárůstu, ale prostým přeceněním zásob z jednoho dne na druhý.”

Víte že...

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi průměrně ušetří 2 350 Kč za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy.


Do zdražení povinného ručení se promítají nejen náklady na materiální škody, ale také odškodnění zdravotní újmy – inflace totiž tlačí na růst mezd, a to ovlivňuje odškodnění ztráty na výdělku, náklady na péči v rámci asistencí v domácnosti i celkové náklady na zdravotní péči.

Podle údajů ČKP z listopadu 2022 činilo odškodnění bolestného 118 tis. Kč, kompenzace za ztížení společenského uplatnění 760 tis. Kč a za kompenzaci duševní újmy pozůstalých po obětech dopravních nehod vyplatí pojišťovny v průměru 2 mil. Kč.

V oblasti majetkových škod se lze orientovat podle tzv. škodní inflace, kterou sleduje Česká kancelář pojistitelů. „Podle této statistiky, vycházející z průměrné výše škody, osciloval inflační nárůst před třemi lety kolem 6 %. Loni to bylo 8 % a poslední čísla v tomto roce indikují nárůst na 11 %. To pochopitelně navozuje možnost zvyšování ceny pojistného. Ta je však díky velkému konkurenčnímu boji dlouhodobě jen pozvolná. A žádné skokové zdražování neočekáváme ani dál,“ říká Renata Čapková z České podnikatelské pojišťovny pro Auto.cz.

Jak na povinném ručení ušetřit?

Nejlevnější pojistka není automaticky nejlepší pojistka. Při výběru vhodného produktu se vyplatí sledovat nejen cenu, ale zejména rozsah pojistné ochrany, asistenční služby, jednotlivá rizika, ale i výluky, na základě kterých mohou jednotlivé pojišťovny pojistné plnění krátit nebo ho dokonce úplně odmítnout.

Mezi nejčastější výluky z povinného ručení patří škody způsobené úmyslně, ty, které způsobil řidič pod vlivem nebo bez řidičského oprávnění, či škody vzniklé při manipulaci s nákladem stojícího vozidla. Pojišťovací experti zároveň doporučují sjednat alespoň limit 70/70 milionů Kč. Tedy 70 milionů korun na majetkové škody a stejnou částku pro újmy na zdraví.


Pro lepší orientaci v jednotlivých nabídkách tuzemských pojišťoven je dobré mezi sebou produkty vzájemně porovnat pomocí online kalkulačky. Výsledná cena povinného ručení navíc závisí na mnoha faktorech, z nichž mnohé nelze ovlivnit (např. bydliště, věk řidiče, technické parametry vozidla apod.). Pokud chcete ušetřit na povinném ručení, přečtěte si následující článek s konkrétními tipy.

Nechce se vám platit drahé autopojištění?

Dejte stop neustálému zdražování. Pomůžeme vám se změnou pojišťovny i se sjednáním lepší nabídky. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Zdražuje i havarijní pojištění

Dražší náhradní díly, energie, materiál i lidská práce zvýšily nejen cenu povinného, ale také havarijního pojištění. Jeho průměrná cena se v prvních třech měsících roku 2023 pohybuje okolo 9 500 Kč ročně. Tlak na cenu havarijního pojištění vyvíjí také extrémní hodnota ojetých vozů – zůstatková cena vozu setrvává vysoká, a tím pádem havarijní pojištění nezlevňuje ani v průběhu let. Průměrná cena havarijního pojištění je nejvyšší pro řidiče, kteří nemají vyježděné žádné bonusy a věkem spadají do rizikové skupiny (do 30 nebo nad 60 let).

Havarijní pojištění může pokrýt rizika spojená s:

  • havárií,

  • živly,

  • vandalismem,

  • odcizením,

  • střetem se zvěří.

Střety se zvěří jsou stále častější

Právě střet se zvěří se na dopravních nehodách podílí čím dál častěji. Alarmující statistika z Portálu nehod pochází z druhého čtvrtletí 2022, kdy došlo k 4041 střetům se zvěří, zatímco ve stejném období roku 2010 to bylo pouze 897.

„Nejrizikovější jsou jarní (duben–červen) a podzimní měsíce (září–listopad), což souvisí s rozmnožovacím cyklem zvěře a její zvýšenou aktivitou. Na jaře kulminují nehody se zvěří v květnu, kdy se na počtu všech nehod podílí 13 %, na podzim pak v listopadu, kde mají 12,5% podíl. Celoročně dominuje nehodám vysoká pravděpodobnost, na podzim se ovšem významně zvyšuje riziko, že se potkáte s divokým prasetem,“ uvádí Jan Chalas z Portálu nehod.

Mohlo by vás zajímat

Výši škod ze střetu se zvěří sleduje tzv. SRNA index. Vyjadřuje podíl škod k délce silniční sítě na daném území, sleduje se zvlášť pro letní a zimní měsíce. Poslední údaje pochází z léta 2022, kdy SRNA index pro celou Českou republiku činil 5 237 Kč/km. Za posledních 10 let stoupnul více než trojnásobně.

Nejvyšší škody vznikají na území hl. m. Prahy, kde SRNA index dosáhl 24 012 Kč/km. Naopak nejmenší hodnotu má v Karlovarském kraji, a to 804 Kč/km.


Střet se zvěří nebývá součástí základních balíčků havarijního pojištění, proto je potřeba si k němu sjednat připojištění zvlášť. Orientační cena na trhu se pohybuje od 500 do 2 000 Kč za rok. Vždy samozřejmě záleží na pojistných limitech, které jsou u základních pojistek zhruba 100 000 Kč, což může být vzhledem k vysokým cenám oprav nedostatečné.

Připojištění střetu se zvěří by měli mít sjednané zejména motoristé, kteří se často pohybují po lesních nebo polních cestách, kde je riziko sražení zvířete zvýšené.

Kalkulace havarijního pojištění zdarma

Víte, kolik by vás stálo havarijní pojištění? Vyplňte údaje do naší kalkulačky a my vám poradíme s výběrem i sjednáním té nejvýhodnější nabídky na trhu.

Pozor na staré limity a výluky

Mnozí klienti pojišťoven ve snaze ušetřit neaktualizují stávající smlouvy a nechávají si v nich staré limity. V případě dopravní nehody pak dostanou v poměru k současným cenám jen zlomek náhrady. Proto je důležité smlouvy jednou ročně aktualizovat.

Limitem pojistného plnění je v tomto případě pojistná částka, která by měla odrážet současnou hodnotu pojišťovaného vozidla. Pozornost věnujte i výlukám, na základě kterých mohou pojišťovny pojistné plnění krátit nebo ho dokonce odmítnout úplně.

Mezi nejčastější výluky u havarijního pojištění patří:

  1. Úmysl a trestná činnost

  2. Řízení vozu bez řidičského oprávnění nebo pod vlivem

  3. Mimořádné události (např. válka, nepokoje, teroristický útok, stávka, jaderný útok apod.)

  4. Závady na vozidle (vozidlo je technicky nezpůsobilé k jízdě)

  5. Neoprávněné využití vozidla (užití vozidla jinému účelu, než ke kterému je určeno)

Náš tip

Ušetřete na havarijním pojištění

Cenu havarijního pojištění ovlivňuje spousta faktorů, některé z nich ale můžete ovlivnit, a snížit si tak výslednou cenu. Přečtěte si článek se všemi možnými tipy a vychytávkami, jak ušetřit.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|Petr Pohůdka
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

  • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
    10. března 2024|Jana Březinová
    5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

    Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

  • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
    27. února 2024|Jana Březinová
    Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

    Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

  • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
    13. února 2024|Jana Březinová
    Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

    V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?

  • povinné ručení mimo čr
    12. února 2024|Petr Pohůdka
    Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

    Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

  • pohonne-hmoty
    24. ledna 2024|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Ceny pohonných hmot v posledních třech měsících výrazně klesly. Benzín i nafta stojí v průměru okolo 36 Kč/litr. Zlevňuje se především kvůli propadu cen ropy na světových trzích. Nejvyšší ceny jsou tradičně v Praze, naopak nejvýhodněji natankujete v Královéhradeckém kraji. V rámci Evropské unie je nejlevnější benzín v Bulharsku a Rumunsku. Podívejte se na grafy porovnávající současné ceny pohonných hmot v ČR a EU.

  • 10. ledna 2024|Jana Březinová
    Jaké změny platí pro řidiče od 1. ledna 2024?

    Se začátkem roku se řidiči v ČR musí připravit na mnoho novinek zejména v souvislosti s novým zákonem o silničním provozu. Mění se bodový systém i výše pokut. Už s sebou není třeba vozit doklady od auta, velký technický průkaz se dokonce ruší. Dálniční známka zdraží o 800 Kč a na silnice vyjedou už 17letí řidiči. Jaké novinky pro řidiče od letoška platí?

  • Auto po autonehodě
    28. prosince 2023|Jana Březinová
    Víte, jak získat odpovídající odškodnění po dopravní nehodě?

    Poškození při dopravní nehodě mají často nárok na násobně vyšší částky, než jim přiznala pojišťovna. Na vině bývají nesprávně vyplněné formuláře nebo chybějící lékařské zprávy. Navíc někdy o kompenzaci ani nežádají, protože nechtějí viníka popotahovat u soudu. Odškodnění se však řeší přímo s pojišťovnou a vyplácí se z povinného ručení.

  • stromecek-na-aute
    03. prosince 2023|Petr Woff
    Jak dovézt živý vánoční stromek bez dopravní nehody

    K vánočním svátkům patří pěkný smrček, jedlička nebo jiný jehličnan, který postavíte a nazdobíte ve své domácnosti. Vhodného adepta seženete lehce, otázka však zní, jak dopravíte živý vánoční stromeček do svého bydliště. Srovnejme, kolik stojí profesionální přeprava a jak naložíte stromek do svého auta, aby následná cesta neskončila dopravní nehodou.

  • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
    30. listopadu 2023|Jana Březinová
    Jak vybrat první auto

    Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.