Zabezpečení motorky - zámek na kolo

Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

Zabezpečení motorky vyřešíte i za pár stovek Kč

V České republice je každoročně ukradeno zhruba 400 motocyklů. Meziročně se tento údaj v posledních letech příliš nemění. Nejrizikovější je Praha, Středočeský a Jihomoravský kraj. Mnoha krádežím mohou majitelé předejít adekvátním zabezpečením motorky. Zloděje často odlákají i levné zabezpečovací prvky.

Základní ochranu zajistí zámek na motorku. Setkáte se s několika typy.

 • Lankový zámek na motorku: Nejlevnější řešení, lankový zámek pořídíte v řádu nižších stovek Kč. Základ tvoří ocelové lanko ovinuté například vrstvou silikonu nebo jiným materiálem, který zabraňuje poškrábání motorky. Kromě ceny vás potěší i nízká hmotnost a flexibilita – lanko snadno ohnete kolem různých konstrukcí. Nevýhodu představuje relativně nízká odolnost lanka proti násilným pokusům o přestřižení. S odpovídajícím nářadím se zloděj této překážky zbaví za pár sekund.

 • Řetězový zámek na motorku: Podobně jako lankový zámek ho připnete třeba ke sloupu nebo lampě. Je silný a odolný vůči pokusům o přeříznutí. Skládá se z řetězu s ocelovými oky. Samozřejmostí je potažení měkčími materiály (textil, guma). Kvalitnější modely, které stojí okolo 1 000 Kč, zajistí vysokou úroveň ochrany. Počítejte ale s tím, že jsou objemnější a při jízdě mohou v přihrádce řinčet.

 • Kotoučový zámek na motorku: Na rozdíl od předešlých typů se nemusí poutat k žádnému pevnému bodu, lze ho tedy použít kdykoliv. Nezabraňuje ale odtažení motorky, což je jeden z nejběžnějších způsobů odcizení. Hodí se proto spíše při parkování na frekventovaných místech. Zámek se umisťuje na přední kotouč a znemožňuje otáčení kola. Jeho cena se rovněž pohybuje ve stovkách Kč.

Typy zámků na motorku - grafika

Náš tip

Kotoučový zámek je poměrně nenápadný a při návratu k motorce na něj ve chvíli roztržitosti snadno zapomenete. Rozjetí s připevněným zámkem může vést k nepříjemnému zranění nebo poškození motocyklu. Proto si raději pořiďte tzv. připomínač zámku. Jde o jednoduchý reflexní doplněk, který připojíte mezi zámek a řídítka. Vyjde vás na méně než 100 Kč.

K fyzickým prvkům přidejte alarm či GPS lokátor na motorku

Fyzické zabezpečení motorky má své limity. Zámky se dají určitými nástroji přeříznout, kolo odmontovat. Pokud zloději budou mít čas a klid na práci, mohou si s překážkami poradit. Proto je vhodné zabezpečení motorky zefektivnit elektronickými prvky. Vhodným doplňkem může být alarm.

Základní alarmy díky otřesovým a pohybovým čidlům spustí hlasitý zvukový signál, když zloděj s motorkou začne manipulovat. Dražší modely toho nabízí více – například zabudovaný imobilizér (brání nastartování motoru), snímač zatížení sedla, čidlo hlídající vstup do zapalování nebo funkci dálkového vypnutí motoru. Běžnou součástí je i propojení s mobilní aplikací v telefonu, kde se vám v krizových situacích objeví notifikace.

Náš tip

Zajímavou kombinaci fyzického a elektronického zabezpečení nabízí kotoučový zámek na motorku s alarmem. Přítomnost alarmu částečně řeší hlavní nedostatek kotoučového zámku – možnost naložení celého motocyklu.


Ještě vyšší úroveň ochrany vám poskytne GPS lokátor na motorku, který přes mobilní aplikaci umožňuje sledovat pohyb a aktuální polohu motorky. Tyto informace mohou policii výrazně pomoci při pátrání po vašem stroji. GPS lokátor na motorku seženete za zhruba 1–2 tisíce Kč. Typicky se instaluje pod sedlo.

Nepodceňujte zabezpečení motorky v garáži

Nezapomínejte ani na zabezpečení motorky v domácích podmínkách. Prostor pro parkování jednostopého miláčka většinou zajistí garáž. Ta by měla být optimálně vybavena bezpečnostními vraty a kvalitním zámkem. Pokud máte v garáži okna, pořiďte do nich neprůhledné bezpečnostní fólie – zamezí ve výhledu do garáže a zabrání snadnému rozbití oken.

Do zdi nebo podlahy v garáži si přidělejte kotvy či kotevní stanice. K oku kotvy můžete motorku připevnit řetězovým zámkem. Na zabezpečení motorky si dejte záležet zejména v případech, kdy se garáž nachází na odlehlém místě.

Podcast Nepodceňto

Jak zkontrolovat technický stav motorky před jízdou, na jaké chyby si dát pozor nebo jak si motorku pojistit? Vše se dozvíte v jedné z epizod našeho podcastu Nepodceňto.

5 závěrečných tipů pro zabezpečení motorky proti krádeži

 • Kombinujte více prvků zabezpečení: Každá překážka navíc zvyšuje šanci, že si zloděj svůj záměr rozmyslí nebo bude při krádeži přistižen. Uvedené prvky patří mezi nejvíce používané, ale narazíte také na další alternativy.

 • Řešte i odolnost materiálů: Kromě zabezpečovací funkce se zaměřte na celkovou odolnost jednotlivých prvků. Ujistěte se, že si dané materiály poradí s vysokou prašností, silným deštěm nebo extrémními teplotami.

 • Zvažte plachtu na motorku: Krycí plachta na motorku primárně slouží pro ochranu před vlivy počasí. Zároveň ale skryje motocykl před zraky případných zlodějů a tipařů.

 • Dejte si pozor na sílu sociálních sítí: Nová mašina v garáži? To vybízí k fotce na sociální sítě. Jste si ale jistí tím, že se informace o nákupu drahé motorky a její polohy nedostane do nesprávných rukou?

Sjednejte si havarijní pojištění na motorku

Zloději jsou vždy o krok napřed. I přes veškeré úsilí a pečlivé zabezpečení může být váš motocykl ukraden. V takových chvílích přijde vhod havarijní pojištění, díky kterému získáte prostředky na nákup nového stroje. Havarijní pojištění na motorku se vztahuje také na vandalismus nebo odření na parkovišti neznámým pachatelem. Nejvýhodnější havarijko si během pár minut najdete v naší online kalkulačce.


Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • výlet na motorce v horách
  06. dubna 2024|Jana Březinová
  Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

  Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  10. března 2024|Jana Březinová
  5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  27. února 2024|Jana Březinová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?