Zabezpečení motorky - zámek na kolo

Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

Zabezpečení motorky vyřešíte i za pár stovek Kč

V České republice je každoročně ukradeno zhruba 400 motocyklů. Meziročně se tento údaj v posledních letech příliš nemění. Nejrizikovější je Praha, Středočeský a Jihomoravský kraj. Mnoha krádežím mohou majitelé předejít adekvátním zabezpečením motorky. Zloděje často odlákají i levné zabezpečovací prvky.

Základní ochranu zajistí zámek na motorku. Setkáte se s několika typy.

 • Lankový zámek na motorku: Nejlevnější řešení, lankový zámek pořídíte v řádu nižších stovek Kč. Základ tvoří ocelové lanko ovinuté například vrstvou silikonu nebo jiným materiálem, který zabraňuje poškrábání motorky. Kromě ceny vás potěší i nízká hmotnost a flexibilita – lanko snadno ohnete kolem různých konstrukcí. Nevýhodu představuje relativně nízká odolnost lanka proti násilným pokusům o přestřižení. S odpovídajícím nářadím se zloděj této překážky zbaví za pár sekund.

 • Řetězový zámek na motorku: Podobně jako lankový zámek ho připnete třeba ke sloupu nebo lampě. Je silný a odolný vůči pokusům o přeříznutí. Skládá se z řetězu s ocelovými oky. Samozřejmostí je potažení měkčími materiály (textil, guma). Kvalitnější modely, které stojí okolo 1 000 Kč, zajistí vysokou úroveň ochrany. Počítejte ale s tím, že jsou objemnější a při jízdě mohou v přihrádce řinčet.

 • Kotoučový zámek na motorku: Na rozdíl od předešlých typů se nemusí poutat k žádnému pevnému bodu, lze ho tedy použít kdykoliv. Nezabraňuje ale odtažení motorky, což je jeden z nejběžnějších způsobů odcizení. Hodí se proto spíše při parkování na frekventovaných místech. Zámek se umisťuje na přední kotouč a znemožňuje otáčení kola. Jeho cena se rovněž pohybuje ve stovkách Kč.

Typy zámků na motorku - grafika

Náš tip

Kotoučový zámek je poměrně nenápadný a při návratu k motorce na něj ve chvíli roztržitosti snadno zapomenete. Rozjetí s připevněným zámkem může vést k nepříjemnému zranění nebo poškození motocyklu. Proto si raději pořiďte tzv. připomínač zámku. Jde o jednoduchý reflexní doplněk, který připojíte mezi zámek a řídítka. Vyjde vás na méně než 100 Kč.

K fyzickým prvkům přidejte alarm či GPS lokátor na motorku

Fyzické zabezpečení motorky má své limity. Zámky se dají určitými nástroji přeříznout, kolo odmontovat. Pokud zloději budou mít čas a klid na práci, mohou si s překážkami poradit. Proto je vhodné zabezpečení motorky zefektivnit elektronickými prvky. Vhodným doplňkem může být alarm.

Základní alarmy díky otřesovým a pohybovým čidlům spustí hlasitý zvukový signál, když zloděj s motorkou začne manipulovat. Dražší modely toho nabízí více – například zabudovaný imobilizér (brání nastartování motoru), snímač zatížení sedla, čidlo hlídající vstup do zapalování nebo funkci dálkového vypnutí motoru. Běžnou součástí je i propojení s mobilní aplikací v telefonu, kde se vám v krizových situacích objeví notifikace.

Náš tip

Zajímavou kombinaci fyzického a elektronického zabezpečení nabízí kotoučový zámek na motorku s alarmem. Přítomnost alarmu částečně řeší hlavní nedostatek kotoučového zámku – možnost naložení celého motocyklu.


Ještě vyšší úroveň ochrany vám poskytne GPS lokátor na motorku, který přes mobilní aplikaci umožňuje sledovat pohyb a aktuální polohu motorky. Tyto informace mohou policii výrazně pomoci při pátrání po vašem stroji. GPS lokátor na motorku seženete za zhruba 1–2 tisíce Kč. Typicky se instaluje pod sedlo.

Nepodceňujte zabezpečení motorky v garáži

Nezapomínejte ani na zabezpečení motorky v domácích podmínkách. Prostor pro parkování jednostopého miláčka většinou zajistí garáž. Ta by měla být optimálně vybavena bezpečnostními vraty a kvalitním zámkem. Pokud máte v garáži okna, pořiďte do nich neprůhledné bezpečnostní fólie – zamezí ve výhledu do garáže a zabrání snadnému rozbití oken.

Do zdi nebo podlahy v garáži si přidělejte kotvy či kotevní stanice. K oku kotvy můžete motorku připevnit řetězovým zámkem. Na zabezpečení motorky si dejte záležet zejména v případech, kdy se garáž nachází na odlehlém místě.

Podcast Nepodceňto

Jak zkontrolovat technický stav motorky před jízdou, na jaké chyby si dát pozor nebo jak si motorku pojistit? Vše se dozvíte v jedné z epizod našeho podcastu Nepodceňto.

5 závěrečných tipů pro zabezpečení motorky proti krádeži

 • Kombinujte více prvků zabezpečení: Každá překážka navíc zvyšuje šanci, že si zloděj svůj záměr rozmyslí nebo bude při krádeži přistižen. Uvedené prvky patří mezi nejvíce používané, ale narazíte také na další alternativy.

 • Řešte i odolnost materiálů: Kromě zabezpečovací funkce se zaměřte na celkovou odolnost jednotlivých prvků. Ujistěte se, že si dané materiály poradí s vysokou prašností, silným deštěm nebo extrémními teplotami.

 • Zvažte plachtu na motorku: Krycí plachta na motorku primárně slouží pro ochranu před vlivy počasí. Zároveň ale skryje motocykl před zraky případných zlodějů a tipařů.

 • Dejte si pozor na sílu sociálních sítí: Nová mašina v garáži? To vybízí k fotce na sociální sítě. Jste si ale jistí tím, že se informace o nákupu drahé motorky a její polohy nedostane do nesprávných rukou?

Sjednejte si havarijní pojištění na motorku

Zloději jsou vždy o krok napřed. I přes veškeré úsilí a pečlivé zabezpečení může být váš motocykl ukraden. V takových chvílích přijde vhod havarijní pojištění, díky kterému získáte prostředky na nákup nového stroje. Havarijní pojištění na motorku se vztahuje také na vandalismus nebo odření na parkovišti neznámým pachatelem. Nejvýhodnější havarijko si během pár minut najdete v naší online kalkulačce.


Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.