Letní brigáda - mladá žena připravuje kávu

Tipy na letní brigády. Kde a jak hledat, abyste zaručeně našli

9. 7. 2023
|
Délka čtení: 5 min.

Každá koruna se hodí a v době letních dovolených, netradičních zážitků, výletů a hudebních akcí to platí dvojnásob. Jak a kde hledat ideální letní brigádu, možná i celoroční přivýdělek? Máme pro vás hned několik tipů, na co si dát pozor z hlediska pracovní smlouvy a také třeba odvodu daní. 

Letní brigády jsou aktuálním tématem, a to nejen pro samotné brigádníky. Firmy hledají pracovní síly, které dočasně zastoupí jejich stálé zaměstnance v době dovolených. 

Kdy a kde hledat brigádu

Brigádu se vyplatí hledat čím dříve, tím lépe, ideálně od poloviny května. V té době firmy začínají rozhazovat sítě a poptávat brigádníky. Při včasném hledání je k dispozici také větší výběr zajímavých nabídek. Ale nezoufejte, s ohledem na situaci na trhu práce je zcela reálné najít volné místo i na poslední chvíli.

Možností, jak si najít brigádu, je více. Nejprve se zaměřte na své nejbližší okolí – poptejte se příbuzných, známých a kamarádů, zda nemají tip na volné místo. Menší firmy často nikde ani neinzerují a brigádnická místa obsadí na doporučení. Další offline metodou hledání je „dívat se prostě kolem sebe.“ Inzeráty mohou viset na nástěnkách úřadu práce, ve vaší škole, na vývěsce na ulici či na výloze obchodu. A pokud se nebojíte, můžete se také prostě zeptat, zda nebudou potřebovat záskok na dobu dovolených – zkuste třeba váš oblíbený obchod či kavárnu.

Práci můžete najít také v zahraničí. Více se dočtete v našem článku:

Koukejte také pravidelně na pracovní portály či platformy s brigádami. Nabízejí možnost registrace, dle zadaných parametrů vám tak budou na e-mail chodit vhodné práce, resp. budete v databázi zájemců o brigádu. Mezi ty nejznámější patří třeba Jobs.cz, Prace.cz, Jenprace.cz či Dobraprace.cz.

Možností jsou také weby zaměstnavatelů a samozřejmě i jejich sociální sítě. Facebook navíc firmám nabízí možnost umisťovat své inzeráty veřejně za stránku.

Nezaměřujte se pak pouze na firemní profily. Třeba na Facebooku najdete i spoustu veřejných skupin zaměřených právě na nabídky a poptávky brigád. Jednou z nich je třeba „Brigády práce Praha“, obdobné existují i pro Brno, Olomouc či Pardubice atd.

Obory, kde jsou volná místa

Mezi tradiční letní přivýdělky patří pokladní či třeba obsluha v gastro provozech. Gastronomie je obecně obor, kde najdete brigádu s velkou pravděpodobností. Stálí pracovníci se během pandemie rozptýlili do jiných sektorů a nechce se jim příliš zpět. 

Další volná místa souvisejí se samotnou sezonou. Můžete tak najít práci třeba jako instruktor či zdravotník na dětském táboře, další možností je obor stavebnictví či zemědělství. Obecně je však největší zájem o lehčí manuální a hlavně administrativní činnosti. 

Brigády na léto v Praze

V Praze seženete volné místo velmi snadno. Poptávka po sezonních zaměstnancích je v Praze a okolí dokonce nejvyšší z celé republiky. 

Výpomoc hledají nejčastěji firmy v oblastech jako je obchod a prodej, ve službách a samozřejmě v pohostinství a gastronomii.

Ve velkém městě, jako je Praha, je velká nabídka zajímavějších a méně obvyklých brigád. Můžete se třeba zaregistrovat do agentury, která vyhledává komparzisty do filmů či televizních reklam. Zajímavým přivýdělkem je také mystery shopper – agentura si vás najme, abyste jako „zákazník“  prověřili chování obchodníka. Pracovní agentury také často nabízí pozice inventurních pracovníků. Pokud vám nevadí telefonování, můžete sehnat místo na pozici telefonního operátora pro průzkum trhu. Další možností jsou brigády typu pomoc s hlídáním dětí, pomoc seniorům, pomocné či úklidové práce v domácnosti a také třeba hlídání a venčení psů. I na menších městech si pak můžete přivydělat třeba roznosem letáků. 

Brigády na léto v Brně

Také v Brně je práce dost a obecně se dá říct, kdo hledá brigádu, ten jistě nějakou najde. Kromě uvedených tipů se vyplatí přidat do skupin, které jsou zaměřeny na Brno a okolí. Patří mezi ně Brigády práce Brno či Práce/ Brigády/ Příležitosti - Brno a okolí.

Tip

Pokud již studujete vysokou školu, hledejte nejprve přivýdělek v oboru. Praxe se vám bude jistě hodit. Třeba studenti Masarykovy univerzity mají možnost registrovat se na kariérním portálu JobCheckIN. Ten má za cíl přímé propojení se zaměstnavateli.

Letní brigády v zahraničí

Pokud vás láká zahraničí, vězte, že tyto pozice bývají obsazeny již velmi brzy. Také je dobré vše propočítat, jelikož krátkodobé brigády v zahraničí nebývají příliš výhodné kvůli nákladům na cestu či bydlení. Ideálně vycestujte na minimálně tři až čtyři měsíce. 

Brigádu v zahraničí můžete nejlépe najít na doporučení přátel, kteří již mají takovou zkušenost. Jinak se můžete obrátit na specializované agentury či sami hledat na internetu v inzerátech. 

Zároveň není vůbec od věci vycestovat ve dvou. Některé náklady si můžete rozdělit a hlavně budete mít určitou oporu.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovní pojištění

Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace v zahraničí vás může vyjít i na miliony korun. Kvalitní cestovní pojištění vás plně ochrání před zvolenými riziky a pomůže vám s úhradou nákladů. Kromě krytí léčebných výloh si můžete pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadel.

Výběr brigády: Na co si dát pozor aneb Smlouva je nutná

Brigádníci zpravidla pracují na dohodu o provedení práce (DPP – do 300 hodin/rok), resp. na dohodu o pracovní činnosti (DPČ – nad 300 hodin/rok). Podepsání řádné smlouvy nepodceňujte – řiďte se v tomto případě vždy rčením „co je psáno, to je dáno“. 

Co se týče typu smlouvy a výše odměny, jako výhodnější je obecně doporučována DPP. Pokud váš měsíční výdělek nepřesáhne 10 000 Kč, nebudete muset odvádět sociální ani zdravotní pojištění. V kombinaci s podepsaným Prohlášením poplatníka, tudíž uplatněním slev na dani a výdělku do 10 000 Kč měsíčně, se pak vaše hrubá mzda bude rovnat mzdě čisté.

Pro rok 2023 je určena minimální mzda 17 300 Kč hrubého měsíčně. V přepočtu na hodinu činí minimální sazba 103,80 Kč.


Abyste nesplakali nad výdělkem, vše si dobře propočítejte. Pozor si dejte třeba na nátlak zaměstnavatele, abyste absolvovali počáteční drahé školení, na nutnost vyřídit si nejrůznější průkazy či vysoké náklady na cestu. 

V případě, že si budete v průběhu období brigády chtít vzít volno, seznamte s vaším záměrem zaměstnavatele hned na začátku spolupráce.

Tip

Kam s vydělaným obnosem? Pokud nemáte v plánu peníze hned utratit, uložte si je na spořicí účet či na stavební spoření.

Sára NovákováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.