Blog
Cestování
Test na covid

Testy na covid-19: Jsou stále zdarma nebo si Češi už musí připlatit?

22. září 2021|Monika Šaríková|

V první polovině června vláda prohlásila, že od 1. září 2021 skončí bezplatné testování na covid-19 pro všechny osoby nad 18 let. Cestování za hranice se tak mělo prodražit až o několik set korun. Jaká je situace nyní na začátku října?

Porovnat pojištění

Rozhodnutí o obnovení poplatků za testy na covid-19 vzbudilo mezi lidmi vlnu nevole. To společně s novým zhoršením epidemie v okolních zemích současnou vládu přimělo změnit rozhodnutí. Ať tak či onak stávající vláda 23. srpna 2021 oznámila, že testy na covid zůstanou dál zdarma pro všechny dospělé osoby a to nejméně do 31. října 2021.

Důvodem změny rozhodnutí byl nepříznivý vývoj epidemie

Testy mohou Češi pro cesty do zahraničí využívat zdarma ještě minimálně do konce října. Původně měly být testy od 1. září 2021 zdarma pouze pro děti a dospívající do 18 let, dále pro osoby, které nelze ze zdravotních důvodů očkovat a také pro osoby s nedokončeným očkováním. V jeden okamžik to dokonce vypadalo, že za testy budou platit všichni starší 12 let.

Dle slov ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) byl hlavním důvodem ke změně jejich postoje nepříznivý vývoj v některých evropských zemích, v nichž počet nakažených opět roste. Například Německo na konci léta oznámilo propuknutí již čtvrté vlny koronavirové epidemie.

Čtyři antigenní a dva PCR testy stále zdarma

V současně době platí stav, kdy mají všichni čeští občané nadále v rámci svého zdravotního pojištění hrazené čtyři antigenní testy a dva PCR testy každý měsíc. Mezi testy musí být dodržen časový rozestup dlouhý alespoň sedm dní. Za další testy už se platí.

Preventivní testy jsou nutné při cestách do zahraničí, ale rovněž při návštěvách kulturních či sportovních akcí a pro využití některých služeb u nás v Česku. Jedná se zejména o fitness a wellness centra, masáže, ale také koncerty, výstavy, přednášky a podobně.

Testy většinou nemusí absolvovat osoby s ukončeným očkováním na covids ukončeným očkováním na covid a ti, kteří prodělali covid-19 a od ukončení léčby neuplynulo více než 180 dní.

Zpoplatněním testů na covid přitom chtěla vláda motivovat nerozhodné české občany, kteří se ještě nenechali proti této nové nemoci očkovat. “Není možné ignorovat situaci v Evropě, bylo by rizikem, pokud by poklesly testovací kapacity,” uvedl Adam Vojtěch a dodal, že nejde o politické rozhodnutí.

Zdravotní pojišťovny však varují, že pokud by měly testy platit až do konce roku, mohou mít testy zdarma vážný dopad na finanční stabilitu. Měsíčně za testy totiž zaplatí zhruba dvě miliardy korun. Snaží se proto prosadit, aby si dospělí testy hradili ze svého.

„Důvodem není jen úspora na straně zdravotních pojišťoven, ale je to i motivace, aby občané zvážili, zda se nechají naočkovat,“ zdůrazňuje Ladislav Friedrich, prezident Svazu pojišťoven. Placeny by podle něj měly zůstat akorát testy, které nařídí lékař nebo hygiena.

covid pass - kontrola na letišti

Cestování do zahraničí zatím testy na covid neprodraží

Cestovat do zahraničí tedy mohou Češi i v říjnu bez obav z toho, že by za testy museli platit. Dovolené se zatím kvůli covidu neprodraží. Samozřejmě stále platí, že by turisté cestující do ciziny měli sledovat situaci u nás i v cílové destinaci. Některé země totiž požadují PCR test bez ohledu na absolvované očkování.

Mnohé země však restrikce spíše uvolňují. Například Kanada na své území už od září pouští očkované návštěvníky s platným a samozřejmě negativním PCR testem. Spojené státy se ke stejnému kroku chystají v listopadu.

Pomalu se turistům otevírají některé asijské státy. Jedná se například o Thajsko a Singapur, kde jsou ale podmínky pro vstup poměrně přísné. S PCR testem se lze dostat také do Peru a na Kubu. Obě země patří k nejvíce zasažených zemí, co se týče dosavadního počtu obětí této nové nemoci.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).