pujka-pro-icare

Půjčky a hypotéky pro „ičaře“ a živnostníky: Jaká jsou jejich specifika a mají šanci na ně vůbec dosáhnout?

24. 3. 2022
|
Délka čtení: 13 min.

Pracovat na IČO a mít svoji živnost s sebou nepochybně nese obrovskou dávku svobody. Zároveň z tohohle rozhodnutí plyne řada povinností a v zásadě taky komplikací, které běžný zaměstnanec třeba vůbec nemusí řešit. Jednou z těchto oblastí jsou i půjčky a hypotéky pro „ičaře“ a živnostníky, které mají svoje specifika a získat je, není zrovna jednoduché.

Co je to IČO a jak ho vlastně získat

IČO (= identifikační číslo osoby) potřebuje každý podnikatel v Česku. Jde o osmimístný kód, který od sebe odlišuje různé ekonomické subjekty. Ty ho musejí uvádět nejen na daňových dokladech, ale třeba také na svých webových stránkách a e-shopech.

 • Mohlo by vás zajímat: Dříve zákon uváděl dvě různé zkratky – IČ (identifikační číslo) a IČO, které označovalo identifikační číslo organizace. Dnes už jsou pojmy sjednocené a používat můžeme jak zkratku IČ, tak IČO.

Identifikační číslo pak musejí mít nejen právnické a fyzické osoby, ale třeba také nejrůznější sdružení, nadace, politické strany, církve, neziskové organizace a další.

IČO také může získat jenom žadatel, který je plnoletý, způsobilý k právním úkonům, trestně bezúhonný, má nulové závazky vůči FÚ, OSSZ a pojišťovně a splňuje případné kvalifikační požadavky (u některých druhů živností).

Kdy se vyplatí založit živnost?

Pokud sami založení živnosti zvažujete, možná přemýšlíte, jestli by nebylo výhodnější založit obchodní společnost. Pro podnikání na základě živnostenského zákona platí jistá specifika a výhody, kterých majitelé obchodních společností nemohou využívat. Kdy se tedy vyplatí živnost založit?

 • V případech, kdy se snažíte o osobní přístup k zákazníkovi. Pokud váš obchodní úspěch zakládáte na vašich osobních kvalitách, je lepší, když se jako jednotlivec i prezentujete.

 • Výhodou je též rychlost a cena, za kterou vlastní podnikání začnete. Pro výpis z živnostenského rejstříku je nutné pouze zajít na živnostenský úřad, zaplatit tisíc korun, a nahlásit příslušné činnosti.

 • Předností je samozřejmě i nižší daňová zátěž (oproti obchodním společnostem) a možnost daňové optimalizace (viz níže).

 • Podstatnou nevýhodou podnikání na živnost jako OSVČ je ručení celým svým obchodním i osobním majetkem za své obchodní závazky.

Půjčka a IČO – jde to vůbec dohromady?

Půjčky pro osoby, které podnikají „na IČO“ se neřídí klasickým zákonem o spotřebitelském úvěru, který platí pro běžné (nepodnikající) žadatele. Jeho pravidla velmi obecně upravuje Obchodní zákoník. Protože si ale konkrétní specifika a podmínky většinou nastavuje sám poskytovatel podnikatelského úvěru, je potřeba být při výběru půjčky na IČO velmi obezřetní.

Taková půjčka zároveň totiž nepodléhá regulaci České národní banky (dále jen ČNB), takže zde existují vyšší rizika související s výběrem nesolidního poskytovatele. Proto doporučujeme mezi sebou jednotlivé půjčky pro OSVČ vzájemně porovnat a při výběru oslovovat pouze známé a ověřené společnosti. Od věci také není nahlédnout do nejrůznějších internetových fór a diskuzí, kde najdete řadu praktických tipů a skutečných recenzí.

Výhody půjčky na IČO:

 • možnost zapůjčení vyšších částek a mírnější podmínky oproti klasickému spotřebitelskému úvěru

 • možnost promítnout náklady spojené s půjčkou do účetnictví

 • dlouhodobá splatnost (v některých případech až 10 let)

 • Nevýhody půjčky na IČO:

 • Půjčky nejsou regulovány ČNB

 • Půjčky na IČO upravuje Obchodní zákoník jen velmi obecně

 • Nutnost zřízení podnikatelského účtu

 • Podmínky půjčky nastavuje poskytovatel

 • Komplikovanější proces a nutnost dokládat více informací

 • Někteří neseriózní poskytovatelé nabízejí záměrně jen tento typ půjček

Jak půjčku na IČO sjednat a vyřídit?

Pro sjednání půjčky většinou nemusíte nikam chodit. Vše lze vyřídit online a z pohodlí domova. Je ale potřeba počítat s tím, že proces vyřízení a schválení je o něco náročnější, než v případě klasického zaměstnance. Podnikatelé musí k žádosti obvykle doložit daňové přiznání za posledních několik účetních období a často také doklad o bezdlužnosti.


Mohlo by vás zajímat: Někteří poskytovatelé půjček na IČO mají vlastní způsoby, jak příjem žadatele ověřit (například skrze jeho bankovní účet).

Podmínky schválení půjčky jsou na druhou stranu mnohem mírnější, než v případě zaměstnance. Jak jsme již zmínili výše, nereguluje je ČNB ani zákon o spotřebitelských úvěrech. Proto mohou být nastavené podmínky mírnější, ale pro samotného podnikatele to znamená, že musí být při výběru půjčky obezřetnější.

Kdo u nás bankovní půjčky na IČO nabízí?

Pokud budete volit půjčku na IČO, určitě neuděláte při výběru dodavatele chybu, pokud se rozhodnete pro některou z bank. Ale i u nich jsou rozdíly.

 • Komerční banka: Ta se kromě klasických úvěrů zaměřuje též na půjčky pro OSVČ a podnikatele na volné noze. Pro menší objem peněžních prostředků, které potřebujete získat rychle, poslouží kontokorent nebo kreditní karta. Dlouhodobější půjčky pak můžete vyřešit pomocí klasického podnikatelského úvěru (až do 5 000 000 Kč a se splatností 7 let) nebo úvěrem pro začínající podnikatele (až 1 000 000 Kč se splatností 5 let).

 • Equabank: Půjčky pro podnikatele nabízí i Equabank. Tady si můžete vybírat rovnou ze čtyř produktů. Prvním je Malý podnikatelský úvěr bez poplatku za poskytnutí a se zjednodušeným procesem vyřízení. Dalším produktem je investiční úvěr se splatností do 30 let a individuálním přístupem při vyřizování. Volit můžete i z provozních úvěrů (kontokorent a revolvingový účet), které jsou určeny spíše pro menší výdaje.

 • ČSOB: Banka nabízí podnikatelům až 600 000 korun a to bez zajištění. Maximální výše půjčky pak činí 4 000 000 korun. Tady už je ale potřeba ručitel nebo zástava. Půjčku si navíc můžete vybírat podle toho, ve které oblasti podnikáte a tím přizpůsobit její výši i podmínky. I tady samozřejmě vše vyřídíte online a z pohodlí svého domova.

Hypotéka na IČO je specifická v dalších ohledech

Pokud chcete jako OSVČ nebo podnikatel žádat o hypotéku, je potřeba s tímto plánem pracovat už ideálně několik let před tím, než samotnou žádost vybranému poskytovateli zašlete. Pokud totiž daně optimalizujete (legálním způsobem snižujete daňovou povinnost a to například odpočty nebo výdajovým paušálem), pravděpodobně budete mít při schvalování žádosti smůlu.

Proto je potřeba tuto situaci řešit minimálně jeden fiskální (tzn. hospodářský) rok dopředu. Zvyšte tak vykazovaný příjem, případně k závazku přizvěte spolužadatele nebo ručitele (například manžela/manželku). Pamatujte ale, že v případě spolužadatele mimo domácnost OSVČ, se příjmy nesčítají a spolužadatel musí pokrýt možnost splácení sám v plné výši.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.