Bydlení - klíč

Půjčka na bydlení od státu: Jak ji získáte? - 2. díl

19. 2. 2020
|
Délka čtení: 3 min.

V minulém článku jsme si přiblížili, jaké varianty úvěru vám nabízí stát prostřednictvím Státního fondu rozvoje bydlení. Nyní si přiblížíme, co pro poskytnutí musíte splňovat.

Vlastníte už jinou nemovitost? Pak máte možná smůlu

Další podmínka, kterou musíte splnit, se týká vlastnictví nemovitosti. Pokud vlastníte nebo jste spoluvlastníkem nějakého obydlí, můžete zažádat jen o hypotéku na modernizaci obydlí, ale ne o hypotéku na jeho výstavbu či koupi. Totéž platí, pokud jste nájemníkem družstevního bytu.

Tuto podmínku musí splnit oba manželé či registrovaní partneři. Pokud jeden z vás nemovitost vlastní nebo je nájemcem družstevního bytu, budete z programu vyřazeni.

Jiná situace nastává v případě, že vlastníte například chatu či chalupu, která není určena k bydlení, typicky nemá například ani číslo popisné. Řada chat pak ani není hodnocena jako nemovitost, ale jako movitost, protože je možné ji přemístit na jiné místo. V takovém případě vlastnictví těchto objektů nebrání žádosti o hypotéku od státu.

Jak velkou nemovitost chcete koupit?

V rámci “Programu pro mladé” nemůžete žádat o hypotéku na jakoukoli nemovitost. Pokud budete z peněz chtít financovat nákup nebo výstavbu rodinného domu, musí být podlahová plocha do 140 m2 včetně. V případě nákupu bytu musí mít byt podlahovou plochu do 75 m2 včetně.

Čím budete ručit?

Další otázka, kterou je potřeba vyřešit, je otázka ručení.

V případě úvěru na modernizaci bydlení je možnost ručit jedním ze dvou způsobů. První variantou je vypracovat ručitelské prohlášení, kdy ručitelem bude osoba do 55 let s průměrným měsíčním příjmem nad 15 000 Kč. Tento průměrný měsíční příjem se bude hodnotit za poslední tři měsíce. Druhou variantou je ručení zástavou nemovitosti ve prospěch Fondu a vinkulací pojistného plnění ze živelního pojištění nemovitosti.

Pokud si pořizujete úvěr na pořízení bydlení nad 500 000 Kč, v první řadě po vás bude Fond chtít ručit zástavním právem nemovitosti a vinkulací pojistného plnění ze živelního pojištění nemovitosti. Při výši úvěru do 500 000 Kč je možné zajistit úvěr ručitelským prohlášením za stejných podmínek, jako výše.

Bydlení - pár

Jak hypotéku získat?

Pro získání hypotéky od státu stačí splňovat uvedené podmínky. Dobře si proto přečtěte, jestli jste je splnili a pak vyplňte žádost.

S tou se pojí i řada dokumentů. Při úvěru na pořízení bydlení budete dokládat zástavní právo k pozemku a pořizované nemovitosti a vinkulaci pojistného plnění ze stavebně montážního pojištění. Po dokončení stavby pak i vinkulaci k živelnímu pojištění.

Při žádosti o úvěr na modernizaci bydlení budete dokládat dohodu o ručení, kde uvedete ručitele ve věku do 55 let s průměrným měsíčním příjmem nad 15 000 Kč za poslední 3 měsíce. Jako zaměstnanec doložíte příjem pomocí potvrzení o výši příjmu, které vám vydá váš zaměstnavatel. Pokud jste OSVČ, předložíte daňové přiznání. Toto potvrzení budete podávat oba dva.

Při žádosti o úvěr za účelem koupě nemovitosti už musíte mít konkrétní nemovitost vybranou a společně s žádostí předložit i odhad ceny této nemovitosti. Stejně tak musíte k žádosti přiložit i projektovou dokumentaci.

Pokud si nebudete jisti, že máte veškeré dokumenty, které k žádosti patří, nebojte se na Fond obrátit s žádostí o radu.

Kam a jak žádost zaslat

Žádost o úvěr pak můžete podat několik způsoby. Buď osobně, nebo poštou, případně datovou schránkou.

Pokud budete podávat žádost osobně, je potřeba se dostavit na jedno z pracovišť Státního fondu rozvoje bydlení:

 • Praha - Vinohradská 1869/46, Praha 2,

 • Olomouc - Dolní náměstí 192/9.

V případě zasílání poštou zašlete veškeré dokumenty na jedno z uvedených pracovišť. Obálku je potřeba označit nápisem “Program pro mladé”.

Případně můžete podání vyřešit přes datovou schránku. Tady je potřeba, aby dokumenty, u kterých Státní fond vyžaduje notářské ověření, prošly autorizovanou konverzí. Totéž platí o dokumentech, u kterých vyžaduje originál.

Autorizovaná konverze znamená, že dojde k převedení dokumentu z listinné do elektronické podoby či naopak. Díky autorizaci má stejné právní účinky, jako originál dokumentu. Tuto službu nabízí za malý poplatek například Česká pošta.

Po podání úvěru pak čekáte, jak se Fond vyjádří. U žádosti o úvěr na pořízení bydlení má Fond na vyřízení 60 dní. Pokud žádáte o peníze na modernizaci bydlení, má Fond na rozhodnutí 30 dní.

Úvěr vám schválili, jak čerpat?

Fond dále upravuje i to, jakým způsobem můžete peníze čerpat.

Při úvěru na modernizaci bydlení můžete úvěr čerpat jednorázově i postupně, a to na základě předložených dokladů. Čerpání ale musí být ukončeno do 1 roku od uzavření smlouvy o poskytnutí úvěru.

Pokud vám byl schválen úvěr na výstavbu bydlení, opět jej můžete čerpat postupně i jednorázově, a to na základě předložených dokladů. V tomto případě ale musíte čerpání zahájit do 1 roku od podpisu smlouvy a ukončit do 3 let od podpisu smlouvy. I samotná výstavba rodinného domu musí být dokončena do 3 let od podpisu smlouvy. Leda by vám Fond na vaši žádost tuto lhůtu prodloužil.

Při poskytnutí úvěru na koupi nemovitosti jsou podmínky jiné. Úvěr čerpáte jednorázově, a to do 1 roku od podpisu smlouvy. Jednoduše předložíte doklady, které prokazují účel vynaložení úvěru.

Rada na závěr

Podání žádosti a vyplnění všech formulářů může být pro někoho náročné. Pokud některým pojmům nerozumíte, nejste si jisti, jestli postupujete správně, nebo jaký má být váš další krok, nebojte se oslovit Státní fond rozvoje bydlenía zeptat se na další postup. Případně požádejte o vysvětlení nebo radu. Konzultace a asistence jsou bezplatné.

A i pokud se vám nepovede vše podle plánu, nebojte. Fond vás jednoduše vyzve k doplnění dokumentů, které jste třeba zapomněli dodat, nebo k opravě těch, které jste nedodali ve správné formě. Z programu vás kvůli tomu nevyloučí. Jen se může protáhnout doba, po kterou bude Fond vaši žádost schvalovat.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Balkónové solární panely
  15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

  Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

 • Odhad ceny nemovitosti
  27. září 2023|Jana Březinová
  Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

  Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Zastřešený zahradní bazén
  27. července 2023|Petr Woff
  Provoz domácího bazénu stojí až 100 000 Kč za sezónu. Takhle na něm ušetříte

  Malé soukromé koupaliště prospívá tělu i duši, ale voda a energie zdražily. Naštěstí existují takové vynálezy jako fototermické kolektory, tepelná čerpadla nebo solární plachty. Poradíme vám, jak ušetříte na provozu svého domácího bazénu, aby vás finančně nezruinoval.

 • Muž s kufrem odchází z domu
  21. července 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení domu před dovolenou: Jak ochránit domov před nezvanými hosty?

  Před odjezdem na dovolenou nejspíš řešíte organizaci celé cesty a balení. Zapomínat byste ale neměli ani na adekvátní zabezpečení bytu či domu. Váš opuštěný domov se totiž snadno může stát terčem zlodějů. Jakým způsobem nezvané hosty od „návštěvy“ odradit?

 • Bouřka s blesky nad městem
  13. července 2023|Petr Woff
  Hromosvod nestačí. 5 rad, jak při bouřce ochránit svoje spotřebiče

  Blesky zvyšují napětí v elektrickém vedení a následně ničí elektroniku, bojlery nebo elektrokotle. Bouřky takhle poškodily už každého čtvrtého Čecha a každoročně přibývají další případy. Přepěťová ochrana není drahá, stojí řádově stovky až tisíce Kč, ale každá technická vychytávka má svoje slabiny. Proto odpojte svoje spotřebiče ze sítě, pokud odcházíte ven anebo vidíte, že se obloha zatáhla bouřkovými mračny.

 • Matka s dcerami si na zahradě hraje s vodou
  11. července 2023|Nikola Zatloukalová
  Bez potu a nevyspání: Jak si užít horké léto ve zdraví

  Horké letní dny nejsou příjemné pro nikoho z nás. Během dne se potíme a kvůli nekomfortu máme problém se na cokoliv soustředit. V noci nemůžeme kvůli vedru spát. Naštěstí jsme si pro vás připravili několik ověřených tipů, s jejichž pomocí se můžete v létě ochladit.

 • Oheň v grilu
  03. července 2023|Petr Pohůdka
  Škoda za 3,5 milionu: Co se může stát při grilování?

  Požár rodinného domu s celkovou škodou ve výši 3,5 milionu korun. Příčina? Nedbalost při manipulaci s grilem. To není modelový příklad z manuálu pojišťoven, ale skutečná událost, ke které došlo loni na Liberecku. Případ bohužel není nijak výjimečný, lidé rizika spojená s grilováním často podceňují. Jak uspořádat táborák nebo grilovačku bezpečně?

 • Žena s ledovým pitím a větrákem
  05. června 2023|Jana Březinová
  20 tipů, jak ochladit byt bez klimatizace

  Nemáte doma klimatizaci, a tak je ve vašem bytě během tropických letních dnů k nevydržení? Je vám horko, potíte se a nemůžete spát? Klimatizace není jediným řešením, jak si doma vytvořit příjemný chládek. Přečtěte si triky, jak na horko v bytě vyzrát.