Blog
Dům a domácnost
Proč je správné pojištení majetku nepodceňovat

Proč je správné pojištení majetku nepodceňovat?

20. července 2016|Monika Šaríková|

Pojistné produkty jsou dnes přirozenou součástí našich životů. Týkají se nejenom naší osoby, ale třeba i naši nemovitosti a s ní souvisejícím majetkem. Právě zde je totiž řada rizik, které mohou být spojeny s jeho poškozením. Je to třeba povodeň či záplava, je to úder blesku, požár, zatečení vody, stejně jako to může být jiná přírodní a jiná katastrofa. A kdo nám škody zaplatí? Buď my sami, nebo pojišťovna. Proto je dobré její produkty nepodceňovat.


Co je pro nás tím pravým?

V souvislosti s výše uvedenými riziky musíme uvést, že prvním krokem by mělo být sjednání ochrany, která nese název pojištění nemovitosti. Ta se vztahuje v podstatě na stavbu jako takovou, ale může být spojena třeba i s jejími součástmi, stejně jako zahradou a dalšími prvky v segmentu hmotného majetku. Důležitá je v tomto případě výše pojistného krytí, která se sjednáním pojistky souvisí. Dané limity by měly odpovídat samotné hodnotě pojišťovaného majetku. V principu by nám měla pojišťovna zaplatit tolik, aby to v případě kompletního zničení stačilo na stavbu nové nemovitosti.


Myslete i na pojištění domácnosti

Ne každý může mít v rámci pojistek jasno. Je totiž ještě další možnost, která nese název pojištění domácnosti. Zde už nepojišťujeme stavbu jako takovou, ale naopak všechny věcí v ní. Třeba náš nábytek, spotřebiče, elektroniku, výpočetní techniku a další věci nejenom osobní potřeby. Proto je jasné, že správnou cestou k ochraně je kombinace obou daných pojistek.


Co se dále hodí?

Máme-li pojistný trh zmapovat důkladněji, neměli bychom zapomínat ještě na dvě doplňkové pojistky. První je pojištění odpovědnosti za škodu v běžném občanském životě. O co jde? O eliminaci rizik, které plynou třeba z toho, že vytopíme souseda, nebo že mu omylem způsobíme jinou škodu v jeho bytě. I tu mu poté nahradí pojišťovna.
Zajímavým typem pojistky je také pojištění odpovědnosti za škody z držby nemovitosti. K čemu se vtahuje tato ochrana? Třeba na krytí škod, které způsobí padající sníh či rampouch ze střechy, strom na zahradě a řada dalších věcí.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).