pretaceni-kamer

Přetáčení reklam? Na kanálech Primy na něj zapomeňte

1. 7. 2022
|
Délka čtení: 5 min.

Od prvního června nemůžete u většiny internetových televizí přetáčet a přeskakovat reklamy při odloženém sledování stanic FTV Prima. Televizní společnost tak reaguje na ztráty příjmů způsobené neodvysílanými reklamami. Konkrétní důsledky pro diváka se však napříč jednotlivými poskytovateli liší.

Až o 300 milionů korun ročně méně

Sledování internetové televize nabralo v posledních letech na popularitě. IPTV/OTT služby využívala v roce 2021 více než pětina domácností. Ve věkové skupině od 15 do 39 let si internetovou televizi předplácí téměř třetina osob. Za oblibou těchto služeb stojí především tzv. nelineární vysílání. To není závislé na televizním programu – divák si pořad a čas sledování zvolí podle libosti. Pořad je možné kdykoliv zastavit, pustit zpětně a přeskočit lze i dlouhé reklamy. Diváci těchto možností pochopitelně rádi využívají. Zpětné zhlédnutí představuje u IPTV více než polovinu z celkové sledovanosti.

Méně nadšení jsou z těchto vychytávek provozovatelé televizních stanic. Velkou část jejich příjmů totiž tvoří peníze z reklamy. V případě, že diváci reklamy přeskočí, televizní stanice o tento příjem přichází. FTV Prima se s tímto problémem rozhodla bojovat a do smluv s provozovateli internetových televizí si stanovila nové podmínky, které mají těmto finančním ztrátám zabránit.

Jsme první na trhu, kdo přišel za IPTV operátory s požadavkem omezení přetáčení reklamy, přestože toto téma leží na stole již mnoho let. Situace s přetáčením reklamy se pro nás jako komerční televizi stala postupně neúnosnou. Velkou roli v našem rozhodnutí hraje i skutečnost, že zpětné přehrávání pořadů, a s tím spojené přeskakování reklamy, se těší čím dál větší popularitě. Kvůli tomu ročně přicházíme až o 300 milionů korun, které bychom mohli zpětně investovat do výroby dalšího programu,“ popisuje Lukáš Kubát, ředitel pro strategii skupiny Prima pro iDNES.cz. FTV Prima zároveň spustila osvětovou kampaň Nepřetáčej, v níž své kroky vysvětluje veřejnosti.

Potřebujete poradit s výběrem internetové televize?

Nevyznáte se v nabídce poskytovatelů a jejich balíčcích? Naši specialisté detailně znají všechny kombinace a s výběrem televizního tarifu vám rádi poradí.

Důsledky pro diváky se napříč poskytovateli liší

FTV Prima představila svým partnerům několik variant. Operátoři si mohou právo na přeskakování reklam zakoupit, případně aplikovat různé úrovně omezení. V rámci jednoho scénáře mohou diváci delší reklamní bloky přeskočit před polovinou jejich délky, například osmiminutové reklamy lze ukončit po třech minutách. Další alternativou jsou krátké reklamní spoty přesahující jednu minutu, které přehrávání čtyřikrát do hodiny přeruší.

U některých řešení mají diváci při sledování pořadu v archivu k dispozici 60 sekund na to, aby si našli bod, od kterého chtějí program sledovat. V tomto intervalu mohou reklamy libovolně přeskakovat.

Pokud poskytovatel IPTV na zmíněné varianty nepřistoupí nebo je nezvládne technicky zajistit, musí možnost přetáčení reklam na stanicích FTV Prima odstranit. Záleží jen na operátorech, jaké podmínky si s televizní společností odsouhlasí. Konkrétní důsledky pro diváka se tak odvíjí od poskytovatele IPTV. Některé subjekty přetáčení u kanálů FTV Prima odstranili s tím, že jsou požadavky příliš striktní. Jiní se rozhodli implementovat jeden ze scénářů navrhovaných Primou.

Reklamy na Primě si zatím zkrátíte jen u T-Mobilu

Jak k situaci přistoupila velká trojka operátorů? Společnosti O2 a Vodafone funkci posunu vpřed na kanálech FTV Prima zcela zakázaly. T-Mobile u své internetové televize aktuálně v archivu umožňuje přetáčení vpřed po zhlédnutí zhruba poloviny reklamního bloku. Během prvních 60 sekund lze reklamy přeskakovat libovolně. T-Mobile navíc reklamy barevně označuje na časové ose. Na srovnání přístupů velké trojky se podívejte v následující tabulce.

T-Mobile TVO2 TVVodafone TV

Živé vysílání

- Přetáčení vzad bez omezení

- Přetáčení vpřed (u reklamních bloků) zakázáno

- Přetáčení vzad bez omezení

- Přetáčení vpřed kompletně zakázáno

- Přetáčení vzad bez omezení

- Přetáčení vpřed kompletně zakázáno

Archiv

- Prvních 60 sekund přetáčení vzad i vpřed

- Po uplynutí 60 sekund přetáčení vzad bez omezení, přetáčení vpřed dovoleno po zhlédnutí cca poloviny reklamního bloku

- Přetáčení vzad bez omezení

- Přetáčení vpřed kompletně zakázáno

- Přetáčení vzad bez omezení

- Přetáčení vpřed kompletně zakázáno

Označení reklam na časové ose

ANO

NE


NE


Neomezené přetáčení za příplatek

NE

NE

NE

Neomezené přetáčení ani jeden z hlavních operátorů v současnosti nenabízí. U některých poskytovatelů však tuto možnost máte. Patří k nim například SledovaniTV nebo Lepší.TV. Poplatek za neomezené přetáčení na kanálech FTV Prima vás u těchto společností vyjde na 69 Kč, respektive 59 Kč za měsíc.

Řešením je změna poskytovatele IPTV

Nejste spokojeni s tím, jak k problematice přetáčení reklam na kanálech FTV Prima přistupuje váš poskytovatel internetové televize? Podmínky domluvené mezi oběma společnostmi bohužel nijak neovlivníte. Pokud nemáte možnost si za přetáčení reklam připlatit, představuje jediné řešení změna poskytovatele.

Ušetřete s balíčkem služeb

Nejlevněji pořídíte internetovou televizi v balíčku služeb spolu s mobilními tarify a internetem. Naši zákazníci díky balíčkům ušetří v průměru více než 5 tisíc korun ročně. Nabídky hlavních operátorů si můžete srovnat v naší online kalkulačce.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
  31. května 2023|Jana Březinová
  Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

  Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Žena hledá v batohu pas
  27. května 2023|Jana Březinová
  Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

  Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Zásuvky s eury
  21. května 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.