Blog
Pojištění vozu
žena volá asistenční službu

Povinné ručení a havarijní pojištění dál zdražuje. Jak na něm ušetřit?

17. března 2022|Vendula Flassig Vrablová|

Koronavirová pandemie, stejně jako válka na Ukrajině, rozkolísaly zcela zásadním způsobem evropský i světový trh. Cenové šoky jdou bohužel ruku v ruce s velkým zdražováním, které se dotkne prakticky každého z nás. Kromě pohonných hmot a energií se zvyšování cen nevyhne ani povinnému ručení nebo havarijnímu pojištění.

Ceny rostou už delší dobu

Ceny povinného ručení a havarijního pojištění stabilně rostou zhruba od dubna minulého roku. O prvním zmíněném informuje například společnost Broker Consulting, která pravidelně zveřejňuje index povinného ručení - tzv. POVIndex. Podle něj průměrná cena povinného ručení meziměsíčně poskočila o 43 korun na 6 530 korun.

Porovnat povinné ručení

Zajímavý byl i krátkodobý jev, kdy cena povinného ručení na malou chvíli poklesla. Například u Škody Octavie 1.6 TDI, coby nejčastějšího vozu v Česku, sazba ve druhé polovině roku 2021 spadla o 100 Kč. Snížení ovšem nevydrželo dlouho.

Kvůli neustále rostoucí inflaci, krizi na světových trzích, nedostatku materiálu a jeho vyšší ceně se povinné ručení podle odhadů ekonomů a pojišťovacích specialistů letos zdraží o dalších cca 5-7%.

Pojišťovny vyplácí více

Dalším důvodem ke zvyšování ceny povinného ručení a havarijního pojištění jsou podle zástupců jednotlivých pojišťoven i vyšší částky, které pojišťovny v případě škodné události vyplácejí. V lednu šlo v průměru o 52 500 Kč. Dražší jsou totiž nejen náhradní díly, ale i práce a především energie.

Zdražování se dotkne všech řidičů a experti odhadují, že letos se jeho cena zvýší o 150 až 300 Kč. Nejvíce rostoucí ceny povinného ručení a havarijního pojištění pocítí ti, kteří spadají do tzv. rizikové skupiny (lidé s novým automobilem, mladí řidiči, často bourající řidiči bez bonusů apod.).

Problém mohou mít i řidiči z větších měst, kde se za povinné ručení obecně platí více. Procentní navýšení ceny se pak v jejich pojistném promítne mnohem razantněji, než v případě řidičů, kteří bydlí v menších městech.

Jak to bude do budoucna?

Vzhledem k válečnému konfliktu na Ukrajině a sankcím, které západ uvalil na ruskou ekonomiku, je potřeba počítat s dalším nárůstem cen energií, pohonných hmot i jednotlivých pojistek. Dražší budou též náhradní díly, které řada servisů a automobilek odebírá ze závodů ve východní Evropě.

Společně s rozkolísaným trhem a cenovými šoky je tak velmi pravděpodobné, že se budeme muset připravit na razantní zdražení v řádech několika (desítek) procent. Vše samozřejmě bude záležet na tom, jak válečným konflikt dopadne, protireakci Ruska i vývoji na akciových trzích v Evropě a ve světě.

Jak na pojistce ušetřit?

Pokud vám v posledních dnech nebo týdnech přišel dopis od pojišťovny, v němž vás její zástupce informuje o zdražení pojistky, máte dvě možnosti. Buď vyšší částku akceptovat s ohledem na současnou situaci, nebo zkusit najít výhodnější nabídku pomocí nezávislých online srovnávačů.

Náš tip: Pokud nechcete od stávající pojišťovny odcházet, zkuste ji kontaktovat a vyjednat s ní lepší cenu. U havarijního pojištění by to neměl být problém, protože jak vozidlo stárne, klesá jeho hodnota a tím pádem byste se měli dostat i na lepší pojistné. Pokud se ovšem se stávajícím pojistitelem nedohodnete, smlouvu vypovězte a rovnou hledejte lepší nabídku.

A jak na to? Nejde o nic složitého. Vše navíc vyřídíte z pohodlí domova během několika minut. Na základě vstupních informací o pojištěném vozidle a jeho majiteli se před vámi otevře aktuální nabídka pojistek společně s jejich cenami a dalšími parametry. Ty můžete detailně prozkoumat, případně si je sjednat online.

Tady ale doporučujeme vybírat pojistku nejen na základě ceny, ale především dle rozsahu pojistného krytí, limitů pojistného plnění a asistenčních služeb. Důležité je také se informovat o případných výlukách, na základě kterých může pojišťovna pojistné plnění krátit nebo ho dokonce vůbec nevyplatit.

Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).