žena volá asistenční službu

Povinné ručení a havarijní pojištění dál zdražuje. Jak na něm ušetřit?

Koronavirová pandemie, stejně jako válka na Ukrajině, rozkolísaly zcela zásadním způsobem evropský i světový trh. Cenové šoky jdou bohužel ruku v ruce s velkým zdražováním, které se dotkne prakticky každého z nás. Kromě pohonných hmot a energií se zvyšování cen nevyhne ani povinnému ručení nebo havarijnímu pojištění.

Ceny rostou už delší dobu

Ceny povinného ručení a havarijního pojištění stabilně rostou zhruba od dubna minulého roku. O prvním zmíněném informuje například společnost Broker Consulting, která pravidelně zveřejňuje index povinného ručení - tzv. POVIndex. Podle něj průměrná cena povinného ručení meziměsíčně poskočila o 43 korun na 6 530 korun.

Zajímavý byl i krátkodobý jev, kdy cena povinného ručení na malou chvíli poklesla. Například u Škody Octavie 1.6 TDI, coby nejčastějšího vozu v Česku, sazba ve druhé polovině roku 2021 spadla o 100 Kč. Snížení ovšem nevydrželo dlouho.

Kvůli neustále rostoucí inflaci, krizi na světových trzích, nedostatku materiálu a jeho vyšší ceně se povinné ručení podle odhadů ekonomů a pojišťovacích specialistů letos zdraží o dalších cca 5-7%.

Pojišťovny vyplácí více

Dalším důvodem ke zvyšování ceny povinného ručení a havarijního pojištění jsou podle zástupců jednotlivých pojišťoven i vyšší částky, které pojišťovny v případě škodné události vyplácejí. V lednu šlo v průměru o 52 500 Kč. Dražší jsou totiž nejen náhradní díly, ale i práce a především energie.

Zdražování se dotkne všech řidičů a experti odhadují, že letos se jeho cena zvýší o 150 až 300 Kč. Nejvíce rostoucí ceny povinného ručení a havarijního pojištění pocítí ti, kteří spadají do tzv. rizikové skupiny (lidé s novým automobilem, mladí řidiči, často bourající řidiči bez bonusů apod.).

Problém mohou mít i řidiči z větších měst, kde se za povinné ručení obecně platí více. Procentní navýšení ceny se pak v jejich pojistném promítne mnohem razantněji, než v případě řidičů, kteří bydlí v menších městech.

Jak to bude do budoucna?

Vzhledem k válečnému konfliktu na Ukrajině a sankcím, které západ uvalil na ruskou ekonomiku, je potřeba počítat s dalším nárůstem cen energií, pohonných hmot i jednotlivých pojistek. Dražší budou též náhradní díly, které řada servisů a automobilek odebírá ze závodů ve východní Evropě.

Společně s rozkolísaným trhem a cenovými šoky je tak velmi pravděpodobné, že se budeme muset připravit na razantní zdražení v řádech několika (desítek) procent. Vše samozřejmě bude záležet na tom, jak válečným konflikt dopadne, protireakci Ruska i vývoji na akciových trzích v Evropě a ve světě.

Jak na pojistce ušetřit?

Pokud vám v posledních dnech nebo týdnech přišel dopis od pojišťovny, v němž vás její zástupce informuje o zdražení pojistky, máte dvě možnosti. Buď vyšší částku akceptovat s ohledem na současnou situaci, nebo zkusit najít výhodnější nabídku pomocí nezávislých online srovnávačů.

Náš tip: Pokud nechcete od stávající pojišťovny odcházet, zkuste ji kontaktovat a vyjednat s ní lepší cenu. U havarijního pojištění by to neměl být problém, protože jak vozidlo stárne, klesá jeho hodnota a tím pádem byste se měli dostat i na lepší pojistné. Pokud se ovšem se stávajícím pojistitelem nedohodnete, smlouvu vypovězte a rovnou hledejte lepší nabídku.

A jak na to? Nejde o nic složitého. Vše navíc vyřídíte z pohodlí domova během několika minut. Na základě vstupních informací o pojištěném vozidle a jeho majiteli se před vámi otevře aktuální nabídka pojistek společně s jejich cenami a dalšími parametry. Ty můžete detailně prozkoumat, případně si je sjednat online.

Tady ale doporučujeme vybírat pojistku nejen na základě ceny, ale především dle rozsahu pojistného krytí, limitů pojistného plnění a asistenčních služeb. Důležité je také se informovat o případných výlukách, na základě kterých může pojišťovna pojistné plnění krátit nebo ho dokonce vůbec nevyplatit.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?