žena volá asistenční službu

Povinné ručení a havarijní pojištění dál zdražuje. Jak na něm ušetřit?

Koronavirová pandemie, stejně jako válka na Ukrajině, rozkolísaly zcela zásadním způsobem evropský i světový trh. Cenové šoky jdou bohužel ruku v ruce s velkým zdražováním, které se dotkne prakticky každého z nás. Kromě pohonných hmot a energií se zvyšování cen nevyhne ani povinnému ručení nebo havarijnímu pojištění.

Ceny rostou už delší dobu

Ceny povinného ručení a havarijního pojištění stabilně rostou zhruba od dubna minulého roku. O prvním zmíněném informuje například společnost Broker Consulting, která pravidelně zveřejňuje index povinného ručení - tzv. POVIndex. Podle něj průměrná cena povinného ručení meziměsíčně poskočila o 43 korun na 6 530 korun.

Zajímavý byl i krátkodobý jev, kdy cena povinného ručení na malou chvíli poklesla. Například u Škody Octavie 1.6 TDI, coby nejčastějšího vozu v Česku, sazba ve druhé polovině roku 2021 spadla o 100 Kč. Snížení ovšem nevydrželo dlouho.

Kvůli neustále rostoucí inflaci, krizi na světových trzích, nedostatku materiálu a jeho vyšší ceně se povinné ručení podle odhadů ekonomů a pojišťovacích specialistů letos zdraží o dalších cca 5-7%.

Pojišťovny vyplácí více

Dalším důvodem ke zvyšování ceny povinného ručení a havarijního pojištění jsou podle zástupců jednotlivých pojišťoven i vyšší částky, které pojišťovny v případě škodné události vyplácejí. V lednu šlo v průměru o 52 500 Kč. Dražší jsou totiž nejen náhradní díly, ale i práce a především energie.

Zdražování se dotkne všech řidičů a experti odhadují, že letos se jeho cena zvýší o 150 až 300 Kč. Nejvíce rostoucí ceny povinného ručení a havarijního pojištění pocítí ti, kteří spadají do tzv. rizikové skupiny (lidé s novým automobilem, mladí řidiči, často bourající řidiči bez bonusů apod.).

Problém mohou mít i řidiči z větších měst, kde se za povinné ručení obecně platí více. Procentní navýšení ceny se pak v jejich pojistném promítne mnohem razantněji, než v případě řidičů, kteří bydlí v menších městech.

Jak to bude do budoucna?

Vzhledem k válečnému konfliktu na Ukrajině a sankcím, které západ uvalil na ruskou ekonomiku, je potřeba počítat s dalším nárůstem cen energií, pohonných hmot i jednotlivých pojistek. Dražší budou též náhradní díly, které řada servisů a automobilek odebírá ze závodů ve východní Evropě.

Společně s rozkolísaným trhem a cenovými šoky je tak velmi pravděpodobné, že se budeme muset připravit na razantní zdražení v řádech několika (desítek) procent. Vše samozřejmě bude záležet na tom, jak válečným konflikt dopadne, protireakci Ruska i vývoji na akciových trzích v Evropě a ve světě.

Jak na pojistce ušetřit?

Pokud vám v posledních dnech nebo týdnech přišel dopis od pojišťovny, v němž vás její zástupce informuje o zdražení pojistky, máte dvě možnosti. Buď vyšší částku akceptovat s ohledem na současnou situaci, nebo zkusit najít výhodnější nabídku pomocí nezávislých online srovnávačů.

Náš tip: Pokud nechcete od stávající pojišťovny odcházet, zkuste ji kontaktovat a vyjednat s ní lepší cenu. U havarijního pojištění by to neměl být problém, protože jak vozidlo stárne, klesá jeho hodnota a tím pádem byste se měli dostat i na lepší pojistné. Pokud se ovšem se stávajícím pojistitelem nedohodnete, smlouvu vypovězte a rovnou hledejte lepší nabídku.

A jak na to? Nejde o nic složitého. Vše navíc vyřídíte z pohodlí domova během několika minut. Na základě vstupních informací o pojištěném vozidle a jeho majiteli se před vámi otevře aktuální nabídka pojistek společně s jejich cenami a dalšími parametry. Ty můžete detailně prozkoumat, případně si je sjednat online.

Tady ale doporučujeme vybírat pojistku nejen na základě ceny, ale především dle rozsahu pojistného krytí, limitů pojistného plnění a asistenčních služeb. Důležité je také se informovat o případných výlukách, na základě kterých může pojišťovna pojistné plnění krátit nebo ho dokonce vůbec nevyplatit.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • technická kontrola vozu
  26. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Vše, co potřebujete vědět o STK

  Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

 • motorka vedle auta
  26. dubna 2024|Jana Březinová
  Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

  Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  10. března 2024|Jana Březinová
  5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?