Žena v klobouku se opaluje

Podzimní dovolená v době Covidu

Ani letos mírné komplikace a nepříjemnosti spojené s cestováním vášnivé cestovatele neodrazují od vycestování do zahraničí. A to i navzdory tomu, že součástí většiny cest zatím zůstává negativní test na COVID-19. Stále se však najdou země, kam lze vyrazit i bez nutnosti předkládání testu či potvrzení o očkování. Pojďte se s námi podívat na přehled oblíbených destinací kam i na podzim stojí za to vyrazit.

Země se vstupem bez nutnosti předkládání testu či potvrzení o očkování

Albánie

Albánie je stále tak trochu turisty opomíjenou destinací. Což je ale velká škoda, neboť je to země, která se může pyšnit nádhernou přírodou s minimem zásahů civilizace, ale i jedinečnými historickými památkami, které nenajdete nikde jinde na světě. Láká vás poznat dosud nepoznané? Pak by pro vás měla být Albánie jasná volba. Albánii je ideální navštívit v období od dubna do října. Nejrychleji se sem dostanete letadlem za něco málo přes dvě hodiny přímým letem se společnostmi ČSA a Smartwings.

Vyrazit sem můžete bez nutnosti předkládání testu či potvrzení o očkování. Podrobné informace o vstupu naleznete na stránkách Velvyslanectví ČR v Tiraně.

Nizozemsko

Nizozemsko je dokonalou destinací ideální pro odpočinek i poznání. Je to země plná umění, historie, přírody, malebných kaváren a malých obchůdků. Atraktivní pro návštěvu Nizozemska není jen hlavní město Amsterdam, ale i Rotterdam, Haag, Keukenhof, Deltawerken, Kinderdijk či další.

Letecky sem můžete vyrazit například se společnostmi KLM či easyJet. Při cestě letadlem je třeba vyplnit zdravotní prohlášení ke COVID-19zdravotní prohlášení ke COVID-19. Řada leteckých společností nabízí vyplnění prohlášení digitálně v rámci odbavení. Podrobné informace naleznete na stránkách Velvyslanectví České republiky v Haagu.

Parta na dovolené

Kypr

Chcete-li se během podzimních měsíců ještě trošku ohřát, pak vyrazte třeba na Kypr, kde se i během října a listopadu teploty dostávají k příjemným 30°C. Navíc za mnohem lepší ceny. Na své si zde přijdou nejen milovníci odpočinku a relaxace, ale i příznivci dávné historie. Kypr nabízí jedinečnou sbírku ruin, které vás zabaví i na několik dní.

Přímý let z Prahy do Larnaky nabízí například společnost Cyprus Airways. Pro vstup sem si vystačíte pouze s vyplněným příjezdovým formulářem. Více informací o cestách na naleznete na stránkách Velvyslanectví ČR v Nikósii.

Dominikánská republika

Milovníci exotiky mohou vyrazit do Dominikánské republiky, která patří mezi nejnavštěvovanější země Karibiku. A není se čemu divit. Krásné pláže, skvělé podmínky k potápění, koloniální památky, ale i rum, káva a doutníky. To jsou ty největší lákadla Dominikánské republiky. Průměrná teplota se zde po celý rok pohybuje kolem příjemných 27 °C, a tak Dominikánskou republiku můžete navštívit kdykoliv.

Z Prahy se sem dostanete za zhruba 15 hodin (s přestupem v Paříži) s Air France, s Condorem (s přestupem ve Frankfurtu nebo jiném německém městě), případně s British Airways (s přestupem v Londýně).

Pro vstup do země z České republiky není vyžadován negativní PCR test. Na letištích v Dominikánské republice probíhají namátkové kontroly pomocí rychlo testů, pokud však budete mít potvrzení o očkování, testu se vyhnete. Před příletem a odletem je třeba vyplnit elektronický zdravotní formulář eTicket .

Podrobné informace naleznete na stránkách Velvyslanectví ČR v Havaně.

Kostarika

Kostarika je nádhernou destinací ideální pro opravdové dobrodruhy i milovníky surfování. Z jedné strany je omývaná nekonečným Pacifikem, ze strany druhé Karibským mořem. Těšit se můžete na uvolněný životní styl spjatý se slovy Pura Vida, osamocené pláže, tropické pralesy a neuvěřitelně barevnou flóru a faunu. Najdete zde nespočet národních parků a přírodních rezervací plných exotických zvířat. Při troše štěstí zde můžete narazit na volně žijící lenochody, nosály, tukany, opičky, mořské želvy a další exotická zvířata. Kostarika je také zemí úchvatných endemických rostlin, výborné kávy a čokolády.

Z Prahy se sem dostanete za zhruba 15 hodin (s přestupem v Paříži) s Air France.

Podmínkou vstupu je online registrace a zdravotní pojištění sjednané ideálně u společnosti INS (alternativně lze i u jiné kostarické společnosti či mezinárodní cestovní pojištění – kde však musí být vyšší pojistné krytí). Nutnost pojištění odpadá u plně očkovaných osob (Moderna, Pfizer-BioNTech, AstraZeneca nebo Johnson & Johnson), u nichž uběhlo od poslední dávky minimálně 14 dní.

Podrobné informace naleznete na webu Visit Costa Rica nebo na stránkách Velvyslanectví ČR v Bogotě.

Žena v letadle

Maďarsko

Maďarsko je oblíbenou destinací, která svým pulzujícím kulturním životem doslova fascinuje návštěvníky z celého světa. Milovníci městského života mohou zamířit do hlavního města Budapešti, kterou stojí za to navštívit v jakémkoliv ročním období. Nefalšovaným bohatstvím Maďarska jsou i termální lázně, které dokáží posílit tělo, zklidnit mysl a rychle navrátit ztracenou energii.

Velkou výhodou je vzdálenost. Letadlem jste v Budapešti za necelou hodinu a půl, ale i vlakem, autobusem či autem cesta poměrně rychle uteče. Především pokud cestujete z Moravy. Například z Brna se do Budapešti se společností Student Agency dostanete za necelých pět hodin.

Po pozemní cestě můžete cestovat bez testu i očkování. Letecky musíte při vstupu na území Maďarska doložit doklad o bezinfekčnosti, tj. očkování, prodělání onemocnění COVID-19, nebo PCR test.

Podrobné informace naleznete na stránkách Velvyslanectví ČR v Budapešti

Země kam lze vyrazit s potvrzením o očkování

Testu na COVID-19 se můžete vyhnout i v případě, pokud máte ukončené obě dávky očkování (výjimkou je jednodávková vakcína) a to nejméně 14 dnů před cestou. Potvrzení o vakcinaci uznává například Turecko, Itálie, Malta, Gruzie či Madeira.

Domečky – Madeira

Jak je to s návratem do Česka

Co se návratu do Česka týče, Ministerstvo zdravotnictví České republiky stanovilo pravidlapravidla pro cestování do Česka, která jsou reakcí na vývoj pandemie ve světě a obavy z šíření nových mutací koronaviru. Podmínky návratu se řídí podle tzv. cestovatelského semaforu, který rozděluje země do několika kategorií podle míry nakažení tamních obyvatel. V současné době je nutné vyplnění příjezdového formuláře bez ohledu na zemi, ze které se vracíte.

Cestovní pojištění v době Covidu

Cestování i nadále komplikuje stále probíhající pandemie koronaviru, která může vaši dovolenou pěkně zkomplikovat. Do karantény se můžete dostat ještě před odjezdem nebo si kvůli ní můžete nechtěně prodloužit pobyt v cizí zemi. Proto byste na svých cestách rozhodně neměli podceňovat cestovní pojištění. Většina pojišťoven se řídí podle již zmíněného semaforu a zahrnuje léčebné výlohy v souvislosti s nemocí COVID-19 i v zemích, které jsou označené jako rizikové nebo vysoce rizikové. Výjimkou jsou země, které jsou označeny jako extrémně rizikové (černé země) a do kterých jsou turistické cesty zakázány. Na ty se ve většině případů pojištění kryjící onemocnění COVID-19 nevztahuje.

Upozorňujeme, že pravidla vstupu do jednotlivých zemí se mění každý den, proto si prosím před odletem vždy zkontrolujte aktuální informace dané země, a pokud cestujete letadlem, ověřte si i pravidla dané letecké společnosti. I ty se totiž mohou lišit.

Autor - Veronika Čermáková
Veronika ČermákováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.