Žena v klobouku se opaluje

Podzimní dovolená v době Covidu

Ani letos mírné komplikace a nepříjemnosti spojené s cestováním vášnivé cestovatele neodrazují od vycestování do zahraničí. A to i navzdory tomu, že součástí většiny cest zatím zůstává negativní test na COVID-19. Stále se však najdou země, kam lze vyrazit i bez nutnosti předkládání testu či potvrzení o očkování. Pojďte se s námi podívat na přehled oblíbených destinací kam i na podzim stojí za to vyrazit.

Země se vstupem bez nutnosti předkládání testu či potvrzení o očkování

Albánie

Albánie je stále tak trochu turisty opomíjenou destinací. Což je ale velká škoda, neboť je to země, která se může pyšnit nádhernou přírodou s minimem zásahů civilizace, ale i jedinečnými historickými památkami, které nenajdete nikde jinde na světě. Láká vás poznat dosud nepoznané? Pak by pro vás měla být Albánie jasná volba. Albánii je ideální navštívit v období od dubna do října. Nejrychleji se sem dostanete letadlem za něco málo přes dvě hodiny přímým letem se společnostmi ČSA a Smartwings.

Vyrazit sem můžete bez nutnosti předkládání testu či potvrzení o očkování. Podrobné informace o vstupu naleznete na stránkách Velvyslanectví ČR v Tiraně.

Nizozemsko

Nizozemsko je dokonalou destinací ideální pro odpočinek i poznání. Je to země plná umění, historie, přírody, malebných kaváren a malých obchůdků. Atraktivní pro návštěvu Nizozemska není jen hlavní město Amsterdam, ale i Rotterdam, Haag, Keukenhof, Deltawerken, Kinderdijk či další.

Letecky sem můžete vyrazit například se společnostmi KLM či easyJet. Při cestě letadlem je třeba vyplnit zdravotní prohlášení ke COVID-19zdravotní prohlášení ke COVID-19. Řada leteckých společností nabízí vyplnění prohlášení digitálně v rámci odbavení. Podrobné informace naleznete na stránkách Velvyslanectví České republiky v Haagu.

Parta na dovolené

Kypr

Chcete-li se během podzimních měsíců ještě trošku ohřát, pak vyrazte třeba na Kypr, kde se i během října a listopadu teploty dostávají k příjemným 30°C. Navíc za mnohem lepší ceny. Na své si zde přijdou nejen milovníci odpočinku a relaxace, ale i příznivci dávné historie. Kypr nabízí jedinečnou sbírku ruin, které vás zabaví i na několik dní.

Přímý let z Prahy do Larnaky nabízí například společnost Cyprus Airways. Pro vstup sem si vystačíte pouze s vyplněným příjezdovým formulářem. Více informací o cestách na naleznete na stránkách Velvyslanectví ČR v Nikósii.

Dominikánská republika

Milovníci exotiky mohou vyrazit do Dominikánské republiky, která patří mezi nejnavštěvovanější země Karibiku. A není se čemu divit. Krásné pláže, skvělé podmínky k potápění, koloniální památky, ale i rum, káva a doutníky. To jsou ty největší lákadla Dominikánské republiky. Průměrná teplota se zde po celý rok pohybuje kolem příjemných 27 °C, a tak Dominikánskou republiku můžete navštívit kdykoliv.

Z Prahy se sem dostanete za zhruba 15 hodin (s přestupem v Paříži) s Air France, s Condorem (s přestupem ve Frankfurtu nebo jiném německém městě), případně s British Airways (s přestupem v Londýně).

Pro vstup do země z České republiky není vyžadován negativní PCR test. Na letištích v Dominikánské republice probíhají namátkové kontroly pomocí rychlo testů, pokud však budete mít potvrzení o očkování, testu se vyhnete. Před příletem a odletem je třeba vyplnit elektronický zdravotní formulář eTicket .

Podrobné informace naleznete na stránkách Velvyslanectví ČR v Havaně.

Kostarika

Kostarika je nádhernou destinací ideální pro opravdové dobrodruhy i milovníky surfování. Z jedné strany je omývaná nekonečným Pacifikem, ze strany druhé Karibským mořem. Těšit se můžete na uvolněný životní styl spjatý se slovy Pura Vida, osamocené pláže, tropické pralesy a neuvěřitelně barevnou flóru a faunu. Najdete zde nespočet národních parků a přírodních rezervací plných exotických zvířat. Při troše štěstí zde můžete narazit na volně žijící lenochody, nosály, tukany, opičky, mořské želvy a další exotická zvířata. Kostarika je také zemí úchvatných endemických rostlin, výborné kávy a čokolády.

Z Prahy se sem dostanete za zhruba 15 hodin (s přestupem v Paříži) s Air France.

Podmínkou vstupu je online registrace a zdravotní pojištění sjednané ideálně u společnosti INS (alternativně lze i u jiné kostarické společnosti či mezinárodní cestovní pojištění – kde však musí být vyšší pojistné krytí). Nutnost pojištění odpadá u plně očkovaných osob (Moderna, Pfizer-BioNTech, AstraZeneca nebo Johnson & Johnson), u nichž uběhlo od poslední dávky minimálně 14 dní.

Podrobné informace naleznete na webu Visit Costa Rica nebo na stránkách Velvyslanectví ČR v Bogotě.

Žena v letadle

Maďarsko

Maďarsko je oblíbenou destinací, která svým pulzujícím kulturním životem doslova fascinuje návštěvníky z celého světa. Milovníci městského života mohou zamířit do hlavního města Budapešti, kterou stojí za to navštívit v jakémkoliv ročním období. Nefalšovaným bohatstvím Maďarska jsou i termální lázně, které dokáží posílit tělo, zklidnit mysl a rychle navrátit ztracenou energii.

Velkou výhodou je vzdálenost. Letadlem jste v Budapešti za necelou hodinu a půl, ale i vlakem, autobusem či autem cesta poměrně rychle uteče. Především pokud cestujete z Moravy. Například z Brna se do Budapešti se společností Student Agency dostanete za necelých pět hodin.

Po pozemní cestě můžete cestovat bez testu i očkování. Letecky musíte při vstupu na území Maďarska doložit doklad o bezinfekčnosti, tj. očkování, prodělání onemocnění COVID-19, nebo PCR test.

Podrobné informace naleznete na stránkách Velvyslanectví ČR v Budapešti

Země kam lze vyrazit s potvrzením o očkování

Testu na COVID-19 se můžete vyhnout i v případě, pokud máte ukončené obě dávky očkování (výjimkou je jednodávková vakcína) a to nejméně 14 dnů před cestou. Potvrzení o vakcinaci uznává například Turecko, Itálie, Malta, Gruzie či Madeira.

Domečky – Madeira

Jak je to s návratem do Česka

Co se návratu do Česka týče, Ministerstvo zdravotnictví České republiky stanovilo pravidlapravidla pro cestování do Česka, která jsou reakcí na vývoj pandemie ve světě a obavy z šíření nových mutací koronaviru. Podmínky návratu se řídí podle tzv. cestovatelského semaforu, který rozděluje země do několika kategorií podle míry nakažení tamních obyvatel. V současné době je nutné vyplnění příjezdového formuláře bez ohledu na zemi, ze které se vracíte.

Cestovní pojištění v době Covidu

Cestování i nadále komplikuje stále probíhající pandemie koronaviru, která může vaši dovolenou pěkně zkomplikovat. Do karantény se můžete dostat ještě před odjezdem nebo si kvůli ní můžete nechtěně prodloužit pobyt v cizí zemi. Proto byste na svých cestách rozhodně neměli podceňovat cestovní pojištění. Většina pojišťoven se řídí podle již zmíněného semaforu a zahrnuje léčebné výlohy v souvislosti s nemocí COVID-19 i v zemích, které jsou označené jako rizikové nebo vysoce rizikové. Výjimkou jsou země, které jsou označeny jako extrémně rizikové (černé země) a do kterých jsou turistické cesty zakázány. Na ty se ve většině případů pojištění kryjící onemocnění COVID-19 nevztahuje.

Upozorňujeme, že pravidla vstupu do jednotlivých zemí se mění každý den, proto si prosím před odletem vždy zkontrolujte aktuální informace dané země, a pokud cestujete letadlem, ověřte si i pravidla dané letecké společnosti. I ty se totiž mohou lišit.

Autor - Veronika Čermáková
Veronika ČermákováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • výlet na motorce v horách
  06. dubna 2024|Jana Březinová
  Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

  Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

 • žena u moře - zájezd last minute
  04. dubna 2024|Jana Březinová
  Vyplatí se koupit first minute zájezd?

  Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

 • povinné ručení mimo čr
  12. února 2024|Petr Pohůdka
  Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

  Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

 • Lyžařky na svahu
  30. ledna 2024|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

  Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

 • Padající lyžař
  08. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

  Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

 • Zahraniční studenti v univerzitní aule
  09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

  Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

 • muz-dostava-ockovani-do-ramene
  04. listopadu 2023|Jana Březinová
  Očkování při cestách do zahraničí

  Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

 • letovisko-egypt
  31. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Nejoblíbenější destinace Čechů

  V žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů tradičně vítězí země, do nichž jezdí vlastním autem – tedy Chorvatsko, Rakousko nebo Slovensko. Které další destinace jsou oblíbené?

 • El Hierro - Kanárské ostrovy
  24. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Do tepla v zimě: 8 tipů, kam letos vyrazit

  Máte rádi teplo v zimě? Pak na nic nečekejte a vydejte se na exotickou zimní dovolenou. Podívejte se na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar. Jaké jsou tam teploty? A jak je to s podmínkami pro vstup do země?

 • Ospalý muž s kufrem na letišti - jet lag
  18. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak zvládnout jet lag a nepřijít o půlku dovolené

  Dlouhý let na dovolenou s sebou často přináší jet lag. Ten vás může potkat především při cestování přes více časových pásem. Mezi jeho hlavní projevy patří ospalost. S jeho zvládnutím vám může pomoci nejen melatonin, ale také dostatečný pitný režim.