Blog
Půjčky a úvěry
Mince k půjčce

Podnikatelský úvěr: Jak ho získat?

23. března 2020|Monika Šaríková|

Jak se říká, peníze vydělávají další peníze. Zatímco začínající podnikatel potřebuje finance pro rozjezd nové firmy, zkušený podnikatel investuje do rozvoje již zavedené společnosti. Jednou z možností, jak potřebné finance získat, je podnikatelský úvěr. Jak na to?

Nejhůře na tom bývají začínající podnikatelé, kteří mají akorát svůj nápad a vizi, avšak žádné předchozí zkušenosti, natož finanční výsledky. Zavedená firma prostě předloží daňová přiznání, a je-li úspěšná, získání půjčky nic nebrání.

Pro nováčka je nesmírně těžké přesvědčit poskytovatele podnikatelského úvěru, že zrovna váš podnikatelský záměr uspěje. Přes veškeré nesnáze a překážky to však možné je. Nejdůležitější ze všeho je důkladná příprava.

Podnikatelský úvěr pro začínající podnikatele

Půjčka od banky nebo nebankovního poskytovatele patří mezi tradiční a osvědčené způsoby, jak získat peníze potřebné k podnikání. K hlavním výhodám bankovního podnikatelského úvěru patří bezpečnost, transparentnost a předem dané podmínky.

Na jednání s bankou se však začínající podnikatel musí připravit. Nestačí jen tak přijít se žádostí o půjčku. Banka bude požadovat celou řadu dokumentů, které ji pomohou správně zhodnotit možnosti podnikatele, spočítat návratnost půjčky apod.

Na základě dokumentů buď žádost zamítne nebo naopak předloží konkrétní nabídku na podnikatelský úvěr.

Pán vypisující smlouvu

Jaké dokumenty banky požadují

Než banky uvolní peníze, chtějí mít maximální jistotu, že jim začínající podnikatel půjčené prostředky vrátí přesně tak, jak se domluví. Kromě osobních dokladů tak musí začínající podnikatel splňovat následující podmínky pro podnikatelský úvěr:

  • Požadavek na bezdlužnost - banky neposkytnou podnikatelský úvěr osobám, které jsou zadlužené a žadatele si vždy prověří v registrech dlužníků. Obvykle je nutno doložit o potvrzení bezdlužnosti u státních institucí (finanční úřad, zdravotní a sociální pojištění).

  • Čistý trestní rejstřík - banka neposkytne půjčku osobám, které jsou nebo v minulosti byly trestně stihané.

  • Ručitel nebo zajištění - začínající podnikatel není schopen předložit ani jediné daňové přiznání, a tak banky mohou požadovat záruku v podobě zajištění vhodnou nemovitostí nebo závazek bonitního ručitele.

  • Podnikatelský záměr a finanční rozvaha - banka chce znát nejen předmět podnikání, ale také výši počátečních nákladů, předem zmapovaný trh podnikání a podrobný plán opřený o fakta a čísla, jak se vám na trhu podaří uspět a bance tak bez problémů vrátit půjčku i s úroky. Zajímat ji budou zkušenosti, zázemí, náklady na prostory, zařízení atd. Čím propracovanější a reálnější podnikatelský záměr je, tím větší šanci má podnikatel půjčku získat.

Tipy, jak získat podnikatelský úvěr

Kromě bankovní půjčky existují další možnosti, jak získat peníze potřebné pro podnikání.

1. Podnikatelský úvěr se spolužadatelem

Jak se říká, více hlav více ví a umí. Stejně jako v případě půjčky na bydlení, je lepší a hlavně jistější žádat o půjčku s jedním či více spolužadateli. Ale ani v tomto případě se spolužadatelé neobejdou bez výše uvedených podmínek na čistý trestní rejstřík, bezdlužnost a podnikatelský záměr.

2. Investice od lidí s volným kapitálem

Další způsob, jak získat potřebné peníze do podnikání, nabízí investoři. Může to být klidně pouhý kamarád, příbuzný, kolega či již úspěšný podnikatel, který věří ve váš úspěch. Výhodou nalezení investora je fakt, že se nejedná o půjčku jako takovou. Invester peníze do firmy investuje s tím, že v případě úspěchu obdrží například podíl na zisku nebo mu investice přinese jiné výhody dle domluvy.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).