Plánujete dovolenou? Podadíme, jak si na ni našetři - Mapa, foťák a mužská ruka ukazující na místo cíle

Plánujete dovolenou? Poradíme, jak na ni našetřit!

26. 11. 2022
|
Délka čtení: 6 min.

Letní dovolenou v zahraničí plánovalo letos podle analýz portálu Czech Tourism Tourdata zhruba 52 % Čechů. Plány řady z nich bohužel ovlivnil nedostatek finančních prostředků. Pokud jste podobnou nepříjemnost sami řešili, ale zahraniční dovolenou na horách, či u moře si příští rok nechcete odepřít, máme pro vás tipy, jak na ni našetřit.

Zjistěte, kam vám zbytečně utíkají peníze

Pokud nejste zrovna analytický typ a nelibujete si v číslech a statistikách, sestavování domácího rozpočtu pravděpodobně nepatří mezi vaše oblíbené koníčky a aktivity. Pravdou ovšem zůstává, že domácí rozpočet dokáže spolehlivě odhalit, kam vám zbytečně mizí peníze a za co běžně utrácíte. Proto jeho sestavování nepodceňujte a věnujte mu čas i energii. Pomoci vám může náš článek o sestavení rodinného rozpočtu:

Začněte na dovolenou šetřit co nejdříve

Na dovolenou šetřete s dostatečným předstihem. Ideálně klidně šest nebo dvanáct měsíců před plánovaným odjezdem či odletem. Prozkoumejte aktuální nabídky do vyhlédnuté destinace. To proto, abyste měli alespoň nějakou představu o tom, jak vysoká bude cílová částka, kterou vaše vysněná dovolená spolkne. K té nezapomeňte přičíst peníze na útratu nebo stravování i další výdaje.

Vsaďte na obálkovou metodu nebo oddělený účet

Aby vás nelákalo prostředky použít na něco jiného, je dobré si na ně vyčlenit oddělený účet. Ten můžete u řady bank dnes již získat bez poplatků za vedení. Tradiční alternativou je klasické keramické prasátko nebo fyzická obálka s nápisem Dovolená XY. Nalepte si na ni třeba fotografii vybrané destinace, která vás bude v šetření dále motivovat.

Vynechejte cestovku nebo lovte last minute nabídky

Levná dovolená může být i ta, kterou budete absolvovat sami a bez cestovní kanceláře. Levné letenky vybírejte s dostatečným předstihem u nízkonákladových společností nebo prostřednictvím portálů, které se na akční nabídky specializují. Přihlásit se můžete i k odběru novinek vybrané letecké společnosti, která vás bude informovat o aktuálních akcích. Pokud cestujete ve dvojici a můžete si dovolit odletět na poslední chvíli, je pro vás ideální last minute dovolená. Ušetřit díky ní můžete i desítky procent z finální ceny zájezdu.

Náš tip

Možná jste si všimli, že některé servery si moc dobře pamatují vaše nákupní chování na svých stránkách. Čím častěji konkrétní letenku nebo zájezd hledáte, tím dražší zpravidla bývá. Před tímto efektem se lze ochránit použitím anonymního režimu vašeho internetového prohlížeče.

Co když se vám nepodaří na dovolenou ušetřit?

Osvojili jste si všechny rady a tipy, jak ušetřit na vysněnou dovolenou a přesto vám pár tisícovek schází? Svého snu se nemusíte vzdát. Vždy můžete požádat o pomoc rodinu nebo nejbližší přátele. A byť to není ideální a finanční specialisté před tímto krokem varují, pár tisícikorun si můžete půjčit u společností, v jejichž portfoliu se objevuje krátkodobá půjčka do další výplaty.

Při výběru půjčky dodržujte následující desatero:

 1. Půjčujte si pouze nezbytný objem finančních prostředků.

 2. Oslovujte pouze seriózní společnosti.

 3. Půjčky mezi sebou vzájemně porovnávejte.

 4. Využijte akce v podobě první půjčky zdarma.

 5. Důkladně čtěte smlouvy i obchodní podmínky vybraného poskytovatele.

 6. Věnujte pozornost tzv. hvězdičkám a poznámkám pod čarou.

 7. Nikdy nepodepisujte něco, čemu nerozumíte.

 8. K půjčce si sjednejte pojištění schopnosti splácet.

 9. Při výběru půjčky se nerozhodujte v časovém presu.

 10. Pokud se v průběhu splácení dostanete do potíží, neprodleně kontaktujte věřitele a domluvte se s ním na odkladu splátek nebo novém splátkovém kalendáři.

Půjčte si chytře

Poradíme, jak bezpečně získat půjčku na nečekané výdaje i velké sny.

Praktická rada závěrem

Ještě před tím, než na vysněnou dovolenou vyrazíte, sjednejte si kvalitní cestovní pojištění s dostatečnými limity pojistného plnění. Pozornost věnujte i výlukám, na základě kterých může pojišťovna plnění krátit nebo ho dokonce úplně odmítnout. S výběrem vhodného pojištění vám pomůže online kalkulačka, kde si nabídku, která vám bude svými parametry nejvíce vyhovovat, můžete obratem také sjednat.

Jednoduše online

Cestovní pojištění na poslední chvíli

Při cestě do zahraničí si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Stihnete to během pár minut, klidně z letiště v den odletu.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.