Cestovní pojištění – srovnání cen

Kdo nese odpovědnost při nehodě v autoškole? - Lekce v autoškole

Mezi zkušenými řidiči i žáky autoškol převládá domněnka, že za všechna provinění, která se stanou během výcviku v autoškole, nese odpovědnost instruktor. Tak jednoduché to ale není a na pozoru by měli být i žáci.

porovnání povinného ručení

Žáci nesou odpovědnost už od nepaměti

Odpovědnost za některé zaviněné nehody a přestupky padá na hlavu žáků autoškol už od dob minulého režimu. Zákon byl od revoluce několikrát aktualizován a s každou změnou přinesl zpřísnění pro žáky. Pokud by však vozidlo autoškoly mělo technickou závadu, žák neměl dostatečně teoretické znalosti nebo praktické dovednosti, kvůli čemuž nedokázal adekvátně ovládat svěřené vozidlo, vinu za případný karambol ponese autoškola. Žák pak ponese odpovědnost, pokud by prokazatelně neuposlechl pokynů instruktora, vědomě porušil pravidla provozu na pozemních komunikacích nebo nedodržel zásady bezpečné jízdy.

Zatímco při běžných bouračkách se celkem rychle posoudí, kdo nese odpovědnost a další řešení není třeba, při nehodách, ve kterých figuruje autoškola, je vyšetřování o dost komplikovanější. Při posuzování totiž hraje roli mnohem více faktorů. Řeší se, kolik hodin už žák odjezdil, jestli se mu v danou chvíli instruktor plně věnoval a zda měl šanci nehodě zabránit. Pokud by instruktor nebo žák požil alkohol či jinou návykovou látku, vinu za nehodu by pak ve všech případech nesl on.

Hlavní roli hrají zkušenosti žáka

Při vyšetřování hrají naprosto zásadní roli zkušenosti žáka autoškoly. Pokud je na silnici naprostým nováčkem, odpovědnost za zaviněnou nehodu pravděpodobně padne na hlavu instruktora. Jestliže se ale žák nachází v pozdější části výcviku nebo už má řidičák třeba na motorku, pravidla provozu dobře zná a nehoda vznikne jen kvůli jeho chybě či nepozornosti, odpovědnost nejspíš ponese on. 

Zajímavostí je, že žáci autoškoly mohou za své prohřešky dostat pokutu i bodový trest, ačkoliv ještě nemají řidičské oprávnění. Podobných případů se stává několik ročně. Ačkoliv se někomu takový postup nemusí líbit, ministerstvo dopravy má jasno. Žák v autoškole je zkrátka řidičem, i když ještě nevlastní řidičské oprávnění. 

Kdo hradí vzniklé škody

Úhrada škod vzniklých při nehodě v autoškole se řeší stejně jako v případě jiných nehod. Záleží vždy na tom, kdo je viníkem. Jestliže viníkem není vůz autoškoly, škoda se hradí z povinného ručení řidiče, který nehodu způsobil. Jestliže je vina na straně autoškoly, ať už odpovědnost připadne na stranu žáka, nebo instruktora, škoda se platí z povinného ručení vozidla autoškoly. Pokud žák nehodou poškodí pouze jím řízený automobil, škodu pokryje havarijní pojištění autoškoly. Jestliže autoškola havarijní pojištění nemá sjednané, škodu musí uhradit z vlastní kapsy.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 3

Články související s těmito výrazy:

Kdo nese odpovědnost za nehodu způsobenou při výcviku v autoškole? Trest může potkat nejen instruktory, ale také jejich žáky!💥🚗