Blog
Tarify
mobilní telefon volání

Na Ukrajinu se dovoláte zdarma

25. února 2022|Míša|

Největší operátoři v Česku reagují na probíhající ruský útok na Ukrajinu. T-Mobile zrušil veškeré poplatky za hovory a SMS do této země a Vodafone nabízí 100 minut volání zdarma. O2 zařadilo od 25. února volání na ukrajinská čísla do stejné kategorie jako volání v rámci Evropské unie, za minutu hovoru tak volající zaplatí 5,98 korun místo běžných 24,90 korun. Všichni jejich zákazníci se tak mohou zdarma nebo levněji spojit se svými blízkými v oblasti konfliktu.

U T-Mobile zdarma, Vodafone upravuje pravidla

Jako první ke zrušení poplatků přistoupil T-Mobile. Jen několik hodin po vojenském útoku prostřednictvím svých sociálních sítí oznámil, že s ohledem na aktuální situaci umožňuje svým zákazníkům, včetně virtuálních operátorů Kaktus a MOBIL.CZ, volat a posílat SMS mezi Českou republikou a Ukrajinou zdarma.

Na situaci následně reagoval také Vodafone. Ani on v prvních dnech neúčtoval poplatky za volání a SMS zprávy na čísla s ukrajinskou předvolbou (+380). V průběhu dne se k tomuto kroku připojili i virtuální operátoři, kteří působí v síti Vodafonu. Například v neděli 27. února zaznamenal Vodafone proti běžnému provozu navýšení objemu provolaných minut o 6 616 %.

Od soboty 5. března ale začal Vodafone uplatňovat nová pravidla. Všem svým zákazníkům nyní nabízí 100 minut volání na Ukrajinu měsíčně zdarma. Za každou další provolanou minutu zaplatí 1 korunu. O průběžném čerpání volných jednotek budou lidé informováni prostřednictvím SMS zpráv. Zdarma i nadále zůstává roaming z Ukrajiny - zákazníci Vodafonu mohou z ukrajinského území volat na česká a ukrajinská čísla zdarma.

O2: Volání na Ukrajinu stejné jako do EU

Jiný postup zvolilo O2. Od pátku 25. února operátor přesunul volání na ukrajinská čísla do stejné kategorie jako volání v rámci Evropské unie, což znamená, že za minutu hovoru zákazníci zaplatí 5,98 Kč a za odeslanou SMS 1,88 Kč.

Zvýhodněné účtování platí také v rámci roamingu. Volání, posílání SMS zpráv a surfování na internetu se na Ukrajině nově řídí pravidlem “roam like at home”, kdy, stejně jako v jakékoliv zemi EU, využíváte mobilní služby na základě nastavení svého domácího tarifu. Mezi státy EU zařadilo Ukrajinu i slovenské O2, dceřiná společnost operátora.

Zařazení Ukrajiny do zóny EU je krok, který chce O2 udržet nejen po dobu eskalace konfliktu, ale i do budoucna. Navíc zařazení do zóny EU umožní volat z Ukrajiny zpět do Čech za stejné ceny jako v ČR. Tedy ve většině případů zdarma.

Situaci na trhu pro vás sledujeme.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).