Parkování na vyhrazených místech, parkovací automat

Modré zóny: Vyznejte se v pravidlech, ať neplatíte pokutu

Pomoc pro obyvatele města, nebo protivné omezení? Ani po letech, co jsou modré zóny v provozu, se Pražané neshodnou. Systém modrých zón navíc není jasný –⁠ řidiči se pletou v provozní době, a pak je čeká pokuta.

Co je to modrá zóna?

Modrá zóna představuje vyhrazené parkování pro rezidenty, kteří si zakoupí dlouhodobé parkovací oprávnění. Modré zóny se vyskytují nejen v centru Prahy, ale i v dalších městských částech (Praha 2–⁠10 a Praha 18). Kromě rezidentů s oprávněním mohou v modré zóně neomezeně parkovat elektromobily se značkou EL.

V provozní době smí ostatní řidiči parkovat v modré zóně jen po omezený čas. Parkování v modré zóně nelze zaplatit v automatu, jediná možnost je platba online. Návštěvníci Prahy ale mohou využít k parkování také fialové (smíšené) zóny nebo oranžové (návštěvnické) zóny, kde se dá platit v automatu.

mapa Praha ohraničené modré zóny

Provozní doba modré zóny

Dobu platnosti modré zóny najdete na parkovací značce. Obvykle platí omezení ve všední dny od 8 do 20 hodin, ale přesná doba se může lišit. Například v některých modrých zónách v centru Prahy platí omezení od pondělí do neděle. Proto si vždy řiďte údajem na značce. Mimo vyznačenou dobu jsou modré zóny zdarma a časově neomezené.

Věděli jste?

Pozor na státní svátky

Řidiči často chybují ve vyhodnocení státních svátků –⁠ myslí si, že pro ně platí stejná pravidla jako o víkendu. Tak tomu ale není. Pokud svátek vychází na všední den, platí v modré zóně obvyklá pravidla, a tudíž musí návštěvníci za parkování platit a je časově omezené.

Pravidla parkování v modré zóně pro rezidenty i návštěvníky

Modré zóny jsou primárně určeny pro rezidenty. O dlouhodobé parkovací oprávnění si může zažádat osoba, která má trvalý pobyt v dané oblasti, případně zde vlastní nemovitost nebo provozuje podnikání. Rezidenti platí 600/1 200 Kč a podnikatelé 3 500/7 000 Kč ročně za jedno vozidlo, u dalších vozidel poplatky rychle narůstají až na 36 000 Kč za rok. Oprávnění lze zakoupit i na pololetí či čtvrtletí.

Například za modré zóny Praha 9 platí rezidenti 1 200 Kč za celou městskou část nebo 600 Kč za jednu oblast Prahy 9 za první vozidlo.

Ušetřete na povinném ručení

Náklady na parkovací oprávnění si nesnížíte, ale na povinném ručení ušetřit můžete. Stačí si srovnat nabídky od různých pojišťoven s naší online kalkulačkou.

Návštěvníci mohou parkovat v modré zóně maximálně po uvedený čas –⁠ v centru 1 hodinu a mimo centrum 3 hodiny. Cena se liší podle lokality, od 40 do 80 Kč za hodinu parkování. Parkování v modré zóně lze zaplatit pouze online pomocí aplikace MPLA –⁠ zde po zadání parkovací zóny zjistíte cenu a maximální dobu parkování.

Správné parkování na modrých zónach pravidelně kontrolují monitorovací vozidla, která snímají kamerou SPZ vozidel. Za neoprávněné stání na modré zóně dostanete pokutu 500 Kč. Pokud ji neuhradíte ve stanovené lhůtě, může se vyšplhat až na 2 500 Kč.

Značení modré zóny

Modrou zónu poznáte podle dopravní značky P s nápisem RÉSERVÉ. Na dodatkové tabulce je uvedena provozní doba. Pod ní uvidíte číslo oblasti v modrém pruhu. Podle barvy pruhu snadno odlišíte modrou zónu od fialové nebo oranžové. Parkovací značka pro modrou zónu na sobě nemá znak pro parkovací hodiny. Úplně dole na značce najdete označení úseku, které můžete zadat přímo do aplikace pro platbu parkování.

infografika modrá fialová oranžová zóna

Mobilní aplikace a webové stránky pro parkování v Praze

 • EasyPark (původně MPLA): Slouží pro platbu parkování v Praze. Parkovací úsek můžete zadat buď ručně podle značky, vyhledat podle GPS (sdílení polohy) nebo vybrat ze seznamu. Aplikace je dostupná pro zařízení Android i IOS.

 • PID Lítačka: Aplikaci pro MHD v Praze můžete použít i pro platbu parkování. Navíc zde můžete vyhledat volná místa v parkovacích zónách nebo na P+R parkovištích.

 • MojePraha: Vyhledá parkovací zóny a zobrazí možnosti placení parkovného i přehled P+R parkovišť.

 • Citymove: V aplikaci najdete všechny způsoby dopravy po Praze. Pomůže vám naplánovat trasu, zakoupit jízdenku na MHD nebo vyhledat sdílená auta, kola či skútry. Má také integrovaný systém MPLA pro platbu parkovného.


Modré zóny v dalších městech ČR

Na parkování vyhrazené pro rezidenty narazíte i v ostatních městech ČR. Parkování modré zóny v Brně platí v historickém centru, kam smí zajíždět výhradně rezidenti. V ostatních částech Brna a dalších městech (např. Ostrava, Plzeň, Opava) jsou obvykle vytvořeny smíšené zóny. Zde mohou rezidenti parkovat s dlouhodobým parkovacím oprávněním a návštěvníci si mohou zaplatit parkování na několik hodin.

Havarijní pojištění pomůže i se škodami z parkování

Naboural vás někdo na parkovišti, ale za stěračem jste nenašli žádný kontakt? Opravu auta vám uhradí pojišťovna z havarijního pojištění. Krytí si můžete sjednat i na škody, které vám na parkovišti způsobí vandalové – třeba poškrábání laku.

Pokud narazíte na modrou zónu a nejste si jistí pravidly, raději si vyberte jiné parkovací místo. Vždy se řiďte tím, co je uvedeno na dopravní značce. Dalším způsobem, jak obejít modré zóny, je využít alternativní dopravu –⁠ MHD, sdílená kola, skútry nebo jít pěšky. Větší města nabízí P+R parkoviště na periferii, která poskytují levné parkování a snadno se z nich dopravíte do centra pomocí MHD. Často vás to může vyjít levněji a hlavně rychleji než se snažit zaparkovat v centru.

Výhody a nevýhody modré zóny

Modré zóny pomáhají zajistit dostupnost parkovacích míst pro obyvatele města. Výhody má i pro nerezidenty, protože se snižuje pravděpodobnost, že parkovací místa budou dlouhodobě obsazena –⁠ to se hodí například v okolí úřadů. Zároveň modré zóny přispívají k ochraně životního prostředí, protože regulují dopravu v centru.

Na druhou stranu vyvolávají modré zóny stížnosti na omezení a nedostatek alternativního parkování. Oprávnění pro modrou zónu v Praze lze získat pouze s trvalým pobytem, který spoustu obyvatel nemá, ačkoliv na dané adrese žije několik let. Problémy vznikají také o víkendech například v okolí stadionů, kdy místa stejně zaberou návštěvníci, protože modrá zóna není v provozu. Ani placené oprávnění totiž rezidentům nedává záruku parkovacího místa.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.