Mladík na skútru

Jak si užít cestování na skútru nejen po Praze

Cestování po jedné stopě má velké kouzlo. Na skútru si ho může užít téměř každý, protože se snadno řídí a na stroje do 125 ccm není potřeba speciální řidičský průkaz. Jak se na skútru chovat a na co si dát pozor?

Skútr má spoustu výhod, na které si rychle zvyknete

Řízení a ovládání skútru je hračka. Zkušení motorkáři vám většinou řeknou, že pokud umíte jezdit na kole, dokážete ovládat i skútr. Ten je sice těžší a nějaký ten cvik vyžaduje, ale sžijete se s ním opravdu rychle. Obzvlášť pokud se bavíme o slabších skútrech, na které není potřeba speciální řidičák. Velkou roli hraje pohodlný posez, díky kterému na sobě můžete mít jakékoliv oblečení a automatická převodovka.

V hustším provozu určitě uvítáte možnost objet kolony. Stačí dodržovat základní pravidla, tedy nepřehánět to s rychlostí a předjíždět na správné straně, a stání v koloně se můžete téměř vždy vyhnout. Velkou výhodou skútru je také snadné parkování. Skútr na silnici zabere minimum místa a toleruje se i parkování na chodníku, ačkoliv oficiálně není povoleno a hrozí vám za něj pokuta. Chce to parkovat s rozumem a vždy pouze tam, kde skútr nebude blokovat chodce.

Pozor si dejte na brzdy, které jsou oproti jízdnímu kolu naopak. Levou rukou tedy brzdíte zadní kolo a pravou rukou to přední. Praváci ale nemusí smutnit, na skútru se totiž brzdí především přední brzdou, která je výkonnější. Jen v zatáčkách je třeba brzdit pouze zadní brzdou, jinak riskujete problémy.

Skútr má oproti autu několik nevýhod. V horším počasí a v zimě si jízdu na něm příliš neužijete, svezou se na něm maximálně dva lidé a nehodí se ani na převážení většího množství věcí. Při jízdě myslete i na omezený výkon slabších skútrů - ne každý dokáže vyvinout dostatečnou rychlost pro jízdu mimo město. V neposlední řadě si u skútru musíte dát více záležet na jeho zabezpečení. Ideální kombinací je masivní řetězový zámek, skrytý GPS lokátor a kvalitní pojištění.

Kde si skútr půjčit?

Pokud skútr nepotřebujete denně a neplánujete pravidelně absolvovat dlouhé trasy, vystačíte si s půjčeným strojem. Míst, kde si skútr můžete půjčit, je v Česku spousta. Nejvíce z nich najdete v Praze a Brně, kde můžete vybírat z běžných půjčoven a služeb zaměřených na krátkodobé půjčování sdílených skútrů.

U klasických půjčoven jako Orangerent a Motopůjčovna si skútr můžete půjčit i na delší období, minimálně však na den. Skútr se vyzvedává i vrací na pobočkách půjčoven a při zápůjčce je třeba uhradit zálohu několik tisíc korun. Všechno potřebné vybavení vám půjčí spolu se skútrem. Helmu ani rukavice si tak nemusíte kupovat.

Služby jako BeRider nebo blinkee.city se hodí, pokud si skútr chcete půjčit na kratší dobu a nechcete pro něj jezdit na pobočku půjčovny. Půjčování i vracení probíhá v rámci celého města, vše vyřídíte přes mobilní aplikaci a neplatíte žádnou zálohu. Skútry mají v přihrádce dvě helmy, takže se na nich můžete prohánět i ve dvou. Kromě helem u každého skútru najdete také síťky na hlavu, které se pod helmou povinně nosí, aby helmy zůstaly čisté.

Pojištění skútru není žádná věda

Pojištění skútru se nijak neliší od automobilů. Každý musí mít sjednané povinné ručení a pro plné krytí slouží havarijní pojištění. Oproti autům je pojištění mnohem levnější. Pokud si sjednáte povinné ručení i havarijní pojištění, roční platby v součtu zpravidla nepřesáhnou několik tisíc korun. Cena pojištění se stejně jako u aut odvíjí od hodnoty, objemu a výkonu skútru. Sdílené skútry mají pojištění vyřešeno - je zahrnuto v půjčovném a další pojištění nemusíte řešit.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|Petr Pohůdka
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

  • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
    10. března 2024|Jana Březinová
    5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

    Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

  • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
    27. února 2024|Jana Březinová
    Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

    Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

  • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
    13. února 2024|Jana Březinová
    Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

    V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?

  • povinné ručení mimo čr
    12. února 2024|Petr Pohůdka
    Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

    Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

  • pohonne-hmoty
    24. ledna 2024|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Ceny pohonných hmot v posledních třech měsících výrazně klesly. Benzín i nafta stojí v průměru okolo 36 Kč/litr. Zlevňuje se především kvůli propadu cen ropy na světových trzích. Nejvyšší ceny jsou tradičně v Praze, naopak nejvýhodněji natankujete v Královéhradeckém kraji. V rámci Evropské unie je nejlevnější benzín v Bulharsku a Rumunsku. Podívejte se na grafy porovnávající současné ceny pohonných hmot v ČR a EU.

  • 10. ledna 2024|Jana Březinová
    Jaké změny platí pro řidiče od 1. ledna 2024?

    Se začátkem roku se řidiči v ČR musí připravit na mnoho novinek zejména v souvislosti s novým zákonem o silničním provozu. Mění se bodový systém i výše pokut. Už s sebou není třeba vozit doklady od auta, velký technický průkaz se dokonce ruší. Dálniční známka zdraží o 800 Kč a na silnice vyjedou už 17letí řidiči. Jaké novinky pro řidiče od letoška platí?

  • Auto po autonehodě
    28. prosince 2023|Jana Březinová
    Víte, jak získat odpovídající odškodnění po dopravní nehodě?

    Poškození při dopravní nehodě mají často nárok na násobně vyšší částky, než jim přiznala pojišťovna. Na vině bývají nesprávně vyplněné formuláře nebo chybějící lékařské zprávy. Navíc někdy o kompenzaci ani nežádají, protože nechtějí viníka popotahovat u soudu. Odškodnění se však řeší přímo s pojišťovnou a vyplácí se z povinného ručení.

  • stromecek-na-aute
    03. prosince 2023|Petr Woff
    Jak dovézt živý vánoční stromek bez dopravní nehody

    K vánočním svátkům patří pěkný smrček, jedlička nebo jiný jehličnan, který postavíte a nazdobíte ve své domácnosti. Vhodného adepta seženete lehce, otázka však zní, jak dopravíte živý vánoční stromeček do svého bydliště. Srovnejme, kolik stojí profesionální přeprava a jak naložíte stromek do svého auta, aby následná cesta neskončila dopravní nehodou.

  • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
    30. listopadu 2023|Jana Březinová
    Jak vybrat první auto

    Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.