Mladík na skútru

Jak si užít cestování na skútru nejen po Praze

Cestování po jedné stopě má velké kouzlo. Na skútru si ho může užít téměř každý, protože se snadno řídí a na stroje do 125 ccm není potřeba speciální řidičský průkaz. Jak se na skútru chovat a na co si dát pozor?

Skútr má spoustu výhod, na které si rychle zvyknete

Řízení a ovládání skútru je hračka. Zkušení motorkáři vám většinou řeknou, že pokud umíte jezdit na kole, dokážete ovládat i skútr. Ten je sice těžší a nějaký ten cvik vyžaduje, ale sžijete se s ním opravdu rychle. Obzvlášť pokud se bavíme o slabších skútrech, na které není potřeba speciální řidičák. Velkou roli hraje pohodlný posez, díky kterému na sobě můžete mít jakékoliv oblečení a automatická převodovka.

V hustším provozu určitě uvítáte možnost objet kolony. Stačí dodržovat základní pravidla, tedy nepřehánět to s rychlostí a předjíždět na správné straně, a stání v koloně se můžete téměř vždy vyhnout. Velkou výhodou skútru je také snadné parkování. Skútr na silnici zabere minimum místa a toleruje se i parkování na chodníku, ačkoliv oficiálně není povoleno a hrozí vám za něj pokuta. Chce to parkovat s rozumem a vždy pouze tam, kde skútr nebude blokovat chodce.

Pozor si dejte na brzdy, které jsou oproti jízdnímu kolu naopak. Levou rukou tedy brzdíte zadní kolo a pravou rukou to přední. Praváci ale nemusí smutnit, na skútru se totiž brzdí především přední brzdou, která je výkonnější. Jen v zatáčkách je třeba brzdit pouze zadní brzdou, jinak riskujete problémy.

Skútr má oproti autu několik nevýhod. V horším počasí a v zimě si jízdu na něm příliš neužijete, svezou se na něm maximálně dva lidé a nehodí se ani na převážení většího množství věcí. Při jízdě myslete i na omezený výkon slabších skútrů - ne každý dokáže vyvinout dostatečnou rychlost pro jízdu mimo město. V neposlední řadě si u skútru musíte dát více záležet na jeho zabezpečení. Ideální kombinací je masivní řetězový zámek, skrytý GPS lokátor a kvalitní pojištění.

Kde si skútr půjčit?

Pokud skútr nepotřebujete denně a neplánujete pravidelně absolvovat dlouhé trasy, vystačíte si s půjčeným strojem. Míst, kde si skútr můžete půjčit, je v Česku spousta. Nejvíce z nich najdete v Praze a Brně, kde můžete vybírat z běžných půjčoven a služeb zaměřených na krátkodobé půjčování sdílených skútrů.

U klasických půjčoven jako Orangerent a Motopůjčovna si skútr můžete půjčit i na delší období, minimálně však na den. Skútr se vyzvedává i vrací na pobočkách půjčoven a při zápůjčce je třeba uhradit zálohu několik tisíc korun. Všechno potřebné vybavení vám půjčí spolu se skútrem. Helmu ani rukavice si tak nemusíte kupovat.

Služby jako BeRider nebo blinkee.city se hodí, pokud si skútr chcete půjčit na kratší dobu a nechcete pro něj jezdit na pobočku půjčovny. Půjčování i vracení probíhá v rámci celého města, vše vyřídíte přes mobilní aplikaci a neplatíte žádnou zálohu. Skútry mají v přihrádce dvě helmy, takže se na nich můžete prohánět i ve dvou. Kromě helem u každého skútru najdete také síťky na hlavu, které se pod helmou povinně nosí, aby helmy zůstaly čisté.

Pojištění skútru není žádná věda

Pojištění skútru se nijak neliší od automobilů. Každý musí mít sjednané povinné ručení a pro plné krytí slouží havarijní pojištění. Oproti autům je pojištění mnohem levnější. Pokud si sjednáte povinné ručení i havarijní pojištění, roční platby v součtu zpravidla nepřesáhnou několik tisíc korun. Cena pojištění se stejně jako u aut odvíjí od hodnoty, objemu a výkonu skútru. Sdílené skútry mají pojištění vyřešeno - je zahrnuto v půjčovném a další pojištění nemusíte řešit.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?