Blog
Pojištění vozu
Mladík na skútru

Jak si užít cestování na skútru nejen po Praze

15. července 2021|Monika Šaríková|

Cestování po jedné stopě má velké kouzlo. Na skútru si ho může užít téměř každý, protože se snadno řídí a na stroje do 125 ccm není potřeba speciální řidičský průkaz. Jak se na skútru chovat a na co si dát pozor?

Porovnat povinné ručení

Skútr má spoustu výhod, na které si rychle zvyknete

Řízení a ovládání skútru je hračka. Zkušení motorkáři vám většinou řeknou, že pokud umíte jezdit na kole, dokážete ovládat i skútr. Ten je sice těžší a nějaký ten cvik vyžaduje, ale sžijete se s ním opravdu rychle. Obzvlášť pokud se bavíme o slabších skútrech, na které není potřeba speciální řidičák. Velkou roli hraje pohodlný posez, díky kterému na sobě můžete mít jakékoliv oblečení a automatická převodovka.

V hustším provozu určitě uvítáte možnost objet kolony. Stačí dodržovat základní pravidla, tedy nepřehánět to s rychlostí a předjíždět na správné straně, a stání v koloně se můžete téměř vždy vyhnout. Velkou výhodou skútru je také snadné parkování. Skútr na silnici zabere minimum místa a toleruje se i parkování na chodníku, ačkoliv oficiálně není povoleno a hrozí vám za něj pokuta. Chce to parkovat s rozumem a vždy pouze tam, kde skútr nebude blokovat chodce.

Pozor si dejte na brzdy, které jsou oproti jízdnímu kolu naopak. Levou rukou tedy brzdíte zadní kolo a pravou rukou to přední. Praváci ale nemusí smutnit, na skútru se totiž brzdí především přední brzdou, která je výkonnější. Jen v zatáčkách je třeba brzdit pouze zadní brzdou, jinak riskujete problémy.

Skútr má oproti autu několik nevýhod. V horším počasí a v zimě si jízdu na něm příliš neužijete, svezou se na něm maximálně dva lidé a nehodí se ani na převážení většího množství věcí. Při jízdě myslete i na omezený výkon slabších skútrů - ne každý dokáže vyvinout dostatečnou rychlost pro jízdu mimo město. V neposlední řadě si u skútru musíte dát více záležet na jeho zabezpečení. Ideální kombinací je masivní řetězový zámek, skrytý GPS lokátor a kvalitní pojištění.

Kde si skútr půjčit?

Pokud skútr nepotřebujete denně a neplánujete pravidelně absolvovat dlouhé trasy, vystačíte si s půjčeným strojem. Míst, kde si skútr můžete půjčit, je v Česku spousta. Nejvíce z nich najdete v Praze a Brně, kde můžete vybírat z běžných půjčoven a služeb zaměřených na krátkodobé půjčování sdílených skútrů.

U klasických půjčoven jako Orangerent a Motopůjčovna si skútr můžete půjčit i na delší období, minimálně však na den. Skútr se vyzvedává i vrací na pobočkách půjčoven a při zápůjčce je třeba uhradit zálohu několik tisíc korun. Všechno potřebné vybavení vám půjčí spolu se skútrem. Helmu ani rukavice si tak nemusíte kupovat.

Služby jako BeRider nebo blinkee.city se hodí, pokud si skútr chcete půjčit na kratší dobu a nechcete pro něj jezdit na pobočku půjčovny. Půjčování i vracení probíhá v rámci celého města, vše vyřídíte přes mobilní aplikaci a neplatíte žádnou zálohu. Skútry mají v přihrádce dvě helmy, takže se na nich můžete prohánět i ve dvou. Kromě helem u každého skútru najdete také síťky na hlavu, které se pod helmou povinně nosí, aby helmy zůstaly čisté.

Pojištění skútru není žádná věda

Pojištění skútru se nijak neliší od automobilů. Každý musí mít sjednané povinné ručení a pro plné krytí slouží havarijní pojištění. Oproti autům je pojištění mnohem levnější. Pokud si sjednáte povinné ručení i havarijní pojištění, roční platby v součtu zpravidla nepřesáhnou několik tisíc korun. Cena pojištění se stejně jako u aut odvíjí od hodnoty, objemu a výkonu skútru. Sdílené skútry mají pojištění vyřešeno - je zahrnuto v půjčovném a další pojištění nemusíte řešit.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).