Blog
Pojištění vozu
Rušná silnice během dne

Které značky mají nejdražší povinné ručení?

05. ledna 2020|Monika Šaríková|

Každý motorista jistě dobře ví, že povinné ručení je zákonné pojištění. Bez platného odpovědnostního pojištění je provozování motorového vozidla nezákonné a vlastník se vystavuje riziku finanční pokuty a v nejhorším možném scénáři i trestního stíhání. Víte, jaké faktory ovlivňují cenu pojištění? Je mezi nimi i značka automobilu?

Kdysi bylo stanovování výše pojistného u povinného ručení daleko jednodušší. O pojistném rozhodoval typ motorového vozidla a objem motoru. Za povinné ručení tak platil stejně zkušený řidič i mladík, který za volantem silného vozu třímal řidičský průkaz teprve pár dní po složení zkoušky. Dnes už to tak jednoznačné není a cenu zákonného pojištění ovlivňuje mnohem více faktorů.

Porovnat povinné ručení

Nejlevnější povinné ručení pro zkušené řidiče

O tom, kolik pojištěný zaplatí za povinné ručení na auto, rozhoduje nejen typ vozidla a jeho parametry, ale vliv má také osoba vlastníka, provozovatele a řidiče v jednom. Pojišťovny berou v úvahu také řidičské zkušenosti i bydliště. Při vypracování nabídky na povinné ručení pojišťovny požadují následující údaje:

  • typ vozidla

  • značka vozidla

  • rok výroby

  • objem motoru

  • věk řidiče

  • trvalá adresa řidiče

  • bezeškodní průběh

  • pořizovací cena vozidla

  • doplňková připojištění

Je pravděpodobné, že čtyřicetiletý zájemce bude mít za volantem více zkušeností než devatenáctiletý mladík. Stejně tak je větší riziko vzniku dopravní nehody ve větším městě než na venkově. O pojistném rozhoduje i kraj, ve kterém se vlastník bydliště nalézá a mohou za to policejní statistiky nehodovosti.

Například platí, že čtyřicetiletý řidič bydlící na menší vesnici v jižních Čechách za povinné ručení zaplatí výrazně méně než pětadvacetiletý muž žijící v Praze.

Přiblížené zadní světlo auta

Vliv značky na povinné ručení na auto

Značka neboli výrobce jako takový nemá na cenu povinného ručení zásadní vliv. To však neznamená, že nehraje vůbec žádnou roli. Značky můžeme rozlišit na běžné výrobce automobilů a na výrobce drahých, luxusních a sportovních automobilů. Je naprosto logické, že povinné ručení na průměrné auto střední třídy bude několikanásobně levnější než povinné ručení na luxusní auto od renomované značky.

Například jiné pojistné bude u povinného ručení u relativně levných vozidel od známé francouzsko-rumunské značky Dacia a za povinné ručení na auto od vyhlášených německých značek Volkswagen či Audi.

Povinné ručení pro luxusní auta

Mnohem dráže vychází značky luxusních a sportovních aut jako jsou značky Bentley, Bugatti, Aston Martin, Jaguar, Ford Mustang, Lamborghini, Porsche, Ferrari a mnoho dalších. Zpravidla se jedná o silná auta s velkým objemem a výkonem, jejichž povinné ručení bude stát ne tisíce, ale desítky tisíc na rok.

Důležitou roli také hraje fakt, že pořizovací cena těchto aut se pohybuje v řádech milionů korun a stejně drahé jsou i náhradní díly. Pojišťovny už dopředu kalkulují s tím, že oprava takového vozidla je několikanásobně dražší než u běžného vozidla, a tomu tudíž odpovídá i výše pojistného u povinného ručení.

Luxusní auto nabourat nechcete

Mít luxusní auto a platit drahé povinné ručení je přitom jedna věc, když na něj máte. Nepříjemné ale není ani nehodu zavinit a poškodit auto za několik milionů korun. Vzniklá škoda může velmi snadno překonat zákonný pojistný limit 35 milionů korun. Pro každý případ je doporučený sjednat si povinné ručení s vyšším pojistným limitem, než nařizuje zákon o povinném ručení.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).