Blog
Pojištění vozu
povinné ručení

Konec neoprávněnému vymáhání pokut za neplacení povinného ručení

15. dubna 2015|Monika Šaríková|

V posledních letech zaslala Česká kancelář pojistitelů desetitisíce dopisů s výzvou, že daný majitel vozu nemá nebo neměl uzavřeno povinné ručení, a je tak povinen za každý nepojištěný den zaplatit příslušný poplatek. Touto cestou je samozřejmě standardně vymáhán poplatek po těch, kteří povinné ručení uzavřeno nemají. Bohužel Česká kancelář pojistitelů výzvy posílala i těm, kteří měli všechno v pořádku. Nyní by tomu ale měl být konec, jelikož česká vláda připravila zákon, který chrání tuzemské motoristy.

Porovnat povinné ručení

Dluh bude muset dokázat ČKP
Tím hlavním rozdílem oproti minulému stavu tak bude to, že se doslova obrátí role obou subjektů v systému. Zatímco v minulosti jste právě vy museli dokazovat, že jste měli a máte vše v pořádku, a daná výzva je pouze chybou, nyní již tyto starosti mít nebudete. Nejenom, že si samotná ČKP musí nejprve skutečně ověřit, že vymáhá oprávněně, ale veškeré důkazy proti vám bude nucena dodat právě ona. Již tak nebude moci využívat často zkreslených a nepravdivých databází, které byly právě tím důvodem k velmi častému neoprávněnému vymáhání daného poplatku.

Údaje by měla porovnávat s centrálním registrem vozidel
Mnozí v celém procesu často nechápou, jak je možné, že právě jim mohla daná výzva dorazit. Bylo to z toho důvodu, že výzvy byly rozesílány všem, u kterých mohl vzniknout určitý rozpor mezi uzavřenou pojistnou smlouvou a nepojištěným období. A to třeba v případě, kdy jste vůz prodali, zrušili jste povinné ručení, ale daný prodej jako takový jste pojišťovně neoznámili. Ten samozřejmě v registru vozidel figuroval, ale ČKP s ním dané informace neporovnávala. To by se však v souvislosti s novým zákonem mělo logicky změnit, a tak by výzvy k zaplacení dluhu měly chodit skutečně už pouze tam, kam chodit mají. Uvidíme tedy, zda bude tento systém skutečně tak efektivní, jak všichni očekáváme.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).