Focení auta

Je vlastní auto přežitek? Komu se stále vyplatí?

Přemýšlíte, jestli se vám vyplatí pořízení auta? Nebo ho už máte, ale nejste si jistí, zda vám přináší užitek úměrný nákladům, které se pojí s jeho provozem? Pojďme se podívat na možné alternativy k vlastnímu vozu.

S jakými náklady je třeba počítat?

Pořizovací cena vozu, sem tam nějaká údržba, povinné ručení, palivo. To jsou základní náklady, které se s vlastním autem neodmyslitelně pojí. Ve skutečnosti jich je ale mnohem více. I poměrně obyčejné auto vás tak ročně přijde minimálně na několik desítek tisíc korun.

Příkladem může být jedno z nejoblíbenějších aut u nás - Škoda Octavia. Pokud ji budete pravidelně používat a denně najedete cca 50 kilometrů, roční náklady na její provoz se vyšplhají na 40 - 50 tisíc korun. Jestliže vás potká vážnější porucha a auto už nemáte v záruce, přes tuto částku se výrazně přehoupnete. A pokud si nesjednáte kvalitní pojištění, může vás nemile překvapit také krádež, vandalismus nebo živelná událost.

Přehled nákladů, které se s vlastním autem neodmyslitelně pojí:

 • povinné ručení,

 • havarijní pojištění,

 • technické a emisní kontroly,

 • výměna oleje a olejových filtrů,

 • údržba klimatizace a případná výměna kabinového filtru,

 • výměna kapaliny do ostřikovačů,

 • pneumatiky a přezouvání,

 • výměna vzduchového filtru,

 • pořízení dálniční známky,

 • mytí a úklid,

 • parkování (vlastní garáž, parkovací zóny, ...).

U starších aut se dříve či později můžete těšit také na výměnu brzdových destiček (případně celých brzd), rozvodů, tlumičů a dalších částí podvozku. Rozsáhlejší opravy mohou vaše běžné roční náklady přifouknout i na více než dvojnásobek.

Komu se auto s jistotou nevyplatí?

V některých případech může být výpočet na hraně. Pokud ale bydlíte ve městě, na spoustu míst dojdete pěšky, na dosah ruky máte městskou hromadnou dopravu a do práce autem nejezdíte, protože byste ho ani neměli kde zaparkovat, vlastní auto pro vás bude pouze černou dírou na peníze. Jeho pořízení totiž začíná dávat smysl až při ročním nájezdu přes 10 tisíc kilometrů. Ve městech navíc dobře fungují taxislužby, carsharingové platformy i autopůjčovny.

Jestliže někdo auto využívá k podnikání nebo denně dojíždí do práce na hůře dostupná místa, pořízení vlastního auta dává nepochybně smysl. Také obyvatelé malých vsí, kteří jsou odkázáni na několik dopravních spojení denně, si život bez vlastního auta pravděpodobně neumí představit, ačkoliv ho využijí jen zřídka a čistě ekonomicky se jim tudíž nemusí vyplatit.


Infografika – provoz vlastního auta

Alternativy k vlastnímu autu

Obyvatelé větších měst dnes mají na výběr nepřeberné množství služeb, kterými vlastní auto mohou nahradit. Sdílení aut není jen finanční výhodné, ale také ekologické. Z dat získaných v zahraničí, kde mají s carsharingem delší zkušenosti, vyplývá, že jedno sdílené auto dokáže nahradit i 10 soukromých aut. Auta pak ve městě zabírají méně místa a jsou mnohem efektivněji využívána. Hlavními argumenty pro carsharing jsou tedy finanční úspory a menší ekologické zátěž. Ekologii hraje do karet také fakt, že se aut v první řadě nemusí tolik vyrábět a odpadá tak hlavní ekologická zátěž spojená s automobily - jejich výroba.

Carsharingu se ve městech daří, protože obyvatelé měst auto zkrátka tolik nepotřebují. Síť hromadné dopravy je dostatečně široká, obchody jsou na každém rohu a potraviny či jídlo z restaurací dokáží kurýři doručit až ke dveřím. I tak se ale auto občas hodí a služeb, přes které si ho můžete půjčit, je dnes na trhu dostatek. Nejvíce z nich působí v Praze a při půjčování si často vystačíte jen s mobilní aplikací.


Půjčení auta

Anytime

Carsharingová služba Anytime působí v Praze a v malé části středních Čech. Auta si můžete půjčovat a následně vracet také v Říčanech, Horoměřicích nebo na Kladně. Vozový park byl zpočátku naprosto minimalistický a skládal se čistě z malých hybridních automobilů Toyota Yaris. Nabídka se časem rozrostla o větší modely Corolla, Corolla kombi a SUV C-HR, které se hodí i pro převoz větší party nebo sportovního vybavení. Všechna auta mají automatickou převodovku, hybridní pohon a bohatou výbavu. Parkování máte po celé Praze zdarma. Zápůjčka je možná na několik minut, hodin, ale i dní.

GreenGo

Platforma GreenGo má ve flotile pouze elektrické VW Up. Ty na jedno nabití ujedou maximálně 150 km a hodí se tak spíše na kratší cesty. Díky elektrickému pohonu odpadá starost s řazením a navíc se po městě proháníte s nulovými emisemi. I GreenGo přináší parkování po celé Praze zdarma. Zápůjčky a vracení je ale nutné provádět v k tomu určených zónách, kterých je po Praze dostatek. Pronájem se platí po minutách, ale auto si můžete půjčit až na tři dny. Cena za celý den pak odpovídá ceně za 66 minut pronájmu. Za najeté kilometry se neplatí nic navíc.

HoppyGo

Velmi zajímavou alternativou k vlastnímu vozu je také platforma HoppyGo. Ta zprostředkovává půjčování aut přímo od jejich soukromých majitelů. HoppyGo tak neslouží pouze jako půjčovna, ale majitelům aut umožňuje také pronajímání jejich zrovna nevyužívaného vozu. Ten pak nemusí stát ladem, když se s ním zrovna nejezdí a dokáže si na sebe vydělat. Auta se přes HoppyGo půjčují minimálně na den a můžete si je půjčit třeba i na celý měsíc, pokud to majitel umožní.

Výběr vozů je obrovský. V nabídce najdete sportovní, městská, rodinná i užitková auta. Na své si přijdou také automobiloví fajnšmekři, kteří si přes HoppyGo mohou vypůjčit i takové lahůdky jako Porsche 911, Audi R8, BMW i8, Nissan GT-R, Aston Martin DB9 nebo elektrické Tesly.

Běžné autopůjčovny

Využít můžete také klasické autopůjčovny. Vybírat můžete z menších lokálních firem i mezinárodních hráčů jako Sixt nebo Hertz. V jejich nabídce zpravidla najdete automobily všemožných kategorií a velikostí. Snadno si tak půjčíte vůz do města, na delší dovolenou i na stěhování. Běžné autopůjčovny ovšem nejsou tak uživatelsky přívětivé a flexibilní. Navíc se nevyhnete skládání poměrně vysokých záloh a auto si musíte vyzvednout a vrátit na některé z poboček. Běžné autopůjčovny tak stále mají co nabídnout, ale oproti jiným službám dnes působí dost těžkopádně. Obzvlášť pro krátkodobé pronájmy.

Operativní leasing

Opomenout nemůžeme ani operativní leasing, který je v podstatě dlouhodobým pronájmem auta. Smlouva se většinou uzavírá na několik let a za fixní měsíční platbu získáte nové auto, všechna pojištění i servis. Stejně jako vlastní auto se ale vyplatí pouze řidičům, kteří auto využívají často, protože měsíční platby nejsou zrovna nízké. Operativní leasing se vyplatí především lidem, kteří by si jinak pravidelně kupovali nová auta. Ty totiž během prvních let provozu ztratí desítky procent své původní hodnoty, což je ve výsledku vyšší částka než všechny platby za operativní leasing.

Další služby

Trh se sdílenými auty se neustále rozšiřuje. Na poli carsharingu dnes působí kromě výše zmiňovaných služeb také CAR4WAY, AJO, Autonapůl, re.volt, českobudějovický GoDrive nebo plzeňská Karkulka. Carsharing se tak postupně rozrůstá i do menších měst. A sdílení se netýká jen aut. Půjčit si dnes můžete i elektrický skútr, koloběžku nebo jízdní kolo.


Muž na elektrokoloběžce

Půjčování auta není pro každého

Pokud žijete mimo větší město, odkud musíte denně dojíždět za prací, nebo je pro vás auto miláčkem a náklady na jeho údržbu neřešíte, carsharing nebude to pravé pro nás. Pro ty ostatní jde ale o zbytečnou investici, kterou může hravě nahradit jedna aplikace v telefonu. Carsharing se po Česku postupně rozmáhá, už dávno není doménou jen Prahy a Brna a na své si přijdou i milovníci aut, kteří si přes HoppyGo mohou pronajmout i velice vzácná a zábavná auta.

Nepochybně se ale stále najde spousta lidí, kteří si nákup vlastního auta dokáží obhájit, i když pro ně není tou nejlepší investicí. Ať už žijete na vesnici, nebo v hlavním městě, má vlastní auto určité výhody, které vám autopůjčovny ani carsharing nenabídnou. U svého auta si můžete nakonfigurovat výbavu, vybrat si motorizaci, lak i barvu interiéru. Je to váš vlastní prostor, který sdílíte pouze s rodinou a přáteli. V autě si také můžete nechávat sportovní vybavení a další věci, které máte rádi u sebe, i když je většinou nepotřebujete. To je něco, co vám sdílené auto nenahradí, ačkoliv může být ekonomicky výhodnější a nepochybně je ekologičtější.

Vlastní auto také stále zůstává na dosah ruky a nemusíte pro něj nikam chodit. I když třeba většinu času stojí, máte ho vždy k dispozici. To je obrovská výhoda, která se v hůře dostupných lokalitách stává téměř nutností. Carsharing tedy není pro všechny, ale zároveň jde o krok správným směrem, který nemalému počtu lidí ušetří spoustu peněz.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
  31. května 2023|Jana Březinová
  Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

  Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Žena hledá v batohu pas
  27. května 2023|Jana Březinová
  Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

  Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Zásuvky s eury
  21. května 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.