Auto uvnitř

Česká automobilka Škoda je mezi řidiči hodně oblíbená. Nejlépe se prodává Octavia a Fabia

Česká značka ŠKODA si drží velmi dobrou pověst a čeští řidiči na ni nedají dopustit. Za nejlepšího představitele značky je považován model Škoda Octavia, který se vyrábí již od roku 1996. Žádného jiného modelu se na českém trhu dosud neprodalo a neprodává více.

Češi mají jasno. Nejlepším autem na trhu je česká Škoda Octavia. Následují další modely od Škodovky, lidovější Fabia a top model Superb. Tato česká auta se na českém trhu hřejí na výsluní, neztrácí se ale ani na evropských, a dokonce i světových trzích. Na prvních pozicích se česká automobilka drží u sousedního Slovenska nebo i ve Švýcarsku. Nejvíce škodovek se v porovnání s českým trhem prodá pouze v Německu a v Číně.

Nejprodávanějším autem v Česku je Škoda Octavia

Loňský rok 2019 je, co do počtů prodaných aut, hodnocen jako méně úspěšný. Nižší počty prodaných aut byly údajně způsobeny zavedením nových emisních norem na konci roku 2018.

Nejsilnější pozici si drží domácí Škoda Auto s většinovým podílem na automobilovém trhu (34,31 %). Na druhém a třetím místě se střídá německý Volkswagen (8,39 %) a rumunská automobilka s francouzskou podporou Dacia (7,03 %), která jako jedna z mála evidovala nárůst prodeje oproti předešlému roku.

Nejoblíbenější automobilky dle počtu prodaných vozidel v roce 2019

ZnačkaPočet prodaných (registrovaných) vozidelTržní podíl na českém trhuMeziroční rozdíl

Škoda Auto


44 090


34,31 %


-6,1 %


Volkswagen


10 782


8,39 %


-21,5 %


Dacia

9 032


7,03 %


+5,8 %


Hyundai

8 562


6,66 %


-17,4 %


Peugeot

6 233


4,85 %


+8,2 %


Nejprodávanější modely na českém trhu v roce 2019

ZnačkaPočet prodaných (registrovaných) vozidelTržní podílMeziroční rozdíl

Škoda Octavia


11 746


9,14 %


-19 %


Škoda Fabia


10 863


8,45 %


-2,5 %


Škoda Rapid


6 872


5,35 %


-16,3 %


Škoda Karoq


5 051


3,93 %


+35,3 %


Škoda Kodiaq


3 399


2,65 %


-1,3 %


Výrobní hala Škoda

Britští řidiči hodnotí Škodu jako pátou nejlepší značku

Škodovku ale takto dobře nehodnotí pouze čeští nebo slovenští řidiči. Automobily od české škodovky velmi dobře hodnotí evropští řidiči všeobecně, což svědčí o výborné kvalitě aut od této Mladoboleslavské automobilky.

Také Britové si škodováckých vozidel cení. Vyplývá to z průzkumu, který v první čtvrtině letošního roku uspořádal populární britský magazín Auto Express.

Žebříček nejlepších značek dle britského magazínu Auto Express:

 1. Lexus - 90,85 %

 2. Kia - 90,84 %

 3. Subaru - 90,60 %

 4. Mazda - 90,51 %

 5. Škoda - 90,26 %

 6. Toyota - 90,09 %

 7. Honda - 89,95 %

 8. Peugeot - 89,87 %

 9. Alfa Romeo - 89,84 %

 10. Volvo - 89,55 %

Česká Škoda se v hodnocení Britů umístila na krásném pátém místě za Mazdou, Subaru, Kiou a Lexusem, který se umístil na prvním místě. Škoda Auto tak získala lepší hodnocení než japonská Toyota či švédské Volvo. A to už je co říci. Britové Škodu hodnotí takto dobře dlouhodobě a zdejší magazíny ji často udělují různá ocenění.

Škodovky jsou prostorné, praktické a drží se motta “simply clever”

Nejvíce si Britové a ostatní evropští řidiči na české značce a jejích automobilech cení praktičnosti a prostornosti. Škodovky všeobecně vynikají mezi modely v odpovídajících kategorií prostorným zavazadlovým prostorem, velkým množstvím odkládacích prostor a celou řadou šikovných a chytrých prvků usnadňujících cestování.

Další body Škoda získává za dlouhodobě držící se kvalitu dílenského zpracování, povedený moderní, byť pro někoho usedlejší design i multimediální systém s nízkou poruchovostí. Řidičům a majitelům škodovek se rovněž líbí dobré jízdní vlastnosti a oceňují i nízké provozní náklady. Jednou z mála slabin, nikoliv však zásadní, je podle některých řidičů spíše konzervativní vzhled, který by prý mohl být alespoň o trochu odvážnější.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
  30. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat první auto

  Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

 • Muž na motorce v helmě
  18. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat motorku pro začátečníka

  Při výběru vezměte v úvahu kubaturu a výkon motorky, terén, kam se se s ní chystáte, i svůj rozpočet. Poradíme, jestli koupit novou, nebo ojetou motorku a s jakými náklady navíc byste měli počítat. Naše tipy vám přijdou vhod při výběru motorky, ať už máte čerstvé papíry, nebo se k jízdě na dvou kolech vracíte po mnoha letech.

 • funkčnost airbagu
  13. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak fungují airbagy

  Airbagy v kombinaci s bezpečnostními pásy snižují riziko úmrtí o 61 % při čelním nárazu. Nafouknou se během 50 milisekund. Za rychlou reakcí se skrývají chytré senzory pohybu a elektronicky aktivovaná chemická reakce.

 • motorka zima
  12. listopadu 2023|Srovnejto.cz
  Jak připravit motorku na zimu?

  Do zazimování motorky se můžete pustit, jakmile uhodí první ranní mrazíky. Nezapomeňte motorku důkladně umýt, dotankovat a dofouknout pneumatiky. Nechcete motorku ukládat ke spánku? Jízdu na dvou kolech si užijete i v zimních měsících, ale jen s pořádným vybavením.

 • Muž opřený o auto v autosalónu
  08. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Nejlevnější auta na trhu: Do 300 000 Kč už jen pár modelů

  Nejlevnější nové auto dnes seženete zhruba za 300 000 Kč. V těchto relacích ale počítejte s malým výběrem a skromnější výbavou. Jak nejlevnější auto na trhu vypadá a na co byste při koupi nového vozu neměli zapomenout?

 • Liška na silnici před autem
  26. října 2023|Jana Březinová
  Jak řešit srážku se zvěří?

  Ke každé srážce se zvěří přivolejte policii. Na zvíře nesahejte a neodvážejte ho pryč –⁠ to by bylo pytláctví. Škodu na autě vám proplatí pojišťovna, ale jen v případě, že jste si sjednali připojištění střetu se zvěří. To vás vyjde na několik set korun ročně.

 • Muž vyměňuje olej u motocyklu
  25. října 2023|Petr Pohůdka
  Jak připravit motocykl na STK

  Bez platné STK s motorkou na silnici nesmíte. Na rozdíl od automobilů vám ale stačí prohlídka jednou za 4 roky. Pohlídejte si hlavně funkčnost světel, brzd a stav výfuku. Dodatečně instalované díly musí splňovat bezpečnostní a technické normy. Co dalšího byste měli vědět o STK motocyklu?

 • Nabourané auto
  14. října 2023|Jana Březinová
  Dopravní nehoda v zahraničí: Jak postupovat?

  V roce 2022 Češi v zahraničí způsobili 7028 nehod, nejvíce v Německu a na Slovensku. To představuje téměř 4 % všech nehod. Šance, že budete nehodu při cestách po Evropě řešit, tak rozhodně není zanedbatelná. Nastudujte si předem správný postup. Až vás na místě ochromí stres nebo jazyková bariéra, budete přesně vědět, co dělat.

 • Řidičák na motorku - úspěšná zkouška v autoškole
  12. října 2023|Petr Pohůdka
  Řidičák na motorku – na co se připravit

  Řidičák skupiny AM na nejslabší motorky si můžete udělat už v 15 letech. Na řidičský průkaz A si ale počkáte až do 24 let. Za výcvik v autoškole zaplatíte nejméně 10 tisíc Kč, v Praze počítejte i s více než dvojnásobnými částkami. U závěrečných zkoušek budete prokazovat znalost teorie a předvádět předepsané jízdní úkony včetně slalomu. Na co dalšího se u řidičáku na motorku připravit?