Blog
Půjčky a úvěry
operativní leasing

Jak funguje operativní leasing?

02. července 2020|Vendula Flassig Vrablová|

Sen o vlastním plechovém miláčkovi má asi každý z nás. Málokdo si ho ale dokáže jednoduše splnit. Pořízení osobního vozu totiž nepatří mezi zanedbatelné investice. Naštěstí existují způsoby, jak vůz získat i bez toho, abyste měli naspořenou potřebou částku. Jednou z možností je klasický účelový úvěr na auto, druhou pak finanční nebo operativní leasing. A právě druhému zmíněnému způsobu budou věnovány následující řádky.

Jak operativní leasing funguje?

Operativní leasing na auto je vlastně ve své podstatě pronájem vozidla, které vlastní úvěrová společnost. Platí tak, že vůz není po celou dobu splácení leasingu váš, ale stále patří leasingové společnosti. Pro operativní leasing neplatí žádná zvláštní omezení, co se délky pronájmu týče. Většinou je tak vše ve vaší kompetenci. Obvykle se však tento typ leasingu sjednává na dobu minimálně jednoho roku. Podmínkou není ani to, že musíte na konci období vůz odkoupit (je to pouze možnost). e záleží na vzájemné domluvě a podmínkách vybrané leasingové společnosti.

Porovnat půjčky

Výhody operativního leasingu

  • Díky operativnímu leasingu neplatíte akontaci

  • Jeden z nejvýhodnějších způsobů, jak získat nové auto

  • V ceně operativního leasingu je povinné ručení i havarijní pojištění

  • Neřešíte prodej auta – po skončení leasingu ho jednoduše vrátíte

  • Firmy nebo podnikatelé si mohou dát měsíční splátky vozu do nákladů

Komu je operativní leasing určený?

Auta na operativní leasing byla donedávna poskytována prakticky jen firmám a podnikatelům. Běžní lidé si o tomto způsobu používání automobilu mohli nechat jen zdát. Naštěstí se přístup firem k poskytování operativního leasingu automobilů soukromým osobám v uplynulých měsících zásadně změnil.

Nyní tak existuje nespočet firem, které nabízí i operativní leasing pro soukromé osoby. Služba je určená zejména pro ty, kteří nechtějí do nového vozu investovat přemrštěné částky a zároveň chtějí neustále jezdit v novém. Pokud navíc podnikáte, můžete si měsíční splátky vozu dát do nákladů.

Každá mince má dvě strany

Protože nic není jenom černé nebo bílé, také u operativního leasingu existují jisté nevýhody. Tou největší je asi to, že vůz, za který každý měsíc platíte, vlastně nikdy není váš. Dokud ho neodkoupíte, stále patří leasingové společnosti. Odkupní cena vozidla navíc není řidiči prakticky až do konce leasingu známá.

Leasingová společnost ji sděluje cca 2 – 3 měsíce před skončením doby leasingu. Problémem může být také počet ujetých kilometrů. Mnohé leasingové firmy totiž mají horní strop najetých kilometrů, které řidič může za rok ujet. Pokud toto číslo překročí, většinou se mu navýší splátka.

Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).