Jednání o úvěru

Jaké jsou úvěry pro právnické osoby?

15. 5. 2020
|
Délka čtení: 7 min.

Úvěry využívají nejen soukromé, nepodnikající fyzické osoby, ale také podnikatelé a firmy se statusem právnické osoby. Nabídka půjček určených právnickým osobám je velmi pestrá, podmínky různorodé. Obvykle záleží nejen na výši půjčky a poskytovateli, ale také jejím účelu a samozřejmě na finanční situaci žádající právnické osoby.

Podnikatelé vedle občanů představují další významný klientský segment, o který mají finanční společnosti enormní zájem. Největší zisky jim přitom plynou právě z poskytnutých úvěrů, a proto pro ně mají neustále připravené výhodné úvěrové nabídky. Jaké jsou hlavní typy úvěrů pro podnikatele?

Účelové versus neúčelové podnikatelské úvěry

Základní typ podnikatelské půjčky představují neúčelové a účelové úvěry. V obou případech musí podnikatel splňovat požadavky kladené na příjmy a výdaje. Jedná se o bonitu, která rozhoduje o tom, zda podnikatel půjčku získá či nikoliv.

Neúčelové podnikatelské úvěry mají tu výhodou, že je lze použít na libovolný účel. Právnické osoby je tedy mohou použít například při investování do nového podnikání, do dalšího vývoje zavedené firmy či její expanze na další trhy nebo k nákupu nezbytného zařízení a vybavení.

Účelové podnikatelské úvěry lze použít pouze na konkrétní předem určený účel, který je právnická osoba povinna doložit (faktury, účtenky apod.). Účelové půjčky se nejčastěji používají při nákupu nemovitostí, automobilů či strojů a jiného zařízení.

Provozní úvěry pro právnické osoby

Tento druh podnikatelského úvěru patří mezi hodně oblíbené a jsou určené primárně k financování věcí souvisejících s provozem firmy. Půjčku lze použít například na nákup materiálu potřebného pro výrobu produktů či zboží určeného na sklad a následně k dalšímu přeprodeji. Provozní úvěry nejčastěji využívají začínající podnikatelé, aby mohli bez problémů financovat narůstající množství zakázek.

Začínající podnikatelé

Leasing pro podnikatele

Leasing je typ úvěru, který mnohem častěji využívají podnikatelé než běžní občané. Klasický finanční leasing se používá především k financování strojů, zařízení, jiného vybavení a vozového parku, který zahrnuje jak osobní, tak i užitková a nákladní vozidla.

Největší tři výhody finančního leasingu představují snadná dostupnost, příznivé podmínky a možnost daňových úlev. Finanční leasing charakterizuje fakt, že daná věc přechází do majetku právnické osoby až v momentě uhrazení poslední splátky. Do té doby je majetkem leasingové firmy.

Kreditní karty a kontokorentní úvěry pro právnické osoby

Kreditní karty a kontokorenty rovněž patří k úvěrovým produktům, které využívají jak běžní občané, tak i právnické subjekty. Víceméně fungují stejným způsobem, rozdíl bývá ve výši částky. Zatímco u občanů se jedná o tisíce až desítky tisíc, u podnikatelů se jedná o částky v řádech stovek tisíc.

Kontokorentní úvěry umožňují podnikatelům v případě potřeby čerpat bankovní účet do mínusu a to až do stanovené výše. Zpravidla je kontokorent používán jako finanční rezerva nebo slouží podobně jako provozní úvěr k nákupu zboží či služeb.

Kreditní karty slouží rovněž jako rezerva nebo provozní úvěr s tím, že mají jednu důležitou výhodu. Tou je bezúročné období. V případě, že podnikatel čerpané finance uhradí v rámci bezúročné lhůty, nezaplatí žádný úrok za poskytnutí půjčky.

Investiční podnikatelské úvěry

Tento typ úvěru právnické osoby používají k dalšímu rozvoji a rozšíření podnikání, jako je například nákup dalšího zařízení a vybavení, stavbu větší provozovny, zakládání dalších provozoven a poboček apod. Investiční úvěry jsou určené především pro zavedené firmy s jistými příjmy a rostoucím objemem zakázek.

Něco jako investiční půjčku pro právnické osoby nabízí také Evropský investiční fond a to zejména pro menší a střední podniky s počtem zaměstnanců nižším než 250. Ti mohou využít finance z Evropského investičního fondu na rozvoj firmy.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
    31. května 2023|Jana Březinová
    Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

    Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

  • Palubní kamera na čelním skle v autě
    29. května 2023|Jana Březinová
    Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

    Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

  • Žena hledá v batohu pas
    27. května 2023|Jana Březinová
    Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

    Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Zásuvky s eury
    21. května 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
    19. května 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

    Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

  • Nastavení kotle
    17. května 2023|Monika Šaríková
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

  • cestování-vozem
    15. května 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.