Jednání o úvěru

Jaké jsou úvěry pro právnické osoby?

15. 5. 2020
|
Délka čtení: 7 min.

Úvěry využívají nejen soukromé, nepodnikající fyzické osoby, ale také podnikatelé a firmy se statusem právnické osoby. Nabídka půjček určených právnickým osobám je velmi pestrá, podmínky různorodé. Obvykle záleží nejen na výši půjčky a poskytovateli, ale také jejím účelu a samozřejmě na finanční situaci žádající právnické osoby.

Podnikatelé vedle občanů představují další významný klientský segment, o který mají finanční společnosti enormní zájem. Největší zisky jim přitom plynou právě z poskytnutých úvěrů, a proto pro ně mají neustále připravené výhodné úvěrové nabídky. Jaké jsou hlavní typy úvěrů pro podnikatele?

Účelové versus neúčelové podnikatelské úvěry

Základní typ podnikatelské půjčky představují neúčelové a účelové úvěry. V obou případech musí podnikatel splňovat požadavky kladené na příjmy a výdaje. Jedná se o bonitu, která rozhoduje o tom, zda podnikatel půjčku získá či nikoliv.

Neúčelové podnikatelské úvěry mají tu výhodou, že je lze použít na libovolný účel. Právnické osoby je tedy mohou použít například při investování do nového podnikání, do dalšího vývoje zavedené firmy či její expanze na další trhy nebo k nákupu nezbytného zařízení a vybavení.

Účelové podnikatelské úvěry lze použít pouze na konkrétní předem určený účel, který je právnická osoba povinna doložit (faktury, účtenky apod.). Účelové půjčky se nejčastěji používají při nákupu nemovitostí, automobilů či strojů a jiného zařízení.

Provozní úvěry pro právnické osoby

Tento druh podnikatelského úvěru patří mezi hodně oblíbené a jsou určené primárně k financování věcí souvisejících s provozem firmy. Půjčku lze použít například na nákup materiálu potřebného pro výrobu produktů či zboží určeného na sklad a následně k dalšímu přeprodeji. Provozní úvěry nejčastěji využívají začínající podnikatelé, aby mohli bez problémů financovat narůstající množství zakázek.

Začínající podnikatelé

Leasing pro podnikatele

Leasing je typ úvěru, který mnohem častěji využívají podnikatelé než běžní občané. Klasický finanční leasing se používá především k financování strojů, zařízení, jiného vybavení a vozového parku, který zahrnuje jak osobní, tak i užitková a nákladní vozidla.

Největší tři výhody finančního leasingu představují snadná dostupnost, příznivé podmínky a možnost daňových úlev. Finanční leasing charakterizuje fakt, že daná věc přechází do majetku právnické osoby až v momentě uhrazení poslední splátky. Do té doby je majetkem leasingové firmy.

Kreditní karty a kontokorentní úvěry pro právnické osoby

Kreditní karty a kontokorenty rovněž patří k úvěrovým produktům, které využívají jak běžní občané, tak i právnické subjekty. Víceméně fungují stejným způsobem, rozdíl bývá ve výši částky. Zatímco u občanů se jedná o tisíce až desítky tisíc, u podnikatelů se jedná o částky v řádech stovek tisíc.

Kontokorentní úvěry umožňují podnikatelům v případě potřeby čerpat bankovní účet do mínusu a to až do stanovené výše. Zpravidla je kontokorent používán jako finanční rezerva nebo slouží podobně jako provozní úvěr k nákupu zboží či služeb.

Kreditní karty slouží rovněž jako rezerva nebo provozní úvěr s tím, že mají jednu důležitou výhodu. Tou je bezúročné období. V případě, že podnikatel čerpané finance uhradí v rámci bezúročné lhůty, nezaplatí žádný úrok za poskytnutí půjčky.

Investiční podnikatelské úvěry

Tento typ úvěru právnické osoby používají k dalšímu rozvoji a rozšíření podnikání, jako je například nákup dalšího zařízení a vybavení, stavbu větší provozovny, zakládání dalších provozoven a poboček apod. Investiční úvěry jsou určené především pro zavedené firmy s jistými příjmy a rostoucím objemem zakázek.

Něco jako investiční půjčku pro právnické osoby nabízí také Evropský investiční fond a to zejména pro menší a střední podniky s počtem zaměstnanců nižším než 250. Ti mohou využít finance z Evropského investičního fondu na rozvoj firmy.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Mladý pár a společné finance
    31. prosince 2023|Magdaléna Kubečková
    Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?

    Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.

  • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
    10. listopadu 2023|Jana Březinová
    Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

    Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

  • Trápení placení na internetu
    06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
    SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

    Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

  • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
    02. listopadu 2023|Jana Březinová
    Porovnání kreditní karty a kontokorentu

    Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

  • Předání vánočních dárků
    25. září 2023|Nikola Zatloukalová
    S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

    Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Žena s účty počítá na kalkulačce
    08. září 2023|Jana Březinová
    Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

    Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

  • struktura-vydaju
    07. září 2023|Petr Woff
    Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

    Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.

  • Mladý vyděšený pár prochází účty
    09. srpna 2023|Magdaléna Kubečková
    Podvodné firmy lákají na zázračné investice: 7 tipů, jak nenaletět

    Zaručený výnos s nulovým rizikem? Příliš dobré, aby to byla pravda. Investičních podvodů v ČR přibývá a pachatelé jsou čím dál rafinovanější. Od Ponziho schémat přešli ke kryptoměnám, falešným investičním fondům, podvodným e-mailům a reklamám s Elonem Muskem. Využívají přitom vaši nepozornost, důvěřivost nebo finanční tíseň. Jak poznáte podvodníky?