Jak vybrat olej do auta? - Otevřená kapota auta a manipulace s motorem

Jak vybrat motorový olej do auta? Na značce ani výrobci příliš nezáleží. Důležité jsou jiné parametry

Podobně jako se člověk neobejde bez vody, automobilové motory nemůžou fungovat bez vhodného oleje. Jak ale vybrat ten správný a nešlápnout vedle? Máme pro vás praktické info i rady, kde motorový olej koupit a jak (často) ho měnit.

Jaký olej do motoru vybrat?

Při výběru motorového oleje se nemusíte držet výrobce ani konkrétní značky. Jednotlivé oleje jsou mezi sebou totiž dobře mísitelné. Vždy je ale nutné dodržet výkonnostní třídu a viskozitu oleje. Viskozita je parametrem, který uvádí míru vnitřního tření oleje a je závislá na teplotě, která se během činnosti motoru mění.

Charakteristika viskózních vlastností motorového oleje je uvedena v klasifikaci SAE (Society of Automotive Engineers, USA), kde jsou oleje rozděleny do šesti zimních (0W -40°C, 5W -35°C, 10W -30°C, 15W -25°C, 20W -20°C, 25W -15°C) a pěti letních tříd (20, 30, 40, 50 a 60).

U zimních tříd platí, že čím nižší hodnota viskozity je, tím si správné vlastnosti drží i při velmi nízkých teplotách. Naopak čím vyšší je číslo u letní třídy motorových olejů, tím vyšší může být venkovní teplota a olej si stále zachovává své optimální vlastnosti. V našich podmínkách je vhodné používání letních olejů s označením 40 a 50.

Kromě viskozity je důležitá i výkonnostní třída, kterou označujeme zkratkami ACEA (evropské normy) nebo API (americká norma). Jde o normy, které určují, jestli je olej vhodný pro benzínové, naftové motory, pro motory s přímým vstřikováním nebo udávají, pro jak staré motory je lze použít.

Normy využívají čtyři písmena abecedy:

 • „A” - zážehové motory

 • „B” - vznětové motory

 • „C” - motory s částicovým filtrem

 • „E” - motory těžkých užitkových automobilů


Kromě písmen jsou u norem též čísla. Čím vyšší číslo u písmena je, tím má olej vyšší hodnotu viskosity. Například oleje ACEA A1/B1 jsou určeny pro klasický krátký nebo spíše pevný servisní interval. Naopak A3/B3 jsou oleje určené pro prodloužené nebo také variabilní servisní intervaly. Tyto oleje totiž obsahují více příměsí.

Jsou příměsi špatné?

Příměsi nejsou v automobilovém průmyslu žádnou novinkou. Například keramické přísady v motorových olejích zajišťují vyšší přilnavost olejů k povrchům. Antioxidační přísady naopak zajišťují stabilitu a vysokou mazivost během celého servisního intervalu. Protože má ale každá mince dvě strany, nevýhodou příměsí je nejen vyšší cena motorového oleje, ale také riziko koroze.

Nechce se vám platit drahé autopojištění?

Dejte stop neustálému zdražování. Pomůžeme vám se změnou pojišťovny i se sjednáním lepší nabídky. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Jak zjistit, jaký olej do motoru auto potřebuje?

Nejspolehlivějším a nejrychlejším způsobem, jak zjistit, jaký olej do motoru nalít, je servisní knížka vozidla. Podívat se můžete i na štítek na výměnu oleje. Ten může být nalepený v motoru či na rámu dveří u řidiče. Informaci zjistíte také v příručce k obsluze vozidla nebo mazacích plánech výrobců, které jsou dostupné online:

Nejoblíbenější motorové oleje roku 2022

ModelViskozita olejeTyp olejeOrientační cena

Castrol Edge Titanium FST LongLife

5W30

Syntetický

990 Kč

Total Quartz 9000 Energy

5W40

Syntetický

500 Kč

Shell Helix Ultra

5W40

Syntetický

535 Kč

Mobil Super 2000 X1

10W40

Polosyntetický

530 Kč

Shell Helix HX5

15W40

Minerální

350 Kč

Shell Helix Ultra Professional AV-L

0W30

Syntetický

720 Kč

Total Quartz 5000

15W40

Minerální

450 Kč

Valvoline Max Life

10W40

Polosyntetický

515 Kč

Zdroj: prodejnost dle dat Heureka.cz

Nejprodávanější motorové oleje v ČR

 1. Motorový olej 5w40: Tento olej tvoří hrubší a silnější olejovou vrstvu, výborně utěsňuje mezery, je určen pro vysokou zátěž, a proto se často používá ve výkonných sportovních autech. Kvůli vysoké odolnosti vůči natočení má ale vliv na dynamiku motoru. Také zde platí, že čím větší teplotní rozsah má mazivo, tím má kratší životnost.

 2. Motorový olej 5w30: Má vyšší míru čerpání přes systém mazání, účinněji čistí součástky pohonné jednotky, přispívá k jejich chlazení a úspoře paliva. Nevýhodou je skutečnost, že pokud se při použití tohoto oleje zvětší mezery v třecích párech, může se objevit únik.

 3. Motorový olej 10w40: Jeden z nejčastěji používaných motorových olejů u starších vozů. Jde o polosyntetický motorový olej vhodný pro všechny benzínové a naftové motory osobních a lehkých užitkových aut. Charakteristický je vyšší viskozitou.

Jak vybrat olej do auta - Mechanik na podložce pod autem

Jak často měnit olej a kolik vlastně stojí?

U nových vozů v záruce, kdy se s automobilem jezdí do autorizovaného servisu, majitel výměnu oleje většinou neřeší. U starších vozidel ale tuhle proceduru budete zhruba jednou ročně řešit. Obecně platí, že maximální hranicí pro výměnu oleje by mělo být ujetí 15 až 20 tisíc kilometrů. Pro jistotu je ale vždy dobré vozit minimálně litr vhodného motorového oleje všude s sebou.

Pokud se v autě rozsvítí oranžová kontrolka nedostatku oleje, náplň se dostala pod určitou hladinu, kdy sice ještě nehrozí okamžité zadření motoru, přesto je třeba co nejdřív olej doplnit. Pokud se ale rozbliká červená kontrolka, okamžitě zastavte a olej co nejdříve doplňte.

Motorové oleje pořídíte na benzinových pumpách, v e-shopech, servisech, ale i super a hobby marketech. Ideální variantou je ovšem vždy nákup oleje přímo na stránce daného výrobce. Cena litru běžného motorového oleje se pohybuje okolo 170 – 200 Kč.

Měli byste vědět: Nákupu motorového oleje v servisech se raději vyhněte. Tady totiž stojí zhruba čtyřikrát víc, než na internetu!

Jak vyměnit olej v autě?

 • Je nutné, aby auto stálo na rovině a bylo zabrzděné jak převodovkou, tak mechanickou brzdou.

 • Přizvedněte auto heverem. To proto, abyste se dostali k výpustnímu šroubu

 • Olej mírně zahřejte, lépe poteče.

 • Pod zátku na dně olejové vany umístěte dostatečně velkou nádobu, a pokud máte možnost, nechte olej vykapat přes noc.

 • Při nasazování šroubu dávejte pozor, ať vám do nádoby nespadne a vždy se ujistěte, že jste zátku důkladně zašroubovali.

 • Ještě před tím, než začnete olej doplňovat, vyměňte olejový filtr, který zachycuje nečistoty a je potřeba ho vyměnit při každém doplnění oleje.

 • Hladinu oleje během dolévání kontrolujte pomocí vysouvací rysky (u motorů s uzavřenou vanou je potřeba kontrolovat hladinu čidlem po stisknutí příslušného tlačítka v palubním počítači). Jakmile je ryska mezi minimální a maximální hodnotou, je oleje dostatek.

 • Nastartujte auto a nechte ho pár minut běžet. Pokud po vypnutí motoru zůstane hladina nad hodnotou MIN, o nic dalšího se nemusíte starat.

Měli byste vědět: Starý olej můžete odevzdat v autoservisech a prodejnách, kde nabízí k prodeji oleje nové. Další možností, jak olej zlikvidovat, jsou sběrné dvory. Kontaktovat můžete i specializovanou společnost, která se na ekologickou likvidaci průmyslových olejů specializuje. Pokud olej správně nezlikvidujete, hrozí vám pokuta až do výše 1 000 000 Kč!

Kdo je připraven, není překvapen

Průběžná údržba vozidla je základ bezpečné a pohodové cesty. Proto vždy věnujte pozornost tomu, co vám vozidlo sděluje, jak se chová, jak zní a nepodceňujte péči o něj. Nezapomínejte ani na důležitost kvalitního povinného ručení a havarijního pojištění, které si u nás můžete snadno porovnat a rovnou taky sjednat za bezkonkurenční ceny.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.