Jak vybrat olej do auta? - Otevřená kapota auta a manipulace s motorem

Jak vybrat motorový olej do auta? Na značce ani výrobci příliš nezáleží. Důležité jsou jiné parametry

Podobně jako se člověk neobejde bez vody, automobilové motory nemůžou fungovat bez vhodného oleje. Jak ale vybrat ten správný a nešlápnout vedle? Máme pro vás praktické info i rady, kde motorový olej koupit a jak (často) ho měnit.

Jaký olej do motoru vybrat?

Při výběru motorového oleje se nemusíte držet výrobce ani konkrétní značky. Jednotlivé oleje jsou mezi sebou totiž dobře mísitelné. Vždy je ale nutné dodržet výkonnostní třídu a viskozitu oleje. Viskozita je parametrem, který uvádí míru vnitřního tření oleje a je závislá na teplotě, která se během činnosti motoru mění.

Charakteristika viskózních vlastností motorového oleje je uvedena v klasifikaci SAE (Society of Automotive Engineers, USA), kde jsou oleje rozděleny do šesti zimních (0W -40°C, 5W -35°C, 10W -30°C, 15W -25°C, 20W -20°C, 25W -15°C) a pěti letních tříd (20, 30, 40, 50 a 60).

U zimních tříd platí, že čím nižší hodnota viskozity je, tím si správné vlastnosti drží i při velmi nízkých teplotách. Naopak čím vyšší je číslo u letní třídy motorových olejů, tím vyšší může být venkovní teplota a olej si stále zachovává své optimální vlastnosti. V našich podmínkách je vhodné používání letních olejů s označením 40 a 50.

Kromě viskozity je důležitá i výkonnostní třída, kterou označujeme zkratkami ACEA (evropské normy) nebo API (americká norma). Jde o normy, které určují, jestli je olej vhodný pro benzínové, naftové motory, pro motory s přímým vstřikováním nebo udávají, pro jak staré motory je lze použít.

Normy využívají čtyři písmena abecedy:

 • „A” - zážehové motory

 • „B” - vznětové motory

 • „C” - motory s částicovým filtrem

 • „E” - motory těžkých užitkových automobilů


Kromě písmen jsou u norem též čísla. Čím vyšší číslo u písmena je, tím má olej vyšší hodnotu viskosity. Například oleje ACEA A1/B1 jsou určeny pro klasický krátký nebo spíše pevný servisní interval. Naopak A3/B3 jsou oleje určené pro prodloužené nebo také variabilní servisní intervaly. Tyto oleje totiž obsahují více příměsí.

Jsou příměsi špatné?

Příměsi nejsou v automobilovém průmyslu žádnou novinkou. Například keramické přísady v motorových olejích zajišťují vyšší přilnavost olejů k povrchům. Antioxidační přísady naopak zajišťují stabilitu a vysokou mazivost během celého servisního intervalu. Protože má ale každá mince dvě strany, nevýhodou příměsí je nejen vyšší cena motorového oleje, ale také riziko koroze.

Nechce se vám platit drahé autopojištění?

Dejte stop neustálému zdražování. Pomůžeme vám se změnou pojišťovny i se sjednáním lepší nabídky. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Chci lepší nabídku povinného ručení

Jak zjistit, jaký olej do motoru auto potřebuje?

Nejspolehlivějším a nejrychlejším způsobem, jak zjistit, jaký olej do motoru nalít, je servisní knížka vozidla. Podívat se můžete i na štítek na výměnu oleje. Ten může být nalepený v motoru či na rámu dveří u řidiče. Informaci zjistíte také v příručce k obsluze vozidla nebo mazacích plánech výrobců, které jsou dostupné online:

Nejoblíbenější motorové oleje roku 2022

ModelViskozita olejeTyp olejeOrientační cena

Castrol Edge Titanium FST LongLife

5W30

Syntetický

990 Kč

Total Quartz 9000 Energy

5W40

Syntetický

500 Kč

Shell Helix Ultra

5W40

Syntetický

535 Kč

Mobil Super 2000 X1

10W40

Polosyntetický

530 Kč

Shell Helix HX5

15W40

Minerální

350 Kč

Shell Helix Ultra Professional AV-L

0W30

Syntetický

720 Kč

Total Quartz 5000

15W40

Minerální

450 Kč

Valvoline Max Life

10W40

Polosyntetický

515 Kč

Zdroj: prodejnost dle dat Heureka.cz

Nejprodávanější motorové oleje v ČR

 1. Motorový olej 5w40: Tento olej tvoří hrubší a silnější olejovou vrstvu, výborně utěsňuje mezery, je určen pro vysokou zátěž, a proto se často používá ve výkonných sportovních autech. Kvůli vysoké odolnosti vůči natočení má ale vliv na dynamiku motoru. Také zde platí, že čím větší teplotní rozsah má mazivo, tím má kratší životnost.

 2. Motorový olej 5w30: Má vyšší míru čerpání přes systém mazání, účinněji čistí součástky pohonné jednotky, přispívá k jejich chlazení a úspoře paliva. Nevýhodou je skutečnost, že pokud se při použití tohoto oleje zvětší mezery v třecích párech, může se objevit únik.

 3. Motorový olej 10w40: Jeden z nejčastěji používaných motorových olejů u starších vozů. Jde o polosyntetický motorový olej vhodný pro všechny benzínové a naftové motory osobních a lehkých užitkových aut. Charakteristický je vyšší viskozitou.

Jak vybrat olej do auta - Mechanik na podložce pod autem

Jak často měnit olej a kolik vlastně stojí?

U nových vozů v záruce, kdy se s automobilem jezdí do autorizovaného servisu, majitel výměnu oleje většinou neřeší. U starších vozidel ale tuhle proceduru budete zhruba jednou ročně řešit. Obecně platí, že maximální hranicí pro výměnu oleje by mělo být ujetí 15 až 20 tisíc kilometrů. Pro jistotu je ale vždy dobré vozit minimálně litr vhodného motorového oleje všude s sebou.

Pokud se v autě rozsvítí oranžová kontrolka nedostatku oleje, náplň se dostala pod určitou hladinu, kdy sice ještě nehrozí okamžité zadření motoru, přesto je třeba co nejdřív olej doplnit. Pokud se ale rozbliká červená kontrolka, okamžitě zastavte a olej co nejdříve doplňte.

Motorové oleje pořídíte na benzinových pumpách, v e-shopech, servisech, ale i super a hobby marketech. Ideální variantou je ovšem vždy nákup oleje přímo na stránce daného výrobce. Cena litru běžného motorového oleje se pohybuje okolo 170 – 200 Kč.

Měli byste vědět: Nákupu motorového oleje v servisech se raději vyhněte. Tady totiž stojí zhruba čtyřikrát víc, než na internetu!

Jak vyměnit olej v autě?

 • Je nutné, aby auto stálo na rovině a bylo zabrzděné jak převodovkou, tak mechanickou brzdou.

 • Přizvedněte auto heverem. To proto, abyste se dostali k výpustnímu šroubu

 • Olej mírně zahřejte, lépe poteče.

 • Pod zátku na dně olejové vany umístěte dostatečně velkou nádobu, a pokud máte možnost, nechte olej vykapat přes noc.

 • Při nasazování šroubu dávejte pozor, ať vám do nádoby nespadne a vždy se ujistěte, že jste zátku důkladně zašroubovali.

 • Ještě před tím, než začnete olej doplňovat, vyměňte olejový filtr, který zachycuje nečistoty a je potřeba ho vyměnit při každém doplnění oleje.

 • Hladinu oleje během dolévání kontrolujte pomocí vysouvací rysky (u motorů s uzavřenou vanou je potřeba kontrolovat hladinu čidlem po stisknutí příslušného tlačítka v palubním počítači). Jakmile je ryska mezi minimální a maximální hodnotou, je oleje dostatek.

 • Nastartujte auto a nechte ho pár minut běžet. Pokud po vypnutí motoru zůstane hladina nad hodnotou MIN, o nic dalšího se nemusíte starat.

Měli byste vědět: Starý olej můžete odevzdat v autoservisech a prodejnách, kde nabízí k prodeji oleje nové. Další možností, jak olej zlikvidovat, jsou sběrné dvory. Kontaktovat můžete i specializovanou společnost, která se na ekologickou likvidaci průmyslových olejů specializuje. Pokud olej správně nezlikvidujete, hrozí vám pokuta až do výše 1 000 000 Kč!

Kdo je připraven, není překvapen

Průběžná údržba vozidla je základ bezpečné a pohodové cesty. Proto vždy věnujte pozornost tomu, co vám vozidlo sděluje, jak se chová, jak zní a nepodceňujte péči o něj. Nezapomínejte ani na důležitost kvalitního povinného ručení a havarijního pojištění, které si u nás můžete snadno porovnat a rovnou taky sjednat za bezkonkurenční ceny.

Sjednat povinné ručení
Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig Vrablová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Muž stojí u nabíjejícího se elektroauta
  Auto
  11. prosince 2022|Jana Březinová
  Jak získat dotace na elektromobil v ČR

  V současné době se dotace na elektromobily nabízí pouze pro státní firmy, obce, školy či neziskové organizace. Plánovaná podpora pro firmy byla zrušena, jelikož program nesplňoval podmínky Evropské komise. Běžní občané a podnikatelé se tak dotace na elektromobil nedočkají ani v roce 2022.

 • Policejní kontrola - dechová zkouška s alkohol tester
  Auto
  10. prosince 2022|Jana Březinová
  Jak vybrat alkohol tester

  Rádi byste ráno po bujarém večírku usedli za volant, ale nejste si jistí, jestli nenadýcháte? Se zjištěním zbytkového alkoholu v krvi vám pomůže alkohol tester. Vybírejte obezřetně, spoustu přístrojů nedosahuje dostatečné spolehlivosti. Na co byste se při koupi alkohol testeru měli zaměřit?

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  Auto
  30. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Státní poznávací značky (SPZ) sestávají v Česku z kombinace písmen, arabských číslic a případně mezer či rozdělovacích znamének. „Espézetka” je u nás přidělena ke každému jednotlivému vozidlu podléhající registraci. V autě jsou cedulky se státní poznávací značkou umístěné na přídi a zádi nad nárazníky vozu a slouží k odlišení jednotlivých aut a k jejich individuální dohledatelnosti. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • Přístrojová deska v autě se svítícími kontrolkami
  Auto
  24. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Co říká která kontrolka v autě? U oranžové zbystřete, u červené raději v jízdě nepokračujte

  Pokud je s automobilem něco v nepořádku, potřebuje řidiče spolehlivým způsobem upozornit. A to prostřednictvím kontrolek. Co jednotlivé symboly v autě znamenají? Kdy můžete s opatrností pokračovat v jízdě a kdy je naopak lepší vozidlo hned zastavit a problém odstranit?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  Auto
  15. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Zdražení povinného ručení a havarijní pojištění 2022 - Na vině je inflace i dražší materiály

  V letošním roce si připlatíme nejen za energie a potraviny, ale i autoservisní práce, součástky a pojištění. Ceny budou kopírovat inflační trendy a růst, proto se během následujících měsíců provoz automobilu citelně prodraží. Co za zdražení povinného ručení může a jak se s ním poprat?

 • Muž ovládá telefon na držáku v autě
  Auto
  27. října 2022|Marek Drahorád
  Chytré auto: Proč si ho pořídit a co to vlastně je?

  Chytrá zařízení nás dnes obklopují a mohou nám značně usnadnit život, pomoci chránit zdraví i ušetřit peníze. Auta nejsou výjimkou a výrobci funkce neustále vylepšují v rámci svých infotainmentů i mobilních aplikací. Díky mobilním operátorům ale chytré auto můžete udělat také ze starších modelů.

 • Jak řešit nabourané auto na parkovišti - Poškozený předek auta na parkovišti
  Auto
  14. října 2022|Marek Drahorád
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle policejní statistiky je náraz do zaparkovaného auta druhým nejčastějším druhem nehody a není divu, že se s poškozením vozu na tomto místě setkal skoro každý řidič. Jak si s podobnou situací poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, pokud viník od nehody ujede?

 • Rozbité čelní sklo - překvapený člověk uvnitř auta
  Auto
  22. září 2022|Marek Drahorád
  Nejčastější připojištění k povinnému ručení

  Z povinného ručení se v posledních letech stal produkt, který dokáže nahradit i havarijní pojištění. Můžete se totiž připojistit prakticky na všechna rizika, která vašemu autu hrozí. Není proto divu, že zájem o připojištění k povinnému ručení dlouhodobě roste. Jak si vybrat správná připojištění? A která jsou v Česku nejoblíbenější?

 • Nárust cen vlastnictví auta - Papírové složky a klíčky od auta
  Auto
  14. září 2022|Petr Pohůdka
  Nárůst ceny vlastnictví vozu: Jak ušetřit peníze na provozu auta?

  V posledních měsících jsme svědky zdražování benzínu, povinného ručení, náhradních dílů nebo nových aut. Provoz vozidla tak stojí mnohem více než v minulosti. Jakými způsoby lze tyto náklady snížit? Poradíme vám, jak ušetřit peníze na provozu auta.

 • Žena u rozbitého auta
  Auto
  02. září 2022|Petr Pohůdka
  Proč je důležité mít havarijní pojištění i u staršího auta

  Havarijní pojištění auta není na rozdíl od povinného ručení vyžadováno zákonem. Řidiči si proto havarijní pojištění často nesjednají, zejména u starších vozů. Jenže i u ojetých automobilů vás oprava škod může vyjít pěkně draho. V době rostoucích cen v autoservisech to platí dvojnásob. Proč byste havarijní pojištění ojetého auta neměli podceňovat?

 • Lze ušetřit na autopojištění - Majitelé auta sčítají škody po nárazu svých vozů
  Auto
  24. srpna 2022|Jana Březinová
  Lze ušetřit na autopojištění při rozložení do vícero splátek?

  Platit povinné ručení ročně nebo čtvrtletně? Pokud jste v minulosti chtěli ušetřit na povinném ručení, bylo to jednoznačné rozhodnutí –⁠ roční platba pojištění totiž vycházela výhodněji. V dnešní době už to tak docela neplatí. Jak k rozložení plateb na menší částky přistupují jednotlivé pojišťovny?

 • Žena fotí dopravní nehodu
  Auto
  22. srpna 2022|Jana Březinová
  Jak ušetřit na autopojištění jako občasný řidič

  Najezdíte ročně sotva pár tisíc kilometrů a chtěli byste ušetřit na povinném ručení? Právě pro vás je určeno pojištění typu „Jezdím málo, platím málo“. Na českém trhu ho nabízí pojišťovna Allianz a Pillow. Zjistěte, jak přesně funguje pojištění podle skutečného počtu ujetých kilometrů a která pojišťovna vám ho nabídne výhodněji.

 • Vše co jste chtěli vědět o elektrokolech - Muž na vyhlídce s elektrokolem v horách
  Auto
  Vše, co jste chtěli vědět o elektrokolech

  Elektrokola patří mezi fenomén současnosti s obřím potenciálem a řadou výhod. Jak takové elektrokolo vlastně funguje? Kde ho koupit, jak ho správně nabíjet a maximálně zabezpečit, aby vám sloužilo spoustu let?

 • Jak nejlépe a nejlevněji zaparkovat při odletu na dovolenou - Žena na letištním parkovišti
  Auto
  Jak nejlépe a nejlevněji zaparkovat, když odlétáte na dovolenou?

  Vyrážíte na vysněnou dovolenou letadlem, ale na letiště se plánujete dopravit automobilem? Pak budete pravděpodobně přemýšlet, jestli oslovit známého, který vás na letiště doveze nebo rovnou zaparkovat v blízkosti odletového terminálu. Zvolíte-li druhou možnost, poradíme, jak najít nejlepší parkování na letišti a neutratit zbytečně moc peněz.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  Auto
  29. července 2022|Marek Drahorád
  Pět situací, kdy vám pojišťovna nezaplatí (nebo nemusí zaplatit) ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy vám pojišťovna pojistné plnění zkrátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Nejedná se přitom o zcela mimořádné případy, potkat mohou téměř každého. O jaké situace se jedná?

 • Mobil za volantem
  Auto
  19. července 2022|Marek Drahorád
  Sazebník pokut aneb za jaké přestupky nám hrozí nejvyšší postih?

  Pravidla silničního provozu byste měli dodržovat především v zájmu vlastní bezpečnosti a v rámci ohleduplnosti k ostatním. Další motivací ale může být také možný trest. Zjistěte, jaké postihy vám hrozí, pokud pravidla porušíte.

 • cestování s obytným vozem
  Auto
  14. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Cestování s obytným vozem: Vše, co potřebujete vědět, než vyrazíte

  Obliba dovolených v obytném voze už několik sezón roste. Pokud i vy letos plánujete pobyt „na čtyřech kolech” a jste v této oblasti absolutními nováčky, určitě vás bude zajímat, jak se na ni co nejlépe připravit. Máme pro vás řadu praktických rad i vychytaných aplikací, které vám pomohou užít si cestování na maximum.

 • cestování-vozem
  Auto
  29. června 2022|Petr Woff
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Koupě ojetého auta
  Auto
  Dovážíte auto z Německa? Tady je vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech slibnější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit zejména slušná SUV, která v tuzemsku pořád chybějí. Pokud se vydáváte pro auto do Německa, měli byste se pořádně připravit a vyhnout se některým nepříjemnostem. Proto přinášíme podrobného průvodce dovozem auta od našich sousedů.

 • prihlaseni-noveho-vozu
  Auto
  15. května 2022|Marek Drahorád
  Návod, jak přihlásit nové auto

  Jak zvládnout přepis auta tak, aby vám nehrozily žádné problémy? Jaké jsou lhůty, kam vyrazit, jak řešit pojištění a co si vzít s sebou? Přepisu se nemusíte obávat, nejde o nijak složitý proces. Známe všechny potřebné kroky a doklady.

 • Auto
  05. května 2022|Marek Drahorád
  Povinná výbava na motorku v EU 2022

  Víte, co všechno s sebou musíte vozit na motorce? Povinná výbava motocyklu může v roce 2022 překvapit i zkušené jezdce. Přečtěte si, z čeho se skládá povinná výbava v Česku a jak se liší v zahraničních zemích, kam Češi na motorce často vyráží.

 • Mechanik s pneumatikou
  Auto
  Celoroční pneumatiky: Komu se jejich pořízení vyplatí a jak se k nim staví jednotlivé pojišťovny?

  Pořízení automobilu s sebou nese obrovskou dávku komfortu a svobody. Na druhou stranu jsou tyto výhody vykoupeny zodpovědností a řadou povinností, s nimiž souvisí spousta budoucích investic i starostí. Jednou z nich jsou i pneumatiky. Pokud se vám nechce investovat do letních a zimních gum, jsou jistou alternativou pneumatiky celoroční. Kdy má smysl je pořizovat a jak bude pojišťovna řešit případnou pojistnou událost?

 • tankování
  Auto
  Jak ušetřit na pohonných hmotách? Stáhněte si chytrou aplikaci a jezděte chytře

  Ceny pohonných hmot v posledních týdnech překonávaly historická maxima. Důvodem je nejen zdražování ropy na světových trzích, ale i citelné oslabení koruny vůči dolaru. Oboje nepochybně souvisí s propuknutím války na Ukrajině. Jak ušetřit na pohonných hmotách a zároveň auto zbytečně neničit?

 • Koupě ojetého auta
  Auto
  08. dubna 2022|Marek Drahorád
  Vyplatí se koupit nové nebo ojeté auto? Jaké mají klady a zápory?

  Pokud už máte jasno, které auto si chcete pořídit a jak ho budete financovat, zbývá už jen poslední krok, a to samotný nákup vozu. Při něm se můžete vydat dvěma směry - pořídit si zcela nové auto, nebo sáhnout po ojetém. Zjistěte, jaké jsou klady a zápory obou možností a která je tou správnou pro vás.

 • žena prodává páru auto v salonů
  Auto
  04. dubna 2022|Marek Drahorád
  Jak u ojetého vozu poznat, že je stočený tachometr

  Až třetina ojetin v Česku má stočený tachometr. Třetina nabízených vozů je po bouračce. A třetina má jiný původ, než jaký se uvádí v inzerátu. Nelichotivá tuzemská statistika. Obezřetnost je proto při nákupu auta z bazaru vždy na místě. Poznat stočený tachometr je ale často nelehký úkol a koupě auta se tím komplikuje. Zjistěte, na co se zaměřit, abyste nenaletěli podvodníkům, a jaké nástroje vám při kontrole ojetiny mohou pomoci.

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.