Jak vybrat olej do auta? - Otevřená kapota auta a manipulace s motorem

Jak vybrat motorový olej do auta? Na značce ani výrobci příliš nezáleží. Důležité jsou jiné parametry

Podobně jako se člověk neobejde bez vody, automobilové motory nemůžou fungovat bez vhodného oleje. Jak ale vybrat ten správný a nešlápnout vedle? Máme pro vás praktické info i rady, kde motorový olej koupit a jak (často) ho měnit.

Jaký olej do motoru vybrat?

Při výběru motorového oleje se nemusíte držet výrobce ani konkrétní značky. Jednotlivé oleje jsou mezi sebou totiž dobře mísitelné. Vždy je ale nutné dodržet výkonnostní třídu a viskozitu oleje. Viskozita je parametrem, který uvádí míru vnitřního tření oleje a je závislá na teplotě, která se během činnosti motoru mění.

Charakteristika viskózních vlastností motorového oleje je uvedena v klasifikaci SAE (Society of Automotive Engineers, USA), kde jsou oleje rozděleny do šesti zimních (0W -40°C, 5W -35°C, 10W -30°C, 15W -25°C, 20W -20°C, 25W -15°C) a pěti letních tříd (20, 30, 40, 50 a 60).

U zimních tříd platí, že čím nižší hodnota viskozity je, tím si správné vlastnosti drží i při velmi nízkých teplotách. Naopak čím vyšší je číslo u letní třídy motorových olejů, tím vyšší může být venkovní teplota a olej si stále zachovává své optimální vlastnosti. V našich podmínkách je vhodné používání letních olejů s označením 40 a 50.

Kromě viskozity je důležitá i výkonnostní třída, kterou označujeme zkratkami ACEA (evropské normy) nebo API (americká norma). Jde o normy, které určují, jestli je olej vhodný pro benzínové, naftové motory, pro motory s přímým vstřikováním nebo udávají, pro jak staré motory je lze použít.

Normy využívají čtyři písmena abecedy:

 • „A” - zážehové motory

 • „B” - vznětové motory

 • „C” - motory s částicovým filtrem

 • „E” - motory těžkých užitkových automobilů


Kromě písmen jsou u norem též čísla. Čím vyšší číslo u písmena je, tím má olej vyšší hodnotu viskosity. Například oleje ACEA A1/B1 jsou určeny pro klasický krátký nebo spíše pevný servisní interval. Naopak A3/B3 jsou oleje určené pro prodloužené nebo také variabilní servisní intervaly. Tyto oleje totiž obsahují více příměsí.

Jsou příměsi špatné?

Příměsi nejsou v automobilovém průmyslu žádnou novinkou. Například keramické přísady v motorových olejích zajišťují vyšší přilnavost olejů k povrchům. Antioxidační přísady naopak zajišťují stabilitu a vysokou mazivost během celého servisního intervalu. Protože má ale každá mince dvě strany, nevýhodou příměsí je nejen vyšší cena motorového oleje, ale také riziko koroze.

Nechce se vám platit drahé autopojištění?

Dejte stop neustálému zdražování. Pomůžeme vám se změnou pojišťovny i se sjednáním lepší nabídky. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Jak zjistit, jaký olej do motoru auto potřebuje?

Nejspolehlivějším a nejrychlejším způsobem, jak zjistit, jaký olej do motoru nalít, je servisní knížka vozidla. Podívat se můžete i na štítek na výměnu oleje. Ten může být nalepený v motoru či na rámu dveří u řidiče. Informaci zjistíte také v příručce k obsluze vozidla nebo mazacích plánech výrobců, které jsou dostupné online:

Nejoblíbenější motorové oleje roku 2022

ModelViskozita olejeTyp olejeOrientační cena

Castrol Edge Titanium FST LongLife

5W30

Syntetický

990 Kč

Total Quartz 9000 Energy

5W40

Syntetický

500 Kč

Shell Helix Ultra

5W40

Syntetický

535 Kč

Mobil Super 2000 X1

10W40

Polosyntetický

530 Kč

Shell Helix HX5

15W40

Minerální

350 Kč

Shell Helix Ultra Professional AV-L

0W30

Syntetický

720 Kč

Total Quartz 5000

15W40

Minerální

450 Kč

Valvoline Max Life

10W40

Polosyntetický

515 Kč

Zdroj: prodejnost dle dat Heureka.cz

Nejprodávanější motorové oleje v ČR

 1. Motorový olej 5w40: Tento olej tvoří hrubší a silnější olejovou vrstvu, výborně utěsňuje mezery, je určen pro vysokou zátěž, a proto se často používá ve výkonných sportovních autech. Kvůli vysoké odolnosti vůči natočení má ale vliv na dynamiku motoru. Také zde platí, že čím větší teplotní rozsah má mazivo, tím má kratší životnost.

 2. Motorový olej 5w30: Má vyšší míru čerpání přes systém mazání, účinněji čistí součástky pohonné jednotky, přispívá k jejich chlazení a úspoře paliva. Nevýhodou je skutečnost, že pokud se při použití tohoto oleje zvětší mezery v třecích párech, může se objevit únik.

 3. Motorový olej 10w40: Jeden z nejčastěji používaných motorových olejů u starších vozů. Jde o polosyntetický motorový olej vhodný pro všechny benzínové a naftové motory osobních a lehkých užitkových aut. Charakteristický je vyšší viskozitou.

Jak vybrat olej do auta - Mechanik na podložce pod autem

Jak často měnit olej a kolik vlastně stojí?

U nových vozů v záruce, kdy se s automobilem jezdí do autorizovaného servisu, majitel výměnu oleje většinou neřeší. U starších vozidel ale tuhle proceduru budete zhruba jednou ročně řešit. Obecně platí, že maximální hranicí pro výměnu oleje by mělo být ujetí 15 až 20 tisíc kilometrů. Pro jistotu je ale vždy dobré vozit minimálně litr vhodného motorového oleje všude s sebou.

Pokud se v autě rozsvítí oranžová kontrolka nedostatku oleje, náplň se dostala pod určitou hladinu, kdy sice ještě nehrozí okamžité zadření motoru, přesto je třeba co nejdřív olej doplnit. Pokud se ale rozbliká červená kontrolka, okamžitě zastavte a olej co nejdříve doplňte.

Motorové oleje pořídíte na benzinových pumpách, v e-shopech, servisech, ale i super a hobby marketech. Ideální variantou je ovšem vždy nákup oleje přímo na stránce daného výrobce. Cena litru běžného motorového oleje se pohybuje okolo 170 – 200 Kč.

Měli byste vědět: Nákupu motorového oleje v servisech se raději vyhněte. Tady totiž stojí zhruba čtyřikrát víc, než na internetu!

Jak vyměnit olej v autě?

 • Je nutné, aby auto stálo na rovině a bylo zabrzděné jak převodovkou, tak mechanickou brzdou.

 • Přizvedněte auto heverem. To proto, abyste se dostali k výpustnímu šroubu

 • Olej mírně zahřejte, lépe poteče.

 • Pod zátku na dně olejové vany umístěte dostatečně velkou nádobu, a pokud máte možnost, nechte olej vykapat přes noc.

 • Při nasazování šroubu dávejte pozor, ať vám do nádoby nespadne a vždy se ujistěte, že jste zátku důkladně zašroubovali.

 • Ještě před tím, než začnete olej doplňovat, vyměňte olejový filtr, který zachycuje nečistoty a je potřeba ho vyměnit při každém doplnění oleje.

 • Hladinu oleje během dolévání kontrolujte pomocí vysouvací rysky (u motorů s uzavřenou vanou je potřeba kontrolovat hladinu čidlem po stisknutí příslušného tlačítka v palubním počítači). Jakmile je ryska mezi minimální a maximální hodnotou, je oleje dostatek.

 • Nastartujte auto a nechte ho pár minut běžet. Pokud po vypnutí motoru zůstane hladina nad hodnotou MIN, o nic dalšího se nemusíte starat.

Měli byste vědět: Starý olej můžete odevzdat v autoservisech a prodejnách, kde nabízí k prodeji oleje nové. Další možností, jak olej zlikvidovat, jsou sběrné dvory. Kontaktovat můžete i specializovanou společnost, která se na ekologickou likvidaci průmyslových olejů specializuje. Pokud olej správně nezlikvidujete, hrozí vám pokuta až do výše 1 000 000 Kč!

Kdo je připraven, není překvapen

Průběžná údržba vozidla je základ bezpečné a pohodové cesty. Proto vždy věnujte pozornost tomu, co vám vozidlo sděluje, jak se chová, jak zní a nepodceňujte péči o něj. Nezapomínejte ani na důležitost kvalitního povinného ručení a havarijního pojištění, které si u nás můžete snadno porovnat a rovnou taky sjednat za bezkonkurenční ceny.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  10. března 2024|Jana Březinová
  5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  27. února 2024|Jana Březinová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
  13. února 2024|Jana Březinová
  Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

  V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?